Skocz do zawartości
harbi

Wieczny problem z podkręcaniem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam - jest to mój pierwszy post na tym forum i od razu postanowiłem zgłośić sie do Was z problemem, który prześladuje mnie od tygodnia:

 

W zeszłą sobotę złożyłem nowy komputer - oto jego krótka charakterystyka:

 

Athlon XP 2500+ Barton

2x256 DDR PC 3200 TwinMOS - CL 2.5

Abit NF7-S (V2.0)

Gainward GeForceFX 5200 128MB

zasilacz Codgeon 400W

BIOS release 2.0

 

To są napięcia, które pokazuje mi AIDA:

Rdzeń procka: 1.62V

+3.3V 3.26V

+5V 5.08V

+12V 12.04V

DIMM 2.61V

 

Na standardowych ustawieniach wszystko chodzi pięknie, natomiast prawdziwy problem rodzi sie, gdy chcę nawet troszeczkę podkręcić procesor.

 

Wystarczy że zmienię odrobinę prędkość szyny (z 166 na 174) a już przy zapisywaniu ustawień BIOSU komputer się wyłącza i uruchamia się syrena.

 

Próbowałem już różnych konfiguracji podkręcania (zmieniałem szynę, mnożnik, napięcia i timingi pamięci), ale niestety wszystkie kończą się podobnie - jeżeli komputer nie wyłączy się przy zapisywaniu ustawień BIOSA to na 100% wyłączy się w chwili, gdy wyświetli się ekran startowy mojego Windowsa XP (+SP1).

 

Co ja mogę zrobić z tym fantem :?: Cały tydzień starałem się coś wymyśleć, a ciągłe przestawianie zworek i resetowanie CMOSa już mnie powoli nudzi :evil:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hm.. ja tak mialem jak dalem za niskie timingi.

moze poprostu pamieci ci nie wyrabiaja? ja stawiam na nie.

wyjmij jedna , poprobuj z kazda. daj jak najwieksze timingi ale fsb zwieksz i ofcoz vdimm i vcore.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hm.. ja tak mialem jak dalem za niskie timingi. 

moze poprostu pamieci ci nie wyrabiaja? ja stawiam na nie.

wyjmij jedna , poprobuj z kazda. daj jak najwieksze timingi ale fsb zwieksz i ofcoz vdimm i vcore.

Zacznę najpierw od tych pamięci. Czy takie ustawienia będą dobre dla moich TwinMosow:

 

Memory Timings: Expert

row active delay: 11

ras to CAS delay: 3

row precharge delay: 3

CAS latency time: 2.5

 

Czy podniesienie napięcia na procku do 1.7V wystarczy? (Czy jesli podniosę do 1.8V to nic się nie stanie?)

 

Do ilu mam podnieść napięcie na kościach ramu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hm.. z tego co widzialem to cas 2.5 to min timingi , wiec daj 3 .

vdimm wystarczy ze podniesiesz o 0,1v.

podnoszenie napiecia niesie ze soba zwiekszenie ciepla wydzielanego przez dana czesc , P=U*I

 

o ile sie nie myle to barton ma chyba 1,6v default? wiec przy tak niklym podniesieniu fsb moze chgodzic na default vcore.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem tak jak radziłeś, a dodatkowo podniosłem jeszczę szynę: 11*174 - Windows sie tym razem uruchomil, ale po ok 2 min pracy znowu sie wyłączył :evil:

 

Jest to już duży postęp, ale co moge jeszcze zrobić, żeby Winda była stabilna :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na moje oko to zasilka codegen to nie jest dobra zabawka do podkrecania ale swoja droga dziwne ze nawet mala zmiana fsb powoduje takie zonki, radze na poczatek sprawdzic zestaw na mocniejszym zasilaczu

Myslisz, ze Codegen miękł by juz przy zmianie FSB o 8MHz?

Nie przesadzajmy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na moje oko to zasilka codegen to nie jest dobra zabawka do podkrecania ale swoja droga dziwne ze nawet mala zmiana fsb powoduje takie zonki, radze na poczatek sprawdzic zestaw na mocniejszym zasilaczu

Myslisz, ze Codegen miękł by juz przy zmianie FSB o 8MHz?

Nie przesadzajmy...

no dla mnie tez dziwne, mozemy oczywiscie zalozyc ze trafiles na wadliwe mobo albo pamiatki, zawsze istnieje ryzyko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na jakich kosciach masz te twinmosy??

ja ciagle stawiam na pamieci. wziales zwykle czy selekcjonowane do duala?

Niestety nie wiem na jakich kościach są moje pamięci - jeżeli powiecie mi jak to sprawdzić, to spróbuje coś wykombinować :)

 

To jest zestaw dual - kupiłem go w Komputroniku - http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=9703

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok - kości sprawdzę za jakieś trzy godzinki (teraz muszę na chwilę wyjść z domu).

 

Czy myślicie że Komputronik wymieniłby mi te kości, jeżeli powiedziałbym, że nie współpracują one z moim komputerem - mógłbym wtedy dopłacić jakieś 100zl i kupić Kingstony :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hm.. z tego co widzialem to cas 2.5 to min timingi , wiec daj 3 .

vdimm wystarczy ze podniesiesz o 0,1v.

podnoszenie napiecia niesie ze soba zwiekszenie ciepla wydzielanego przez dana czesc , P=U*I

 

o ile sie nie myle to barton ma chyba 1,6v default? wiec przy tak niklym podniesieniu fsb moze chgodzic na default vcore.

Czy Ty sie z choinki urwales ??

Jak da CL 3 to na 90% bedzie mu sie bardziej kaszanic, boze miazdza mnie takie "fachowe" porady :evil:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Memory Timings: Expert

row active delay: 11

ras to CAS delay: 3

row precharge delay: 3

CAS latency time: 2.5

 

Czy podniesienie napięcia na procku do 1.7V wystarczy? (Czy jesli podniosę do 1.8V to nic się nie stanie?) 

 

Do ilu mam podnieść napięcie na kościach ramu?

row active delay ustaw na 7.

1.7V w zupelnosci wystarczy do nieduzego podkrecenia, wiecej lepiej nie dawac jak sie nie ma odpowiedniego chlodzenia oraz takiej potrzeby. Zauwazylem u siebie, ze dwie kosci pamieci TwinMOS dzialaja lepiej na 2.77V niz na 2.9V - nie wiem czemu. :->

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem ustawienia BIOSu zgodnie z waszymi zaleceniami, ale skutek był podobny - w chwili logowania się do Windy komputer staje i włącza się syrena. A oto z jakimi ustawieniami próbowałem odpalić kompa:

 

Fsb: 174

Mnożnik: 11

Ratio: 6/6

Interface: Enable

 

Vcore: 1.7V

Sdram: 2.7V

Chipset: 1.6V

AGP: 1.5V

 

Memory Timings: Expert

row active delay: 7

ras to CAS delay: 3

row precharge delay: 3

CAS latency time: 2.5

 

Czy macie jeszcze jaikiś pomysł co mógłbym zmienić :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlacza sie syrena? Moze po prostu przegrzewa sie procesor?

Przy normalnych ustawieniach temperatura procka nie przekracza nigdy 50C - nie sadze, że po tak małym podkręceniu nastepował nagły wzrost temperatuty.

 

A czy wiesz gdzie w BIOSIE można wyłączyć funkcję, żeby płyta główna nie reagowała na nagłe zmiany temperatury :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

50 stopni, to duzo bez podkrecania. Widocznie taki przyrost mocy jest az nadto dla tak slabego chlodzenia.

 

Zazwyczaj ostatnia zakladka w pierwszej kolumnie (nie pamietam nazwy), poznasz po cyferkach rzedu 50-70. ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

50 stopni, to duzo bez podkrecania. Widocznie taki przyrost mocy jest az nadto dla tak slabego chlodzenia. 

 

Zazwyczaj ostatnia zakladka w pierwszej kolumnie (nie pamietam nazwy), poznasz po cyferkach rzedu 50-70. ;-)

Ta opcję już zmieniłem - nie mam na razie nowych pomysłów jak mógłbym podkręcić procka :cry:

 

Jeśli znalazłby się ktoś, kto ma podobny sprzęt do mojego, to niech napisze tutaj, jakie dał ustawienia w biosie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

50 stopni, to duzo bez podkrecania. Widocznie taki przyrost mocy jest az nadto dla tak slabego chlodzenia. 

 

Zazwyczaj ostatnia zakladka w pierwszej kolumnie (nie pamietam nazwy), poznasz po cyferkach rzedu 50-70. ;-)

A moze to po prostu zle zalozony cooler, albo pasty termoprzewodzacej nie dali... Warto to sprawdzic...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...a moja rada inna.

1. Zdjąć wentyl z radiatorem z płyty głównej.

2. Wyczyścić chipset i radiator

3. Ładnie posmarować pastą

4. Zakładamy

 

Mam te samą płytę i mi pomogło. Ze 20% chipsetu nie było posmarowane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co masz radiatory na pamieciach?

jesli nie to poprost wyciagasz jedna pamiec i patrzysz co pisze na jednez z tych 8 czarnych kosci  :wink:

Zrobiłem tak jak radziliście - korzystając z chwili wolnego czasu pobawiłem się przez dłuższy czas moimi pamięciami. Po dwóch godzinach prób doszedłem do wniosku, że problem z brakiem stabilności kompa musi być spowodowany przez ich złe działanie.

 

Na początku wyjąłem jedną kość z Banku 2 i odpaliłęm kompa tylko z 256 MB - udało mi się podkręcić szynę do 174 Mhz - komputer przy tych ustawieniach był stabilny (bez problemu przeszedł kilka testów)

 

Poźniej próbowałem zwiększyć mu fsb, ale przy każdej próbie komp się wyłączał.

 

Na koniec włożyłem kośći do banku 3 i 1 - tutaj też udało mi się podkręcić szynę do 174 Mhz - nie jest to dużo, aczkolwiek jest to w moim przypadku spory postęp :D

 

Teraz już wiem, że cały feler tkwi w TwinMosach - mam więc do Was pytanie - czy oddawaliście kiedyś do sklepu kości ramu, które były niekompatybilne z waszym sprzętem i czy ta reklamacja została uwzględniona :?: Ja zakupy zrobiłem w Komputroniku i mam zamiar do nich napisać emaila, żeby mi jakoś wymienili pamięci.

 

A tak przy okazji - spisałem kod, który jest nadrukowany na kostkach:

 

0347D

TMD7608F8E50D

 

Jeśli Komputronik przyjąłby moją reklamację, to jakie kości radzilibyści mi wziąć? Czy lepiej brać zestaw dual (i ryzykować słabą stabilność) czy raczej jedną kość 512?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy znajdzie się ktoś chętny i spróbuje odpowiedzieć na moje pytanie :?:

 

Ostatni post jest dość duży, ale cała jego esencja została uchwycona w kilku ostatnich linijkach, więc nic nie stoi na przeszkodzie żebyście w swojej wypowiedzi odnieśli się tylko do nich :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dowal lepsze chlodzenie - wyzsze napiecie i napewno pomoze - zjedz troche z timingami na ramach i powinno byc spox - zasilka raczej powinna wyrobic

ja wiec obstawiam ze prockowi za cieplo jest

Spróbuje pobawić się jeszcze timingami. Natomiast nie wiem czy temp procka jest problemem - znam ludzi, którzy na podobnej konfiguracji mają dużo wyższe temperatury i wszystko chodzi im bez problemu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj, mam te same pamięci o identycznych oznaczeniach i jestem bardzo zadowolony (zobacz podpis).

Na początek proponował bym zapuscic prime95 na ok. 2h. On prawde Ci powie :wink:

Timingi ustaw na CL2.5-3-3-8 (standardowe dla PC3200)

Wg mnie jezeli dalej beda problemy z pamiatkami powinienes reklamowac...

Swoją drogą komputronik niezle ma przebicie, mogles miec te memorki 100zł taniej :? ... :

 

http://sklep.gral.pl/podzespoly/index_opis...aa=1://http://sklep.gral.pl/podzespoly/ind...t="_blank">

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj, mam te same pamięci o identycznych oznaczeniach i jestem bardzo zadowolony (zobacz podpis). 

Na początek proponował bym zapuscic prime95 na ok. 2h. On prawde Ci powie  :wink: 

Timingi ustaw na CL2.5-3-3-8 (standardowe dla PC3200)

Wg mnie jezeli dalej beda problemy z pamiatkami powinienes reklamowac...

Swoją drogą komputronik niezle ma przebicie, mogles miec te memorki 100zł taniej  :? ... :

http://sklep.gral.pl/podzespoly/index_opis...rd=&pdgr=&aaa=1

Na standardowych ustawieniach pamięci chodzą stabilnie - problem powstaje dopiero przy podkręcaniu - po wielu próbach mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że pamięci źle współpracują z innymi podzespołami.

 

Muszę więc postarać się je wymienić w Komputroniku - mój problem polega na tym, że nie wiem zbytnio jak się za to zabrać. Chciałbym poznać opinie kogoś, kto juz wcześniej próbował coś takiego zrobić i z jakim skutkiem

 

Swoją droga to rzeczywiście Komputronik liczy sobie strasznie dużo za ten zestaw :evil:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...