Skocz do zawartości
Mrozik

Projekt wyciszenia "zrób to sam nie ruszając się z domu

Rekomendowane odpowiedzi

Hej wyciszyłem swojego kompa w ten sposób:

1. Na grafike zalożyłem radiator od procka zamiast takiego miniaturowego oryginalnego, a na to malutki wentylatorek 40mm na 7v (moja grafika to riva tnt II)

2. Procek - radiator nie uległ zmianie - jedyne co to że teraz wentyl odssysa powietrze znad radiatora a nie wdmu<span style="color:red;">[ciach!]</span>e powietrza nań. Wentylator podłączyłem rónież na 7v. (mój procek to Celeron II 633mhz)

3.Zasilka tu tylko przesmarowałem panewke i wycięłem ten grill co przeszkadzał powietrzu spokojnie uchodzić z obudowy)

Więcej wentylatorów nie mam, innych szumów nie pamiętam a was koledzy szanowni proszę o o pomoc w sprawie wyciszenia hdd który jest najgłośniejszym elementem mojego kompa. Mój HDD to seagate? 19GB 5400rpm i świszczą w nim łożyska.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam szajsunga 40gb 5400 i tak samo jak ciebie deerwowalo mnie świszczenie łozysk... akurat mialem pod reka pudełko od cygar 8) nie mialem nic tlumiacego wiec na spod i na boki udelko polozylem gume (cos okolo 2-3mm) z tylu wycielem dziurke na tasme i zasilanie i loozik :) nie dawalem zadnego chlodzenia i chodzi tak od 4-5 miechow... akurat pudelko bylo wielkosci cd-romu i elegancko sie zmiescilo na gorna szyne :D i jestem happy bo nic nie slychac :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:roll:

 

Mrozik trzeba zamknac dysk w jakims pojemiczku - patentow jest wiele - kilka wrzucalem na tym forum ale nie chce mi sie teraz szukac (posiwateczne lenistwo) :P

 

sam mam Szajsunga zamknitego w pojemniku na jedzenie (+wentyl 70x70x25 na okolo 1350 rpm) i jest o polowe ciszej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Benek jako autorytet poleć mi najlepsze z rozwiązań tzn że trzeba go w coś wsadzić to wiem ale nie wiem czym to obłożyć? gumą korkiem, styropianem, gąbką, folią z bombelkami?

Chce zrobić tak że wsadze go do blach od cd-ka a z przodu zrobie panel na którym będzie malutki wentylatorek wyciągający powietrze z tej kieszeni i ewentualnie jeszcze cos na tym panelku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiem ci jak ja wyciszyłem sygate 40GB Medalist 5400. otóż miałem zepsute dvd, w jego obudowę wykleiłem od środka matą do izolowania bojlerów na wodę. z przodu zrobiłem se fanbusa i małą kratkę, a z tyłu mały wentyl 40mm wyciągający powietrze puszczony na 5V, i powiem ci że efekt jest świetny, praktycznie całkowicie zlikwidowałem ten pisk, i jednocześnie zaczełem słyszeć wentyle na 5V :D a polecam to, taka izolacja hjest tania, a temperatury nie tyle wzrosły co spadły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A pomyślelibyście może, jak ja mógłbym wyciszyć moje HDD?

Jest to WD Caviar 80GB 2MB chache. (7200RPM)

 

Świszczy niemiłosiernie :) Podczas odczytu jest relatywnie cicho, ale w idle świst niemalże zabija :)

 

Rozumuję sobie, ze w przypadku świstu łożysk podwieszanie na sznurówkach tudzież gumkach od majtek niewiele dają?

 

Z drugiej strony, dysk grzeje się nimiłosiernie, więc boję się pakować go w coś zamkniętego, żeby go nie usmażyć czasem...

 

Towarzysze, pomożecie? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciał bym sprawdzić działanie programów wyciszających twardziele - jest jeden porblem - nie wiem jak się takowe coś nazywa?

I drugi problem - powiedzcie mi co jest najlepsze do wyłożenia tego pudełka - tylko konkretnie prosze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Benek jako autorytet poleć mi najlepsze z rozwiązań ...

:P

 

IMO nie ma uniwersalnego - zalezy co bardziej chcesz cisza na maxa (bez wzgledu na temp.) czy wzgledna cisza (przy zachowaniu bezpiecznych temp.) dodatkowo zbadaj co sie najbardziej grzeje - w moim Samsungu najwiecej ciepla daje elektronika a nie boki dysku :P

 

ad 1 - obkladasz jakimkolwiek pochlaniajacym dziwek materialem - np korkiem - ale materialy pochlaniajace dziwek maja ta wlasciwosc ze kumuluja cieplo - wiec dyskowi moze nie byc zbyt przyjemnie

 

ad 2 - polaczenie pomyslu z 1 z czyms co odprowadza cieplo na zwenatrz (jakis "radiator")

 

a to co juz pisalem (nawet w watku ktory kiedys Ty zakladales - ten z rysunkim 3D) http://forum.purepc.pl/viewtopic.php?p=596...ghlight=#596153

 

obecnie nadal jade na tym pojemniku (bo jak kiedys pisalem radaitory nie miescily sie w budzie) ale mysle nad modyfikacja Drive Sandwichta - zrobic wszystko z plaskownikow Alu - albo dac wieksza blaszke (radaitor) jak w pomysle z plyt MDF (na tym niemieckim forum)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy w polskich sklepach mozna dostać takie specjalne obudowy wyciszająco chłodzące do HDD - takie skrzynki z radiatorów (podobne obudowy do grzejących się urządzeń przemysłowych sprzedaje Fischer Elektronik ale drogie i nie w takich wymiarach).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy w polskich sklepach mozna dostać takie specjalne obudowy wyciszająco chłodzące do HDD - takie skrzynki z radiatorów (podobne obudowy do grzejących się urządzeń przemysłowych sprzedaje Fischer Elektronik ale drogie i nie w takich wymiarach).

dolaczam sie do pytania (patrz podpis czemu :evil: )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja właśnie będe robił wyciszenie do dysku bo tez zaczoł mi strasznie świszczeć .Z płyty MDF zrobi takie pudełko wielkości cdroma i obłorze je korkiem w środku i na górze dam wenty z 40x40 wyciągający i do boków dysku przykrece radatory z zasilacza odpowiednio zmodyfikowane :D .Wieczoram wam powiem jak wyszło i jak ktos wrzuci na serverek to wkleje zdjecia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są obudowy radiatorowe (takie korytka z aluminium) jednak ich szerokośc wewnetrzna to ok. 130mm - czyli dysk mozna przykręcic tylko do spodu a nie do boków radiatora. Typowa obudowa ma na zewnątrz 17cm szerokosci i jakies 4-7 cm wysokosci. Więc jest troche duza jak na dysk - pewnie i dwa by w nia weszły... Oczywiście wymagałaby i tak przeróbek...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

Zrobiłe panelek do kieszeni wyciszająco-chłodzącej o które jest tu mowa. Nie chce mi się pisać więc zamieszczam opis z mojej stronki.

 

Panel przedni z wentylatorem i pokrętłem do ustawiania obrotów wentylatora. Obok wyświetlacz led który pokazuje słowo "HI" w przypadku ustawienia obrotów na wysokie (wysokie obroty - 12V) i słowo "LO" gdy wentylator chodzi na niskich obrotach (niskie obroty - 7V) Panel ten będzie służył do chłodzenia dysku który znajdował będzie się za nim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...