Skocz do zawartości
romek

Spowolnienie komutera, POMOCY!!!

Rekomendowane odpowiedzi

Mam drugi komputer do oglądania filmów i nieraz uzywam go do grania po sieci, gdy pierwszy zajęty.

 

Mam mały problem! Od około tygodnia zaczal mi wystepowac problem w gierkach typu Wolfenstein lub przy ogladaniu filmow. Po mniej więcej pół godziny występuje tak jakby zwolnienie mozliwości operacyjnych. W gierce mozna to zauwazyc przez skakanie, czyli 2 sekundy dobrze pozniej jakby zatrzymanie przez chwile i tak w kolko. W czasie ogladania filmow jest to widoczne po godz. dzwiek zaczyna wyprzedzac film. wychodze do Windowsa i nic sie nie zmienia windows chodzi w podobny sposob, czyli 2-3 sekundy dobrze ponziej zaczyna chwilke myslec i tak wkolko. Po resecie jest wszystko w pozadku. Do czasu wykorzystania procesora wpełni. Nie mam pojęcia co jest tego wynikiem. Może ktoś już się spotkał z takim zachowaniem. Scandisk, NortonSW, defragmentacja. Nic nie rozwiązuje tego problemu.

 

Moja konfiguracja komputera:

Procesor: AMD K6-2, 550 MHz (5.5 x 100)

Płyta główna: FIC PA-2012/PA-2013/VA-503+ (bios JE439), 1.2A

Pamięć RAM: Kingston PC-133 256MB (chodzi jako 100 MHz)

Karta graficzna: GeForce2 Ti 4x (chodzi na 2x)

DVD: JLMS XJ-HD165H

Dysk Twardy: SAMSUNG SV0322A (3,2GB; UDMA 2, ATA-33)

System Operacyjny: Windows 98 SE

 

!!! !!! POMOCY !!! !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy nie masz przyopadkiem za slabbego kompa???

Problemem moze byc zasilacz.Podczas

gry komp pracuje na najwyzszym poziomie.Moze zasilka

nie jest w stanie dodac mu odpowiedniej ilosci produ

Jaki masz zasilacz???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sluchaj zasilacz jest oczywiscie podstawowy Rubikon 300W, ale do takiej specyfikacji mysle ze nie potrzeba az takiej silki. Chodzil w starej obudowie na zasilczu AT i no problem. Po prostu nie wiem co jest tego wynikiem. Sprawdze jak jest z napieciem. SisofSandra pomoze mi w tym ale mysle ze nie jest to zasilacz. na 99% cos innego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemem moze byc zasilacz.Podczas

gry komp pracuje na najwyzszym poziomie.Moze zasilka

nie jest w stanie dodac mu odpowiedniej ilosci produ

zasilacz spowalnia kompa ? pierwsze słysze... gdyby zasilacz nie wyrabiał ( co przy tej konfiguracji jest niemożliwe ) to mógł by:

a) spalic sie

B) resetować kompa

c) wyłączać kompa i nie startować

 

a co do problemu to może masz zawalony system dużą ilością programów... :roll:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zasilacz sprawdzony dokladnie! 100% nie jego wina. Napiecie trzyma jak ta lala. SPOKO. Co do programow to jest taka mozliwosc! wlasnie w AIDA32 sprawdzalem przepustowosc ramu itp. co sie okazalo zara zamieszcze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wypis z AIDA32:

 

[ Kontroler pamięci ]

Właściwości kontrolera pamięci:

Metoda detekcji błędów Brak

Korekcja błędów Single-bit

Obsługiwane przeploty pamięci 1-Way

Bieżący przeplot pamięci 1-Way

Obsługiwane szybkości pamięci 70ns, 60ns, 50ns

Obsługiwane typy pamięci FPM, EDO, SIMM, DIMM, SDRAM

Obsługiwane napięcia pamięci 3.3V

Największy rozmiar modułu pamięci 256 MB

Liczba gniazd pamięci 6

 

chyba programik sie myli bo ja napewno nie mam 6 gniazd pamieci!

 

Pamięć fizyczna:

W sumie 255 MB

Użytych 242 MB

Wolne 13 MB

Wykorzystanie 95 %

Test po wlaczeniu tylko kompa bez uruchamiania jakis programow dodatkowych oprocz GG i NortonaAV

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie masz 3 gniazda, ale obsługujące 2-stronne ramy = 6

ale wracając do głównego problemu - czy próbowałeś zainstalować programiki typu cacheman lub memturbo, które ustawiają odpowiednio windowsowy cache? zainstaluj cacheman'a (nawet najstarszą wersję) ustaw odpowiednio cache (jest tam parę gotowych ustawień) -> restart i napisz, czy pomogło. pozdr. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do Cachemana to pomogl na ogolna prace komputera! wszystko dziala szybciej, szybciej ładuje sie net. Jest dobrze. Co do filmow tez wszystko sie poprawilo obejrzalem dwa na Xvid i DVD i zero klateczki ucietej, wiec dobrze. Ram mam od 106 do 170 mb wolnego. Gra tak jak sie zacinala tak sie dalej rwie po jakims czasie. Wyłączam ja i windows chodzi podobnie jak gra, czyli nad wszystkim mysli troche, a myszka jak chodzi to w pewnym momencie zatrzymuje sie i komputer mysli i tak wkółko. Ram sprawdzilem w tym momencie i było wolne 120 mb wiec nie ramy to co?. Natrafiłem na informacje w cachemanie że: .... high disk activity... Format byl robiony 2 miesiace temu. Juz nie wiem co jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po kilku dniach zabawy z Cachemanem ogolnie windows szybciej dziala. Moge polecic ten program kazdemu kto chce usprawnic swoj system.

 

 

Co do spowalniania komputera to nie moge znalezc na to recepty, probowalem chyba wszystkiego; sformatowalem dysk, zainstalowalem wszystko od nowa powylaczalem wszystkie programy i po uruchomieniu jakiejs gry wykorzystujacej na maksa procka i grafe, system po kilku chwilach nie nadarza. Jak by nie mial mocy obliczniowej. Wylaczam gierke i wszystko chodzi slamazarnie, wyglada to jakby wszystko bylo zapchane i jakies programy kozystaja w tym momencie z procesora.

 

Czy ktos moze mi wytlumaczyc co jest tego przyczyna??

 

THX 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cos zjada Ci znacznie RAM!! XP po starcie zajmuje ponizej 128MB a Twoj 98 nie powinien zajac wiecej niz 64 bo przeciez na 32MB chodzi!

Moze masz plik wymiany wylaczony lub ustawiony na jakis maly rozmiar, lub konczy sie miejsce na dysku z plikiem wymiany - to tylko przychodzi mi do glowy w tym wypadku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sluchaj cos moze i jest w tym ze ciagnie mi tyle ramu!!

Co do pliku wymiany to jest tyle co wolne miejsce na dysku, mam z 1,5 GB na C:, wiec nie powinno byc za malo.

Z uruchomieniem Windowsa wlaczaja sie programy: AntyVirus, Harmonogram, ustawienei glosnosci i dalsze podzespoly systemu, ktore nie sa wykazane na pasku.

W weekend zainstaluje sobie XP zobaczymy jak on sie bedzie sprawowal, bo na takim kompie to spokojnie powinien ruszyc a pamieci ktore sa mu potrzebne to sa pod dostatkiem. Moze to rozwiaze problem bo juz mam dosc 98 SE nie jest to wymazony system dla czlowieka szybko denerwujacego sie a wrecz nie wskazany!

Sprawdze jeszcze dzisiaj kompa PCMarkiem i 3D Markiem 2001 jesli nastapi powazne zwolnienie lub zwicha systemu to bede szukal juz w podzespolach komputera problemu, moze cos sie zwalilo. Najbardziej prawdopodobny jest procesor lub grafa. Zobaczymy!

 

Jesli ktos wpadnie na jeszcze jakis pomysl w czym moze tkwic problem to prosze o posta

:D THX :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jest na 100% ram, no chyba ze odpalasz w tym momencie jakies wielkie programy w stylu autocada albo jakis gigantyczny arkusz w excelu, nie pamietam tylko czy w Win98 jest ta opcja - ale wcisnij alt-ctrl-del - zajżyj do listy aktywnych procesów - (tylko tak jak mówie nie jestem pewien czy to jest w win98), to tam jest to zoorientujesz sie co Ci tyle pamieci zjada, a jesli nie to wejdz do akcesoriów i tam powinieneś mieć miernik zasobów systemowych z którego sie wszystkiego dowiesz, moze po prostu dorwałeś jakiegoś wiruska, bo przy takim systemie normalne zajecie ramu to ok 80mb rzadko wiecej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...