Skocz do zawartości
lspider

Blok na PSU

Rekomendowane odpowiedzi

szkoda, ze trzeba odlutowac stabilizatory a potem dolutowywac kabelki i stabilisatory. jakby mieli projekt, ktory wykorzystuje radiatory z zasilacza to byloby lepiej, bo trzeba przerobic pol zasilki :(

 

poza tym z cena codegena 300w to rpzegieli. liczac blok 90pln + zasilka 50pln wychodzi 80pln za niewiadomo co.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wychodzi 80pln za niewiadomo co

trzeba odlutowac stabilizatory a potem dolutowywac kabelki i stabilisatory

Mysle, ze sam sobie odpowiedziales :)
ale zeby za to 80pln?? bez przesady. 220pln za fortrona 300BT to moze bym przelknal, ale nie ca codeshita.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

80pln za robocizne no i jeszcze marza. Zreszta wielkorotnie bylo mowione ze w psu sam blok nie wystarczy, musi byc jakikolwiek obieg powietrza. Lepiej dac dwa w zasilaczu dwa wiatraki na 5v niz bawic sie z blokiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Lepek

 

Od pół roku nie mam żadnego wiatraka na zasiłce (w której zresztą otwór po wentylu jest zaślepiony gniazdkiem). Zero problemów.

 

@Niemiec

IMO cena jest jak najbardziej usprawiedliwiona. Prawdę mówiąc spodziewałem się nawet wyższej i moim zdaniem blok jest (na oko) wart swojej ceny. Tylko trochę mało otworów na wkręty (wyznacznikiem ilości układów był chyba codeshit) :(

Mogliby zrobić z zapasem (albo szczelinę dla wkrętów - każdy by sobie wkręcił tyle, i tak gęsto, jak mu pasuje).

 

@yotomeczek

To kup starą (np. jakiegoś FSP na allegro) - nie będzie żal gwarancji a będziesz miał tanio, bezgłośną zasiłkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@yotomeczek

To kup starą (np. jakiegoś FSP na allegro) - nie będzie żal gwarancji a będziesz miał tanio, bezgłośną zasiłkę.

Bez urazy Enermaxa mam na używane FSP z allegro (max 300) zmienić ?? miałem fsp 300 i przestał się wyrabiać ... miałem też Chiefka 360 i też troszku marudził ... teraz zbieram na Antka TP 550 ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Niemiec

 

IMO cena zasiłki też jest OK. To jest sporo zabawy i 50-60 PLN za robociznę i materiały dodatkowe wcale nie jest dużo. Mi wylutowanie układów i zainstalowanie bloku zajęło kilka wieczorów. A jak ktoś jeszcze nie ma odsysacza do cyny i/lub lutownicy i/lub zdolności manualnych, to nie ma się nawet nad czym zastanawiać.

 

Inna sprawa, że takiego zasilacza i tak bym nie kupił ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Niemiec

50-60 PLN za robociznę i materiały dodatkowe wcale nie jest dużo. 

nie 50-60 a 80pln, nie duza roznic, ale zwsze. pozatym chlopakom zostaja wentylatrory, ktore moga za jakies drobne sprzedac (jak ktos kupi taka gowniana zasilke

Inna sprawa, że takiego zasilacza i tak bym nie kupił ;)

ja tez i zastanawailbym sie czy kupilbym fortrona czy innego megabajta za taka kase.

 

jak sie bawic w zasilki chlodzeone weoda to tylko z wyszszej polki, bo inaczej jest to sztuka dla sztuki. poza tym zwykly user ni potrzebuje zasilki chlodzonej woda, a dla power usera 300 czy nawet 400w zasilacza moze okazac sie za malo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla ludzi którzy chcą zakładać chłodzenie wodne w zasilaczu (moje doświadczenia)

 

Co do bloczków na zasilacz – nie jest to taka prosta sprawa

 

Pierwsza sprawa oprócz stabilizatorów napięcia są jeszcze diody prostownicze które się bardzo grzeją też powinno się je uwzględnić przy chłodzeniu

 

Druga sprawa cześć zasilaczy posiada rozdzielne masy –co za tym idzie nie można dołączyć wszystkich stabilizatorów do bloku

 

Po trzecie nie można zrobić uniwersalnego bloczku na zasilacz – jest cała masa zasilaczy i każdy ma inaczej rozstawione stabilizatory – jedyne wyjście to takie ze wylutuje się stabilizatory, przykręci do bloku i przylutuje kabelkami z powrotem do płytki

 

I najważniejsze należy zachować szczególną ostrożność – jest tam wysokie napięcie jakiś błąd może doprowadzić nie tylko do uszkodzenia kompa ale i utratę życia. Należy jeszcze napomnieć ze nawet po odłączeniu kabla zasilającego pozostają jeszcze przez jakiś czas ładunki elektryczne na kondensatorach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie robienie bloku na wlutowane elementy to nonsens, a uniwersalnego to juz w ogole. Zreszta, znaczna wiekszosc normalnych zasilaczy ma za malo miejsca zeby moc cokolwiek odkrecic, wiec problem odpada. Jedyna wiec rozsadna metoda jest wylutowanie wszystkich elementow podlaczonych pod nasz radiator i zalozenie ich na jeden bloczek. Tutaj niestety jest maly problem, bo czesc radiatorow jest takze pewnego rodzaju "sciezka", wiec zanim sie cokolwiek podlaczy, nalezy sie upewnic, ze sciezka jest odtworzona. Niektore tranzystory nie sa odizolowane od radiatora, a ten jest nieuziemiony (przez co np. ma +12V potencjal np.), taki tranzystor mimo wszystko na bloku trzeba odizolowac, a polaczenie zrobic reczne. I tutaj nie ma znaczenia czy sa wspolne masy czy tez sa rozdzielone, bo i tak powinno sie odizolowac elektrycznie elementy od bloczku (podkladki mikowe / silikonowe). Taki uniwersalny bloczek da sie juz latwo zrobic, niedlugo sie o tym pewnie przekonacie :wink:

Tylko i tak lepiej zostawic jakikolwiek przeplyw, cewki w sumie sie moga grzac, ale transformatory i inne elementy juz gorzej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie robienie bloku na wlutowane elementy to nonsens, a uniwersalnego to juz w ogole. 

Heh, chyba sie nawet nie da :) Przeciez nie da sie odkrecic elementow, nie wylutowujac ich, chyba ze ktos ma katowy wkretak i reke zegarmistrza :lol:

 

Zreszta, znaczna wiekszosc normalnych zasilaczy ma za malo miejsca zeby moc cokolwiek odkrecic, wiec problem odpada. 

No w moim chieftec'u nie wyobrazam sobie montowac WC - wg mnie jest to karkolomne zadanie. Po pierwsze, nie ma tam miejsca na bloczek, a po drugie elementy sa bardzo dziwnie i z roznych miejsc mocowane do radiatora...

 

Tylko i tak lepiej zostawic jakikolwiek przeplyw, cewki w sumie sie moga grzac, ale transformatory i inne elementy juz gorzej...

Wlasnie dlatego wiele PSU po prostu sie psuje po pewnym czasie. Koles z zerofanzone ma Enermaxa 550W przerobionego na WC i od roku mu dziala, z kolei paru moim znajomym szlag trafil zasilacz po paru miesiacach.

 

Faktem jest, ze takie zasilacze sa po prostu bezglosne (a nawet najcichsze z AC sa najglosniejszym elementem w komputerze WC).

Mimo wszelkiego ryzyka, planuje WC'tnac albo Enermaxa 353W albo Huntkey'a 400W, zaleznie od tego czy: a) bede robil WC :), B) ktory z nich okaze sie lepszy/tanszy, c) jak wypadna nasze (moje i witcha) proby z gownozasilaczem. Mysle ze w huntkey'u mozna wtedy spowolnic wiatrak 12cm do parudziesieciu RPM i miec pewnosc ze bedzie zupelnie cicho i bezpiecznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie robienie bloku na wlutowane elementy to nonsens, a uniwersalnego to juz w ogole. 

Heh, chyba sie nawet nie da :) Przeciez nie da sie odkrecic elementow, nie wylutowujac ich, chyba ze ktos ma katowy wkretak i reke zegarmistrza :lol:

No niestety, ale i tak znajdziesz wiele gowno-zasilek, ktore maja malo elementow w srodku (oszczednosci oszczednosci) i mozna spokojnie je wykrecic nie rozgrzewajac lutownicy :wink: np tutaj tego dokonali

 

 

Zreszta, znaczna wiekszosc normalnych zasilaczy ma za malo miejsca zeby moc cokolwiek odkrecic, wiec problem odpada. 

No w moim chieftec'u nie wyobrazam sobie montowac WC - wg mnie jest to karkolomne zadanie. Po pierwsze, nie ma tam miejsca na bloczek, a po drugie elementy sa bardzo dziwnie i z roznych miejsc mocowane do radiatora...

Taa, widzialem zdjecia chiefteca 420W w srodku... masakra, dodatkowe radiatory, plytki... ale wiesz... bloczek zawsze mozna dac na zewnatrz obudowy, albo wrecz wystrugac custom obudowe na zasilacz... WC to mimo wszystko najlepszy sposob na wyciszenie zasilacza, a temu chieftecowi by sie to na pewno przydalo :P

 

 

Tylko i tak lepiej zostawic jakikolwiek przeplyw, cewki w sumie sie moga grzac, ale transformatory i inne elementy juz gorzej...

Wlasnie dlatego wiele PSU po prostu sie psuje po pewnym czasie. Koles z zerofanzone ma Enermaxa 550W przerobionego na WC i od roku mu dziala, z kolei paru moim znajomym szlag trafil zasilacz po paru miesiacach.

 

Oo, daj moze na PW jakies namiary na tych ludzi, pogadam sobie, mzoe czegos sie dowiem :D

 

Faktem jest, ze takie zasilacze sa po prostu bezglosne (a nawet najcichsze z AC sa najglosniejszym elementem w komputerze WC). 

Mimo wszelkiego ryzyka, planuje WC'tnac albo Enermaxa 353W albo Huntkey'a 400W, zaleznie od tego czy: a) bede robil WC :), B) ktory z nich okaze sie lepszy/tanszy, c) jak wypadna nasze (moje i witcha) proby z gownozasilaczem. Mysle ze w huntkey'u mozna wtedy spowolnic wiatrak 12cm do parudziesieciu RPM i miec pewnosc ze bedzie zupelnie cicho i bezpiecznie.

Dobrze wypadna :P Wiatrak w sumie tez bede zostawial jakis cichy, tylko jeszcze znalezc porzadny 120mm ktory bedzie chodzil na niskich obrotach i nie terkotal :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh - ja mam w zasilaczu Zalmana F2 9cm @ 5V (przez przejściówkę był jeszcze głośniejszy) i jak dl;a mnie to ciągle jest za dużo. Natomiast zasilacz spokojne działa sobie na takim wentylu. Jednak będę teraz kombinował nad przeróbką - bo nie wiem czemu byłem taki "mądry" że wyciąłem dziurę z tyłu zasilacza by zmieścić ten wentyl (trochę powietrza ciągnie spod zasilacza, bo jak każdy wie nie ma szans się cały zmieścić. Teraz chyba go walnę na gumkach tak, by dmuchał na zasilacz ze środka obudowy, a naie tak jak teraz wyciągał powietrze - to, że będzie w środku powinno stłumić szum, a gumki, które będą możliwe do zastosowania - drgania. Ale i tak będzie go słychać - więc pozostaje WC. Też już myślałem nad tym bloczkiem z republiki - jak narazie cdeszit mi wystarcza jakoś tam, choć coraz częściej niemożność osiagnięcia wyżyn overclockingu (choć nie mam na co narzekać) czy dziwne zachowania karty graficznej przy AGP 83MHz zaczynam upatrywać właśnie w zasilaczu co dostarcza napięca wedle wiatru. Narazie czekam na ciekawsze rozwiązania, czyli np. gotowy przerobiony jakiś lepszy zasilacz o mocy minimum 400w z wentylkiem na duuuuużo niższych obrotach niż mój zalman (a mój zalman będzie miał może 1300RPM, a słychać go jak cholera właśnie z powodu posiadania WC), jak pisze Pawciu np. 120mm tylko mnie zastanawia, czy on będzie chciał wystartować na niższych obroach???. Lub przynajmniej jakis blok, który zawiera trochę więcej miejsc na elementy do chłodzenia, oraz na jakąś informację które zasilacze są najlepsze do przeróbki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie robienie bloku na wlutowane elementy to nonsens,...

a teraz dorób do tego jakąś teorię poza tym że lubisz komplikowac sobie życie?

mój wymiennik dziala od 9 miesięcy i spisuje się bardzo dobrze...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie robienie bloku na wlutowane elementy to nonsens,...

a teraz dorób do tego jakąś teorię poza tym że lubisz komplikowac sobie życie?

mój wymiennik dziala od 9 miesięcy i spisuje się bardzo dobrze...

Jak sie ma zasilacz w ktorym jest pusto, to moze sie taka operacja udac. Grozi to zrobieniem paru przypadkowych zwrac (bo jak sprawdzic zwarcia przy zamknietym ukladzie?!?) i kosztuje nagimnastykowanie sie z odkreceniem srubek, ktorych po prostu nie ma jak odkrecic w niektorych PSU... W moim np. nie ma miejsca zeby wcisnac "kartke", co dopiero wkretak... nie mowiac juz o bloku. Poza tym elementy przykrecone sa z roznych kierunkow - w nim nie ma innego wyjscia. Jak sie nie wie, co czym sie mowi, to sie nie powienno mowic... n/c

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do głównego tematu, byłem uprzejmy napisać do nich, czy przypadkiem nie można im podesłać zasilacza, żeby przerobili. Wtedy a) odpada ryzyko własnoręcznego spartolenia czegoś, b) dochodzi koszt przesyłki, c) nie płacimy za zasilacz i d) mamy dokładnie taki, jaki chcemy.

Napisałem jakieś 3 miesiące temu, odpowiedzi nie dostałem, olewam taką firmę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktem jest, ze takie zasilacze sa po prostu bezglosne (a nawet najcichsze z AC sa najglosniejszym elementem w komputerze WC). Mimo wszelkiego ryzyka, planuje WC'tnac albo Enermaxa 353W albo Huntkey'a 400W, zaleznie od tego czy: a) bede robil WC :), B) ktory z nich okaze sie lepszy/tanszy, c) jak wypadna nasze (moje i witcha) proby z gownozasilaczem. Mysle ze w huntkey'u mozna wtedy spowolnic wiatrak 12cm do parudziesieciu RPM i miec pewnosc ze bedzie zupelnie cicho i bezpiecznie.

Przymierzam się właśnie do takiego eksperymentu, oraz do przełożenia bebechów Anteca TrueControl 550 do obudowy HK300-XP, bo tak jak piszesz przy WC nawet ten antec strasznie hałasi :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do głównego tematu, byłem uprzejmy napisać do nich, czy przypadkiem nie można im podesłać zasilacza, żeby przerobili. Wtedy a) odpada ryzyko własnoręcznego spartolenia czegoś, B) dochodzi koszt przesyłki, c) nie płacimy za zasilacz i d) mamy dokładnie taki, jaki chcemy.

Napisałem jakieś 3 miesiące temu, odpowiedzi nie dostałem, olewam taką firmę :)

A wiesz ile bys za to zaplacil? To jest kupa roboty, wiec na pewno nikomu bedzie sie nie chcialo w to bawic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się właśnie do takiego eksperymentu, oraz do przełożenia bebechów Anteca TrueControl 550 do obudowy HK300-XP, bo tak jak piszesz przy WC nawet ten antec strasznie hałasi :/

A przerabiales juz jakis PSU na wode? Sugeruje najpierw zalatwic jakis gowno-zasilacz i na nim poeksperymentowac. Teoretycznie sprawa nie jest trudna, ale jest pare szczegolow. Poczytaj koniecznie o tym na forach i na zerofanzone. Bo to w koncu 600-700pln... :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...