Skocz do zawartości
:SOOLIGH:

Piszcząca Baracuda 7200.7

Rekomendowane odpowiedzi

:idea: Wreszcie to rozumiem! Eureka! Oczywiście na tyle szczegółowo, na ile może zrozumieć to nie elektronik.

 

Zrobiłem testy osłuchowe i jestem pewien, że:

 

:arrow: Ten denerwujący wysokotonowy dźwięk, to nie jest odgłos dysku! Dysk, owszem, wydaje wysokotonowy dźwięk, ale nie jest on drażniący i tak wyraźny.

:arrow: Dźwięk wydobywa się z zasilacza.

:arrow: Jest to związane z wahnieciami natężenia prądu pobieranego przez HDD. Bo np. podczas uruchamiania windows ten dźwięk dochodzący z zasilacza moduluje się w identycznym rytmie jak dźwięk pracujących głowic dysku!

:arrow: Zatem dźwięk ten jest na 100% zwiazany z jakimiś cechami napięcia na kablu do HDD, które podlegają zmianom w trakcie pracy dysku i "docierają" do zasilacza!

 

Teraz rozumiem, dlaczego komuś mogło pomóc podpięcie kondensatora na linii 5V między dyskiem a zasilaczem. "Wyrównuje" on prąd (nie znam się czy bardziej napięcia, czy natężenia) i te zmiany (na czymkolwiek one polegają) nie docierają do zasilacza.

 

Wiem nawet jak podepnę ten kondensator, żeby nie naruszyć kabla od zasilacza i nie stracić gwarancji! Użyję przelotki i podepnę kondensator na przelotce. Dam wam znać czy to pomogło. Szkoda tylko, że nie mam kogoś kto by wiedział, jakiego kondensatora użyć. Ten gość, który tak zrobił, użył 2200uF/25V, bo napisał, że "(taki tylko miałem w domu)". Ale czy to jest najlepsza opcja?

 

Na stronie: http://www.elektronet.gower.pl/t002.htm

znalazłem takie info o zastosowaniach kondensatorów - zwróćcie uwagę na punkty B), c) i e): "Kilka przykladów zastosowan kondensatorów:

a) Jako kondensator sprzegajacy, blokujacy napiecie stale, ale przepuszcza dalej napiecie zmienne. Jako kondensator blokujacy, zwierajacy napiecie zmienne, które wystepuje razem z napieciem stalym.

B) W filtrach i obwodach rezonansowych, gdzie najczesciej wspólnie z elementem indukcyjnym lub rezystorem, stanowi obwód rezonansowy lub obwód filtra np, w oscylatorze albo filtrze separujacym glosnika.

c) Np. w zasilaczu sieciowym znajduja sie kondensatory do magazynowania energii, która jest uzywana do filtrowania (wygladzania) napiecia stalego.

d) W obwodach czasowych wykorzystuje sie ladowanie i rozladowywanie kondensatora do okreslenia czasu. Przykladem tego jest multiwibrator astabilny.

e) Jako elementu odklócajacego, uzywa sie kondensatora, który moze pochlonac krótkie impulsy napiecia tak np, jak w obwodzie RC przylaczonym do cewki przekaznika. Uzywa sie równiez kondensatorów np. typu X lub Y w celu tlumienia zaklócen o wysokich czestotliwosciach (RFI). Przy pradach zmiennych wysokiego napiecia, uzywa sie czesto do pomiarów pojemnosciowych dzielników napiecia. Nie maja one takich duzych strat jak rezystancyjne dzielniki napiecia."

 

Wykonam teraz trzy kroki: wysyłam e-mail do producenta zasilacza, idę po kondensatory, wlutowuję kondensatory.

 

Czy jakiś elektronik może to wyjaśnić? Nie mam siły szukać literatury, żeby poznać mechanizm zjawiska. Poza tym jestem raczej humanistą łamane na biologiem. :? Elektronicy, pomocy!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o tej pojemnosci to tylko elektrolitczny 2200uF /25V:)

moze sprobuj podpinac rozne pojemnosci 25uF, i w gore 220uF , 470uF.

te odsprzegajace to sa do blokowania zaklocen bardzo wysokich czestotliwosci (pojemnosci z zakresu pF i nF) wiec wg mnie sie nie nadaja bo dzwiek jest wyraznie z pasma slyszalnosci - pewnie cos ok 10kHz. Choc mozna sprobowac podpiac tez np 100nF i zobaczyc efekt - moze tworzy sie jakis obwod rezonansowy.

Jesli chodzi gwaltowne spadki napiec to najlepiej elektrolit o pojemnosciach jak wyzej wymienione. Przy podlaczaniu elektrolitu pamietaj o zachowaniu polaryzacji :)

Takie cos mozna przylutowac do punktow lutowniczych na wentylatorze 12V - w koncu linia 12 V jest wspolna o ile dobrze pamietam. A jesli zaklocenia ida z 5V to jak mowiles mozna dolutowac do przelotki :) Ew na probe mozna wepchnac nozki pomiedzy plastyk a piny (tak zeby byl w miare stabilny styk) zlacza przed zalaczeniem kompa i pozniej odpalic kompa i czekac na efekt :)

 

Enlighta mam 235W i Basia IV 80 GB piszczala - i jak wspominalem jak podpinam dwa dyski 80GB 7200.7 i 120GB 7200.7 to tez piszczy.

Moze to jakis efekt wiekszego obciazenia albo nierownomiernego obciazenia jednego jak i drugiego dysku .

Najgorsze jest to ze jak przykladam ucho do dysku to slysze ze to niby dysk a jak przykladam ucho do zasilki to ewidentnie jest to zasilka - cholernie ciezko jest to piszczenie zlokalizowac ze wzgledu na czestotliwosc :/

Zapuszcze jeszcze sama 80GB i sprawdze dokladniej w wolnej chwili :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi sie wydaje ze ten swisto-pisk ewidentnie z dysku odchodzi - jak przechodzi w standby to dzwiek znika :)

Bo to pracujący dysk go powoduje. Ale sprawdzałem, dysk prawie pół metra od obudowy, długi kabel. Drażniący dźwięk z zasilacza. Chociaż, jak mówię, powodują go zakłócenia prądu wywoływane przez pracujący dysk, więc jak jest w standby to tych zakłoceń nie ma

 

o tej pojemnosci to tylko elektrolitczny 2200uF /25V:)

Dzięki za różne informacje. Mam juz kupione kondensatory. Zaraz wlutuje w przedłużkę zasilania do hdd. Dam znać co wyszło.

 

:?: Powiedz tylko jak to wlutowywać. Czy przeciąć kabel +5V i wlutować kondensator czy podpiąć go między kable +5V a -5V? :?: Bo rozumiem, ze z 12 V będzie już podobnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no napewno nie wzdluz kabla, bo kodensator dla pradu stalego stanowi przerwe, a z takowego sa zasilane urzadzenia elektroniczne, wiec tym samym nie mialbys na tej linii napiecia :)

wpinasz go rownolegle do linii zasilajacej , czyli tak jakbys wkladal go do molexa :)

a swoja droga to mnie zmartwiles bo masz swietna zasilke a tutaj taka pasqdna interakcja :-/ na Twoim miejscu napisalbym do supportu technicznego firmy Bequiet zeby probowali rozwiazac ten problem - w koncu sa od tego, zeby poprawiac swoje produkty :)

 

sposob podpiecia:

 

Dołączona grafika

 

przy kondensatorach gdzie nie ma zaznaczonej polaryzacji ( wiekszosc nF i wszystkie pF) nie ma znaczenia polaryzacja :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no napewno nie wzdluz kabla, bo kodensator dla pradu stalego stanowi przerwe, a z takowego sa zasilane urzadzenia elektroniczne,  wiec tym samym nie mialbys na tej linii napiecia :)

wpinasz go rownolegle do linii zasilajacej , czyli tak jakbys wkladal go do molexa :)

Dzięki bardzo. Sprawdziłem już na własnej skórze, że kondensator dla prądu stałego stanowi przerwę :lol: Teraz jednak są oba podpięte równolegle, ale piszczy jak przedtem. Metoda zawiodła. (Uzyłem kondensatorów 2200 mikroF/25V i 2200 mikroF/16V.)

 

a swoja droga to mnie zmartwiles bo masz swietna zasilke a tutaj taka pasqdna interakcja :-/ na Twoim miejscu napisalbym do supportu technicznego firmy Bequiet zeby probowali rozwiazac ten problem - w koncu sa od tego, zeby poprawiac swoje produkty :)

Napisałem już do be-quite i do seagate. Be-quite odpisał:

"If the be-quiet Power Supply make the High frequency sound, the Power Supply is defect." oraz "Please go to your PC-dealer and change it with an new Power Supply." Co zamierzam zrobić. :D

 

Natomiast moje spostrzeżenia o pochodzeniu i charakterze piszczenia podtrzymuję w całej rozciągłości. 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zmiana kondensatora na o tej samej pojemnosci nic Ci nie da moj drogi bo to jest napiecie max ktore kondzior wytrzymuje i nijak nie wplywa na obwod :)

Powinienes operowac zmiana pojemnosci, czyli podpinac rozne wielkosci tak jak wspomnialem 220nF, 470nF,25uF, 100uF,470uF,2200uF.

a co do odpowiedzi firmy Bequiet to rzeczywiscie bardzo sie przejeli - najlepiej powiedziec wymienic, bo "spsute" choc przyczyna lezy calkiem gdzie indziej :)

Taki mail to chyba wygenerowala automatyczna sekretarka mailowa i pewnie wszystkim tak odpisuje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zmiana kondensatora na o tej samej pojemnosci nic Ci nie da moj drogi bo to jest napiecie max ktore kondzior wytrzymuje i nijak nie wplywa na obwod :)

Powinienes operowac zmiana pojemnosci, czyli podpinac rozne wielkosci tak jak wspomnialem 220nF, 470nF,25uF, 100uF,470uF,2200uF.

Wiesz co, ja już mam dosyć tej domowej twórczości, zwłaszcza że nie jestem elektronikiem i nie wiem precyzyjnie do czego zmierzam. :(

 

Co da kondensator, jak ten zasilacz trzyma dobrze napięcia? To jest pewno jakiś rodzaj zakłóceń czy jak ty to nazwałeś rezonansu. Ale dlaczego ten piep***y dysk je wytwarza. :evil: Powinien chyba to do holery filtrować. Przy innych producentach dysku ludzie nie piszą o takim problemie. Ciekawe co mi odpowie Seagate. Właśnie dostałem info, że skierowali moje pytanie do odpowiedniego działu. 8O

 

a co do odpowiedzi firmy Bequiet to rzeczywiscie bardzo sie przejeli - najlepiej powiedziec wymienic, bo "spsute" choc przyczyna lezy calkiem gdzie indziej :)  

Taki mail to chyba wygenerowala automatyczna sekretarka mailowa i pewnie wszystkim tak odpisuje :)

Trochę tak, ale wolę już jak piszą: "idź wymień na nowy" niż "czekaj 3 tygodnie co serwis odpowie".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

samo zycie :)

No tak.

 

Znalazłem jeszcze coś z innego wątku:

"Jeśłi tak to wyjaśnię, że piszczenie nie pochodzi od PFC tylko od magnetostrykcji rdzeni ferrytowych i jest generowane na częstotlowości kilku - kilkunastu Khz ( jakaś harmoniczna).

Jeśli masz zasiłkę na gwarancji to normalnie reklamuj, bo piszczenie można praktycznie usunąć poprzez wymianę wadliwego transformatorka ferrytowego na sprawny.

Co do PFC - jak nie buczy na 100Hz, ( niski ton) to nie ma sensu odłączać - bo teoretycznie brak PFC pogarsza parametry zasilacza."

 

Magnetostrykcja rdzeni ferrytowych brzmi na tyle fachowo, że może to właśnie o to chodzi? :lol:

 

Zamiast zakładać warsztat młodego elekronika, skorzystam na razie z wymiany zasilacza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jak zaczalem to trzeba cos podsumowac :) Wymiana zasilaki na HuntKeya - zero zmian ciagle ten "je banany" pisk, motyw z rownolegle wpietym kondziorem na linii 5V - zero efektu... szczerze mowiac juz sie do tego powoli przyzwyczajam...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jak zaczalem to trzeba cos podsumowac  :) Wymiana zasilaki na HuntKeya - zero zmian ciagle ten "je banany" pisk, motyw z rownolegle wpietym kondziorem na linii 5V - zero efektu... szczerze mowiac juz sie do tego powoli przyzwyczajam...

O Boże, miej litość! (nad nami, ofiarami przenikliwego pisku z komputera)

 

daj boze ze to pomoze

Oj tak.

 

Powiem wam jeszcze, że jak w nocy pracuję przy komputerze to ten pisk daje wycisk. Też przez to nie mogę się cieszyć, że mam super wyciszoną resztę sprzętu. Na zagranicznym forum, też ludzie w obcych krajach miewają problem taki, jak my tutaj. Jakiś użytkownik pisze, np.: "really loud highpitched sound thst give you headaches". To pocieszające - nie odwaliło nam! :D

Szukałem po necie i żeby dokładnie to zrozumieć trzeba być elektronikiem. Ale jest to coś co istnieje, nie urojenie. Jest to efekt pracy impulsowego zalsilacza i jakiegoś niefortunnego interferowania z jakimś sprzętem. W naszym przypadku Barracudą. Chyba można powiedzieć, że to nawet bardziej "winna" jest Barka, skoro inne modele HDD tego nie powodują.

Ale taki pisk jest dopuszczalny tylko, jeśli pojawia się okresowo, np. na skutek bardzo częstych zmian natężenia prądu pobieranego przez jakieś urządzenie. Na stałe jest niedopuszczalny.

Jak ktoś zechce, to mogę wkleić kilka krótkich tekstów po angielsku, jakie znalazłem w necie. Ale wielkiego olśnienia nie mozna się po nich spodziewać.

A, i na koniec, bo idę już spać, jest też tak, że takie wysokie częstotliwości nie wszyscy słyszą! Np. w starszym wieku, wysokie częstotliwości są "ucinane" - ucho ich nie słyszy. Poza tym to sprawa osobnicza. A ten dżwięk ma na pewno kilkanaście kiloherców.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a Zenfist z Huntkeya co na to ?? :)

O tak! Zdecydowanie niech napisze do ZenFista na forum firmy huntkey. Ten gość odpowiada na takie posty. Niech doradzi, wujek dobra rada. Sorry, już złośliwy się robię. Idę spać zanim mi odpali.

 

A be-quiet'a po prostu wymienię na nowy. I poczekam na odpowiedź z Seagate.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

O Boże, miej litość!

O co chodzi ? Cos ci niepasuje w mojej wypowiedzi ?
Nie, co ty. Powinienem może dodać "nad nami" albo jakąś buźkę z uśmiechem. Po prostu podłamałem się, że ci nie pomogła wymiana zasilacza. :(

A tego gościa z forum huntkey to może na prawdę warto, żebyś spytał. :?

 

Ja dostałem właśnie kolejną odpowiedź od be-quiet. Poprosili, żebym podał dokładnie, jaki mam model dysku, to kupią i będą testować. Przypuszczają, że to może ten dysk robi jakiś problem. Jak się coś dowiem, napiszę. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pracujcie nad rozstrzygnieciem, bo dzis w sklepie nie bylo BeQuieta wiec jeszcze mam pare dni, zeby zdecydowac sie na jakis innych zasilacz...

 

Pawel_M - koles w sklepie cooling.pl podaje cie jako przyklad zadowolonego uzytkownika :lol: .

 

A moja baraka nadal piszczy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pracujcie nad rozstrzygnieciem, bo dzis w sklepie nie bylo BeQuieta wiec jeszcze mam pare dni, zeby zdecydowac sie na jakis innych zasilacz...

Pawel_M - koles w sklepie cooling.pl podaje cie jako przyklad zadowolonego uzytkownika  :lol: .

A moja baraka nadal piszczy...

Jak ostatnio tam byłem po Zalmana 7000A-AlCu, to byłem bardzo zadowolony. Bo z coolerem, który miałem wtedy nic nie było słychać. :) Zresztą wiesz, tak na prawdę to nie chiałbym już wrócić do zasilacza o głośności nawet takiej jak Chieftec. :wink:

A ten gość w sklepie w porzadku jest; uczciwie doradzał mi i jak wróciłem po Zalmana, zadowolony z be-quieta, to widziałem, że szczerze ucieszył się.

Po prostu, w bardzo wyciszonym komputerze jest ta nieszczęśliwa interakcja słyszalna. Poczekam na odpowiedź producenta. I może nawet dysk zmienię, jeśli to byłaby ewidentnie wina Barracudy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do Pawel_M: spoko, zle zrozumialem - peace :D

 

Ogolnie czekam na jakies rozwiazanie bo wszystko co moglem i wiedzialem juz zrobilem, lacznie z polozeniem dysku na gabeczce i przykreceniu do niego radiatorow (zeby sie biedak nieprzegrzal).

 

Moja barka chodzila pod nastepujacymi zasilaczami: Chieftec 360DF, HuntKey BS3000, HuntKey LW8250Plus, Feel 300W, Ropla 300W i jeszcze kilka innych NN - wszedzie bylo piszczenie. Musze przyznac ze chyba przy Huntku najmniej piszy - a przynajmniej takie sa moje subiektywne odczucia....

Pozdro all

 

 

May the pisk NOT be with you :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam baraccude 4 60gb st360021a i wdc800jb(juz trzeci) barka od nowosci od pierwszego formatu skrzypi i chrobocze jak stara szfa gldoniejsza jest przy pracy od tego wdka...

 

i mei to dziwi bo ma ona dopiero 1.5mies a stara 1.5 letnia byla cicha bezglosna

 

kiedys przenosilem dane 2g z barki na wdka i .. wdc padl..

 

zasilacz mam chief360df nic nie podkrecane wiec chyba ne obcizaony 4 wentyle arcitca oprocz zalmana w budzie hehe

 

te barke to slychac z 2 metrow wyraznie jak skrzypi jakby szfa stara - seetols nie wykazal problemow ale obawiam sie ze moze pasc naped kiedys bo za glosno chodzi kilak razy gflosniej niz wdc

 

no i co wy na to?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze moj WD800JB rowniez popiskuje :/ ( moje uszy - zatykaja sie :cry: ) Mam Chiefteca 360 W. Jak mialem Codegena 300W to tego pisku nie bylo slychac byc moze dlatego ze zaislka zagluszala. Ale z drugiej strony mam teraz wentyl - komin i jest dosc glosno a jednak slysze ten pisk. Jesli to wina szefa 360W to jestem coraz mniej zadowolony z jego posiadania :evil:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od http://www.cooling.pl/ dostałem bardzo korzystną odpowiedź: wymienią mi be-quieta na co będę chciał, a nawet mogą zwrócić kasę. Także sklep jest bardzo ok! :D

 

Od Seagate dostałem odpowiedź, że najlepiej jak testować to będą producenci zasilaczy. Czyli Seagate ma to w d***e. :?

 

Be-quiet teraz testuje.

 

Teraz ważne pytanie: na jaki wymienić zasilacz, żeby nie piszczało? Czy ktoś ma jakieś pozytywne doświadczenia - że pisk ustąpił?

 

Pomocy!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony, pewnie poszukujesz zasilacza podobnie co do zasady cichego, jak Be Quiet... Moze wiec Tagan? TEN jest w sensownej cenie, choc kapinke slabszy od Be Quiet. A czytalem gdzies (pamiec juz nie ta ;)), ze tak samo cichy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...