Skocz do zawartości
-ZygA-

Zmiana hasła w PLD :/

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Zmieniłem sobie w LINUX'ie PLD hasło na użytkownika przez funkcje: usermod -p hasło uzytkownik

i w miejsce hasło wpisalem nowe hasło jakie chce mieć i potem użytkownika jakiemu zmieniam hasło, tylko teraz nie moge sie zalogować na tego uzytkownika ani na roota przez funkcje su -l :?

 

Co mam zrobić zeby wszytko wróciło do normy?? bardzo prosze o pomoc i serdecznie dziękuje z góry za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

usermod [-c komentarz] [-d katalog_domowy [ -m]]

[-e data_ważności] [-f dni_nieaktywności]

[-g grupa_początkowa] [-G grupa[,...]]

[-l login_name] [-s powłoka]

[-u uid [ -o]] login

u mnie usermod nie zmienia hasła, zmień hasło passwd uzytkownik . Jak to nie pomoże to sprawdz wpisy w /etc/passwd oraz /etc/shadow

 

[update] usermod -h pokazuje co innego niż man ale najwyraźniej coś z nim jest nie tak....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK Panowie a jak teraz moge zrobić żeby sie zalogować jako Root :lol: Bo to nawet nie idzie :? i użytkownikowi, któremu zemieniałem hasło czylie dla siebie to też sie teraz nie moge zalogować :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli zmieniales haslo roota poprzez usermod -p to bedzie pewien klopot, jako ze haslo zostalo wpisane w postaci jawnej do pliku /etc/shadow. Jak sobie zerkniesz to sam zobaczysz, ze haslo nie jest zaszyfrowane, choc musi byc. Jesli nie masz innego konta z uprawnieniami roota to najszybsza metoda jest zbootowanie sie z jakiegos CD z Linuksem, podmontowanie partycji dyskowej, na ktorej masz system i wykasowanie z /etc/shadow hasla, ew. chroot i zmiana hasla przez passwd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie bo single nie jest tylko po to, zeby sobie zmienic haslo roota z takiej czy innej przyczyny. Ale mozliwe, ze zle pamietam lub pomylilo mi sie podswiadomie z wstawaniem systemu z uszkodzonym systemem plikow, wtedy to sie pojawia monit o haslo roota.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...