Skocz do zawartości
Bahor

Opinie o dyskach SATA

Rekomendowane odpowiedzi

P owymianie Gigabyte'a GA-7ZX-1 na Abita NF7-S, podłączyłem WD Caviara JB pod przejściówkę Abit Serillel 2, a przejściówkę do kontrolera Silicon Image 3112 zintegrowanego na płycie.

 

W sumie żadnej różnicy w wydajności (w skali błędu pomiarowego) nie zauważyłem. HDTach 2.70 ale w końcu to tylko odczyt liniowy WinBench99 też nie pokazał nic wielkiego.

 

Dlaczego S-ATA :?:

 

:arrow: wygodne wąskie taśmy/kable które łatwiej ułóżyć w obudowie

:arrow: lepsza cyrkulacja powietrza

 

Gdybym miał Raptora albo dwa dyski w RAID 0 wydajność zwiększyłaby się dość znacznie. A do tego Hot Swap.

 

Ciekawe kiedy Chieftec wpadnie na pomysł żeby choć dwa zwykłe molexy zamienić na wtyczki do S-ATA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie z Grimlockiem!!

 

Choc waskie tasiemki i lepsza cyrkulacja powietrza, to chyba najmniej wazne.

 

1) Wzrost predkosci jest znaczny.

Tak jak porownywalem Maksiora 80 na SATA z Kawiorem tez 80 ale na ATA, to warto doplacic te 40 zl.

2) Nawet tanie plyty (ok 250 zl) maja RAID dla SATA

a plyty z RAID'em dla ATA sa od okolo 400 zl

3) SATA to nowy standard... kupujac dzis HDD, jutro bedziesz mogl go podlaczyc do nowej MoBo

ATA tez bedzie wspierane, ale ja ATA zostawiam na napedy optyczne i ewentualnie dodatkowe dyski (siakies takie przenosne/zapasowe - HDD w kieszeni)

4) SATA sa trwalsze i niezawodniejsze (przynajmniej tak pisza powazne serwisy)

5) No i to co tygryski lubia najbardziej - HOT SWAP (przynajmniej mi sie przyda :) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam niestety  :( Po przesiadce z BIV 40GB na Barke 120 SATA mam teraz niezly koncert w wykonaniu chroboczacych glowic  :( Zawsze kupowalem dyski tej firmy z mysla o ciszy (Barka IV 40GB jest po prostu nieslyszalna) i sie zawiodlem  :( Najgorzej jest podczaj intensywnego odczytu (np. test HdTach) - jest wtedy bardzo glosno. Podczas normalnej pracy slychac go, ale juz na poziomie do zaakceptowania. Wkurza bardzo w nocy jak ogladam film i dam wszystkie wentyle na 5V ...

 

Mysle teraz nad wyciszeniem tego dysku. Jest przykrecony zwyklymi srubkami w koszyku i przenosi wibracje na Chiefteca  :( Moze jakies gumowe podkladki  :?:

Wiec widze, ze nie tylko u mnie tak jest. Myslalem zeby jechac do serwisu z tym dyskiem. Chodzi tak jakby naprawde byl z nim cos "nie tak".

A ponoc jesli chodzi o glosnosc nie odbiegaja od Barracudy np 40G

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobilem test na SEAGATE 7200.7 S-ATA

HD Tach 2.70

 

Random Access Time - 12,8 ms

Read Burst Speed - 82,6 MB/s

 

Read Speed - maximum 52,9 MB/s

Read Speed - minimum 28,2 MB/s

Read Speed - average 42,8 MB/s

 

A co do glosnosci dysku - pozostaje go tylko wytlumic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie zakupilem Seagate SATA i po podlaczeniu zalamalem sie...mial byc cichy a tu lipa :( 

Piszecie ze Maxtor(27dB) jest cichy a ma mniej wiecej tyle samo dB co Seagate(25dB). Mam zamiar pojechac do sklepu i zobaczyc inne Seagate'y - jak zgodzi sie sprzedawca. Co do wydajnosci to oczywiscie jest cool, najbardziej czuje sie to w sieci gdzie ludzie sciagaja jakies filmy.

Potwierdzam niestety :( Po przesiadce z BIV 40GB na Barke 120 SATA mam teraz niezly koncert w wykonaniu chroboczacych glowic :( Zawsze kupowalem dyski tej firmy z mysla o ciszy (Barka IV 40GB jest po prostu nieslyszalna) i sie zawiodlem :( Najgorzej jest podczaj intensywnego odczytu (np. test HdTach) - jest wtedy bardzo glosno. Podczas normalnej pracy slychac go, ale juz na poziomie do zaakceptowania. Wkurza bardzo w nocy jak ogladam film i dam wszystkie wentyle na 5V ...

 

Mysle teraz nad wyciszeniem tego dysku. Jest przykrecony zwyklymi srubkami w koszyku i przenosi wibracje na Chiefteca :( Moze jakies gumowe podkladki :?:

Po co się kupuje Segate to jest najgorsza firma na rynku poczytajcie sobie opinie w komputroniku co drugi dysk się spieprzył albo podziałał tydzień, miesiąc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co się kupuje Segate to jest najgorsza firma na rynku poczytajcie sobie opinie w komputroniku co drugi dysk się spieprzył albo podziałał tydzień, miesiąc

Od zawsze kupuje seagate i nigdy nie reklamowalem - a to moj juz 5 dysk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Po co się kupuje Segate to jest najgorsza firma na rynku poczytajcie sobie opinie w komputroniku co drugi dysk się spieprzył albo podziałał tydzień, miesiąc

Od zawsze kupuje seagate i nigdy nie reklamowalem - a to moj juz 5 dysk

Masz szczęście po prostu :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam Maxtora 120 SATA

zero problemów w miarę cichy (po opiniach spodziewałem się głośnej pracy) - o szybkości ( instalka windyXP 12 - 15 min.) nie wspomnę bo przechodząc z Baracudy III jest zauważalna

Na plus zaliczam kabelek i to, że maxtor nie potrzebuje przelotki do zasilania, bo ma 2 gniazda

ps.

praca z dyskami na ata bezproblemowa ale trzeba przestawić w biosie botowanie z SCSI bo tak bios wykrywa dyski SATA

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem polowy ludzi tutaj czasami :|

Wlsnie przed 3min skonczylem skladac kompa dla znajomego na SATA SEAGATE 120GB 7200 i jak ktos mi mowi ze ten dysk ryczy to albo ja mam jakis specjalny egzemplarz albo ten ktos nie wie co to znaczy ryczec . . . W moim mniemaniu RYK = AERO 7+ na max obrotow albo jakis VENTEC TORNADO :E

Nie przesadzajmy z ta glosnoscia bo jak dla srednio wyczulonego na cisze uzytkownika jest to dzwiek w pełni akceptowalny.

Wiadomo tez ze zawsze ktos sie znajdzie co to stwierdzi ze jest to " NIEZNOŚNE, GODZĄCE W JEGO GODNOŚĆ OSOBISTĄ I DUME TWEAKOWCA " :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A przypomnialem sobie jeszcze co do tego sczescia to tak apropo "troszeczke" handluje sprzetem komputerowym i na sprzedane powiedzmy 20 dyskow jeszcze nigdy nikt nie zwrucil mi zadnego co nagminnie zdazalo mi sie z IBM nie mowiac juz nic o WD swojego czasu ... Teraz nie wiem jak wygladaja dyski Western Digital bo zrazilem sie do nich na tyle ze nawet ta 3 letnia gwarancja mnie do nich nie przekona ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Po co się kupuje Segate to jest najgorsza firma na rynku poczytajcie sobie opinie w komputroniku co drugi dysk się spieprzył albo podziałał tydzień, miesiąc

Od zawsze kupuje seagate i nigdy nie reklamowalem - a to moj juz 5 dysk

Masz szczęście po prostu :D

ja mam w swoim bliskim otoczeniu 8 seagateów i wszystkie chodzą. Maxtor odpada bo sie gryzie z moją płytą a WD mi padł wiec pozostaje mi tylko 7200.7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po paru godzinach pracy na nowo zlozonym kompie i dysku seagate Barracuda 7200.7; 120GB, Serial ATA/150, 7200RPM, 8MBcache zmienilem zdanie co do jego "w pelni akceptowalnej głośności" mianowicie ten dysk jest ABSOLUTNIE BEZGŁOŚNY nie slyszalem ani razu zadnego nawet "jęknięcia" a formatowalem dwie partycje instalowalem winXP etc ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po paru godzinach pracy na nowo zlozonym kompie i dysku seagate Barracuda 7200.7; 120GB, Serial ATA/150, 7200RPM, 8MBcache zmienilem zdanie co do jego "w pelni akceptowalnej głośności" mianowicie ten dysk jest ABSOLUTNIE BEZGŁOŚNY nie slyszalem ani razu zadnego nawet "jęknięcia" a formatowalem dwie partycje instalowalem winXP etc ...

Z tego co sie dowiedzialem to Barka 7200.7 SATA 120GB wystepuje w 2-och seriach, z ktorych ta jedna jest glosna (na taka trafilem) :(

 

Dane z AIDA32:

 

Właściwości urządzenia ATA

ID modelu ST3120026AS

Numer seryjny 3JT2FWTW

Numer wydania 3.05

Parametry 232581 cylindry/ów, 16 głowic(e), 63 sektory/ów na ścieżkę, 512 bajty/ów w sektorze

Liczba sektorów LBA 234441648

Bufor 8 MB

Zwielokrotnienie sektorów 16

Liczba bajtów korekcji ECC 4

Najszybszy tryb transferu PIO PIO 4

Najszybszy tryb transferu UDMA UDMA 6 (ATA-133)

Aktywny tryb transferu UDMA UDMA 5 (ATA-100)

Pojemność przed sformatowaniem 114473 MB

 

Własności urządzenia ATA

SMART Obsługiwane

Tryb zabezpieczeń Obsługiwane

Opcje zasilania Obsługiwane

Zaawansowane zarządzanie energią Nie obsługiwane

Bufor zapisywania danych Obsługiwane

Host Protected Area Obsługiwane

Power-Up In Standby Nie obsługiwane

Automatic Acoustic Management Nie obsługiwane

48-bit LBA Obsługiwane

Device Configuration Overlay Obsługiwane

 

Informacje fizyczne urządzenia ATA

Producent Seagate

Nazwa dysku twardego Barracuda 7200.7 SATA 120026

Współczynnik postaci 3.5"

Pojemność po sformatowaniu 120 GB

Liczba dysków 2

Liczba powierzchni zapisu 3

Wymiary 146.56 x 101.85 x 26.1 mm

Maks. ciężar 635 g

Średnie opóźnienie obrotowe 4.16 ms

Prędkość obrotowa 7200 RPM

Maks. szybkość wewnętrznej transmisji danych 683 Mbitów/sek

Średni czas wyszukiwania 8.5 ms

Interfejs Serial-ATA/150

Szybkość transmisji danych z bufora do hosta 150 MB/sek

Rozmiar bufora 8 MB

Czas rozruchu 10 sek.

 

 

CZy moglbys sprawdzic jaki firmware (u mnie 3.05) ma twoja Barka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem polowy ludzi tutaj czasami :| 

Wlsnie przed 3min skonczylem skladac kompa dla znajomego na SATA SEAGATE 120GB 7200 i jak ktos mi mowi ze ten dysk ryczy to albo ja mam jakis specjalny egzemplarz albo ten ktos nie wie co to znaczy ryczec . . . W moim mniemaniu RYK = AERO 7+ na max obrotow albo jakis VENTEC TORNADO :E

Nie przesadzajmy z ta glosnoscia bo jak dla srednio wyczulonego na cisze uzytkownika jest to dzwiek w pełni akceptowalny.

Wiadomo tez ze zawsze ktos sie znajdzie co to stwierdzi ze jest to " NIEZNOŚNE, GODZĄCE W JEGO GODNOŚĆ OSOBISTĄ I DUME TWEAKOWCA  "  :wink:

Jakbys mial podlaczona Barracude 40G i Barracude 80G S-ATA to bys napewno uslyszal roznice.

Nawet bez 40G slychac, ze ten dysk"ryczy".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłącze sie moze pod topic bo mam pytanie dot tego samego tematu.

 

Potrzebuję opinii o dysku Samsung 160GB S-ata 8MB cache. Mam zamiar taki sobie kupić, ale chyba mało osób ma ten dysk. Wchodzi w rachube jeszcze Samsung 160GB ata 8MB cache, ale bardziej bym sie sklanial w kierunku tego z s-ata bo posiada jeden talerz i róznica w cenie mi wyszla tylko 20zl. Co myslicie o tym dysku, czy jest tak samo cichy jak wersja ata? Potrzebuje przede wszystkim cichego dysku.

 

Update:

hmm jak to jest w końcu na stronie samsunga pisza ze dysk ma jeden talerz a w zagranicznych recenzjach(obejrzałem dwie) ze 2 talerze? :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie zakupilem Seagate SATA i po podlaczeniu zalamalem sie...mial byc cichy a tu lipa :(  

Piszecie ze Maxtor(27dB) jest cichy a ma mniej wiecej tyle samo dB co Seagate(25dB). Mam zamiar pojechac do sklepu i zobaczyc inne Seagate'y - jak zgodzi sie sprzedawca. Co do wydajnosci to oczywiscie jest cool, najbardziej czuje sie to w sieci gdzie ludzie sciagaja jakies filmy.

Potwierdzam niestety :( Po przesiadce z BIV 40GB na Barke 120 SATA mam teraz niezly koncert w wykonaniu chroboczacych glowic :( Zawsze kupowalem dyski tej firmy z mysla o ciszy (Barka IV 40GB jest po prostu nieslyszalna) i sie zawiodlem :( Najgorzej jest podczaj intensywnego odczytu (np. test HdTach) - jest wtedy bardzo glosno. Podczas normalnej pracy slychac go, ale juz na poziomie do zaakceptowania. Wkurza bardzo w nocy jak ogladam film i dam wszystkie wentyle na 5V ...

 

Mysle teraz nad wyciszeniem tego dysku. Jest przykrecony zwyklymi srubkami w koszyku i przenosi wibracje na Chiefteca :( Moze jakies gumowe podkladki :?:

 

Mam Samsunga SATA 160GB, praktycznie go nie słychać. Mam zamiar wymienić go na Maxtora ale się zastanawiam. Co do wydajności, jest troszkę szybszy ( jakieś 2-3 procent ) od mojego poprzedniego Maxtora 160GB ATA133.

Niestety nie przepadam za Samsungiem ale ten produkt mnie mile zaskoczył, przede wszystkim jest cichy.

 

pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj mialem okazje przetestowac 3 dyski:

Seagate Barracuda 7200.7 8MB CACHE SATA 120GB (moj :wink: )

Seagate Barracuda V 8MB CACHE SATA 120GB (kumpla)

Maxtor DiamondMax 9+ 8MB CACHE PATA 80GB (kumpla)

 

Testy w HdTach 2.70

 

Barka 7200.7 SATA

Dołączona grafika

 

Barka V SATA

Dołączona grafika

 

Maxtor DM9+ PATA

Dołączona grafika

 

Temperatury po dosc intensywnym kopiowaniu (7200.7 w budzie - wyl wentyl , Barka V i Maxtor poza buda)

 

Dołączona grafika

 

Glosnosc [od najcichszego]

- Maxtor DM9+

- Barka V

- Barka 7200.7 :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ładnie to przetestowałeś - wyrazy uznania. Dziwne tylko że ja na Maxtorze miałem lepsze wyniki na tym samym HDTach'u. Odczyt "Avarage" oscylował u mnie w granicach 48,5MB/s, może zależy to od kontrolerów na płycie.....

 

pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...