Skocz do zawartości
Gość Lanselot

Wydajne odprowadzanie ciepła z obudowy?

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Lanselot

W jaki sposób najlepiej odprowadzić ciepło z obudowy? Chodzi mi konkretnie o firmy i modele, zakładając przy tym, że budujemy cichą stację roboczą... Ile taka inwestycja kosztuje i jakie daje efekty? Gdzie mogę znaleść dobre schematy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Lanselot

Nie chodzi mi o całościowe chłodzenie jako takie, a jedynie o stworzenie obiegu powietrza w obudowie, z wykorzostaniem już istniejących komponentów na procku i GPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Lanselot

A skąd mamy wiedzieć, co już masz?

Jaka obudowa, jakie wiatraki, jak rozmieszczone, jakie forum?

Mam to, co jest w 99% procentach kompów, czyli wiatraczek na procesor (w tym przypadku Zelman) oraz chłodzenie na GPU (w standardzie). Obudowa również klasyczna ATX. Otwory jedynie z tyłu, a w zasadzie taka "kratka", tuż pod zasilaczem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Lanselot

Założyłem temat, aby dowiedzieć się szczegółowo o ciche, a jednocześnie wydajne rozwiązania, konkretne modele wiatraczków i takie tam. Jeśli chodzi o sam ciąg kominowy, to jeżeli moja obudowa nie pozwala na zrobienie otworu z przodu, to jakiego rozwiązania użyć? Zdjęcia, które znalazłem na necie:

 

http://www.pcextreme.net/feeliv1.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli nie masz mozliwosci zrobienia otworu z przodu obudowy, to zawsze mozna zamontowac wentylator z boku, na wysokosci HDD, lub wrecz na wysokosci qlera na procu, wtedy chlodniejsze powietrze bezposrednio jest tloczone do qlera.

Warto zalozyc wentyl pod zasilaczem, uprzednio wycinajac kratke ktora blokuje wiekszosc powietrza, to samo warto zrobic w zasilaczu.

Z wentyli moge polecic : PAPST, Panaflo, Sanyo-Denki, Zalman.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co ja moge od siebie dodac - zeby bylo cicho mozna puscic wentyle na 5v - nawet jak sie bardzo wolno kreca to i tak daje to sporo

U mnie bez 2 dodatkowych wentyli (80x80) jednego z przodu i jednego z tylu moj chieftec osiagal ponad 2k rpm i stawal sie stanowczo za glosny, po zalozeniu jednego z przodu wdmu<span style="color:red;">[ciach!]</span>acego powietrze i jednego z tylu ktory je wyciaga puszczonych na 5v chieftec zadko kiedy przekracza 1800 rpm przy zamknietej obudowie a komputer jest prawie bezglosny

Ja uzywam dwoch wentyli nmb (wyszabrowane z starych komputerow hp) ale planuje wymienic jednego na 90x90 panaflo

(z starej drukarki :P)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Lanselot

Z wentyli moge polecic : PAPST, Panaflo, Sanyo-Denki, Zalman.

A jakieś konkretne modele czy linki? Dostanę to w każdym sklepie komputerowym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z wentyli moge polecic : PAPST, Panaflo, Sanyo-Denki, Zalman.

A jakieś konkretne modele czy linki? Dostanę to w każdym sklepie komputerowym?

Nie pamietam konkretnych modeli (zalezy jaka chcesz wielkosc) Looknij na Allegro, do 4MAX Cool no i do baszego dzialu gieldowego, kolega pmp (chyba) sprzedawal, o ile mnie pamiec nie myli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...