Skocz do zawartości
el Tomasso

Rozjasnianie monitora

Rekomendowane odpowiedzi

Mam stary monitor Optiview 14'' i na ekranie pojawily sie niechciane rzeczy

po pierwsze wszystko jest duzo ciemniejsze niz jak dawniej i zeby zobaczyc cos na ekranie podczas grania musze mocno rozjasniac widok w ustawieniach co pogarsza jakosc obrazu

po drugie ostatnio na obwodzie ekranu pojawila sie dodatkowo tecza

 

jezeli ktos wie czy mozna to jakos poprawic to bede wdzieczny za informacje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli tecza nie jest za bardzo "zaawansowana" mozna sprobowac zlikwidowac ja lutownica transformatorowa: wystarczy pomachac chwile (2-3 sek.) wlaczona lutownica przed ekranem w okolicach teczy. co do rozjasniania ekranu to wiem tylko tyle ze mozna sprobowac rozebrac monitor, zlokalizowac trafo (transformator wysokiego napiecia) i jesli ma "kreciolek" od fokusa to go troszke przekrecic w kierunku jasniejszego obrazu. (ale jesli sie nie znasz na elektryce i elektronice to raczej sam tego nie rob bo grozi to porazeniem paroma kV ...)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli tecza nie jest za bardzo "zaawansowana" mozna sprobowac zlikwidowac ja lutownica transformatorowa: wystarczy pomachac chwile (2-3 sek.) wlaczona lutownica przed ekranem w okolicach teczy. co do rozjasniania ekranu to wiem tylko tyle ze mozna sprobowac rozebrac monitor, zlokalizowac trafo (transformator wysokiego napiecia) i  jesli ma "kreciolek" od fokusa to go troszke przekrecic w kierunku jasniejszego obrazu. (ale jesli sie nie znasz na elektryce i elektronice to raczej sam tego nie rob bo grozi to porazeniem paroma kV ...)

Nie paroma kV tylko ~20kV

i niech lepiej nie kreci, bo jak sobie pokreci tym co nie trzeba albo nie tak jak trzeba to kineskop zamieni sie w wurzutnie promieni "X" (rentgenowskich) skonczy sie tak ze za pare latek wyladuje z rakiem mozgu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem co powiedziec...

Znalazlem dwa pokretla jedno "focus" drugie "screen" przekrecilem "screen" zaczelo swiecic zajebiscie i juz sie cieszylem a Czlowiek pisze mi tu ze za pare lat bede mial z muzgu galarete...

Jezeli ktos moze wyjasnic sprawe i jest tego pewien to prosilbym o posta bo nie chce swiecic kiedy bedzie ciemno...

dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... to go troszke przekrecic w kierunku jasniejszego obrazu. (ale jesli sie nie znasz na elektryce i elektronice to raczej sam tego nie rob bo grozi to porazeniem paroma kV ...)

Nie paroma kV tylko ~20kV ...

przeciesz ja nie nie mowie o kreceniu na podlaczonym do sieci monitorze !!! a chodzilo mi tylko o kondensatory i ladunki elektrostatyczne

i niech lepiej nie kreci, bo jak sobie pokreci tym co nie trzeba albo nie tak jak trzeba to kineskop zamieni sie w wurzutnie promieni "X" (rentgenowskich) skonczy sie tak ze za pare latek wyladuje z rakiem mozgu...

p/w, napisalem troszke pokrecic a nie ile wlezie ... a po za tym to bez przesady z tym rakiem i promieniami "X" ... troche daleko bedzie monitorowi do dawki niedopuszczalnej nawet po rozkreceniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taaaaa raki mi beda po glowie biegaly :P wiesz po co sa te pokretla ?? zeby podczas skladania monitora mogli go wyregulowac bo nigdy nie bedziemy mieli 2 identycznych kineskopow - kazdy jest inny a regulacja jest po to zeby w sklepie wszystkie swiecily tak samo - zamiast krecic na trafo poszukaj innych potencjometrow - nimi tez mozna rozjasniac i do tego bezpieczniej, a poza tym dostroic poszczegulne skladowe (rgb) rozciagnac obraz albo zwezic przesunac wzgledem kineskopu i wiele innych mialem zreszta taki m,oniek swego czasu i tez wymagal lekkiej korekcji :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm.. Kazdy kineskop ma na sobie specjalna folie zabezpeczajaca przed pobrudzniem, zarysowaniem itp. Na pierwszy rzut oka jej nie widac, ale gdy wyciagnie sie go z obudowy mozna zobaczyc jej krawedzie na kineskopie. Wystarczy ja sciganc (troche sily) i pozostalosci kleju sciganc nozem (ostra krawedzia) i zmyc rozpuszczalnikiem, wypolerowac cifem :) Po sciagnieciu foli obraz sie zdecydowanie rozjasnia. Jedynym minusem jest to, ze obraz troszke traci na kontrascie. Za wyniklem szkoda nie odpowiadam :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...