Skocz do zawartości
Torwald

Dobry dysk SATA do mojej mobo ;)

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie: poszukuje dobrego dysku na SATA ktory nie gryzlby sie z moja mobo.

Obecna 80GB wymienilbym na 120...

No chyba ze ktos wie gdzie dostane za rozsadne pieniadze w dobrej firmie 2x80GB do RAID'a...

 

Bede wdzieczny za wszelkie propozycje.

 

PS. Na forum nie znalazlem niczego godnego uwagi ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie polecam SATA a ponieważ mam Samsunga 160GB to narazie mogę polecić jedynie ten model /zawsze polecam to co sam już sprawdziłem :)/ wiem że Samsungi nie cieszą się najlepszą opinią ale dyski SATA tej firmy to zupełnie co innego,- zdecydowanie cichszy niż dyski WD również 8mb Cache no i wydajność nie do porównania ze zwykłym dyskiem,- wiem że procek i pamięć też mają wpływ na wydajność ale ostatnio instalowałem system i instalka XP zajęła mi może 5 może 7 minut,- no co do proca to mam Bartona 2500+ i 1GB ramu 433Mhz a na dysk i tak mam 3latka Gwarancji więc się nie przejmuje :)

Tak więc nie upieram się przy Samsungu ale zdecydowanie obstaję przy dyskach SATA !!!!!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie szukam dysku SATA ;)

Nie wiem czy stac mnie bedzie na dysk 160GB na SATA...wydatek ponad 600zl raczej nie wchodzi w gre. Co prawda sprzedam ta moja barracude za jakies 300zl ale nie mam kolejnych 300zl :(

A jeszcze musze ramy wymienic...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie polecam SATA a ponieważ mam Samsunga 160GB to narazie mogę polecić jedynie ten model /zawsze polecam to co sam już sprawdziłem :)/ wiem że Samsungi nie cieszą się najlepszą opinią ale dyski SATA tej firmy to zupełnie co innego,- zdecydowanie cichszy niż dyski WD również 8mb Cache no i wydajność nie do porównania ze zwykłym dyskiem,- wiem że procek i pamięć też mają wpływ na wydajność ale ostatnio instalowałem system i instalka XP zajęła mi może 5 może 7 minut,- no co do proca to mam Bartona 2500+ i 1GB ramu 433Mhz a na dysk i tak mam 3latka Gwarancji więc się nie przejmuje :)

Tak więc nie upieram się przy Samsungu ale zdecydowanie obstaję przy dyskach SATA !!!!!!!!

taaa jasne jeszcze powiedz ze na nf2 ;) skladalem juz wiele configow ale zaden nie instalowal windy XP w 5 min w tyle to 98Se bys wrzucil ale nie XP. A z reszta co ma do tego hdd na sata???? :? Na dzien dzisiejszy te dyski maja niemal taka sama wydajnosc jak dyski IDE jedynym plusem tych twardzieli sa waziutkie tasiemki nie zajumjace miejsca i poprawiajace cyrkulacje powietrza w budzie. Moim zdaniem kupowanie dzisiaj SATA hdd to glupota wyrzucasz kase w bloto za roznice pieniezna miedzy IDE a SATA tej samej pojemnosci mozesz miec HDD IDE wiekszy o 40GB

 

BTW blue widze an7 jak sie sprawuje ta plytka ile poleciales na niej fsb???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to widzę że Panowie mają jednak sporo zaległości i tak jak sam mówiłem lepiej nie pisać o sprawach których się osobiście nie sprawdziło,- stopera w ręku nie miałem ale następnym razem to zrobię bo instalka poszła mi nadzwyczaj szybko co do wydajności SATA i porównania jej do zwykłych dysków IDE no to już chyba kpina :twisted: ciekawe na jakim dysku IDE zrobicie format dysku z poziomu systemu w 5 sekund /znowu nie miałem stopera :)/ i to partycji 50GB więc nie piszcie takich bredni,-

a ja osobiście czytałem że dyski SATA wyprą niedługo dyski SCSI może dyski SCSI też mają taką samą wydajność co IDE ???

Według niektórych pewnie tak i pewnie tylko tak dla bajeru wprowadzili je na rynek :twisted: :twisted: :twisted:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lagier, sugerujesz ze powinienem raczej (do)kupic dysk IDE ?

Marzy mi sie RAID, ale na moim mobo mozliwe jest to tylko na SATA (bez kupowania dodatkowego kontrolera).

 

PS. Widze ze pltke masz taka sama, wiec powiedz mi co ty bys sobie kupil na moim miejscu :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No a jeśli naprawdę nie jesteś pewien, bo na forum nie brakuje małoletnich informatyków,- to radzę troszkę poczytać na ten temat i może dzięki temu zyskasz jakąś wiedzę, żeby nie dochodzić do tak kompromitujących wniosków jak np. te:

''Na dzien dzisiejszy te dyski maja niemal taka sama wydajnosc jak dyski IDE jedynym plusem tych twardzieli sa waziutkie tasiemki nie zajumjace miejsca i poprawiajace cyrkulacje powietrza w budzie''

Poprostu klasyka współczesnej informatyki na skalę XXI wieku :twisted: :twisted: :twisted:

A skąd ci ludzie biorą te nadzwyczajne informacje ??? :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to widzę że Panowie mają jednak sporo zaległości i tak jak sam mówiłem lepiej nie pisać o sprawach których się osobiście nie sprawdziło,- stopera w ręku nie miałem ale następnym razem to zrobię bo instalka poszła mi nadzwyczaj szybko co do wydajności SATA i porównania jej do zwykłych dysków IDE no to już chyba kpina  :twisted: ciekawe na jakim dysku IDE zrobicie format dysku z poziomu systemu w 5 sekund /znowu nie miałem stopera :)/ i to partycji 50GB więc nie piszcie takich bredni,-

a ja osobiście czytałem że dyski SATA wyprą niedługo dyski SCSI może dyski SCSI też mają taką samą wydajność co IDE ???

Według niektórych pewnie tak i pewnie tylko tak dla bajeru wprowadzili je na rynek  :twisted:  :twisted:  :twisted:

a np.: na moim seagate 8) :D

mialem hdd sata i ide a dokladnie barak na sata i wdc IDE 8mb cache i wdc wygral :) Ale baracuda ma mniej cache'u i z gory jest wolniejsza od WDC wiec ten test nie jest moze calkiem adekwatny no ale jesli sata takie dobre to ide powinnno walic na leb a tymczasem tak nie jest. Zreszta sata takie piekne i cudowne i ma 1,50mb/s a w nf2 podpiete jest pod szyne PCI i transfer juz spada do 133mb/s Jesli chodzi o bajery na rynku to jest ich multum idac Twoim tokiem myslenia to np.: agp x8 tez nie bylo bez powodu wprowadzane na rynek a tymczasem ma ta sama wydajnosc co agp x4. Niekoniecznie co nowsze jest lepsze. Owszem jest tak jak powiedziales niebawem SATA moze wyprzec SCSI ale "niebawem" a niebawempowstanie ATHLON 128bit i wyprze 64bit etc etc

 

wracajac do glownego watku jesli nie wierzysz mi to poczytaj sobie np.: TU jak poprzegladasz i poczytasz moze wtedy zmienisz zdanie o tak "cudownych i szybkich" dyskach sata ktore to instaluja winde XP w 5min :lol: (sory nie moglem sie powstrzymac ;) ).

 

Wracajac do tematu instalki windy XP nie wiem czemu tak sie dzieje ale czasami u mnie instalacja przyspiesza i faktycznie cala winda XP laduje sie w 10 min na hdd ale sa to sytacje wyjatkowe ktorych nie potrafie racjonalnie wyjasnic i napewno do tego nic nie ma hdd sata czy pata

 

 

Lagier, sugerujesz ze powinienem raczej (do)kupic dysk IDE ?

Marzy mi sie RAID, ale na moim mobo mozliwe jest to tylko na SATA (bez kupowania dodatkowego kontrolera).

 

PS. Widze ze pltke masz taka sama, wiec powiedz mi co ty bys sobie kupil na moim miejscu :D

no jesli marzy Ci sie macierz raid to nie masz raczej wyjscia ale ja po prostu dokupilem (okazyjnie :) ) drugiego baraka i lece na 2 x 40GB i jest looxik. I chyba jednak zdecydowalbym sie na hdd IDE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO widzisz,- ja też nie chcę być złośliwy ani najmądrzejszy i dlatego polecam na początku gruntowne przeanalizowanie problemu a potem najlepiej jakiś sprawdzian wydajności którego możesz być świadkiem ja tak zrobiłem i piszę jak było w moim przypadku być może w Twoim było inaczej co mnie wcale nie dziwi bo to raczej norma że u jednego tak a u innego siak a co do literatury to jak widzisz też piszą różnie i raz SATA będzie górą a raz tylko wąskie Tasiemki :wink:

A co do Seagate to jakoś nigdy się nie przekonałem do tej firmy :)

Zawsze Quantum,- IBM,- WD no i ostatnio Samsung ale tylko dyski SATA :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No a jeśli naprawdę nie jesteś pewien, bo na forum nie brakuje małoletnich informatyków,- to radzę troszkę poczytać na ten temat i może dzięki temu zyskasz jakąś wiedzę, żeby nie dochodzić do tak kompromitujących wniosków jak np. te:

''Na dzien dzisiejszy te dyski maja niemal taka sama wydajnosc jak dyski IDE jedynym plusem tych twardzieli sa waziutkie tasiemki nie zajumjace miejsca i poprawiajace cyrkulacje powietrza w budzie''

Poprostu klasyka współczesnej informatyki na skalę XXI wieku  :twisted:  :twisted:  :twisted: 

A skąd ci ludzie biorą te nadzwyczajne informacje ???  :wink:

czlowieku zaczynasz mnie draznic :evil:

 

Mowisz ze takie genialne te sata i przepustowowsc 150 mb/s a zapominasz o podstawowej rzeczy ze mobo musi dawac taka mozliwosc co jest nierealne w przypadku plyt na nforce 2 ktore jak juz wczesniej wspomnialem kontroler SATA maja podpiety pod szyne PCI i tym samym osiagaja max przepustowosc 133 mb/s (nie uwazasz ze to to samo co ata133???) dlatego chorym rozwiazaniem dla mnie jest wywalanie pieniedzy w Raptora ktory nie kosztuje 500 ani 600 pln i wykorzystywanie go na poziomie dysku ATA133. Poza tym nie zwrociles uwagi w artukule czy newsie przedstawionym przez Ciebie na jakich kontrolerach raid prowadzone byly test. A tak BTW nie jestem informatykiem i wyniki biore na podstawie wlasnych doswiadczen i testow ktore ukazuja sie moim ocza na monitorze. Nie musze patrzec i ufac testom stron i serwisow. Wiec prosze Cie wyluzuj troszeczkez tymi uszczypliwymi uwagami...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No proszę i kolega się zdenerwował :) Doprawdy uwierz mi nie miałem zamiaru nikogo wpieniać no ale jak widzę teksty typu- ''Bo dyski SATA mają fajniejsze tasiemki i lepszą cyrkulację'' to sikaam ze śmiechu a link podałem jako pierwszy lepszy i że akurat trafiło na WD Raptora nic nie poradzę chciałem pokazać tylko że w necie piszą Ciut inaczej niż ty myślisz a o tasiemkach nawet nic nie znalazłem i nie wiem skąd Ci się wzięła ta płyta na NF2 jak osobiście mam na KT600 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No proszę i kolega się zdenerwował :) Doprawdy uwierz mi nie miałem zamiaru nikogo wpieniać no ale jak widzę teksty typu- ''Bo dyski SATA mają fajniejsze tasiemki i lepszą cyrkulację'' to sikaam ze śmiechu a link podałem jako pierwszy lepszy i że akurat trafiło na WD Raptora nic nie poradzę chciałem pokazać tylko że w necie piszą Ciut inaczej niż ty myślisz a o tasiemkach nawet nic nie znalazłem i nie wiem skąd Ci się wzięła ta płyta na NF2 jak osobiście mam na KT600 :)

proponuje poprzegladaj forum (nie tylko nasze) moze sie zesikasz ;) ;) ;) ;) >>>>>joke<<<<< :D

dla coniektorych wymiana powietrza w budzie rowniez ma znaczenie i wlasnie mlodzi informatycy zazwyczaj nie zwracaja na to uwagi ;) ;) :lol:

 

A tak serio to dla mnie jest smieszne to co Ty mowisz dla wielu osob w szczegolnosci moddingowcow i overclockerow plusem jest wlasnie ze kable sata sa estetyczne i zajmuja bardzo malo miejsca przez co poprawia sie cyrkulacja powietrza w obudowie jak i sam wyglad budy. I jest to calkiem normalny powod i plus zreszta wiele serwisow przy porownaniu hdd ide vs sata przedstawiaja to jako zalete.

 

Wrocmy jednak do glownego watku jesli masz KT600 to owszem mozesz testy pokarza wieksza roznice SATA niz na nf2 gdyz twoja przepustowosc faktycznie wynosi 150mb/s jest to jedyny chipset pod AMD ktory w pelni korzysta z "dobr" serial ata tak czy owak sa to wartosci naprawde marginalne (o czym od poczatku proboje Ci powiedziec) zreszta sam stwierdziles ze "raz ten a raz ten bedzie lepszy" wiec wniosek wysnowa sie tylko jeden :) nie biore pod uwage raptora o ktorym mowiles bo to dysk marzenie i drogi jak cholera zreszta co tu porownywac sam fakt 7200rpm w hdd o ktorych mowimy a 10000 rpmw raptorze mowi rowniez sam za siebie i moim zdaniem na dzien dzisiejszy nie warto ich kupowac bo roznice dla zwyklego uzytkownika nie beda w zadnym stopniu warte tej ceny. Jednak kolega ktory ma dylemat posiada mobo na nf2 wiec transfery beda jakie beda jedyna rzecza ktora przemawia za tym by kupic dysk na sata w jego przypadku jest chec utworzenia macierzy raid czego nie bedzie mogl robic na hdd pod IDE (na tej mobo oczywiscie). HDD na sata owszem ewoluuja i zmieniaja sie ale z dzisiejszego pktu widzenia nie kuplibym takiego dysku zreszta spojrzmy na ceny np:

Barracuda 80GB IDE 330 pln

Barracuda 80GB SATA 410 pln

Barracuda 120GB IDE 430 pln

Ja bym sie nawet nie zastanawial tylko bral ostatnia pozycje. Zanim transfery dyskow sata a moze sata 5 czy sata 8 :) beda odczuwalne minie sporo czasu wtedy pomysle o zmianie dyskow i plyty pod nie na dzien dzisiejszy powtarzam po raz N-ty kupowanie hdd na sata wg mnie nie ma sensu tymbardziej jesli posiada sie plyte na nf2 albo starsza.

CO masz na mysli mowiac "nie wiem skad Ci sie wziela ta mobo na nf2 ja mam KT600" :? do czego w ten sposob chcesz nawiazac.

A jezeli w necie pisza to pokarz mi moze uwierze ;) ;) i jesli moglbys jeszcze powiedziec czym testowales wydajnosc hdd u siebie??

 

UPDATE:

tutaj prosze kolejny tescik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze poszukasz to znajdziesz informacje tego typu,- to tak apropos tej wydajności  :twisted:  :twisted:  :twisted: 

http://www.tf.pl/view.php?art=16342

cytat jednego z serwisow internetowych:

" Największymi atutami Raptora są: bardzo wysoka prędkość obrotowa 10000 obr/min, podłączenie przez interfejs Serial ATA, oraz średni czas dostępu na poziomie 5.2 ms. Zaawansowane technologicznie materiały, z których wykonany jest WD Raptor, jak również duża staranność w procesie produkcji pozwalają określic jego bezawaryjność na 1.2 miliona godzin pracy. Dzięki temu Raptor posiada, aż 5 lat gwarancji ? najwięcej wśród dysków IDE obecnych aktualnie na rynku. WD Raptor może być z powodzeniem wykorzystywany przy pracy z aplikacjami SAN i NAS, w serwerach klasy podstawowej i średniej, a także w dwuprocesorowych stacjach roboczych."

 

nadal uwazasz ze wyzszosc raptora nad innymi hdd to tylko zasluga sata??? no i cena WDC Raptor 36GB 720 pln :shock:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja powiem tak:

różnica pomiędzy IDE 133 a S-ATA jest minimalna.

Co do twojego formatowania z poziomu windowsa to było to zapewne szybki format.Windowsa nawet jak będziesz miał raida to windowsa nie zainstalujesz tak szybko jak napisałes 7min :P :lol:

Co do macierzy: miałem raida 2XCaviar 80GB i spodziewałem się więcej. Była różnica ale nie aż tak duża. W windows XP/2000/03 nie szło właczyc DMA i dyski pracowały z prędkością normalną. Zainstalowałem win98 i właczyłem DMA i dopiero tam zauważyłem jak powinna pracować macierz. Zastanawiam się do dzis czemu nie szło zrobić tego na winxp.Nie ma żadnej łatki poprawiającej to aby szło włączyć DMA. Poprostu jest wyłaczone i nie idzie nic zrobic

Poszukaj jest topic o macierzy mojego autorstwa. Temat : 2XCaviar 80gb

albo łatwiej wpisz autora : Blue i tam poszukaj podobnego tematu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja powiem tak:

różnica pomiędzy IDE 133 a S-ATA jest minimalna.

Co do twojego formatowania z poziomu windowsa to było to zapewne szybki format.Windowsa nawet jak będziesz miał raida to windowsa nie zainstalujesz tak szybko jak napisałes 7min :P  :lol:

Co do macierzy: miałem raida 2XCaviar 80GB i spodziewałem się więcej. Była różnica ale nie aż tak duża. W windows XP/2000/03 nie szło właczyc DMA i dyski pracowały z prędkością normalną. Zainstalowałem win98 i właczyłem DMA i dopiero tam zauważyłem jak powinna pracować macierz. Zastanawiam się do dzis czemu nie szło zrobić tego na winxp.Nie ma żadnej łatki poprawiającej to aby szło włączyć DMA. Poprostu jest wyłaczone i nie idzie nic zrobic

Poszukaj jest topic o macierzy mojego autorstwa. Temat : 2XCaviar 80gb

albo łatwiej wpisz autora : Blue i tam poszukaj podobnego tematu.

odpowiedni soft do hdd jest jeszcze szybszy niz format c: /q :D

 

BTW Blue w jednym z watkow pytalem Cie o An7 ale nie uzyskalem odp zapytam wiec jeszcze raz jak sie sprawuje jakie fsb na nim poleciales???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dunaj co Ty pie....... Lagier dobrze prawi: plusy SATA to fajne tasiemki i nic poza tym, przynajmniej w wypadku nf2 - przeciez max sla kontrolera SATA to 133 MB/S dokladnie tyle samo co dla IDE, a gdy masz wiecej kart PCI to nawet mniej. Raptor bylby tak samo wydajnym dyskiem gdyby byl podlaczany przez IDE - 10000 rpmow robi swoje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BTW Blue w jednym z watkow pytalem Cie o An7 ale nie uzyskalem odp zapytam wiec jeszcze raz jak sie sprawuje jakie fsb na nim poleciales???

 

Wg. mnie ta płyta jest w tej chwili najlepszą płytą na nforce2

Proc leci narazie na FSB235.Pamięci Kingston333 @ 470.

W poniedziałek dostane Corsair PC3500 CL2.

Kumpel już je ma do mnie i testował u siebie na asusie i chodzą na 250FSB CL2.

Jest wątek o Abicie AN7 tam wszystko pisze i tam w poniedziałek zamieszcze screeny. Nie miałem z nią zadnych problemów:-)

Cudowny bios i w ogóle płyta super!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BTW Blue w jednym z watkow pytalem Cie o An7 ale nie uzyskalem odp zapytam wiec jeszcze raz jak sie sprawuje jakie fsb na nim poleciales???

 

Wg. mnie ta płyta jest w tej chwili najlepszą płytą na nforce2

Proc leci narazie na FSB235.Pamięci Kingston333 @ 470.

W poniedziałek dostane Corsair PC3500 CL2. 

Kumpel już je ma do mnie i testował u siebie na asusie i chodzą na 250FSB CL2. 

Jest wątek o Abicie AN7 tam wszystko pisze i tam w poniedziałek zamieszcze screeny. Nie miałem z nią zadnych problemów:-)

Cudowny bios i w ogóle płyta super!!

tak sie sklada ze wiem :D :D :D :D tylko nie sledzilem ostatnich wypowiedzi w tym watku :/ dlatego zapytalem bez zagladania tam thx za odp. A tak BTW to jedyne co by nie w tej mobo uzeklo to chyba vdimm do ponad 3.2v reszta to samo co nfka wogole to po prostu ta mobo powinna nazywac sie nf7 rev 3.0 ;) :D Mysle zenarazie trzeba sie wstrzymac z icenami i poczekac troche jeszcze moze wyjda jakies biosiki :twisted:. NF7 wysoko zawiesil poprzeczke i nie wiem czy AN7 zdola ja przeskoczyc ;) stad moja ciekawosc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...