Skocz do zawartości
kucyk

Ati Radeon 9700

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

W końcu się chyba zdecydowałem... chcę wgrać bios od 9700 Pro (głównie przez niemożliwość kręcenia karty na sterach Catalyst). Mam teraz pewnien kłopot... Od razu upszedzam, że zapoznałem się z pierwszym postem o wgrywaniu biosu. Mam kartę 9700 zakupioną w Komputroniku na kościach Samsung (chyba te wolniejsze). A teraz moje pytanie: czy ma znaczenie który wgram bios do karty nie patrząc na czas dostępu pamięci?? tzn. czy wszystko będzie dobrze jak wgram bios z karty na Samsungach o czasi 2.8 a ja mam chyba 3.6ns?? I jeszcze jedno bo widziałem że są podziały na PAL i NTSC, edytowałem mój bios i było napisane że to jest niby NTSC, lecz podłączałem TV pracujący w PAL i wszystko było dobrze...Czy ma to jakieś znaczenie?? Proszę o szybką i treściwą pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam poszukuje dobrego chlodzenia do mojej karty jest tnia radek 9700pro przegladaja oferty e-sklepow znalazlem pare opcji glownie interesuje mnie cisza i wydajnosc chlodzenia szukalem wiec czegos na heat pipe i znalazlem totheraltake oraz to Zalman czy mozecie mi powiedziec czy ktores z nic "da rade" ? czy moze cos innego cena do 200 zlotych ale to juz musi byc naprawde cos super!!. Z tych dwoch wybral bym zalmana bo mozna jescze zasiliczc go dodatkowymi wiatraczkami . :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie następującej maści:

 

Kupilem (na allegro) Radeona 9700PRO 256bit 325/620 za 500zl :)

 

Dotychczas mialem w systemie karty NV, czy potrzebuje reistalowac system przechodząc na ATI ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Axl2000:

 

Nie widze takiej potrzeby.

Jesli masz Xp to system sam wykryje nowa karte i zainstaluje podstawowe stery, potem sobie podmienisz na najnowsze.

Ja bym radzil zrobic to tak:

- sciagnij z netu nowe sterowniki na dysk,

- odinstaluj stery starej karty, wyczysc system jakims dobrym "drive cleanerem'

- wkladasz nowa karte

- po starcie systemu i wykryciu nowej karty nie pozwol na jej instalacje(nie bedziesz musial potem czyscic systemu ze sterow starych)

- zapodajesz nowe sterowniki

i jest OK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupielm R9700PRO (325/620Mhz) z tradycyjnym czarnym gownianym wiatraczkiem, czy warto ten wiatraczek zdiąć i zamiast uzytej tam pasty pacnąć Arctic Cermiaque? Narazie nie bede zmieniał chłodzenia na nim i nie bede podkrecal dlatego sie pytam czy wogole warto sie bawic i tracic 5 minut na to ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam radka 9600proi wczoraj podczas czyszczenia wentyla na grafie zmienilem paste na tego pseudo srebrnego Titana. Fabrycznie byla tam jakas dziwna tasma 2-stronna. Temperaturki mi spadly o 4-5 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Axl2000:

jeżeli nie chcesz kręcić to sobie daruj,

Ja też chciałem swojemu radkowi zrobic dobrze i sie przejechałem.

Po zdjęciu radiatorka dłuuugo skrobałem jakiegoś twardego gluta którym posmarowali rdzeń, nie żałowałem pasty as5, myśle sobie i tak się rozgniecie):

odpalam zapuszczam gierke a tu pstryk i resecik

biegusiem zdejmuje z powrotem radiatorek, odwracam i mnie zamurowało-ani śladu pasty!!!

tandeciarze z szafirka tak zrobili że między radiatorkiem leżącym na metalowej ramce czyli po ichnemu shimie a rdzeniem jest tak na moje oko 0.5 mm odstępu- co zakitowali tym glutem,

musiałem zakupić coś co miało "wypustkę" i było w miare tanie- wybrałem AC Silencera (szkoda inwestować w staroć juz wole uzbierac na cos szybszego)

 

no, ale rób jak uważasz to był mój przypadek może trafiłeś na lepszy sprzęt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Huh, zdiolem radiator jednak, posmarowalem Arctic Ceramique, sprawdzilem czy przylega do radiatora...przylega :) Po oderwaniu radiatora jest widoczny prostokąt odbity w resztkach pasty na radiatorze wiec chyba dobrze leży. Ale karta sie tak czy siak bardzo grzeje, nawet w windowsie nie mozna trzymac palca dluzej niz 5-10s z tylu karty ja procesorze...czy to normalne ze taks ei grzeją?

 

Karta spokojnie przechodzi 3DMarki i 2h grania w Drivera3 potem znowu #dmarki i pare demek ATI dla oglądnięcia bo to moja 1 karta ATI...

 

Zmienic chlodzenie czy nie? Cz takie grzanie sie to norma?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Axl2000

zmien na arctic silencera u mnie radek chodzi tak juz ponad rok ... cicho chlodno mozna krecic

1352344[/snapback]

Najprawdopodobniej zmienie + radiatorki na pamieci ale tylko z ciekawosci nieodpartej...one zawsze sie tak grzeją czy moj moze byc np. zkopany (radki) ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

troche sie grzeja ale bez paniki

1352885[/snapback]

Właśnie pannikuje bo po 2h sesji w Silent Huntera 3 przy otwartej obudowie, z arctic ceramique i standardowych zegarach robią się niekiedy arty :|

 

Zamowilem VGA Silencera rev. 3 bo na więcej mnie nie stać (39,99zl :P )

i mam nadzieje ze przynajmniej na standardowych zegarach bede mogl bez stresu pograc :( Duzo on lepszy jest od standardowego chlodzenia????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie pannikuje bo po 2h sesji w Silent Huntera 3 przy otwartej obudowie, z arctic ceramique i standardowych zegarach robią się niekiedy arty :|

 

Zamowilem VGA Silencera rev. 3 bo na więcej mnie nie stać (39,99zl :P )

i mam nadzieje ze przynajmniej na standardowych zegarach bede mogl bez stresu pograc :( Duzo on lepszy jest od standardowego chlodzenia????

1353227[/snapback]

moze kiepsko masz zalozony ten orginalny wentyl , artow nie powinno byc ...

 

co do silencera to ja mam ta zwykla pierwsza wersje niewiem jak jest z rev . 3

Edytowane przez grass

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko.

Na 9700 bardzo grzeja sie kondensatory osloniete z drugiej strony blaszka. Czy moze to powodowac problemy. Mialem 9700PRO od Sapphire i karta wywalala duzo atefeaktow nawet w biosie. Zauwazyem ze blaszka jest bardzo goraca(nie mozna jej dotknac). Czy to moze byc wina kondensatorow? Wina sterow to nie jest bo wykluczaja to bledy z biosie. Zasilka tez odpada jak reszta sprzetu. Wydaje mi sie wlasnie ze to moze byc wina przegrzania sie. Co o tym mysicie?

 

EDIT:

Z ustawianiem AGP, FW, SBA itp. tez kombinowalem i nic to nie dalo.

Edytowane przez sucker

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tj. w temacie karta bardzo mocno się nagrzewa nawet w trybie 2D. macie może jakiś pomysł czego to może być wina??

 

Wiatraczek i radiatorki są standartowe. Często wywala błędy w grach i się wiesza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej!

 

Od razu mowie ze nie jestem ekspertem od kart graficznych ani innego sprzetu.

 

Kupilem ostatnio na aukcji radeona 9700 pro 128mb 256 bit i mam z nim pewne problemy (za 400zeta bez sterownikow ale pamieci samsunga 2.8 wiec chyba wszystko ok). Na pamieciach sa radiatorki (chyba z miedzi) i do tego standardowy czarny radiator z wiatrakiem.

 

Mam bartona 2500 na msi kt4av z 256 ramu (333), zasilacz chyba 300W. Pod xpekiem wszystko jest ok do momentu odpalenia aplikacji 3d, po ok 2min grania wychodzi do systemu (bez zadnego bledu lub wlacza sie ze program wykonal nieprawidlowa operacje ...), czasem restartuje kompa (chociaz raz przeszedl calego 3dmarka 2001 nie wiem jakim cudem). Sprawdzlem 3dmarka 2001 i 2003, Prince of persia: sof, half-life2, flatout, wolfenstein - wszedzie to samo.

 

Nie ma zadnych artefaktow, obraz wyglada calkiem ok.

 

Zainstalowalem najnowsze sterowniki catalyst ze strony ati. Mam zainstalowane via4in1 i inne sterowniki do plyty glownej.

 

Oczywiscie probowalem juz przeinstalowac system!!!!!! Probowalem tez instalacji 2-3 ostatnich sterownikow ze strony ati i przeinstalowalem directx. Oczywiscie nie probowalem krecic karty (absolutnie sie na tym nie znam).

 

 

A co w tym dziwnego ?? A to ze u kumpla na plycie gigabyte z athlonem 2000 i, 256 ram (266) i slabszym zasilaczem wszystko chodzi ok (testowalem ok godziny NFSU2 i CallOfDuty w full detalach i nie bylo takich efektow jak u mnie).

U drugiego kumpla (duron chyba 1.4, 128 ramu, nie pamietam dokladnej konfiguracji ale komp jest dosc stary) tez sie wiesza ale nie po minucie czy dwoch tylko po ok10 i raczej nie z powodu radka tylko dysku (przed zwiecha slychac jak dysk sie zatrzymuje i wlacza na chwile, a po za tym dysk jest na pewno jest uszkodzony bo kiedys sprawdzlismy).

W obu przypadkach instalowalem te same stery co u mnie (najnowsze catalyst ze strony ati)

 

Gosc od aukcji tez utrzymuje ze u niego bylo wszystko ok (jakze by inaczej :)).

 

Pod linuxem (aurox 10.0) sytuacja jest troche inna: po ok godzinie pracy (bez fajerwerkow 3d, ale przy sporym obciazeniu procka i pamieci - serwer,eclipsse itp) zaczynaja w roznych miejscach wyskakiwac losowe bledy zwiazane z pamiecia. Nie instalowalem tu specjalnych sterow, jade na tych ktore byly w auroxie wiec w sumie wszystko sie moze dziac i duzo mnie to nie obchodzi bo chce zeby radek dzialal pod windoza.

 

Moj gf4mx420 chodzi caly czas bez zadnych problemow.

Z chlodzeniem raczej wszyskto jest ok (nie ma artefakow, a temperaturki sa takie jak przy uzytkowaniu gf4mx - ok35 w kompie i ok 50 na procku).

 

Co wiec robie nie tak ?? Czy to cos w biosie (chociaz probowalem przestawiac rozne rzeczy a ostatnio zrobilem reset do default) ?? Czy moze cos nie tak z radkiem albo plyta glowna ?? A moze to pamiec albo zasilacz ??

Jak dla mnie to problem z plyta, ale co mozna jeszcze zrobic ??? bez radka wszystko jest ok

 

Jak ktos znajdzie feler, to ma u mnie piwo :-) !!!!!!!!!

 

Z gory dzieki.

Pozdro

brulion

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to na za słaby zasilacz, oprócz tego wyłącz agp fast write w biosie.

Twój kumpel, u którego chodzi dobrze na niby słabszym zasilaczu ma mniej prądożerny procesor i dlatego słabszy wystarcza. Poza tym w przypadku zasilaczy no-name podawana liczba watów jest wzięta z kosmosu i zasilacz 250w może być mocniejszy od 300w.

Często nawet na aukcjach sprzedawcy tych kart piszą, że potrzebny jest dobry markowy zasilacz do poprawnego działania.

Jak nie zasilacz to płyta, może trzeba zaktualizować bios?

Jest jeszcze opcja, że karta przegrzewa się w słabo wentylowanej obudowie.

Edytowane przez Waldek82

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

karty z dodatkowym zasilaniem( ati od 9500 9700... poprostu karty ktore maja wieksze zapotrzebowanie na moc) potrzebuja minimum zasilacza 350W a to ze u twojego kumpla dzialalo i to na slabszyum zasilaczu to naprawde duze ryzyko bylo jak by ci poszedl zasilacz to i po plycie na karte i reszete... pozatym jaka byla rzonica un mial XP2000+ a ty masz Bartona wiec sama konfiguraja mogla mniej "zrzerac" tak czy siak wsadz sobie 350 i bedzie git aha i radze na zasiaczu nie oszczedzac jak to blednie wiekszosc zaklada...

Edytowane przez SpeeDyLOCO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@brulion

Piszesz ze masz zasilacz chyba 300W wiec nawet nie wiesz co to jest. Pewnie jakis Codeshit lub pochodna. U twojego kumpla moze chodzic oki(do czasu) bo moze miec zasilacz zrobiony z lepszych komponentow, jego komp moze nie byc tak pradozerny itd.

Prz twoim konfigu to zasilacz firmowy(350W) to podstawa chyba ze lubisz miec problemy i ryzykowac spalenie sprzetu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok ok

 

Poszedlem waszym tropem i przy kolejnym tescie odlaczylem nagrywarke, dvd i flopa. Rzeczywiscie komp uruchomił sie gładko, 3dmark 2001 i 2003 przeszły bez problemów, ale wiecej wolalem nie ryzykowac.

Z naklejki wynika, ze mam Megabajta 350W, z tego co wyczytałem na tym forum to niezła kupa :-) (a w sklepie mówili, że włożą mi coś mocniejzego <_< ), wiec dzisiaj ze szkoly wróciłem z nowym chiefteciem 410W (ATX 410-212 jedyne firmowe na co bylo mnie stac (185pln) i tak sie splukalem juz do reszty)....

 

Aleeeeeeeee...

 

... Radeon dalej u mnie nie dziala, tzn caly czas zawiesza kompa/wychodzi do windy/restartuje system przy odpalaniu aplikacji 3d. Co więcej odłaczączenie nagrywarki i dvd juz nie pomaga. WTF? Oprócz tego wszystko chodzi tak jak chodzilo (w szczególności z moim gf4mx wszystko jest cacy). Maksymalne obniżenie taktowania procesora (do 1100 :-)) tez nie pomaga (xp albo sie nie uruchamia, albo jest to samo co wyzej).

 

Oprócz nagrywarki i dvd mam jeszcze dwa dyski, ale ich nie moge odłączyć do testow.

 

Co teraz ???

Szukac jeszcze mocniejszego zasilacza ??? Czy może szukać problemu gdzieś indziej ???

 

Piwna oferta nadal aktualna :-)

 

pozdro

brulion

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tj. w temacie karta bardzo mocno się nagrzewa nawet w trybie 2D. macie może jakiś pomysł czego to może być wina??

 

Wiatraczek i radiatorki są standartowe. Często wywala błędy w grach i się wiesza.

1368227[/snapback]

Mam to smao i nikt nic nie poradzil :((( Zmienilem chlodzenie na ATI SIlencer 1 ale juz je sprzedaje bo jakos nie lubie miec w kompie chlodzenia ktore musialem recznie modyfikowac zeby dobrze siedzialo na karcie...no comment...musialem wycinać kawałek plastiku zeby nie zachaczalo o jakis kondensator na karcie czy cuś, co prawda przestala mi karta robić psikusy, ladnie to to chodizlo i chłodziło aale....no wlasnie teraz szukam czegos normalniejszego co skoro ma pasowac na 9700PRO to bedzie na bank bez moich przerobek :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No brulion, ale dałeś zagwozdkę!

 

Tak jak poprzednicy na 99% obstawiałem problem zasilacza.Chyba że masz niesamowitego pecha i trafiłeś na jakiś felerny zasilacz(mało prawdopodobne ale zawsze).A swoją drogą radziłbym Ci skombinować gdzieś kasę, dołożyć i zamienić na coś solidnego przynajmniej w okolicach 500W, bo jeżeli za kilka miesięcy zachce Ci się coś dołożyć do kompa albo pobawić w oc i co wtedy, będziesz znowu zmieniał zasilacz?

 

Próbuje jeszcze raz zanalizować to co napisałeś i jeśli nie popełniasz jakiegoś błędu montażowego, to myślę że to MUSI być jednak problem zasilania, tylko pytanie w którym miejscu.

 

kurde, przypomniełem sobie, miałem kilka miesięcy temu prawie podobne objawy.

 

A problem tkwił w upalonym wtyku molex podającym dodatkowe zasilanie. Po prostu blaszka nie miała odpowiedniej sprężystości i nie było dobrego styku. Wtyk zbrązowiał a bolec w gnieździe nadpalił.

 

Sprawdź i na wszelki wypadek dobrze przeczyść styki, może tylko zaśniedziały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, stoję przed deczja zakup tej karty sprzedawca napisal mi ze bez OC ma wyniki cyt:

w 3dmark 2003 = 5200

3dmark 2001 = 14000

3dmark 2005 = 2200

 

rozdzielczość 1024x768, wszystko default czy to mozliwe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

problem rozwiazany

zmienilem plyte i procka (na te same modele czyli kt4av+bart2500 tylko inny wiatrak) i wszystko dziala

a radka udalo mi sie odpalic takze na kompie z ktorego te czesci wyjalem (konfiguracja ta co u mnie z dokladnoscia do producenta dysku/cd-romow/pamieci, tylko jeden dysk mniej z zasilaczem 300W firmy linkworld :-) )

 

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...