Skocz do zawartości
RS

Przekret z hurtownia ,,,,,,,,

Rekomendowane odpowiedzi

Też o tym myślałem, w rodzinie mam osobę która prowadzi firmę handlową (ma te wszystkie nipy, regony itp.) więc chciałem coś kupić w

hurtowni. Niestety okazało się że u mnie w mieście (Kraków) ten numer nie przejdzie, bo muszę mieć firmę z branży IT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mozna tak zrobic, ale koshty zalozenia firmy sa takie, ze ci sie to nie oplaci

koszty załozenia firmy to 30 zł za znaczek skarbowy i troche łazenia po urzędach...

po tygodniu mozesz sie rozmyslić i nie płacisz podatków :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mozna tak zrobic, ale koshty zalozenia firmy sa takie, ze ci sie to nie oplaci

koszty załozenia firmy to 30 zł za znaczek skarbowy i troche łazenia po urzędach...

po tygodniu mozesz sie rozmyslić i nie płacisz podatków :)

no nie do konca tak jest....

 

wpis do ewidencji to ok. 100 pln

regon jest za darmo, ale ok. 2 tygodnie czekania

nastepnie nalezy zrobic pieczatke (ok. 30 pln)

i zalozyc konto w banku - roznie, ale nie za darmo...

 

jest tego troch, a juz lazenia po urzedach na pln przliczyc sie nie da... :mrgreen: w sumie ponad miesiac...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale PIT-a trzeba wypełnić - trochę trzeba wniknąć, jest jak mówi kielkac - jak pracujesz to płacisz tylko zdrowotne. Ważne : masz firmę to wypadało by teź coś zarobić 8O bo skarbóweczka lubi czsami nachybił trafił kogoś celnąć :evil: z kontrolką.

Proponuję coś innego - masz w rodzinie kogoś kto ma działalność (np. fryzjer, lekarz, cokolwiek), niech sobie doda składanie kompów i softu do wpisu ewidencji działalności gospodarczej (w gdansku zmiana wpisu 57zł) i zamawiaj na niego. Zupełne 0 ryzyka z US, w działalności można mieć np rozwożenie mleka i składanie kompów, no problem, wszystkie hurtownie to łykają (sprawdziłem :lol: :lol: :lol: )

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale PIT-a trzeba wypełnić - trochę trzeba wniknąć, jest jak mówi kielkac - jak pracujesz to płacisz tylko zdrowotne. Ważne : masz firmę to wypadało by teź coś zarobić  8O bo skarbóweczka lubi czsami nachybił trafił kogoś celnąć  :evil: z kontrolką.  

Proponuję coś innego - masz w rodzinie kogoś kto ma działalność (np. fryzjer, lekarz, cokolwiek), niech sobie doda składanie kompów i softu do wpisu ewidencji działalności gospodarczej (w gdansku zmiana wpisu 57zł) i zamawiaj na niego. Zupełne 0 ryzyka z US, w działalności można mieć np rozwożenie mleka i składanie kompów, no problem, wszystkie hurtownie to łykają (sprawdziłem  :lol:  :lol:  :lol: )

pozdr

tylko wtedy nie możesz kupić po cenie hurtowej, tylko zwykłej detalicznej brutto, ale VAT można sobie wtedy odliczyć, jak źle mówie to mnie poprawcie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko wtedy nie możesz kupić po cenie hurtowej, tylko zwykłej detalicznej brutto, ale VAT można sobie wtedy odliczyć, jak źle mówie to mnie poprawcie

na pewno zle mowisz. majac we wpisie do ewidencji sprzedaz komputerow, dostajesz w hurtowni cene hurtowa. w cenach detalicznych niektore hurtownie czasem prowadza sprzedaz dla "zuczkow z ulicy"...

 

i nie lacz ceny hurtowej z iloscia hurtowa - mozesz kupic jeden wentylator i dostaniesz na niego cene hurtowa, tylko niektore firmy wymagaja minimalnego pierwszego zamowienia na okreslana kwote przy rozpoczeciu wspolpracy (w action wroclaw na przyklad jest to 1000 zl netto)...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko wtedy nie możesz kupić po cenie hurtowej, tylko zwykłej detalicznej brutto, ale VAT można sobie wtedy odliczyć, jak źle mówie to mnie poprawcie

poprawiam cię :wink:

 

Ta, Kielkac wydaje się jedynym który wie o co chodzi (bo to robi? 8) ). Ja kupuję sprzęt od 2 lat w hurtowniach, zdarza się że wychodzę z jednym wentylatorem za 40zł. Faktycznie blokadą jest w niektórych hurtowniach limit z dołu jednorazowego zakupu - w AB np. 700zł netto. I JEDYNYM warunkiem podpisania umowy na zakup w hurcie jest ODPOWIEDNII WPIS DO EWIDENCJI DZIAŁ. GOSP.

NIC WIĘCEJ :lol:

Jak np kupisz sprzęt na twojego wujka lekarza to oczywiście on może sobie odliczyć VAT (jeśli jest vatowcem) i sprzęt wrzucić w koszty (praktycznie stawka podatku do kieszeni (19, 30, lub 40%)). Nie mozna oczywiscie przesadzic i wyposażyć np ciocię krawcową w 4 kompy z Atkami2200+ z WC i Quadro4 DCC :lol:

Wszystko można co nie można byle z cicha i z ostrożna

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kontrola do "wujków" nie przyłazi ot z ulicy, najpierw dzwonią, czasem list polecony że za dwa dni pojawią się smutni panowie :evil: , masz kupe czasu pożegnać ze swoim kompem na 3 dni.

Oczywiście najlepiej jak działalność prowadzą wasi staruszkowie - ale Polak potrafi, nie takie rzeczy ze szwagrem po pijaku itd

A w ogóle to załóżcie se działalkę i ql

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję coś innego - masz w rodzinie kogoś kto ma działalność (np. fryzjer, lekarz, cokolwiek), niech sobie doda składanie kompów i softu do wpisu ewidencji działalności gospodarczej (w gdansku zmiana wpisu 57zł) i zamawiaj na niego. Zupełne 0 ryzyka z US, w działalności można mieć np rozwożenie mleka i składanie kompów, no problem, wszystkie hurtownie to łykają.

Moj stary ma naprawe samochodow i chcial dodac sobie do tego handel czesciami. Poszedl do urzedu, to mu kazali zaplacic 500zl i wypelniac dziesiatki formularzy a potem kolejna setke. Jak to w koncu jest z ta zmiana wpisu do ewidencji? Z jak duza iloscia chodzenia i zalatwiania sie to wiaze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

qrde nie wiem jak w warszwace 8O . w dancysiu w urzędzie miejskim dodanie/zmiana jakiej kolwiek danej we wpisie do ewidencji kosztuje 50zł + 7zł za znaczek. Działalnośc mam od 1996, robiłem to chyba ze 4 razy, to wiem. 8). w US nic nie zmieniasz, w zus-ie, gus-ie też nic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sory, ze odgrzewam lekko przedawniony topic, ale zalezy mi na odpowiedzi, bo byc moze stoi przede mna droga do qpowania sprzetu w action :) Wiec tak, w regulaminie maja napisane cos takiego:

Nie stawiamy żadnych warunków do wielkości zakupów dla nowych klientów. Przed pierwszym zakupem klient obowiązany jest dostarczyć aktualny wypis z rejestru handlowego lub zaświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej, dokument nadania numeru NIP, REGON, informacje teleadresowe oraz oświadczenie o możliwości wystawienia faktury bez podpisu właściciela firmy. Dokumenty można przesłać faksem, e-mailem lub złożyć osobiście.

Czyli nie ma minimalnej kwoty co mnie, nie ukrywam, cieszy :) Te zaswiadczenie to twierdzicie, ze wystarczy dopisac sobie do ewidencji? A co konkretnie ? Skladanie komputerow? Handel podzespolami komputerowymi czy cos innego moze? Ja firmy nie mam, ale mama ma swoja apteke i mysle, ze te ok 50zl za dopis w ewidencji to uczciwa cena, zeby przerobic lekko apteke ;) I teraz ktos powiedzial, ze moga byc klopoty jak bedzie kontrola. Czy klopot bedzie tylko wtedy, gdy moja mama odliczy sobie sprzet od podatku, czy nawet jak tego nie zrobi? W razie czego od domu do tej apteki mam z 50m, wiec moge sprzecik potargac, ale zalozmy, ze bede chcial cos sprzedac koledze czy komus i co wtedy? Bedzie problem?

Nie ukrywam, ze zalezy mi na jakiejs szczerej odpowiedzi, ktora albo sprawi, ze w koncu bede mial tani sprzet albo mnie dobije :/ Tak wiec napiszcie co wiecie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...ale zalozmy, ze bede chcial cos sprzedac koledze czy komus i co wtedy? Bedzie problem?  

...

z tego co pamietam to raczej tak - bedzie problem (odnosnie podatkow) - bo co innego nabyc towar na potrzeby firmy, a co innego nabyc towar w celu dalszej odsprzedazy - nie pisze dokladnie bo sie tym nie interesowalem a tylko slyszlem od ludzi prowadzacych dzialalnosc gospodarcza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie ma minimalnej kwoty co mnie, nie ukrywam, cieszy  Te zaswiadczenie to twierdzicie, ze wystarczy dopisac sobie do ewidencji? A co konkretnie ? Skladanie komputerow? Handel podzespolami komputerowymi czy cos innego moze? Ja firmy nie mam, ale mama ma swoja apteke i mysle, ze te ok 50zl za dopis w ewidencji to uczciwa cena, zeby przerobic lekko apteke  I teraz ktos powiedzial, ze moga byc klopoty jak bedzie kontrola. Czy klopot bedzie tylko wtedy, gdy moja mama odliczy sobie sprzet od podatku, czy nawet jak tego nie zrobi? W razie czego od domu do tej apteki mam z 50m, wiec moge sprzecik potargac, ale zalozmy, ze bede chcial cos sprzedac koledze czy komus i co wtedy? Bedzie problem?  

Nie ukrywam, ze zalezy mi na jakiejs szczerej odpowiedzi, ktora albo sprawi, ze w koncu bede mial tani sprzet albo mnie dobije :/ Tak wiec napiszcie co wiecie...

Pełny luz. :) nie ma ścisłej reguły co masz sobie w pisać do wpisu. Ja mam coś takiego: "Sprzedaż, montaż i serwis sprzętu komputerowego oraz oprogramowania". To ma zadowolić hurtownię a nie US. Ty możesz tam mieć cokolwiek - nikt ci nie zabroni robić kasę(chyba że se wpiszesz "leon zawodowiec" :) ).

Jedną sprawą jest kupienie sprzętu na fakturę, a drugą zaksięgowanie jej. Twoja mama nie musi przecież księgować tego sprzętu (nie może wtedy też odliczyć sobie vatu i podatku :cry: ), może też sprzedać go dalej (tobie) zarabiając np 1% i płacąc podatek doch. od tego procenta - to jest najczystsze. Nie sępiąc się na vat i podatek można naprawdę czysto kupić sprzęt z hurtowni. Nikt nie powie twojej mamie, że marża 1% to za mało, a poza tym nie będziesz płacił swojej mamie 1 czy 5% tylko vat i podatek od 1 czy 5%, który będzie musiała odprowadzić. De facto mama wrzuca sobie w koszty ten sprzęt (odlicza podatki) ale też go sprzedaje (płaci podatki) - wychodzi na to, że kupujesz w hurtowej cenie i dopłacasz podatek od marży, którą ci narzuci mama.

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jakie sa ceny mneijwiecej w hurtowni, pwiecmy ze Baracude w sklepie za 365 kupilem 40gb to w hurtowni mniejwiecej za ile by bylo ?

Odejmij od tego 22% podatku i 10-20 % zysku dla sprzedawcy (oczywiscie matematycznie, nie na kalkulatorku). Wychodzi ok. 250 zl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RS napisał:  

a jakie sa ceny mneijwiecej w hurtowni, pwiecmy ze Baracude w sklepie za 365 kupilem 40gb to w hurtowni mniejwiecej za ile by bylo ?  

 

Odejmij od tego 22% podatku i 10-20 % zysku dla sprzedawcy (oczywiscie matematycznie, nie na kalkulatorku). Wychodzi ok. 250 zl.

Niestety nie tak prosto :( .

1. co masz na myśli przez odjęcie 22% podatku (vat?). Co prawda w hurtowniach są podawane ceny netto, ale w kasie płacisz z vatem.

2. 10-20% zysk dla sprzedawcy? Chciałbym byc sprzedawcą sprzetu pc i mieć 20% marży i do tego klientów. To ciężki rynek. Duży obrót i małe marże. Porównując cennik hurtowy i detaliczny jednej hurtowni to różnica jest ok 5%. Jak jakaś duża firma ma układ z hurtownią na jeszcze niższe ceny - to tylko dlatego że jest mega klientem. Różnice mogą być zauważalne w mniejszych miejscowościach, gdzie jest mniejsza konkurencja.

 

Jedną sprawą jest kupienie sprzętu na fakturę, a drugą zaksięgowanie jej. Twoja mama nie musi przecież księgować tego sprzętu (nie może wtedy też odliczyć sobie vatu i podatku  

Premyślałem to i teraz nie jestem pewien do końca :oops: . Niemniej ten sposób by mama ci sprzedała ten sprzęt lub komuś innemu (z ulicy - osobie fizycznej) jest czysty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odejmij od tego 22% podatku i 10-20 % zysku dla sprzedawcy (oczywiscie matematycznie, nie na kalkulatorku). Wychodzi ok. 250 zl.

Niestety nie tak prosto :( .

1. co masz na myśli przez odjęcie 22% podatku (vat?). Co prawda w hurtowniach są podawane ceny netto, ale w kasie płacisz z vatem.

2. 10-20% zysk dla sprzedawcy? Chciałbym byc sprzedawcą sprzetu pc i mieć 20% marży i do tego klientów. To ciężki rynek. Duży obrót i małe marże. Porównując cennik hurtowy i detaliczny jednej hurtowni to różnica jest ok 5%. Jak jakaś duża firma ma układ z hurtownią na jeszcze niższe ceny - to tylko dlatego że jest mega klientem. Różnice mogą być zauważalne w mniejszych miejscowościach, gdzie jest mniejsza konkurencja.

 

Ad. 1. Jak to co, skoro juz masz firme, to sobie kupujesz na firme i podatek VAT sobie mozesz odliczyc od kosztow. Przynajmniej ja tak robie i nie ma zadnych problemow. Czyli kupujesz po cenie netto - podatek odliczasz.

Ad. 2. Przyznaje racje bez dyskusji (jesli jestes pewien), bo ja strzelalem. Nie wiem jaka maja marze na takim rynku. Jesli 5%, to odjac 5% zamiast 20%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche mi namieszales :) Jestem dopiero studentem i to nie finansow, wiec nie do konca rozumiem to co mi powiedziales :) Wiec sprobujmy usystematyzowac:

Jedną sprawą jest kupienie sprzętu na fakturę, a drugą zaksięgowanie jej. Twoja mama nie musi przecież księgować tego sprzętu (nie może wtedy też odliczyć sobie vatu i podatku  )

Jak piszesz wyzej, w zasadzie w hurtowni qpuje sie po cenie netto+vat, z tym ze jak zaksieguje sprzet na firme to moze pod koniec miecha vat odliczyc, czyli wychodzi, ze qpila po cenie hurtowej w efekcie.Tak?

I teraz jezeli ma wpisane w ewidencji dodatkowo handel czesciami komp. to moze to odsprzedac z dowolna marza bez zadnego problemu, ze sie ktos doczepi? Piszesz dalej:

, może też sprzedać go dalej (tobie) zarabiając np 1% i płacąc podatek doch. od tego procenta - to jest najczystsze.

Hmm... czyli jednak musi zaplacic podatek dochodowy jezeli sprzeda to dalej, czyli nie oplaca sie jak rozumiem sprzedawac tego z normalna marza, tylko jak sugerujesz z 1%, zeby ten podatek byl minimalny i wtedy ja, juz jako osoba prywatna, moge sprzedac to komu chce i za ile chce bez podatku, bo sprzedaje to prywatnie, a nie przez firme, czy tak?

Nie sępiąc się na vat i podatek można naprawdę czysto kupić sprzęt z hurtowni.

I tego nie rozumiem :/ Tzn. nie wiem co masz na mysli przez "nie sepiac sie na vat", czy to, ze qpi np. cos tam i nie odliczy sobie na koncu miesiaca vatu od tego? Jezeli tak, to wychodzi, ze qpila towar po cenie detalicznej, wiec w zasadzie szkoda zachodu z hurtownia... Rozjasnij jak mozesz, bo pewnie cos innego miales na mysli...

Nikt nie powie twojej mamie, że marża 1% to za mało, a poza tym nie będziesz płacił swojej mamie 1 czy 5% tylko vat i podatek od 1 czy 5%, który będzie musiała odprowadzić.

I znow nie wiem o czym prawisz (jestem na wakacjach, nie moge sie sqpic :D) Najlepiej podaj mi to na prostym przykladzie, bo ten finansowy "belkot" troche do mnie nie dociera :/ Zalozmy, ze towar w hurtowni kosztuje 100zl (netto). Czyli Ona qpuje to po cenie 100+vat, czyli 122zl, ale na koniec miecha odlicza sobie vat, czyli wychodzi jakby qpila ten sprzet za 100zl. I teraz jak sprzedaje go mi z ta minimalna marza to ile ja jej "place" ? Najlepiej wyjasnij do konca (po kolei, gdzie ida pieniachy, podatki itp itd) przebieg takiej jednej hipotetycznej tranzakcji i wtedy zrozumiem.

 

De facto mama wrzuca sobie w koszty ten sprzęt (odlicza podatki) ale też go sprzedaje (płaci podatki) - wychodzi na to, że kupujesz w hurtowej cenie i dopłacasz podatek od marży, którą ci narzuci mama.  

Tu niby podsumowales, ale ja bym chcial to jednak rozumiec. Z pewnoscia sie to jeszcze przyda :)

 

Bylbym wdzieczny za pomoc.. Jak nie chcesz nudzic innych to mozesz na priva ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ech, nabiję se posta, co mi tam :wink:

Podstawą działalności jest robienie kasy. Trzy rzeczy: przychód:to wszystko co ci spływa ze sprzedaży (sprzdajesz kompa za 1000zł netto- twój przychód to 1000zł), koszt: to co włożyłeś w interes (benzyna, pracownicy, części kompa w hurcie itd), dochód:przychód - koszty. Od dichodu płacisz podatek (w zależności od progu - 19,30,40%))

Np kupujesz kompa w hurtowni za 900zł netto. płacisz 900+vat=1098zł. Jest to twój koszt jaki poniosłeś "wkładając" w interes. A dokładnie to kosztem jest 900zł. Vat (tutaj 198zł) odliczasz w oddzielnym rozliczeniu (później). Zobacz: Zarabiasz (przychód) na miesiąc np 5000zł + vat czyli 6100zł. kupiłeś kompa za 900zł netto, czyli miałeś koszt 900 więc twój dochód to 5000-900=4100. Ale sprzedajesz kompa za 1000zł więc twój dochód to 4100+1000=5100zł. W deklaracji miesięcznej wykażesz 5100zł dochodu więc zapłacisz podatek dochodowy od 5100 (I próg19%)-969zł. Zobacz - gdybyś nie kupował kompa i go nie sprzedał to miałbyś dochód o 100zł(marża) niższy i niższy byś płacił podatek (950zł). Można uprościć, że twoim zyskiem na czysto jest 100zł i za te 100 zł płacisz extra 19zł podatku (19% od 100zł).

Vat jest oddzielną sprawą. do wszystkich faktur doliczasz vat (z reguły22%). wystawiłeś faktury na 5100netto weić musiałeś doliczyć 22%vat czyli 1122zł. Robiąc koszt płacisz vat w hurtowni (900+198vat). Pod koniec miesiąca odejmujesz od doliczonego przez ciebie vatu (ze sprzedaży innym) (1122) vat z kosztów (198), więc skarbówce oddasz 924zł.

Głupio wygląda jakbyś coś kupił za 900 i sprzedał za 900. US lubi jak zarabiasz kasę i płacisz podatki. Kupujesz w hurcie, doliczasz 1% marży i sprzedajesz - płacisz podatek(po rozliczeniach) od tej marży oraz też vat.

Gdy zatrzymujesz ten sprzęt na użytek własny (potrezbny ci jest do prowadzena działalności) - to pozostaje on twoim kosztem (odliczasz sobie go- patrz wyżej), nie masz dochodu bo go nie sprzedajesz, więc twój dochód, który opodatkowywujesz jest mniejszy o koszt kompa. Tak samo z vatem. Musisz jedna ten sprzęt mieć wtedy w ewidenciji itd.

Wszystko bardzo uprościłem, jednorazowo można wrzucić w koszty nie więcej jak3500zł netto jeśli chodzi o kompa, pominąłem ZUS.

ufff :)

pozdr :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad. 1. Jak to co, skoro juz masz firme, to sobie kupujesz na firme i podatek VAT sobie mozesz odliczyc od kosztow. Przynajmniej ja tak robie i nie ma zadnych problemow. Czyli kupujesz po cenie netto - podatek odliczasz.

Jak masz firmę to oczywiście tak. RS się pytał o różnice cen w hurtowni. Nie założyłem że jak coś kupujesz w hurtowni to od razu wrzucasz se w koszty na użytek własny. Dla ludzi którzy nie mają firmy już wystarczającym bonusem jest kupienie po cenie hurtowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...