Skocz do zawartości
Boxster

Athlon XP mobile - fakty i mity

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie.

Chcę kupić procesor AMD Barton 2500+ Mobile.

 

Czy będą kłopoty przy płycie EPOX 8RDA3+ PRO, oczywiście chodzi o podkręcanie?

Posiadam pamięci Goodram 2x512MB,

Karte Sapphire Radeon 9600 128MB Atlantis Advantage,

Zasilacz Chiftec 410W-12.

Chłodzenie thermalthec silent tower (będzie).

 

 

Czy będę musiał zmieniać BIOS na płycie lub dokonywać, jakichkolwiek modyfikacji?

Jestem zielony, jeśli chodzi o OC. :)

Będę wdzięczny za rzetelną wypowiedz.

 

Z góry dziękuje.

Edytowane przez peterdz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie.

Chcę kupić procesor AMD Barton 2500+ Mobile.

 

Czy będą kłopoty przy płycie EPOX 8RDA3+ PRO, oczywiście chodzi o podkręcanie?

Posiadam pamięci Goodram 2x512MB,

Karte Sapphire Radeon 9600 128MB Atlantis Advantage,

Zasilacz Chiftec 410W-12.

Chłodzenie thermalthec silent tower (będzie).

Czy będę musiał zmieniać BIOS na płycie lub dokonywać, jakichkolwiek modyfikacji?

Jestem zielony, jeśli chodzi o OC.  :)

Będę wdzięczny za rzetelną wypowiedz.

 

Z góry dziękuje.

1503319[/snapback]

 

Miałem tę płytę jakiś czas do bani jest, niewykryje Ci prawidłowo procka - zobaczysz UNKONOWN CPU mowa o Biosie, to samo w windzie też niewykrywa procka - oczywiście chodzi o nazwę, częstotliwość, napięcia i mnożnik były ok B)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie.

Chcę kupić procesor AMD Barton 2500+ Mobile.

 

Czy będą kłopoty przy płycie EPOX 8RDA3+ PRO, oczywiście chodzi o podkręcanie?

Posiadam pamięci Goodram 2x512MB,

Karte Sapphire Radeon 9600 128MB Atlantis Advantage,

Zasilacz Chiftec 410W-12.

Chłodzenie thermalthec silent tower (będzie).

Czy będę musiał zmieniać BIOS na płycie lub dokonywać, jakichkolwiek modyfikacji?

Jestem zielony, jeśli chodzi o OC.  :)

Będę wdzięczny za rzetelną wypowiedz.

 

Z góry dziękuje.

1503319[/snapback]

Kolega wyżej nie wyraził się dość jasno, więc jeszcze raz:

Nie wykryje Ci jako Mobilnego i będzie Unkown CPU, ale żadnych zmian czy modyfikacji nie trzeba...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale chodzić mu będzie,po co komuś nazwa procesora w biosie w końcu wie co wsadził na podstawkę. :mur:

1513226[/snapback]

 

 

ja mam XP-M 2500+@2500Mhz na Epox 8rda3+pro i mi wykrywa AMD K7 2500Mhz.Plyta do krecenia git, jedna z najlepszych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, czy ktos z Was mial kiedys do czynienia z bartonem-m 2000+ o napieciu 1.35V ?Na google ciezko cos konkretnego znalezc (wiadomo tylko, ze takie sa). Widzialem kilka zdjec tego procesora i jakos dziwnie wyglada (brak tych 4 gumek dystansowych i takie troche "rozrosniete" jadro ;]). Czy mozna takiego w ogole montowac na normalne plyty z socketem A? Jesli tak to czy to cos sie chlodzi standardowymi coolerami?

 

http://www.thedigerati.us/info/cpupics/bartonmobile.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Probowałem się przebić przez te 86 stron wątku, z trudem, ale coś tam wyczytałem ;)

 

Mam obecnie AXP 1700+ (JIUHB), niestety nie kręcony, tandetne pamięci mam w tej chwili.

 

Chciałem kupić pamięci (HYNIX-a) no i pomyslałem też o zmianie procka na AXP-M 2500. Z nowymi pamiątkami powinien śmigać aż miło :) MOBO to Abit NF-7 v2.0

 

Jak zdążylem się zorientować to praktycznie ostatni moment na taki zakup, a jedyne pozostałe źródło to Allegro...

 

Znalazłem coś takiego: http://allegro.pl/show_item.php?item=54756821

 

Jedyna aukcja z nowymi prockami z gwarancją. Pytanko: czy ktoś kupował już w tej firmie i może coś powiedzieć na ten temat? ZTCW, to firma Arche miała jakieś "perturbacje" z kontem na Allegro...

 

Będę wdzięczny za info, nie chciałbym mieć kłopotów, a 4 stówy piechotą nie chodzą :)

 

PS. A przy okazji: czy ktoś może mi polecić jakieś dobre chłodzenie na tą platformę? (pod warunkiem, że mój GlacialTech "Silent" Breeze nie da rady ;) ) Procka oczywiście będę kręcił, także chcę możliwie najwydajniejsze rozwiązanie, najlepiej z uniwersalnym zamocowaniem, żeby można było używać po zmianie platformy... kiedyś tam ;)

 

Myślałem o

 

- Thermalright Si-97 (ponoć się psują??), niestety zapinka wygląda mocno "tak sobie" no i tylko na S-A. Na plus na pewno można zaliczyć jego wagę.

 

- ThermalTake Big Typhoon: teoretycznie powinno wejść na moją mobo no i radiator teoretycznie "na wieki". Minus - waga i problemy z mocowaniem??

 

Pozdrawiam serdecznie użytkowników Forum - liczę na Waszą pomoc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Probowałem się przebić przez te 86 stron wątku, z trudem, ale coś tam wyczytałem ;)

 

Mam obecnie AXP 1700+ (JIUHB), niestety nie kręcony, tandetne pamięci mam w tej chwili.

 

Chciałem kupić pamięci (HYNIX-a) no i pomyslałem też o zmianie procka na AXP-M 2500. Z nowymi pamiątkami powinien śmigać aż miło :) MOBO to Abit NF-7 v2.0

 

Jak zdążylem się zorientować to praktycznie ostatni moment na taki zakup, a jedyne pozostałe źródło to Allegro...

 

Znalazłem coś takiego: 1520079[/snapback]

Daj sobie spokój z socket A.

Weź lepiej Semprona s 754 + jakieś przyzwoite mobo do OC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj sobie spokój z socket A.

Weź lepiej Semprona s 754 + jakieś przyzwoite mobo do OC

1520431[/snapback]

 

Witam,

 

Ale ja nie prosiłem o rady, czy sobie dać spokój z S-A, czy nie :P

 

Od Semprona chyba jednak wolę Bartona :)

 

Nie chcę zmieniać teraz całej platformy, mam swoje powody, zresztą po co wywalać więcej kasy, skoro można wydać mniej i tez mieć niezły rezultat?

 

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Ale ja nie prosiłem o rady, czy sobie dać spokój z S-A, czy nie :P

 

Od Semprona chyba jednak wolę Bartona :)

 

Nie chcę zmieniać teraz całej platformy, mam swoje powody, zresztą po co wywalać więcej kasy, skoro można wydać mniej i tez mieć niezły rezultat?

Pozdrawiam

1520683[/snapback]

Nie pisz post pod postem, bo dostaniesz karne %, używaj edycji.

 

Chyba się jednak nie zrozumieliśmy. Barton M wcale nie jest wydajniejszy od Semprona socket 754, a udowadniają to testy.

Sempron kosztuje 260 zł, a Barton ponad 400 więc nie wiem nad czym jeszcze się tu zastanawiać, nawet nie wiesz czy ten Mobile pójdzie Ci na 2,4 ghz, bo te nowsze w porówaniu ze starymi dobrymi mobilkami to padaki w OC.

 

I polecam lekturę tego artykułu: http://egielda.com.pl/beta/?str=art&id=93

 

Jakieś wątpliwości co lepsze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pisz post pod postem, bo dostaniesz karne %, używaj edycji.

Hę?? To jak mam niby pisać, jak nie pod??

 

Chyba się jednak nie zrozumieliśmy. Barton M wcale nie jest wydajniejszy od Semprona socket 754, a udowadniają to testy.

Sempron kosztuje 260 zł, a Barton ponad 400 więc nie wiem nad czym jeszcze się tu zastanawiać, nawet nie wiesz czy ten Mobile pójdzie Ci na 2,4 ghz, bo te nowsze w porówaniu ze starymi dobrymi mobilkami to padaki w OC.

Nie zrozumieliśmy się, fakt :)

 

 

Ja wcale nie twierdzę, że jest. Ja szukam najlepszego i najtanszego rozwiązania dla siebie w tej chwili. Niech sempron kosztuje te 260 zł (chociaż ja wolałbym BOX-a, a tutaj najtańszy ok 280zł znalazłem), do tego jakaś rozsądna płyta z AGP (mam GF6800 na AGP i nie czuję potrzeby zmiany) to dodatkowe 350zł, to daje wydatek minimum 600zł. Nie liczę dodatkowego coolera, a nie wiem jak te boksowe się sprawują. Jakbym nie miał kompa, albo miał jakąś starą, padaczkę, to nie pchałbym się w zakup Socket A. Zmieniając platformę chciałbym już wszystko zmienić na możliwie najnowsze rozwiązania (pewnie A64), w tym PCI-Express, ale co sobie zrobię wówczas z kartą, za którą nie tak dawno temu dałem 1,5K PLN-ów?

 

Nie sądzę, żeby konfiguracja, którą planuję złożyć była dużo gorsza od platformy na s-754. A kosztuje mniej. Przypomnijmy:

 

Płyta Abit NF-7 (mam)

RAM 512MB DDR400 (zakup teraz jednej kości, za miesiąc następna)

Grafika Leadtek GF6800 AGP (mam)

Procesor AXP1700+ zmiana na AXP-M 2500 i podkręcenie.

 

Mi to wystarczy. Ja wiem, że komp to studnia bez dna, tylko że ja jakoś nie czuję potrzeby ciągłego ładowania w tą studnię kasy, jeżeli nie trzeba. :)

 

 

I polecam lekturę tego artykułu: 1520833[/snapback]

A nie ładuje mnie się ta stronka coś.

 

PS. jak już dokonam zakupu, to podam Wam wyniki jakichś benchmarków :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kermeet

Jest takie coś jak opcja "Edytuj" w prawym dolnym rogu postu (druga od lewej) tym właśnie edytujesz posty...

 

Proponuję Ci taką konfigurację żebyś właśnie nie ładował w tą "studnię" kupy szmalu później gdy będzie potrzeba przesiadki na 64 bity. Gdy będziesz miał sempa s 754 to wystarczy zmiana procka, a nie całej platformy.

 

A naprawdę polecam lekturę tego testu i porównania Sempronów s 754 do socket A

 

http://egielda.com.pl/beta/

Wejdź przez ten adres, potem po lewej "Artykuły" i czwarty od góry "AMD Sempron s754 - 2600+ vs 2800+" - tam znajdziesz porównanie i zapewniam Cię, że socket A nie jest teraz dobrym rozwiązaniem z uwagi na to, że masz zapłacić za procka powyżej 400 zł co już dla mnie jest zupełnie niezrozumiałe, gdyż za podobną kwotę może nawet niższą dostajesz sporo lepszy i dużo bardziej przyszłościowy sprzęt...

 

To tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję Ci taką konfigurację żebyś właśnie nie ładował w tą "studnię" kupy szmalu później gdy będzie potrzeba przesiadki na 64 bity. Gdy będziesz miał sempa s 754 to wystarczy zmiana procka, a nie całej platformy.

Hmmm... Ja myślę tak: jak faktycznie przyjdzie potrzeba przejścia w pełni na 64 bity, wówczas zmienię platformę, wymieniając całość, tzn. proca, płytę, pamięć(?) i grafikę. Ale zanim to nastąpi, to jeszcze mnóstwo czasu upłynie... Co z tego, że będzie 64bitowy Windows? Jeszcze jest kwestia wszystkich aplikacji, a moim zdaniem tutaj przejście nie nastąpi "szybko i sprawnie" wraz z pojawieniem się 64-bitowej windy.

 

A naprawdę polecam lekturę tego testu i porównania Sempronów s 754 do socket A

 

1521050[/snapback]

No czytałem, ale ten artykuł nie do końca jest dla mnie zrozumiały, ponieważ na wykresach dla procesorow Athlon XP podawane są ich częstotliwośi, a dla Sempronów "XP-rating". Dobrze rozumuję? Jeżeli nie, to proszę o łopatologine wyjaśnienie ;)

 

A co do tej kasy, hmmmm.... na 754 płyta musiałaby mieć agp... Nie orientuję się w tym temacie kompletnie, czy coś na nforce 3 będzie ok? i jaki ewentualnie procesor? Muszę przeliczyć, ile mnie to może wynieść :>

 

Aukcja z prockami kończy się dzisiaj, także dzisiaj musiałbym podjąć decyzję....

 

S-754:

Sempron 2600 box: 282zł

ASUS K8N - nForce3, SATA, AGP, S-754: 265zł

 

To razem 547zł... czyli 127 więcej, niż za samego procka :(

 

Wiem, że nowa platforma, ale.... Chyba spasuję :/ A jak mi się zestarzeje to, co mam (wiem, wiem, napiszesz, że to już jest stare ;) ) To zmienię na S-939 i A64, albo co tam wówczas będzie na topie ;)

 

Niemniej dzięki za rady!

 

Pozdrawiam

Edytowane przez kermeet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kermeet

Tak tam jest podany rating, ale dla Sempronów s 754 - no ale wiadomo Sempron s 754 2600+ i 2800+ to 1600 mhz :)

 

Pomyślmy:

Sprzedajesz Abitka za 160 zł + procka za ok. 180 zł, dokładasz trochę złociszy i masz piękną nową platformę :D

 

Kupujesz Gigabyte K8NS 259 zł do tego Sempron 2600+ BOX 282 zł i masz zestawik do kręcania jak znalazł.

To mobo osiąga najwyższe HTT obok DFI na s 754 (aż dziwne, że tak tanio)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co może być powodem słabego kręcenia się mojego procka, kupiłem go na tej aukcji http://www.allegro.pl/show_item.php?item=50910490 i wyniki mam takie

2 GHz - 1,45V

2,1GHz - 1,5V

2,2GHz - 1,625V

2,3GHz - 1,75V

przy 2,4GHz czasem ruszy przy 1,85V a czesem nie o 2,5GHz nie wspominam, kwestia egzemplarza, czy coś go hamuje? słabo wypada zasiłka na linii 12V-przy 100% CPU spada poniżej 11,4V (11,3-11,36V - w-g softu ale gdyby tak było na prawdę to powinien się wyłączyć zasilacz?) na tych samych podzespołach thorton szedł mi 2450 MHz przy 1,85V i bootował nawet przy 2,5GHz

generalnie jestem zadowolony, ale widzę że większość mobilków pracuje na niższych napięciach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... Ja myślę tak: jak faktycznie przyjdzie potrzeba przejścia w pełni na 64 bity, wówczas zmienię platformę, wymieniając całość, tzn. proca, płytę, pamięć(?) i grafikę. Ale zanim to nastąpi, to jeszcze mnóstwo czasu upłynie... Co z tego, że będzie 64bitowy Windows? Jeszcze jest kwestia wszystkich aplikacji, a moim zdaniem tutaj przejście nie nastąpi "szybko i sprawnie" wraz z pojawieniem się 64-bitowej windy.

1521113[/snapback]

Dokładnie. Zresztą dzisiejsze procki 64 bitowe ze średniej półki mogą nie wystarczyć do aplikacji które pojawią się za 2-3 lata. A poza tym warto poczekać na obsługę pamięci RAM nowszej generacji przez płyty główne pod AMD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, wpadł mi dzisiaj w łapki Bartonik M 2400+ o oznaczeniach:

AXMH2400FQQ4C AQXDA0318MPMW

Założyłem na niego nowy coolerek Pentagram QC-80Cu i oczywiście od razu wziąłem się za kręcenie... Moim celem było osiągnięcie 200x11 czyli częstotliwości Bartona 3200+. Niestety nie do końca chce się to udać... Procesor jakby nie lubiał FSB 200... Przy takim ustawieniu nie chce dobrze chodzić nawet przy mnożniku 10x :? Co innego przy 166... Działa w miarę stabilnie (kilka razy przeszedł 3DMarka) przy 14x166=2333MHz z napięciem 1,65V. Wyżej nie testowałem ale podejrzewam, że bym coś jeszcze wykręcił bo temp po tym ok pół-godzinnym teście to ok. 43C.

No i dochodzę do mojego pytania: dlaczego nie mogę ustawić tego FSB na 200??? Pamięci chyba nie blokują... Są to kingstony 2x512 z CL3.0. No i drugie pytanie: czy przy ustawieniach 14x166 wydajność jest dużo gorsza niż przy 11x200? Bo jestem skłonny tak nawet zostawić albo coś jeszcze wyciągnąć więcej na FSB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

timingi w biosie mam ustawione na "optimal" czyli jak rozumiem takie jak zaleca producent... Napięć większych próbowałem ale nie dają nic poza wzrostem temperatury.

Tak się zastanawiam czy przypadkiem mój zasilacz wyrabia przy tym zestawie... Jest to FORTRON 300GTP... Może to on jest powodem, że nie mogę kręcić wyżej?

 

edit:

Już sam nie wiem... Ustawiłem największe możliwe napięcie czyli 1,85V i nadal nie chce iść 200x11 :? Otworzyłem budę więc temperatura nie przekracza 45-46C a Prime i tak wywala... Najdłużej chodziło zaledwie 10 min. :mad:

Edytowane przez Dziobak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze watpie zeby ten fortronik nie radzil sobie z bartkiem 11x200.

 

A tak wogole to bardzoej zalezy od napiecia i czestotliwosci proca a nie tylko fsb (z pamieciami na strd ustawieniach nie powinno byc problemu) czy komp bedzie wiecej pradu ciagnol!

Sproboj ustawic timingi recznie.

 

Mozesz tez sprobowac wyjac ktoras z kostek, poprzemieniac sloty. 200 to nie jest fsb zaporowe dla moblika. Sproboj zdjac chlodzenie z proca i paste przesmarowac.

 

Wg. mnie to nie jest wina proca ani zasilacza!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziś jest już sporo lepiej... czyżby się wygrzał? :) Już od półtorej godziny chodzi Prime95 przy ustawieniach 10,5x200 1,60V. Zaraz wyłączę i będę atakował 11x200...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj korzystając że byl chłodno potestowałem troche proca i doszedłem do 2500 mhz 12,5 x 200 przy 1,8V , testowalem 2 godzinki sp2004 smal ftts - stres cpu więc jes stabilnie 54 stopnie w stresie , ale jak chcialem dac 13 x 200 to kupa nie wstaje nawet na 1,875V

to co robic dac więcej V??? czy może bios mi nie pozwala wykorzystac mnoznika 13???

ma ktos jakis pomysł co robić???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam i pytam. ;)

Zabrałam się dla odstresowania za zabawę w podkręcanie. Zestaw mam taki: NF7 v2, mobile Athlon 2500+, 2x512 hynixy d43 w dualu, Tagan 380W, bios Tratsa D27 619R2 2T.

W obecnej chwili dojechałam do 10x230, 1.65V na procesorze, timingi 8,3,3,2.5 (2T, bo 1T nijak poza 220 wyjść nie pozwalało), napięcia na chipsecie i pamięciach standardowe, stabilnie w Prime95. A na 10x235 -- głową w mur, podwyższanie napięcia na procesorze do 1.7V nic nie daje, Prime95 sypie się po kilkunastu iteracjach testu. Czy to pamięć? Wstępnie zmieniłam CAS z 2.5 na 3, bez widocznych wyników (sypnęło się nawet szybciej). Nie podejrzewam procka, w końcu to mobile, co to dla niego 2,3GHz...? Skorygujcie mnie, proszę, drażni mnie to macanie w ciemno, zwłaszcza że o pamięciach mam pojęcie, khm, średnie.

 

A, jeszcze co do chłodzenia: na procesorze SI-97, w tych upałach 47 stopni podczas katowania primem, na chipsecie niebieski zalman, na pamięciach chwilowo nic i zastanawiam się, czy to może być powodem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyczyn moze być kilka. Sprawdz RAM blend testem w Prime albo Goldmemory. Może grzeje się NB albo SB? Musisz wyeliminowac przegrzewanie, jakiś duży wentyl puszczony na mobo w trakcie testów.

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyczyn moze być kilka. Sprawdz RAM blend testem w Prime albo Goldmemory.

1536992[/snapback]

Zapuściłam goldmemory i sypie się zawsze na teście 122, czego bym nie zmieniała. Żeby tak jeszcze dało się dowiedzieć, co te błędy oznaczają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te bledy oznaczaja że kośc jest: uszkodzona/zbyt przetaktowana/ma za ostre tymingi/przegrzana/ma za malo V/no i jeszcze dziwna niekompatybilność która też sie czasem zdarza. Do wyboru:) Zmiana z Cl2,5 na Cl3 powodowała problemy w niektórych przypadkach, dlatego lepiej dać więcej V i pokombinować z unnymi tymingami.

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...