Skocz do zawartości
Tunio

Wyciszyc CHIEFTECA ??

Rekomendowane odpowiedzi

MOD SINGLE FAN'a

 

Moj kumpel zrobil tak ze, wstawil wentyl Arctica [16zl], wylutowal z niego diode i podmienil normlanie za wentyl chiefteca. Na poczatku wstawil normalnie czyli: wyciagajacego powietrze. Dalo to 1800rpm. Stalo sie minimalnie ciszej... Pozniej zmienil wentyl zeby wdmuchiwal powietrze do chiefteca, drugi wentyl tez arctic przyczepil na zewnatrz zasilki w srodku obudowy, przy napedach optycznych. Takie rozwiazanie spowodowala spadek obrotow do 1500rpm. Dzieki takiemu zabiegowi za 32zl chieftec stal sie o wiele wiele cichszy, nie ma zadnych objawow przegrzania i w kazdej chwili mozna wrocic do konfiguracji pierwotnej...

Warto dodac ze kumpel ma na kominie 120mm :D

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

tylko ze na tym zdjeciu jest wentyl odwrotnie jak ostatecznie jest.. Tutaj wyciaga a ma wdmuchiwac...

 

Mysle ze jest najlepsze rozwiazanie na glosnego Single Fana...

Przy dualu sprawa sie lekko komplikuje bo ten drugi fan jest bardzo "chudy" i znazelzc cos zastpeczego to ciezko, chyba zeby mu voltow dac o 7mniej... Pozyjemy zobaczymy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już kiedyś pisałem - sytuacja z DF wcale nie jest taka trudna, bo wcale nie jest powiedziane ze ten dolny wentylator masz zastąpić innym o takim samym wymiarze. Na ominięcie tego ograniczenia jest bardzo prosty sposób - przykreca sie wentylator z drugiej strony blachy - inaczej mówiąc po zewnetrznej stronie obudowy zasilacza. Sam mam tak zrobione i wszystko działa bardzo dobrze :D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez nad tym myslalem ale miedzy zasilka a coolerem na cpu mam teraz jakies 3-5mm wiec wepchnac tam nic nie moge a szkoda, bo robilem rozne "doswiadczenia" i w przypadku mojej slki, wentylator umieszczony w podobny spodob jak w chieftecu jest w stanie zabrac do 3C mniej z procka...

 

Przy wyciszaniu dual fana z tym drugim wiatrakiem sa tylko chyba 2 opcje:

- wywalic drania i sie nim nie przejmowac [tylko ze szkoda pustej dziury, zawsze cos tam by mozna bylo wepchac]

- znalezc i wstawic jakas inna "niska" 80mm

Odpada opcja puszczenia jej na 7V bo i tak bedzie slyszalna a 5V, to ciekaw jestem czy wogoole sie bedzie krecic...

 

Wiec chyba nic innego nie pozostaje jak szukac chudego 80mm wentyla do dual fana... :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym wywaleniem tego drugiego wentylatora to jest jeden mały trik, bo one sa ze sobą w jakiś sposób sprzęgnięte i jak wylutowałem ten cieńszy to na tym drugim wzrosły mi obroty z 1400 na 1600 i przez to stal się on bardziej słyszalny ... czyli nie tędy droga. Jesli jużktoś chce wymieniać a nie ma miejsca między collerem a zasilaczem to niech szuka zamiennika o podobnych wymiarach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyciagnelem zasilacz na zewnatrz i oto co osiagnelem:

- obroty ok 1450 przy obciazonym kompie

- obudowa zasilacza nie nagrzala sie ani troche, czyli swieze powietrze mu sluzy :-) (fakt ze na zewnatrz mial lepsze warunki do odprowadzania ciepla ale dalem go na kawalek metalu i ani spod zasilacza ani material sie nie nagrzaly)

Wychodzi wiec na to ze otwor u gory obudowy mialby sens.

Nawet jesli cieple powietrze od radiatora podgrzeje dolna scianke to ona odda cieplo do wew zasilacza, skad wciagane chlodne powietrze z gory + wiatrak wyciagajacy powinny zrobic swoje.

Dodatkowy wentyl wyciagajacy cieplo z wnetrza budy wydaje mi sie wystarczy zupelnie (no chyba ze ekstermalne oc).

 

Moze w tym nast tygodniu sie zabiore za to, moze ktos z Was probowal juz?

 

A jesli chodzi o temp proca to wyciagniecie zasilacza nie zmienilo nic czyli albo cicha zasilka na zewnatrz :-) albo w srodku + wieksze obroty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy dualu sprawa sie lekko komplikuje bo ten drugi fan jest bardzo "chudy" i znazelzc cos zastpeczego to ciezko, chyba zeby mu voltow dac o 7mniej...  Pozyjemy zobaczymy...

Tu tego nie pisałem, ale w 420 wchodzi spokojnie normalny 25 mm.

A ten fabryczny wcale taki bardzo chudy nie jest - 20 mm :-]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpada opcja puszczenia jej na 7V bo i tak bedzie slyszalna a 5V, to ciekaw jestem czy wogoole sie bedzie krecic...

kręci się :D i nawet "troche" dmucha, nie słychać go

 

i jeszcze żeby było "czarno na białym" drugi wentyl w DF 360 W ma 15 mm

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny Papst Mod Chiefteca 360 W Single Fan

 

We wtorek w nocy zamówiłem sobie Papsta 8412 NGL za 52 zł - miała być wersja bez wtyczek bo i tak są niepotrzebne.

 

http://www.sirius.pl/product.php?action=in...o&id=7526&sid=1

 

Dzisiaj tj piątek ok 14 dostałem przesyłke. No i malutki zonk 8O . Na fakturze pisze że to niby NGL za 52zł natomiast na wiatraczku wyraźnie, że jest to NGLE (podobno nowy model 8O za 55 zł). Sirius podaje, że cyt :

 

Wersja 4pin 12V MOLEX (NGLE) podłączana do wtyczek zasilających np. dyski twarde z zasilacza

http://www.sirius.pl/product.php?action=in...o&id=7527&sid=1

 

Jest to oczywiście bzdura :lol: bo wiatrak ma tylko 2 kabelki bez jakichkolwiek końcówek (w sumie o to mi chodziło) - będzie to widoczne na zdjęciu. Te 2 kabelki to tylko zasilanie wiatraczka - nie ma żadnego odczytu prędkości (w zasadzie na mojej płycie 2 sensory są już wykorzystane, więc też jest mi to obojętne). Anyway nic wielkiego się nie stało - nie jestem konfilktowy więc ok :).

 

Przejdźmy jednak do rzeczy.

 

1. Stanowsko bojowe u kumpla [thx James :)] (w Chieftecu nie ma grilla bo zdjąłem go parę dni temu)

 

Dołączona grafika

 

2. Chieftec od środka

 

Dołączona grafika

 

3. Standardowy cooler Chiefteca - głośnością na 12V mnie znokautował :o (oczywiście negatywnie).

 

Dołączona grafika

 

4. Demontaż standardowego coolerka. Tutaj pragnę uspokoić tych, którzy boją się o gwarancję. Wystarczy ładnie wylutować kabelki przy coolerku i przylutować do nowego. Nie widać żadnej różnicy - w razie konieczności można powrócić do starego i nadal nie będzie śladów, ponieważ wszystko i tak znajduje się pod naklejką. Jedyne co to przydaje się odsysacz do cyny.

Tak to wygląda :

 

Dołączona grafika

 

5. Oba wiatraczki na zdjęciu. Papst miał w standardzie te 2 kabelki. Nic poza tym - żadnego Molexa jak pisze na stronie.

 

Dołączona grafika

 

6. Finalnie zamontowany Papst. Na zdjęciu widać 2 kable zasilające (czerwony i czarny (masa)). Dodatkowo przylutowane zostały kabelki do ewentualnego czujnika obrotów - te które wychodzą z zasilacza. Na wiatraczku było trzecie złącze właśnie do tego - niemniej nie ma układziku, który to realizuje - więc są tylko tak dla picu :).

 

Dołączona grafika

 

7. Podsumowanie i wrażenia.

 

Przede wszystkim zupełna cisza. Zasilacza absolutnie nie słychać (a jestem bardzo wyczulony na tym punkcie). Po przyłożeniu ucha na ok 1-2 cm słychać tylko delikatne terkotanie :). Żadnego szumu i świstu. Zasilacz nie grzeje się - powiem więcej - wydaje mi się , że jest nawet chłodniejszy niż poprzednio. Generalnie jak dla mnie rewelacja.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny Papst Mod Chiefteca 360 W Single Fan

Mam od dwoch tygodni dokladnie ten sam zasilacz zmodowany, tylko ze papsta mam z czujnikiem obrotow (NG2L model zdaje sie), tak wiec zachowalem ta funkcjonalnosc i moge sobie podpiac do plyty czujniczek.

Ale u mnie jednak zasilacz sie troszke bardziej grzeje, a PAPST chodzi prawie caly czas na maksa - 1500 obrotow.

 

Pytanie mam natomiast takie - teraz latam na zalozonym grillu, bez grilla duza roznica jest w cichosci?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam od dwoch tygodni dokladnie ten sam zasilacz zmodowany, tylko ze papsta mam z czujnikiem obrotow (NG2L model zdaje sie), tak wiec zachowalem ta funkcjonalnosc i moge sobie podpiac do plyty czujniczek.

Ale u mnie jednak zasilacz sie troszke bardziej grzeje, a PAPST chodzi prawie caly czas na maksa - 1500 obrotow.

 

Pytanie mam natomiast takie - teraz latam na zalozonym grillu, bez grilla duza roznica jest w cichosci?

No ja też myślałem, że będzie się bardziej grzał. Normalnie zasilacz standardowo był naprawdę ciepły - tak że podgrzewał obudowę w tylnej części. Spowodowane jest to głównie umieszczeniem całości we wnęce biurkowej (ale tak już musi być).

 

Teraz po modzie komp już chodzi ok 8 godzin i powietrze wylatujące jest zdecydowanie chłodniejsze. Nie zauważyłem żadnego przegrzewania się. Sprawdzę jeszcze rano jak sprawa wygląda. Teraz temp wylatującego powietrza wynosi 35 stopni (by Metex ME-32).

 

Grill - nie powoduje jakiegoś specjalnego hałasu - niemniej delikatny swist da sie usłyszeć - troszkę też blokuje przepływ powietrza, przez co zasilacz może być cieplszy. Na procesorze po zdjęciu grilla z Titana temp spadla o ok 3 stopnie - to tak przy okazji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rano po ok 17 godzinach pracy żadych zmian i objawów przegrzewania.

Teraz po wyciszenie zasiłki zaczynają denerwować inne elementy :twisted: (np. dotychczas niesłyszalny Zalman FB123 na wysięgniku z rezystorkiem czy dwie Barracudy (tu z wyciszeniem może być problem, bo w końcu to dzwięk wirujących talerzy). No ale pożyjemy zobaczymy :) - w każdym razie zasilacza naprawdę nie słychać. Jeszcze raz polecam. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne zdjęcia P_i_t_t :D

Też mam takiego zalmana i po zpapstowaniu zasiłki zaczął mnie wkurzać, jestem właśnie na etapie szukania czegoś cichszego ale jakoś nic poza sunonem KD1209PTS3-6OC ( 12V 92x25 G 66m3/h 27dB, ślizg ) za rozsądne pieniądze na horyzoncie :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne zdjęcia P_i_t_t  :D  

Też mam takiego zalmana i po zpapstowaniu zasiłki zaczął mnie wkurzać, jestem właśnie na etapie szukania czegoś cichszego ale jakoś nic poza sunonem KD1209PTS3-6OC ( 12V 92x25 G 66m3/h 27dB, ślizg ) za rozsądne pieniądze na horyzoncie  :(

Thx. A ja jestem bardzo zadowolony z mojego moda. Komp chodzi non-stop od tamtego czasu i wszystko w porządku. Papst zdążył się porządnie dotrzeć i teraz nie ma nawet tego delikatnego terkotania co na początku. Jeśli pożyczę porządny studyjny mikrofon to spróbuję nagrać jego pracę :). Z drugiej strony mikrofon jest tak czuły, że wyłapuje wszystkie buczenia zasilaczy a nawet dzwięk przy oddychaniu, więc może wyjść nie za ciekawie :).

A jak chcesz zamontować tego Sunona 92x92mm na tylnej ściance ?. Tam się przecież nie zmieści.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sunonek wskoczyłby na miejsce zalmana na ramię od radiatora 6000al-cu .

 

Mi tez te papsty coraz bardziej się podobają i fakt że łozysko się "dociera" Jak sprawdzałem teraz na 12V to mniej słychać niż zaraz po zakupie :D

 

Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha - wcześniej zrozumiałem , że ten Papst w zasilaczu Cię zaczął wkurzać i chcesz tam wmontować tego Sunona :lol: hehe. Nie ma to jak nadinterperacja :).

 

U mnie ten Zalman jest tylko opcjonalnie - bo dochładza zestaw Heatpipe. W sumie wcześniej układ działał i bez niego, więc najwyżej mu "podziękuje" :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm albo ja przespalem ten moment albo to nowosc bo wlasnie znalazlem takiego papsta:

 

http://www.cwsoft.at/index.php?artnr=04745

 

Papst 8412NGLLE

Dane (niestety po niemiecku)

ausgestattet mit besonders leisen Syntec Keramik-Gleitlagern

geeignet für Netzteil- und Gehäusekühlung

12V Nennspannung (Spannungsbereich 8-15V)

Leistungsaufnahme 0,35W

Nenndrehzahl 1000 U/min

Tachogenerator zur Überwachung der Nenndrehzahl

Volumenstrom 20 mł/h*)

Geräuschpegel 9 dB(A) 8O

Lebensdauer typisch 80.000 Stunden

durchgeschliffener Floppystecker

Maße (BxHxT): 80x80x25 mm

 

Czy ktos mial blizsza stycznosc z tym modelem Papsta :?:

Wystarczy do schlodzenia Enermaxa EG365AX-VE-G-FC :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm albo ja przespalem ten moment albo to nowosc bo wlasnie znalazlem takiego papsta:

 

http://www.cwsoft.at/index.php?artnr=04745

 

Papst 8412NGLLE

Dane (niestety po niemiecku)

ausgestattet mit besonders leisen Syntec Keramik-Gleitlagern  

geeignet für Netzteil- und Gehäusekühlung  

12V Nennspannung (Spannungsbereich 8-15V)  

Leistungsaufnahme 0,35W  

Nenndrehzahl 1000 U/min

Tachogenerator zur Überwachung der Nenndrehzahl  

Volumenstrom 20 mł/h*)  

Geräuschpegel 9 dB(A)  8O  

Lebensdauer typisch 80.000 Stunden  

durchgeschliffener Floppystecker  

Maße (BxHxT): 80x80x25 mm

 

Czy ktos mial blizsza stycznosc z tym modelem Papsta :?:  

Wystarczy do schlodzenia Enermaxa EG365AX-VE-G-FC :?:

Wydaje mi sie, ze 1k rpm to troszke malo na zasilke... Ja w swoim Chieftecu 360W 2Fan mam stabilizacje predkosci wiatrakow na poziomie 1,5k rpm do max 1,6k rpm przy dobrze wentylowanej budzie i choc zasilacz jest doslownie letni, to jednak obnizenie predkosci wiatrakow o polowe mogloby mu chyba zaszkodzic... co nei znaczy, ze nie mozna sprobowac, bo Chieftec, to nie Enermax :twisted:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Papst 8412NGLLE

 

Nenndrehzahl 1000 U/min  

Volumenstrom 20 mł/h*)  

Geräuschpegel 9 dB(A)  8O  

 

Czy ktos mial blizsza stycznosc z tym modelem Papsta :?:  

Wystarczy do schlodzenia Enermaxa EG365AX-VE-G-FC :?:

Raczej nie wystarczy. 20 m3/h to trochę za mało - w dodatku jeśli to jedyny wentylator w zasilaczu i ma on wyciagać powietrze a nie wdmuchiwać. Modele NGL, NGLE (ten który mam) mają 33 m3/h i to jest akurat wartość która pozwala na optymalne warunki pracy.

Być może ten Enermax nie grzeje się tak bardzo (w co wątpie bo mocne zasilacze bądź co bądź mają co odprowadzać) - to można by spróbować. Ja w każdym razie w moim Chieftecu bym się bał. Jestem zadowolony z tego co mam :). Możesz spróbować - najwyżej będziesz miał super coolerek w obudowie :). Pozostaje też kwestia czy go dostaniesz - bo np w Siriusie ja trafiłem na czary-mary :D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moj Enermax ma jeszcze 92x92mm wciagajacy ;]

Przy Zalmanie 7000 na low, grafa pasywnie chlodzona i wszystkie wentyle na 5V to jedyne odglosy dochodza z zasilki wlasnie (tylni wentyl 80x80mm)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moj Enermax ma jeszcze 92x92mm wciagajacy ;]

Przy Zalmanie 7000 na low, grafa pasywnie chlodzona i wszystkie wentyle na 5V to jedyne odglosy dochodza z zasilki wlasnie (tylni wentyl 80x80mm)

Aaa - to w takim razie powinno być ok. A tak przy okazji - przy takich cichych coolerkach nie słyszysz pracujących dysków ? (chodzi mi o dzwięk wirujacych talerzy). U mnie po odpięciu wszystkich wiatraków (w celu posłuchania zasilacza) słychać właśnie dwie Barracudy i piszczący dławik w zasilaczu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moj Enermax ma jeszcze 92x92mm wciagajacy ;]

Przy Zalmanie 7000 na low, grafa pasywnie chlodzona i wszystkie wentyle na 5V to jedyne odglosy dochodza z zasilki wlasnie (tylni wentyl 80x80mm)

Aaa - to w takim razie powinno być ok. A tak przy okazji - przy takich cichych coolerkach nie słyszysz pracujących dysków ? (chodzi mi o dzwięk wirujacych talerzy). U mnie po odpięciu wszystkich wiatraków (w celu posłuchania zasilacza) słychać właśnie dwie Barracudy i piszczący dławik w zasilaczu.

Slysze Barracude SATA - raczej nie wirujace talerze lecz drapanie glowica :( Tej 40GB PATA juz nie mam (upss musze podpis zmienic ) a to najcichszy dysk jaki mialem przyjemnosc posiadac :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

B IV to również bardzo cichy model, V w zasadzie podobnie - niemniej nie można powiedzieć, że ich nie słychać zupełnie. Zresztą przy wyciszaniu ciągle odkrywam nowych "kandydatów" do poprawki :). Nawet jak komp jest wyłączony to słyszę buczenie zasilacza do Lucenta (modem Neo+) ... ehh :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...