Skocz do zawartości
maltana

Wyższe FSB: niższa temperatura....czy ja śnię?

Rekomendowane odpowiedzi

Słuchajcie, jestem zupełnie normalny, no ale to mnie całkowicie rozwala....przy zwiększonym FSB mój procek ma niższą temperaturę! :)

 

ale ok, po kolei....

procek: Thorton 2000+, czyli 1,67 GHz, FSB oczywiście 133...temp. w obciążeniu: 64-65'C (ale za to mam cicho)

zwiększyłem FSB do 150 (mam 1,88 GHz), temp. w obciążeniu: 62-63'C !!!!

Robiłem próbę z 160, ale się wiesza, ze 142 w sumie jak na 133...robiłem kilka razy, zmiany ze 133 na 150, za każdym razem to samo: przy 150 temp. niższa niż 133!!!!

Mam procek od Krostego, który no problemo chodzi na 166 (ale moja nowa płyta nie pozwala na zmianę w biosie ze 133 na 166), no ale takie dziwy....:)

I co wy na to?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eh Co najmniej dziwne to , ale moze od tej temperatury na cpu zepsuła sie kontrolka i teraz takie rzeczy wyprawia hehe.... . Obniz tą temperature na procesorze bo jest zdecydowanie za duza , miej litosc dla cpu to ci posłuzy o wiele dłuzej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Waldek  

mysle że ty tak jak ja masz nie wiecej niz 40 ??  

Durony górą !!

Tak się składa, że dochodzi po Prime95 do 54 stopni (35 bez obciążenia ), ale ta temperatura jest odczytywana bezpośrednio z diody w procesorze, a nie z czujnika pod procesorem, gdzie by było pewnie ponad 10 stopni mniej.( na mojej płycie już nie ma czujnika pod proc.)

Poza tym mam słaby cooler SPIRE 5E88B3, czyli max do AXP 1900+.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jaki jest sens kupowania proca od krostrego do takiej mobo :? Maltana nie napisałeś co masz, ale zmień to.

 

PS proc z podpisu też z tej samej "rodziny" :D i temp. stresowe 43,5*C na chłodzeniu AC (Było do 60*C przed modyfikacjami, żeby nikt nie powiedział że mam se te tempki o kant d.... rozpie.....)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Waldek  

mysle że ty tak jak ja masz nie wiecej niz 40 ??  

Durony górą !!

Tak się składa, że dochodzi po Prime95 do 54 stopni (35 bez obciążenia ), ale ta temperatura jest odczytywana bezpośrednio z diody w procesorze, a nie z czujnika pod procesorem, gdzie by było pewnie ponad 10 stopni mniej.( na mojej płycie już nie ma czujnika pod proc.)

Poza tym mam słaby cooler SPIRE 5E88B3, czyli max do AXP 1900+.

10 stopni mniej w czujniku pod prockiem :) myślisz że konstruktorzy nie kapneli się i czujniki nie są tak ustawione aby dodawać tą różnice jaka by była na jądrze :) ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 stopni mniej w czujniku pod prockiem  myślisz że konstruktorzy nie kapneli się i czujniki nie są tak ustawione aby dodawać tą różnice jaka by była na jądrze  ?

Przyznaję rację, nie pomyślałem za bardzo. Widocznie cooler słaby albo taka temp. od tego, że mam [ciach!]ianą serię proca (MIRGA).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Waldek  

mysle że ty tak jak ja masz nie wiecej niz 40 ??  

Durony górą !!

Tak się składa, że dochodzi po Prime95 do 54 stopni (35 bez obciążenia ), ale ta temperatura jest odczytywana bezpośrednio z diody w procesorze, a nie z czujnika pod procesorem, gdzie by było pewnie ponad 10 stopni mniej.( na mojej płycie już nie ma czujnika pod proc.)

Poza tym mam słaby cooler SPIRE 5E88B3, czyli max do AXP 1900+.

10 stopni mniej w czujniku pod prockiem :) myślisz że konstruktorzy nie kapneli się i czujniki nie są tak ustawione aby dodawać tą różnice jaka by była na jądrze :) ? :)

Nie stety nie, konstruktorzy nic nie dodają, weż mobo która może mieć odczyt z diody i socketu jednocześnie i sprawdź. U mnie w idle różnica jest ok 10 stopni, ale pod Prime dochodzi do 20. Czujnik w sockecie reaguje poza tym z dużym opóźnieniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm...62 dużo, powiadaćie??

he he, już założyłem Zalmana i mam 57 max. No, ale nawet na Zalmanie: 150MHz: 57'C, 133: 59'C!

Went. mam Glaciala Silent Breeze II, ma gdzieś koło 25dB, ale troszku cienko chłodzi. Teraz buduję nową obudowę, więc będą dodatkowe 4 wiatraki, to i chłodzenie się poprawi (wiatraki na 5V, cobym nie ogłuchł). A, na wcześniejszym coolerze, Glacial Techu 2450 Pro było 55 max. Ale to jeszcze przed Zalmanem na South Bridge'u było...

Wg mnie ta wysoka temp. to wina KT600...troszku nieudany ten chipset jest niestety....tak jak KT400 to tylko rasowany KT333....nic nowego Via nie wymyśliła...

No, ale jak się nie ma co się lubi....miałem płytę zmieniać, ale se chyba dam spokój. Może za rok.

Aha, tak dla przyomnienia: 62 to nie jest wcale dużo....jądro procków na jądrze Bartona (Thorton taki jest) topi się dopiero przy ok. 100-105'C, a pali przy 88-92....jeszcze troszku do tego mi brakuje, hehe :)

pozdro!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięcie rdzenia: 1.65.....czyli normal. trochę zawyzone mam 12V (na 13,5V), ale to się procka nie tyczy.

Acha, założyłem dzisiaj stary cooler, 2450 PRO, i mam na Zalmanie 48-50 w obciążeniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi po podniesieniu fsb tez tem spadla ale tylko dlatego ze procek dziala na 1.6V to tez jest dziwne w sumei po troszeczke go podkrecilem a standardowo ma napiecie 1.65 :wink: albo cos im sie w specyfikacjach pomerdalo :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięcie rdzenia: 1.65.....czyli normal. trochę zawyzone mam 12V (na 13,5V), ale to się procka nie tyczy.  

Acha, założyłem dzisiaj stary cooler, 2450 PRO, i mam na Zalmanie 48-50 w obciążeniu.

8O 8O 8O :o :o :o Ty to nazywasz troche ? :o :o :o 8O 8O 8O

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

^^^ HARDKOR :-D Panie ratuj co jeszcze dziala,,,

jak wszystko chodzi przy takim napieciu tzn ze pomiar jest do d,,, hehe jestem pod wrazeniem, to chyba najwysza 12 o jakiem ktos napisal na forum ;-)

 

zrob sobie dobrze i zmien zasilacz nawet jesli blad pomiaru jest duzy to nie jest na tyle duzy by napiecie bylo akceptowalne,,, co to za zasilka ??

 

Pozdro 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hm? no wiecie.....12V aż tak ważne jest? :)

Zasiłka megabajta, obudowa Tracera. A, nie jest 13,5 ale 13,2-13,3.

A i tak chciałem zasiłkę zmienić.

DVD u mnie o 7% szybciej chodzi na 13,2 V...hehe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

^^^ HARDKOR  

13.2 !!! CZLOWIEKU wez to wyjmij i ratuj procka bo jak ci cos <span style="color:red;">[ciach!]</span>lnie to sie nie pozbierasz :) Wszystko ci poleci - nawet myszka jak jest na kablu :) UWAZAJ Z TYM bo naprawde - 12 V to jest BARDZO wazne napiecie na kompie... CZLOWIEKU!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy takim napieciu na 12v wiatraki powinny tobie niezle zasuwac (jezli masz je podpiete po 12v) :-) wniosek z tego taki, ze chlodzenie masz totalnie do d... czas na zmiany :-)

 

tak jak zavader mowi, wywal ten gowniany zasilacz i postaraj sie o cos bardziej stabilnego, co to trzyma napiecia w granicach conajmniej +/- 5%...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

^^^ HARDKOR  

13.2 !!! CZLOWIEKU wez to wyjmij i ratuj procka bo jak ci cos <font color="#FF0000">[ciach!]</font> to sie nie pozbierasz :) Wszystko ci poleci - nawet myszka jak jest na kablu :) UWAZAJ Z TYM bo naprawde - 12 V to jest BARDZO wazne napiecie na kompie... CZLOWIEKU!!!

JEZUS MARIA!!! spoko!!! od roku mam ten zasilacz i nie zauważyłem poważniejszych problemów, ani z napędami, ani z HDD, ani z myszką :). I wiem, zmienię zasiłkę, mam na oku Tracera 400W.

a, co ma 12V z prockiem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pomysł.

 

Być może kiedy proc chodzi domyslnie na 133 (2000+) zasilka ma niby te 13,2 to zawyza napiecie na procu i temperatura rosnie. Po ustawieniu proca na 150 zasilka jest bardziej obciazona i napiecie na procu spada wiec razem z nim temperatuura ??

Nie wiem moze sie myle ale po zmianie zasilacza (CO JEST KONIEcZNE!) wszystko powinno sie wyjasnic :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe, ale żeście sie uparli na zmianę zasiłki! OBIECUJĘ że to zrobię.

No, ale co do temp. się zdenerwowałem, wypieprzyłem Silent Breeza i włożyłem 2450 PRO. dodałem went. wyciągający z tyłu obudowy, i przykleiłem Zalmanowski radiator na klej z miedzią. Wynik: 52'C w wysileniu na CM4 (najlepszy benchmark, nawet SETI nie podgrzewa tak dobrze jak CM4!!!). W normal pracy w necie: 46'C/ To i tak dużo, ale nie 65, nie?

Acha: FSB 150: przy wysileniu 51...ale to może być błąd odczytu.

Wiem, że nie powinienem o to pytać, ale serio warto wydać 300 na zasiłkę? Słyszałem że Anteki na ten przykład ładnie się palą :) a Codgeny grzeją się jak kaloryfery....warto taką kasę tylko na jeden element wydawać? a i ile watów? 350? 400?

 

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MASAKRA!!! w trakcie pracy odlepił mi się ZALMAN z North Bridge'a.... patrzę, a tu temperaturka 47,49,53,55....o twieram obudowę a Zalman się ześlizgnął i opiera się o kartę graficzną... PANIKA!! i 72'C! wtyczka z gniazdka raus!..cholera, ale NIC się nie stało....uff....teraz obudowa leży na płask....trochę niewygodnie, ale to tylko jeden dzień, aż klej się zeschnie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

twoja zasilka nie ma odzielnych linii dla 3,3v 5v i 12v, ich wachania a od siebie zalezne, zazwyczaj w przeciazonych kijopwyh zasilach 12v rosnie, 5v za to maleje, jesli twoja plyta jak przypuszczam robi vcpu z 5v bedzie ono spadlao nizej niz na procku niekreconym, to moze byc przyczyna nizszych temp. na kreconym procku.

 

jak juz wiesz czeka cie wymiana zasialcza, zdecydujesz sie na co bedziesz chcial, odradzam ci jednak xpowery tracery i inne takie...

najtansza sensowana zasilka - codegen 350W ~99zł wersja z dyzym wiatrakiem od dolu, u mojego kumpla dziala dobrze i cicho, fakt ze na axp1800+ palomino i gf3ti, duzo sprzetu nie ma...spotkalem sie jednak z pozytywnymi komentami o niej.

troche drozej 300W forton @ Allegro, potem chief 360W chocby jednfanowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najtansza sensowana zasilka - codegen 350W ~99zł wersja z dyzym wiatrakiem od dolu, u mojego kumpla dziala dobrze i cicho, fakt ze na axp1800+ palomino i gf3ti, duzo sprzetu nie ma...spotkalem sie jednak z pozytywnymi komentami o niej.

Ja za tą cenke kupiłem codegena 400w , dokładnie 95zł w PTR , działa bardzo cicho (na początku myślałem ze wiatrak sie nie kręci :))

przy 1.68v zasiłka zimna a napięcia w normie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, dajmy pokój, to forum o AMD nie o zasilaczach!! :)

ale na koniec: albo Fortron albo Codgen. Za 100. i już

 

Wracając do TEMATU postu :) to doszedłem do wniosku, że dalsze próby podejmę na nowym zasilaczu. Na razie procek chodzi normal, czyli 133.

 

Acha, juto kupuję 512 Ramu....Kingstone...hehe!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...