Skocz do zawartości
GrOOve

Asus P4C800 i P4P800

Rekomendowane odpowiedzi

Bo mieli Abita IS7, Asus'a P4P800 SE/Deluxe/E-Deluxe/normal... W wersji -X z tego co pamiętam jest 1 faza do zasilania proca obcięta i coś tam jeszcze :P

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam i proszę o pomoc. Mam ASUSA P4P800 + P4 Northwood 2.6@3.2. Pomoc dotyczy napiec. Standardowe 1.525 podniesione do 1.675 (na niższych sie nie uruchamiał). Wahania wynoszą od 1.618(czasami) do 1.728 tak pokazuje PCProbe i Everest.

Chodzi mi o to czy taki zakres wahań jest bezpieczny dla procesora (chodzi w zasadzie o to 1.728). Napiszecie ze do pomiaru jest miernik a nie programy wiec proszę o wskazanie miejsca w którym mogę na płycie je sprawdzić miernikiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moj Northwood 2.6 ma dokladnie tak samo, dlatego zostawilem go na 3.1 przy standardowym 1.525. W Northwood'ach za wysokie napiecie nie jest dobre -> Sudden Northwood Death Syndrome. Bal bym sie zostawic swojego na 1.728.

Edytowane przez Vincent de Marco

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy zastosowanie droop moda powinno rozwiązać problem?

 

Tak, skaczące napięcia to duży problem Asusów. Drop powinien rozwiązać sprawę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam was, ja znowu wracam z ta sama plyta, ktora ciagle robi mi na zlosc...

 

Teraz pytanie troche z innej beczki:

 

Znajomy wspominal ze moze restart ustawien biosa cos pomoze w moim przypadku, ale chodzi tu o restart calkowity (Reset Configuration Data/Force Update ESCD, albo jak a AMI bios Reset NVRAM) ale znalazlem tylko w domumentacji cos takiego jak Load Setup Defaults ale to chyba nie to samo co jak w przypadku flashowania awdflash przelacznik clear PnP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moj sprzet to

Zasiłka - Hiper HPU-4M530 530W

Procek - Northwood 2.4 Stepping 7, Revision C1 ( mnoznik 18x, fsb 133)

Płyta - P4p800 ( najnowszy bios)

Cooler - Pentagram Freezone QV-100 AlCu+

Pamięci - Kingston DDR333 Value ( 1x512, 1x256 = 756)

 

otoz mam problem z ta plytka, po ustawieniu napiecia dla procka wyzszego niz 1.600 plytka nie startuje(czarny ekran) , czemu tak sie dzieje, czy jest to jakies ogranicznenie , regulacje mam az do 1,875 (co nie znaczy ze chialbym go uzywac do tego procka) :P

?

Najlepszy wynik na tym procku osiagiwalem na innych plytach na 1,650 a tutja nie startuje z takim ustawieniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Ponawiam pytanie:

 

Przy starcie niekiedy (bez wyraźnego związku z "czymkolwiek") logo startowe płyty - Asus P4P800 intel 865 pe - "staje" nawet na ponad 1 minutę :-| . Przy czym tego typu opóźnienie występuje w zasadzie tylko przy pierwszym uruchomieniu podczas danej sesji przed kompem (kolejne restarty są już o.k.).

 

Proszę o wskazówki co z tym robić i co to w ogóle jest? :mur:

 

Reszta kompa - P IV 2.4@2.9, 3x512 goodram DDR 3200/400@440, chieftec 360 VAT, WD 160 GB sata, GF 6800 asus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biosu nie zmieniałem (mam stareńki - vol. 1005 jeszcze z 2003 r.), ale sądząc po opisach kolejnych wersji biosu - nic konkrentnego one nie dają, a szczegółnie pod kątem freezów logo startowego (może się jednak mylę?). Najciekawsze, że trudno połączyć ten przymuł na starcie z jakimkolwiek czynnikiem :? .

 

Co do aktualizacji biosu, to podobnież po upgradzie, w microsofcie nie chcą dawać nowego klucza do windy :-| - tak czy tak, wolałbym tego raczej uniknąć (sprzęt hula bardzo dobrze, poza tym startowaniem).

 

W każdym razie thx za uwagę i PROSZĘ O NASTEPNE RADY :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się domyślam ten proc z szyną 800 (prescott?), co do biosu to staryy ja bym go wymieniła bo 2003r to naprawde staroć :P i prawdopodobnie to jest przyczyna co do klucza od microsoft z tym się nie spotkałem....... Napisz do nich czy będą robić problem [ moim zdaniem nie ma to nic do rzeczy]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawie :wink: - dokładnie to P IV Northwood na szynie 800 (a co to ma za znaczenie?);z tym biosem to może i dobra myśl, ale z opisu kolejnych wynika, że wiele toto nie zmieni (a co Tobie dały upgrady biosu w zakresie wydajnośc/spawnościi?); przy tym często start kompa przebiega bez zarzutu :wink:

 

dzięki za informacje i zainteresowanie :wink:

Edytowane przez Jake79

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem że prescott to czasem były problemy z nim i starsze płyty wymagały aktualizacji :razz: co do nowych biosów to dają czasem większą wydajności i jest szansa że ten problem ze zmółą się rozwiąże co i tak jak mówisz nie przeszkadza, hmmm a może coś na początku długo wykrywa/odnajduje a później po nast. uruchomieniu jest normalnie.... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość markee

Moja czasem też tak długo startuje. Świeci mi wtedy dioda od dysku.

Niestety nie wem co to może być. Czasem zdaża mi się że wywala przy starcie overclocking failed bez żadnego powodu.

 

[Witam i proszę o pomoc. Mam ASUSA P4P800 + P4 Northwood 2.6@3.2. Pomoc dotyczy napiec. Standardowe 1.525 podniesione do 1.675 (na niższych sie nie uruchamiał). Wahania wynoszą od 1.618(czasami) do 1.728 tak pokazuje PCProbe i Everest.

Chodzi mi o to czy taki zakres wahań jest bezpieczny dla procesora (chodzi w zasadzie o to 1.728). Napiszecie ze do pomiaru jest miernik a nie programy wiec proszę o wskazanie miejsca w którym mogę na płycie je sprawdzić miernikiem.

Ja w windzie w idle mam jakieś 1.584 i spada do 1.52

post-143856-1167237136_thumb.jpg

post-143856-1167237132_thumb.jpg

a w stresie wachają się od 1.504 do 1.488

post-143856-1167237397_thumb.jpg

post-143856-1167237544_thumb.jpg

Jak widać w stresie te wachania nie są duże i nie powinno to mieć wpływu na procka.(czyli ok 1%)

Myśle że u ciebie w stresie te wachania też soą dużo mniejsze. Pc Probe ma taką funkcję jak zapis w tle.

Sprawdź u siebie.

Dodam tu jeszcze, że w biosie mam ustawione napięcie na auto i bios pokazuje mi 1,535.

Edytowane przez markee

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich overclockerów :)

 

Mam następującą konfigurację:

Mobo: Asus P4P800-E Deluxe (Bios 1009)

Procesor: P4 3.2 GHz HT (Prescott) (Stepping D0)

Pamięć: PDP Patriot Extreme Performance 2x1 GB PC3500 433 MHz Low Latency Klik

Chłodzenie: Zalman CNPS 7700-Cu + wspomaganie dużym wentylatorem przy otwartej obudowie

Zasilacz: Cheftec 420 W

 

 

Udaje mi się osiągnąć stabilne nieco ponad 3,7 GHz (16 x 233) przy napięciu Vcore ustawionym na Auto. Zwiększając w AI Booster napięcie do 1,4125 V (chyba ciut za dużo) osiągam stabilne 3,8 GHz. Zawsze przy dzielniku 1:1. Chciałbym dojechać do 4,4 - 4,5 GHz (+40 %). Niestety dalsze zwiększanie taktowania procka powoduje niestabilność.

Czy przyczyna niestabilności leży w dość znacznie wahającym się napięciu zasilania, a może chłodzeniu procka (nie przekracza 56 °C w stressie)? Ile jeszcze mogę mu dołożyć napięcia? Czy wymiana zasilacza na mocniejszy, taki z nieco podwyższonym napięciem zasilania poprawi stabilność tego napięcia? Obciążona kilkoma napędami linia +12 V? Wiem, że pamięci da się jeszcze przetaktować :wink:

 

Pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwazaj na tranzystory w układzie zasilania procesora (przy podstawce) u mnie popękały z przegrzania przy takiej zabawie. Przyklej jakieś radiatory i nadmuch powietrza. na tych płytach był też duży drop napiecia zasilajacego procesor, gdzieś były jakieś mody zmniejszający ten efekt. Zasilacz też moze nie wyrabia przy takim takcie procesor to niezły grzejnik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwazaj na tranzystory w układzie zasilania procesora (przy podstawce) u mnie popękały z przegrzania przy takiej zabawie. Przyklej jakieś radiatory i nadmuch powietrza.

Zamierzam na stabilizatory napięcia nałożyć jakiś jeden większy radiator i odpowiednio go przymocować. Mam posmarować pastą styk radiatora z krzemową obudową tranzystora?

 

 

na tych płytach był też duży drop napiecia zasilajacego procesor, gdzieś były jakieś mody zmniejszający ten efekt. Zasilacz też moze nie wyrabia przy takim takcie procesor to niezły grzejnik.

Niestety masz rację. Podczas dużego obciążenia procesora, napięcie znacznie spada, a podwyższanie napięcia do 1,45 V i zwiększenie FSB do 245 nic nie daje, bo komp się zawiesza bądź resetuje.

 

 

Zasilacz też moze nie wyrabia przy takim takcie procesor to niezły grzejnik.

Mam w planach już niedługo wymienić zasilacz na coś mocniejszego i zastosować na CPU oraz chipsecie chłodzenie wodne. Tak więc myślę, że bez większych problemów procesor osiągnie założone 4,5 GHz.

 

 

Jeszcze mam pytanie, a zarazem wątpliwości:

Pomimo zgodności płyty głównej i jej Biosu z procesorami Prescott, najniższe napięcie Vcore jakie jest dostępne w Biosie w opcjach regulacji to 1,6 V. W związku z tym mam ustawione na Auto, a podkręcam w windzie przy użyciu AI Booster. Czy moje obawy o spalenie Prescotta są słuszne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomyliłem się z dolnym zakresem regulacji napięcia Vcore - przy obecnym Bios-ie zaczyna się od 1,35 V. Odpalenie windy na AI Overclocking 20 % nie stanowi żadnego problemu. Przekraczając 245 dla FSB za chiny nie mogę uzyskać stabilności :( Czyżby Zalman już niedawał rady?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Mam pewien problemik. Przy każdym restarcie wystepuje komunikat: "New CPU installed", press F1/F2. Co to może oznaczać??

 

O ile zauważyłem, bios nie zapamiętuje przy tym ustawień (ram działa chyba na 233 MHz (zamiast na 400).

 

Nie pomaga restartowanie zworką.

 

Proszę o pomoc.

 

Dziękuje za zainteresowanie (poeta mówi jakże ironicznie...;-)).

 

WW problemik ustąpił jakby "samoczynnie", za to pojawił się nowy, który polega na tym, że przy przechodzeniu w stan wstrzymania (=>"sleep" na klawiaturze) "wywala" blue screen;-/ (zanaczyć trzeba, że właściwa opcja w biosie, odpowiadająca tej funkcji jest przestwiona, podobnie jak i zworka na płycie gł.). "Blue screen" wystepuje zawsze przy pierwszym przejściu w stan wstrzymania, przy kolejnych jest o.k. CO TO MOŻE BYĆ I CO Z TYM ROBIĆ.

 

Bardzo proszę o jakieś wskazówki.

Edytowane przez Jake79

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK. Zrobiłem droop moda. Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć jak wyregulować trymer żeby dało się jeszcze bardziej podkręcić szynę FSB? Dotąd dociągnąłem do stabilnych 255 MHz. Powyżej jak nie wywala mi jakiegoś komunikatu, to zatrzymuje się winda. Czym grozi zmniejszenie rezystancji do minimum?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przejrzałem chyba wszystkei posty ale nikt o tym nie pisał więc pytam...

 

Może najpierw konfiguracja kompa

Płyta: P4P800 SE

procek: celeron D 2.4 Prescott 533mhz

pamięci: 4x256 ram 400mhz firmowe good ram infineon i apacer

Grafa: Radeon 9550 z biosowany na 400/500

USB na PCI: (ze względu na to że usb na płycie padło)

zasilacz: Chieftec 350W

 

Podkręciłem go standardowo opcją Overclock10% było okej ale dziwne miałem szybkości ram Dual 294mhz. Więc podkręciłem go na szynę 166mhz ręcznie zostawiając AGP/PCI na Auto. Komp się odpalił jako Celeron 3.0 Ghz, przeszedł nawet testy, pamieci chodziły jako 333mhz, ale zdziwił mnie trochę raport z programu everest a mianowicie.

Właściwości magistrali mikroukładu płyty głównej

zmieniły się z:

Rzeczywista częstotliwość taktowania 67 MHz (QDR)

Efektywna częstotliwość taktowania 267 MHz

na:

Rzeczywista częstotliwość taktowania 83 MHz (QDR)

Efektywna częstotliwość taktowania 333 MHz

i teraz czy 41.5 mhz jest podawane na dysk twardy i cd-rom, bo jeśli tak to chyba sporo za dużo, ustawiając na sztywno AGP/PCI na 66/33, programy diagnozujące pokazywały to samo czyli Rzeczywista częstotliwość taktowania 83 MHz (QDR) .

1. Czy to jest normalne?

2. Może być tak że płyta przydziela mnożniki sama dla ramów i HDD a to co widać powyżej nie tyczy się HDD?

Jedynie co znalazłem w pamięci to memory acceleration mode co widać na screenach poniżej, ale w opcji od wyboru jedynie jest enable.

3. Płyta i procek i zasilacz powinny pociągnąć 200mhz ale boję się nawet ustawiać ze względu na dziwny raport z everesta po przetaktowaniu na 166mhz, czyli te 83 MHz (QDR) bo logicznie biorąc na FSB 200mhz powinno być 100 MHz (QDR) a to by dawało 50mhz na dysk!!??

4. I jak można sprawdzić jaka faktycznie jest częstotliwość na hdd?

u mnie bios wygląda tak: (zdjęcia pobrane z manuala do płyty P4P800 SE)

 

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

z tą płytą mam jeszcze jeden problem który poruszałem tutaj

Link

wgrałem nowy bios jak mi radzono jednak to nie pomogło nawet pogorszyło, bo nadal ładuje się bios linijka po linijce,a czasem jak wyjdę z biosu to pisze

bad bios checksum error

please insert floppy disk, ale po wyłaczeniu zasilacza przyciskiem i ponownym właczeniu po parunastu sekundach wchodzi normalnie do xpka i nawet z zapisanymi wcześniej zmianami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ustawienie AGP/PCI na 66/33 jest oczywiście dobrym posunięciem.

 

z racji że kontrolery ide i sata działaja na pci (nawet to na płycie są w rzeczywistości na pci) hdd powinien chodzić bez probemów.

 

częstotliwość magistrali w tym przypadku dotyczy tylko procesora i ramu... a wszelkie niestabilności moga wynikać z uzyskania przez ciebie granic mozliwości: procesota/ramu/płyty/zasilacza

 

powodzenia w dalszym kreceniu!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały odkop tematu.

 

Pamięta ktoś może, jak zmienić command rate pamięci na 1T na P4P800? Najnowszy bios, nigdzie nie widze tej opcji, memset też jej nie udostępnia.

 

Poszukaj w BIOS'ie opcji MEMORY ACCELERATION MODE i ustaw ją na ENABLED - w taki sposób włączysz 1T.

Należy tez pamiętać aby kości (zakładam, że każdy na dzisiejsze czasy raczej ma te dwie kości puszczone w dualu) RAM były jednakowej pojemności i o jednakowych timingach oraz aby FSB procesora współgrało z magistralą RAM'u w opcji 1:1 - czyli OC odpada!

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...