Skocz do zawartości
Kaeres

CRT vs LCD

Rekomendowane odpowiedzi

Temat calkiem powazny.

Zastanawia mnie jedna sprawa.

Po ostatnio przeczytanych watkach o monitorach LCD i ich wyborze nie moge sie otrzasnac po tym jak ludzie kupuja LCD 17" za 3000 pln !!!

Ja rozumiem, zdrowie oczu, i ergonomia ale czy to nie aby przesada lub nawet snobizm ?

W koncu co nowosc to nowosc, tak ?

Nie chce nikomu wmawiac, ze jest "inny" bo kupil LCD za 3k gorsze od CRT za 1k ale chcialbym sie zapytac czym sie kierowali ?

Ale tak z reka na sercu. Wzrok wzrokiem. Ale czy to nie moda kieruje niektorymi osobami ?

Uzywam kilkanascie lat monitorow CRT i wybaczcie ale jeszcze nie osleplem.

Ba, nie znam osoby ktora oslepla od monitora nawet analogowego.

Sa teraz najnowsze CRT z ograniczona emisja promieniowania i nie wieze aby mogly zaszkodzic zdrowiu.

Zreszta slogan o szkodliwosci monitorow CRT wymyslono z pewnoscia na poczet hasel promujacych LCD (oczywiscie w pewnym stopniu).

Ergonomia - nie wiem czy to taki faktycznie istotny parametr, ktory notabene jest eksponowany przez firmy produkujace LCD 3x drozsze od swoich "odpowiednikow" CRT (porownujac parametry). Nie biegam z monitorem po pokojach. Projektujac miejsce na komputer przy biurku nie mialem na mysli 2m^2 aby mi sie CRT nie miescil.

 

Wyolbrzymianie wad, ktore kiedys nikomu nie wadzily, aby reklamowac nowy produkt.

 

Chce uslyszec jakies inne argumenty od posiadaczy LCD. Inne niz slogany marketingowe. Co sklonilo ich do wydania 3x wiecej kasy na podobny monitor (czasami nawet o gorszych parametrach) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiesz czemu wydalem 3k na monitor? bo mnie bylo stac. u mnie na pierwszym miejscu jest moje zdrowie - tu konkretnie moje oczy. teraz mam powazna wade wzroku od monitora analogowego(2lata) potem cyfrowego(rowniez 2) i teraz nie mam zamiaru slepnac dalej - ja osobiscie odczuwam kolosalna roznice, a siedze przed kompem 16/7 wiec raczej wiem co mowie. lcd imo rox i zadne jego wady nie przycmia podstawowej zalety - oszczedzam sobie oczy. nie kierowalem sie moda bo szkoda mi by bylo 3k na to aby byc modnym (i bylbym chyba cwelem wymieniajac monitor tylko dlatego - 3k zeby byc modnym lol). te 3k to najlepiej wydana kasa jaka przeznaczylem na mojego kompa.

to jest moje zdanie - ty jesli masz zdrowe oczy i ci sie od crt nie psuja - spoko twoj wybor, twoje zdrowie. czemu 17? a czemu ludzie kupuja 17crt a nie 15? thx 4 reading.

 

PS SONY SDM-HX73

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszym moim monitorem byl Daytek 15" ktory "odziedziczylem" wraz z komnputerem po ojcu (jak sobie nowego kupil) i mialem problem bo moje biurko nie bylo przystosowane do kompa i z trudem udalo mi sie wcisnac ta 15". A poniewaz moniotr mial swoje lata wiec i jakosc obrazu nie byla rewelacyjna i oczy sie mi meczyly. Jezeli chcialem miec wiekszy monitor to tylko LCD, co mna kierowalo w wyborze:

 

1) Wielkosc, z braku miejsc na biurku LCD byl w sam raz

2) Mniej mi sie oczy mecza

3) Nie koszotal 3k tylko ciut ponad 2k, wiem ze to nadal kupa kasy ale w monitor inwestuje sie raz na kilka (kilkanascie) lat wiec sie inwestycja zwroci

4) Moze sie myle ale na 17" CRT nie dostane takiego ladnego obrazu w rozdzielczosci 1280x1024 co na LCD (rozdzielczosc optymalna mojego monitora) i do tego przy czestotliwosc 60Hz :)

 

Acha monitor NEC LCD 1701.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze posiadaczem LCD nie jestem ,ale się może za miesiąc dwa....

Po pierwsze jak napisano wcześniej OCZY .

Pieczenie ,zawroty głowy po kilkugodzinnej pracy na kompie na monitorze CRT.

LCD brak objawów.

Mały minus,grafika 3D.

Tańsze modele mają problemy ze smużeniem.

Następny minus ,rozdzielczość .

1024x768 to raczej norma ,1280x1024 hiendowe modele.

Ale chyba sie zdecyduje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeciez zawsze mozna sobie kupic ekran ochronny i specjalne okulary zeby zmniejszyc promieniowanie :)w kazdym razie ja mam crt oczy mnie niebola bo mam jakis filtr wbudowany czy cos (przynajmniej tak mowil sprzedawca) i nienarzekam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie kupowałem za 3k, ale kupiłem chyba jeden z pierwszych LCD 15", który zszedł poniżej 2k - Miro FP155 (oj to już ponad roczek będzie...)

 

1) Jak projektowałem biurko to stała tam 14" - na 17" lub 19" CRT nie ma tam w ogóle miejsca. LCD to jedyne rozwiązanie

 

2) O wiele mniej mi się męczą oczy

 

3) O wiele bardziej podoba mi się obraz z LCD niż CRT

 

 

No i przymierzam się do 17" LCD :) Ale jeszcze nie teraz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kaeres

Ja spedzilem 8 lat z kawalkiem na CRT 15'' Sony - wprawdzie Trinitron, ale mialem dosc wlepiania nosa w ekran a po za tym jestem wielkim fanem kina i nie zawsze mialem mozliwosc ogladania filmow na TV 32'' poprzez TV-out, a na 15'' bylo to wrecz katastrofa :/

 

Co mnie przekonalo do zakupu LCD:

1. Ergonomia - potrzebowalem duzej powierzchnii roboczej o sensownych gabarytach a nie krowy na biurku

2. Zdrowie - powiem tyle - 0 porownania do CRT. Wczesniej mialem problem ze lzawiacymi i przekrwionymi oczami, teraz to inna bajka.

3. Design - zawsze chcialem czarny monit pasujacy pod Chiefa :)

4. Ekonomia - zobacz ile zre 19''-21" CRT a LCD 8)

5. Trafilem na okazje bo chcialem 17'' NEC 1760NX a poczekalem troche i kupilem 19'' HP-ka za niecale 2500zl, ktory w Polsce kosztuje ponad 5K :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie o tym wspominalem.

Marketing zadzialal wzorowo.

Z CRT wala promienie jak z dziala jonowego. Prostu w mozg.

2 godziny i czlowiek juz nie jest soba 8O

Prosze, mowilem. Inne zalety, ktore pozwalaja Wam wydac tyle pieniedzy.

Pieczenie ,zawroty głowy po kilkugodzinnej pracy na kompie na monitorze CRT.

:D

Mały minus,grafika 3D.

Myslalem, ze to dosc wazne aby moc ogladac ladna grafike. Hmm ale widac rozmiar wazniejszy. Moze zegarek bedzie odpowiedniejszy ? (hmm, przepraszam zapedzilem sie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kaeres - kup sobie to zrozumiesz. tylko tyle moge ci powiedziec. moj monitor ma tylko jedna wade dla mnie - cene. i nie wiem jakie inne zalety ty jeszcze chcesz. przeciez wszystko zostalo powiedziane. jesli to dla ciebie tylko belkot marketingowy to sorry ale ty jestes do lcd uprzedzony po prostu i nic ci nie pomoze:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie o tym wspominalem.

Marketing zadzialal wzorowo.

Z CRT wala promienie jak z dziala jonowego. Prostu w mozg.  

2 godziny i czlowiek juz nie jest soba 8O

Prosze, mowilem. Inne zalety, ktore pozwalaja Wam wydac tyle pieniedzy.

Pieczenie ,zawroty głowy po kilkugodzinnej pracy na kompie na monitorze CRT.

:D

Mały minus,grafika 3D.

Myslalem, ze to dosc wazne aby moc ogladac ladna grafike. Hmm ale widac rozmiar wazniejszy. Moze zegarek bedzie odpowiedniejszy ? (hmm, przepraszam zapedzilem sie).

 

To nie marketing.

Po prostu miałem możliwość pracować na CRT (lata), i LCD (ostatnio sporo).

Bawię się trochę 3D,nie tylko gry :wink: ,i z crt jestem bardziej zadowolony.

Ale na LCD po prostu wzrok mi si tak nie męczy.

Może tak jest na stare lata :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam LCD w pracy czlowieku !! (boniek_pl)

Uprzedzony jestem i owszem.

Dlatego zalozylem ten watek.

 

Kupie sobie LCD, a jak, ale...

...gdy bedzie mialo parametry LEPSZE od dotychczasowych monitorow CRT. Gdy bedzie w normalnej cenie, adekwatnej do jego mozliwosci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupie sobie LCD, a jak, ale...

...gdy bedzie mialo parametry LEPSZE od dotychczasowych monitorow CRT.

A co to znaczy "lepsze parametry"?? I kto tu mówi o magii cyferek i marketingu? Przecież monitor powinno się kupować jak najbardziej na podstawie subiektywnych odczuć a nie parametrów. Co do ceny to się zgodzę, ale jeśli kogoś stać to czemu ma sobie nie kupić???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepsze parametry to znaczy po prostu parametry, ktore beda pozwalaly na nazwanie monitora LCD monitorem XXI wieku.

Bo te ktore maja teraz to takie jak CRT z konca lat 90-tych.

- smuzenie - nie chce slyszec belkotu o tym, ze nie ma smuzenia. Widzialem film i q3 na monitorze o czasie reakcji <25ms

- rozdz. jak mozna nazwac monitor, w ktorym nie mozna swobodnie zmienic rozdz. bez popsucia sobie geometrii ?

Conajwyzej, niedorobionym.

- martwe piksele - co to znaczy, zebym mial w monitorze "martwe piksele" ?? I w dodatku ta "choroba" jest postepujaca !

- jaskrawosc kolorow. Wystarczy sobie pojsc do byle jakiego hipermarketu i poogladac stojace obok siebie 15 monitorow LCD naprzemian z CRT. Az dziw bierze, ze spece od marketingu robia taki blad ze je mieszaja razem ze soba. Wygladaja jakbym w swoim CRT dal kontrast na 25% :)

- jasnosc przewaznie 250 cd/m2 - kto to widzial ? dlatego widac na pierwszy rzut oka jaki niemrawy jest obraz na LCD. Z pewnoscia ten parametr odpowiedzialny jest rowniez za bladsze kolory

- jaskrawosc - gorna polka LCD to dolne pascie CRT - 450:1

- kat widzenia - wiadomo, nie oglada sie filmow pod katem 170`

Ale wiele razy na LCD wqr*** mnie bo akurat musze wstac z krzesla aby cos zobaczyc bo akurat odebralem tel. delikatnie z boku poprawiajac papier w drukarce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

temat rzeka do kolejnej wojny. IMO póki co nie warto inwestować w LCD, bo idzie na tyle szybko do przodu że jest to troche nieopłacalne.

 

fakt - wszystko się rozwija, ale co bo co, LCD ma przed sobą wiele lat rozwoju i póki co ja przynajmniej zostane przy moich CRT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie moge sie otrzasnac po tym jak ludzie kupuja LCD 17" za 3000 pln !!!

to straszne, jak Ci można pomóc :roll:

 

a trochę poważniej:

jak to możliwe, że prawie połowa ludzi na świecie, którzy kupili monitor w 2003 roku się pomyliła?

2004 rok będzie 1-szym rokiem, w którym sprzedaż LCD będzie większa niż CRT

jak to możliwe Kaeres, że Ty masz rację a oni się pomylili w swoim wyborze?

 

i całkiem poważnie:

kupuję LCD za 3k bo chcę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też bym kupił LCD tylko ponad rok temu za bardzo dobry CRT dałem 1100-1200zł a w miarę dobry, średni, LCD 15" teraz trzeba dać 1600-2500zł a to spora różnica. następny monit oczywiście będzie już LCD ale ten paręlat pochodzi dopóki LCD nie osiągną jakości CRT.

a że połowa ludzi kupiła LCD ...... patrz ile ludzi kupuje intela a w cale nie jest lepszy. reklama robi swoje choć LCD ma poważne plusy. jednak u znajomków tydzień temu widziałem WinXP na LCD 17" iyama i obraz był fatalny, czcionki niewyraźle ale może była zła rozdzielczość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no ludzie jak was czytam to az mnie sciska specjalnie zalozylem konto zeby wam wygarnac :))

No wiec tak CTR a LCD roznica w nazwie ......

Kiedys mialem Dell-a 17 przesiadlem sie na 17 HP lcd i sie zaczely mi oczy meczyc myslalem ze to od roznicy ale po miesiacu to samo bylo wiec przesiadlem sie znowu tym razem na Sony 19 CTR zadnego zmeczenia itp jesli chcecie zeby sie wam oczy nie meczyly kupcie porzadny CTR a nie jakies tanie g.....

 

Wiec widac ze marketing robi z was debili bo wierzyc ze CTR wypala oczy Buahahahhahahaha

 

To nic zegnam zaraz spodziewam sie inteligentnych odpowiedzi....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CRT a nie CTR - i kto jest debilem ??

LCD mniej męczy oczy jeśli ma te 85Hz, tani LCD będzie męczył oczy małą ostrością i słabym kontrastem. czasami siedzę kilka godzin przy bardzo dobrym CRT i czasami głowa mnie boli pod wieczór, na LCD nie testowałem głowy :lol: .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no ludzie jak was czytam to az mnie sciska specjalnie zalozylem konto zeby wam wygarnac :))

No wiec tak CTR a LCD roznica w nazwie ......

Kiedys mialem Dell-a 17 przesiadlem sie na 17 HP lcd i sie zaczely mi oczy meczyc myslalem ze to od roznicy ale po miesiacu to samo bylo wiec przesiadlem sie znowu tym razem na Sony 19 CTR zadnego zmeczenia itp jesli chcecie zeby sie wam oczy nie meczyly kupcie porzadny CTR a nie jakies tanie g.....

 

Wiec widac ze marketing robi z was debili bo wierzyc ze CTR wypala oczy Buahahahhahahaha  

 

To nic zegnam zaraz spodziewam sie inteligentnych odpowiedzi....

xaneej, nie wyzywaj nikogo od debili, bo szybko pożegnasz się z tym forum.

 

PS Czemu co niektórych tak bardzo boli przez kogoś wydana kasa :?: Kupił - jego sprawa. Zadowolony - to super.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupil, jego sprawa - to jedyny argument ?

Albo jeszcze jeden - BO TAK CHCE.

Rozumiem, szkoda tlumaczyc tlukowi, ktory nie ma na to kasy ale takie wytlumaczenie sklania mnie jeszcze bardziej w kierunku monitorow CRT.

Ludzie sa zadowoleni z celkow 128cache bo reklama swoje zrobila.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może i to dla niektórych argument "bo chce"; nie przeczę. Ale jeśli jest zadowolony to jego sprawa. Ja nie mam praktycznie możliwości posiadania większego crt niż 14" i nie zmienię juz na crt. Poza tym po prostu mi się bardziej podoba obraz - nie jestem grafikiem i nie czuję tych "niby zaj...stych" różnic w kolorach, kontraście, jasności itd...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krootki, teraz mowisz nieobiektywnie.

Najlepiej jakbys mial zaraz obok monitor CRT wtedy zobaczylbys roznice.

Najlepiej widac to wlasnie na wspomnianym przeze mnie przykladnie sklepow komp. lub nawet HIPERMARKETOW.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kaeres, wiem, że mówię nieobiektywnie bo uważam, że jeśli chodzi o temat monitorów to jak najbardziej trzeba do tego podchodzić subiektywnie . Ja np. nigdy w życiu nie widziałem żadnych smug i zawsze jak jest o tym temat to nie mam zielonego pojęcia o co chodzi ;) A ślepy nie jestem - uwierz mi ;)

 

 

A co do hipermarketów... Podłączanie 25 LCD pod rozdzielnik do jednego kompa to w ogóle porażka. Faktycznie patrząc w Media Markcie np. na ustawione obok siebie LCD i CRT to często widać zdecydowaną różnicę na korzyść CRT. Ale przy zakupie LCD należy go podłączyć bezpośrednio pod kartę graficzną, a już w ogóle najlepiej (ale często to niemożliwe) przyjechać z własnym kompem i sprawdzić jak to będzie wyglądało przy posiadanej grafice.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tą zdrowością dla oczu - to też chwyt marketingowy.

Od 8 lat wpatruję się w monitor CRT przynajmniej 8h/dobę (a średnio wyjdzie pewnie ponad 10h) i wzrok bez zarzutu. W czasie ostatnich badań zapytałem okulistkę jak to jest - tyle czasu przed kompem i żadnej wady? Powiedziała, ze to nie ma znaczenia. Że praca przy monitorze może przyspieszyć pogłębianie się wady i może meczyć wzrok, ale nie wywołuje choroby.

 

Mam CRT droższe od większości LCD. Kolorki (zwłaszcza czarny) deklasują LCD. JEDYNĄ przewagą LCD nad CRT jest ilość zajmowanego miesca na biurku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupil, jego sprawa - to jedyny argument ?

Albo jeszcze jeden - BO TAK CHCE.

Rozumiem, szkoda tlumaczyc tlukowi, ktory nie ma na to kasy ale takie wytlumaczenie sklania mnie jeszcze bardziej w kierunku monitorow CRT.

Ludzie sa zadowoleni z celkow 128cache bo reklama swoje zrobila.

jakiegokolwiek argumentu o LCD by tu nie użyć -

- odnoszę wrażenie, że on i tak do Ciecie nie trafi, gdyż Ty wiesz że CRT są lepsze

czy założyłeś ten topic żeby nawrócić ze złej drogi posiadaczy LCD wyjaśniając im że CRT są lepsze? - chyba nie? (no to po co?)

- jedni wolą musztardę inni ketchup i niech tak zostanie

poco przekonywać kogoś o wyższości:

"Świąt Wielkanocnych nad Świętami Bożonarodzenia" ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kaeres czyz by jakies kompleksy ?

 

Ja kupilem sobie monitor za ponad 3k kumpel za ponad 5k.

a dlaczego ? moze dlatego ze dal mnie to nie jest jakas kolosalna suma.

Nie musze siedziec calymi dniami i sie frustrowac warto czy nie.

Poszedlem i kupilem.

Chcesz udowodnic tu innym jacy sa glupi bo kupuja sobie LCD ? a moze po prostu zazdrosc cie zżera ze innych stac a ciebie nie.

Wczesniej mialem bardzo wysokiej jakosci monitor 19 calowy CRT i meczyly mi sie na nim okropnie oczy po calym dniu pracy wysiadalem. KUpilem nowy 21 calowy crt za ktory dalem niebagatelna sumke. Oczy nadal sie meczyly. Kupilem sobie dodatkowo 19 calowy LCD i od tego czasu zero problemow z oczami.

 

Zamiast siedziec i sie frustrowac podnies swoje kwalifikacje zawodowe. Zacznij lepiej zarabiac i przestan sie tak frustrowac ;)

 

Sa tacy ktorym starcza Scoda Octawia i dziwia sie czemu inni kupuja Mercedesy S.

A prawda jest taka ze ich po prostu na to stac i taka maja ochote.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe,

 

ale się rozbawiłem - każda blondynka swój zadek chwali :)

w ubiegłym roku miałem okazję i zmieniłem dobry (NEC-a) CRT na LCD eizo i uważam, że to była najlepsza moja inwestycja komputerowa ever, nie żałuję ani jednej wydanej złotówki, dla mnie LCD ma same zalety;

natomiast nie mam zamiaru wdawać się w burdy przekonując na siłę do tego typu (drogiego niestety) rozwiązania;

JA jestem zadowolony i to się liczy ! :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...