Skocz do zawartości
Tomek24

Radek9700Pro + ZM80C-HP = Porażka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam oto taki problem: po zamontowaniu ZM80C-HP na karcie Radeon 9700 Pro dzieją się dziwne rzeczy. Zaczne od początku.

Problem tkwi w tym że karta nie pracuje poprawie z zamontowanym zalmanem gdy ma stosunkowo niskie temperatury.

Start zimnego kompa ładuje się windows pokazuje się pulpit karta ma około ~30C (mierzone od spodu procka). I bam gubią się ikonki zwis. Restart.

Windows pokazuje błąd w sterowniku ati2....sys. Ok jeszcze raz karta cały czas nabiera temperatur teraz mamy ok 45C Windows się odpala, włączam 3dmarka03 bam czarny ekran monitor się wyłączył. Jeszcze raz, restart.

Odpalam gierke (MOHAA) karta nabiera wciąż temp teraz ma ok 60C, 3dmark się odpala lecą testy. Karta dostaje 70C artefakty. Włączam boczny wentyl w budzie - znajduje się idealnie na wysokości karty. Karta szybko się schładza do ok 50C bam zwis czarny ekran (wszystko podczas grania).

Dotykam Zalmana. Po pierwszym starcie kompa gdy jest zimny kanapka po stronie procka jest ciepła i to nawet bardzo po drugiej stronie ledwo ciepła. Po dłuższej chwili gdy od strony procka nie można za bardzo utrzymać na nim palca temeratura zaczyna wzrastać po stronie spodniej. Róznica temperatur ok 20C - wszystkie temperatru mierzone są DigitalDocktorkiem 5+.

Jeżeli włącze wentyla żeby cały czas dmuchał na kartę to wogle nic się nie da zrobić. tzn zwisy, błędy czarne ekrany. Jeżeli karta się rozgrzeje i utrzymam na niej wysoką temperaturę to działa w miare stabilnie ale i tak po jakiś 15min grania zawiesza się tradycyjnie tzn czarny ekran i wylącza się monitor.

 

Zalman jest posmarowany dokłądnie pastą w miejscach styku z HeatPIPą

Heatpipa działa bo podgrzewałem ją zapalniczką i po chwili byłą gorąca.

Dziwi mnie to jedynie że długo to trwa zanim się naprawdę nagrzeje.

Tego dziada który się styka bezpośrednio z prockiem karty wyszlifowałem delikatnie i pastą potraktowałem polerską tak że jest lusterko. Pasta po zdjęciu go z karty jest idealnie wyciśnięta czyli przelega bardzo dobrze.

Temperatura karty przy starcie z zalmanem wzrasta powoli. Tzn za nim osiągnie 45C mija jakieś 5min. Natomiast na standardowym coolerku 45C to ma zanim windows zdąży pokazać pulpit - a robi się to naprawdę szyko.

 

Zakładam zwykły standardowy coolerek ati, karta działa bez problemu temp w oklicach 60C karte można podkręcać. Karta na tym coolerku pracuje umnie prawie od roku czasu i nigdy nie było problemów ale mam dość już jego brzęczenia chciałem miec cisze... :/

 

Co możecie mi na to poradzić. Ja już nie mam pomysłu. Składałem tego dziada już z 10razy. Za każdym razem było to samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie na r9500pro wszystko było ok

 

srebrna pasta titana i wszystko chodziło pięknie z zalmanem op1 na 5v

 

 

może radiator nie dolega do rdzenia idealnie, jak jest w poziomie to pasta się fajnie rozprowadziła ale w kompie radiator może opadać (za słabo dokręcony) i nie ma idealnego styku z rdzeniem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zalman sie grzeje chociaz troszke? Moze zle zalozyles? Odkrec i przykrec wszystko jeszcze raz? Moze gdzies cos nie dokreciles // nie dales pasty // nie zaozyles // nie w ta stronke... Bo w takim przypadku karta jest uwazana przez system jako "bez chlodzenia"...

BTW. Zainstaluj OMEGI albo przeinstaluj Catalysty - pomoze na 100%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heatpipe musi byc goracy, a radiatory rownomiernie rozgrzane =] Cebulke zarumienic, ekhm, to nie to, wiesz, ze do Radkow 9700pro to juz OP-1 jest zalecany ? Jak sie ladnie ponagrzewa wszystko to bym zalozyl tego coolerka na twoim miejscu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zawsze podpowiedzi ale chyba nie przeczytaliście uważnie tego co napisałem, albo tak nakręciłem że nie bardzo to można zrozumieć.

 

Więc tak - heatpipa nagrzewa się ale po dosyć długim czasie (moim zdaniem). Przylega bardzo dobrze bo pasta z rowków w których siedzi ładnie się wyciska.

 

Wentylator na karcie nie ma mierzenia obrotów więc nie ma znaczenia dla karty żadnego czy on jest podłączony czy nie. Karta tego nie sprawdza.

 

Wentylator który mam w bocznej "ścianie" obudowy jest idelanie na wysokości karty i schłada ją bardzo dobrze. Tylko że jak spada temperatura karty i zalmana to się zawiesza. Dopuki karta jest mocno rozgrzana to działa, jak się robi chłodna to zaczynają się robić problemy.

 

Zalman pozostawiony bez wentylowania potrafi się nagrzać do 70C od strony procka kart i 40C od spodu. Ale wtedy to już prawie można powiedzieć że zgon kart może nastąpić :P Wentylowany osiąga temperatury 50 i 30C i niższe. Jeżeli jednak temperatura na radiatorze zalmna spadnie poniżej 55C zaczynają się problemy. Giery się zawieszają czarny ekran monitor się wyłącza. Jeżeli temperatura na radiatorach oscyluje w granicach (od procka)60-65C i (od spodu) 30-35C to w miare jest ok ale i tak się zawiesi po dłuższym graniu. Jeżeli jest niższa to nici z czego kolwiek zwisy, czarne ekrany i itp itd.

 

Zalman jest dokręcony bardzo mocno bo przy próbie odgięcia go w którąś strone nawet nie drgnie.

 

Najważnieszem problemem chyba jest to że między radiatorami jest lekko ponad 20C różnicy tak jakby heatpipa nie przekazywała ciepła.

Może ktoś zwas ma to dziadostwo i mógłby sprawdzić jak ma u siebie przy starcie i przy wygrzewaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może zrób tak:

Spróbuj zdjąć zalmana i założyć go na innej karcie na innym kompie i sprawdź jak tam to działa! Jeśli dobrze to wtedy załóż go spowrotem na 9700 i przetestuj na innnym kompiej i jeśli dalej działa bez zarzuty to będziemy wiedzieć, że jest problem z Twoim kompem! Co sądzisz masz taką możliwość??

 

 

 

Pozdro! :twisted:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)heatpipa nagrzewa się ale po dosyć długim czasie (moim zdaniem). Przylega bardzo dobrze bo pasta z rowków w których siedzi ładnie się wyciska.(...)

IMHO jesli pasta sie wyciska bokami to zdrowo przesadziles z jej iloscia co moze powodowac pogorszenie przewodnosci cieplnej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie zwarłęś czegoś tą pastą na grafie? Może tutaj trzeba szukać przyczyny, bo przecież to nienormalne, żeby karta nie lubiała niskich temperatur.

 

Co do zwarcia, to jeśli jest naprawde minimalne, to rozgrzanie karty powoduje jego zmniejszenie, dlatego lepiej działa - ale to tylko teoria...

 

Spróbuj tez normalny radiator założyć, bo może uwaliłeś coś na karcie...

 

 

Jeżeli karta faktycznie wymaga wysokiej temp do działania, to znaczy, że jest zepsuta, albo właśnie zrobiłes jakieś zwarcie...

 

PS - tylko żebyś kumplowi grafy nie zepsuł... :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Dopuki karta jest mocno rozgrzana to działa, jak się robi chłodna to zaczynają się robić problemy.  

To jakies czary mary dla mnie :)

 

 

Zalman pozostawiony bez wentylowania potrafi się nagrzać do 70C od strony procka kart i 40C od spodu.

 

Najważnieszem problemem chyba jest to że między radiatorami jest lekko ponad 20C różnicy tak jakby heatpipa nie przekazywała ciepła.  

Może ktoś zwas ma to dziadostwo i mógłby sprawdzić jak ma u siebie  

Właśnie - to świadczy, że układ HeatPipe nie działa u Ciebie całkiem prawidłowo - bo temperatury powinny byc zbliżone po obu stronach. Przykładowo u mnie było to : 55 (gora) i 53(dol) (mierzone pirometrem) - bez dodatkowego coolerka. Testowane na karcie z podpisu - do tescie 3DMark.

Być morze faktycznie przy montażu przesadziłeś z ilościa pasty bo o przyklejeniu tej plastikowej taśmy (na Tył a nie Przód !! ) to pewne pamiętałeś :). Pozostaje jeszcze kwestia głębokości osadzenia rurki HP - chociaż nie wydaje mi się to aż tak istotne. Niemniej tak znaczna różnica jest niepokojąca.

A tak btw. to nie takie znowu dziadostwo :twisted:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie dam w sumie koledze żadnych rad odnośnie tego co się dzieje, ale poleciłbym Silencera firmy Arctic Cooling.Zajmuje mniej miejsca w budzie, wywala ciepło na zewnątrz, jest cichy i ma super osiągi.Na koniec wspomne jeszcze , że kosztuje 50 zeta i wszyscy userzy są zadowoleni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o pase to wypowidziałem się mało precyzyjnie. Wycisneło się czyli jest tyle ile potrzeba żeby ładnie dolegało nic pozatym. Raz użyłem pasty tej białej, potem AS3 (tutaj raczej nie przesadzałem czyli wypełniłem rowek na heatpipe ładnie cienką dróżka pasty a ona się ładnie rozprowadziła po dokręceniu, potem użyłem takiej ładnej brązowej pasty też nic to nie dało. Zawsze było 20C różnicy.

 

Co do arctica to już go sobie zamówiłem :) Jak tylko przejedzie to sobie go potestuję, a zalman jak u kolegi będzie tak samo świrować to go oddam na gwarancji niech się w sklepie martwią co ztym fantem zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie zwarłęś czegoś tą pastą na grafie? Może tutaj trzeba szukać przyczyny, bo przecież to nienormalne, żeby karta nie lubiała niskich temperatur.

 

Co do zwarcia, to jeśli jest naprawde minimalne, to rozgrzanie karty powoduje jego zmniejszenie, dlatego lepiej działa - ale to tylko teoria...

 

Spróbuj tez normalny radiator założyć, bo może uwaliłeś coś na karcie...

 

 

Jeżeli karta faktycznie wymaga wysokiej temp do działania, to znaczy, że jest zepsuta, albo właśnie zrobiłes jakieś zwarcie...

 

PS - tylko żebyś kumplowi grafy nie zepsuł... :>

Raczej zwarcia nie zrobiłem. Karta cały czas pracuje normalnie na zwykłym coolerku (teraz tak mam i jest tam też AS5). Smarowałem również karte normalną zwykłą białą pastą od zalmana i było to samo. Kartę czyściłem bardzo dokładnie z AS5 żeby nie pozostawiać żadnej możliwości zwarcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie zwarłęś czegoś tą pastą na grafie? Może tutaj trzeba szukać przyczyny, bo przecież to nienormalne, żeby karta nie lubiała niskich temperatur.

 

Co do zwarcia, to jeśli jest naprawde minimalne, to rozgrzanie karty powoduje jego zmniejszenie, dlatego lepiej działa - ale to tylko teoria...

 

Spróbuj tez normalny radiator założyć, bo może uwaliłeś coś na karcie...

 

 

Jeżeli karta faktycznie wymaga wysokiej temp do działania, to znaczy, że jest zepsuta, albo właśnie zrobiłes jakieś zwarcie...

 

PS - tylko żebyś kumplowi grafy nie zepsuł... :>

Raczej zwarcia nie zrobiłem. Karta cały czas pracuje normalnie na zwykłym coolerku (teraz tak mam i jest tam też AS5). Smarowałem również karte normalną zwykłą białą pastą od zalmana i było to samo. Kartę czyściłem bardzo dokładnie z AS5 żeby nie pozostawiać żadnej możliwości zwarcia.

juz nie raz tak bylo ze ktos kupil super kuler i mu grafa albo co innego nie chodzilo bo wlasnie gdzies sie zwarcie robilo - ja bym obejrzal raz jeszcze wsio - z tylu rdzenia (nie wiem jak ten zalman wyglada ale chyba tez chlodzi rdzen od tylu) moze byc wlasnie jakies zwarcie przy tych malych piepsznikach.....

obadaj raz jeszcze 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie dam w sumie koledze żadnych rad odnośnie tego co się dzieje, ale poleciłbym Silencera firmy Arctic Cooling.Zajmuje mniej miejsca w budzie, wywala ciepło na zewnątrz, jest cichy i ma super osiągi.Na koniec wspomne jeszcze , że kosztuje 50 zeta i wszyscy userzy są zadowoleni.

 

Gdzie Ty masz Silencera za 50 zetów???

Jeśli chodzi Ci o ProLine to już ich nie ma i nie będzie raczej bo pytałem Sam mam na to urządzenie zapotrzebowanie i są tylko 69 zeta na allegro i jeszcze gdzieś!

 

Pozdro! :twisted:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... juz nie raz tak bylo ze ktos kupil super kuler i mu grafa albo co innego nie chodzilo bo wlasnie gdzies sie zwarcie robilo - ja bym obejrzal raz jeszcze wsio - z tylu rdzenia (nie wiem jak ten zalman wyglada ale chyba tez chlodzi rdzen od tylu) moze byc wlasnie jakies zwarcie przy tych malych piepsznikach.....

obadaj raz jeszcze 8)

Od spodu nie ma żadnego kontaktu - właśnie w celu uniknięcia zwarcia nakleja się wspominaną taśmę. Kontakt z rdzeniem jest wyłącznie z jednej strony a rurka Heat-Pipe ma na celu równomierne przeniesienie ciepła na oba radiatory.

 

Tak to wygląda :

 

:arrow: Front (tutaj jest kontakt z rdzeniem) :

 

Dołączona grafika

 

:arrow: Back (radiator+jego "podstawa" jest zamocowany za pomocą śrubek dystansowych tak aby nie dotykał żadnej elektronicznej części - w piejcu strzałki od spodu na tej podstawce jest naklejona taśma - w celu izolacji - tak na wszelki wypadek)

 

Dołączona grafika

 

:arrow: Przekrój boczny (niestety stare zdjęcie i niewyraźne) - niemniej w miejscu zaznaczonym strzałką nie ma kontaktu z tylna stroną.

 

Dołączona grafika

 

Tak więc anomalia w zachowaniu karty IMHO są spowodowane jakimś drobnym błędem w zamocowaniu Zalmana (smarowanie raczej nie spowodowało by takich problemów). Być może jest własnie jakieś zwarcie, którego nie widzisz, lub pod wpływem znacznego ciężaru całego układu karta nieznacznie wysuwa się ze złącza AGP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ja sie nie znam za bardzo na tych zalmanach w sumie dla mnie to kila mozna lepsze zrobic - myslalem ze juz ma z 2 stron gpu ladne odprowadzanie ciepla ale skoro nie ma kontaktu to rzeczywiscie jakies diwne jest to zachowanie sie karty :|

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pitt - looknij od strony rdzenia, bo z drugiej faktycznie nie widać, żeby cos zwierało... Ale właśnie od strony rdzenia radiator dotyka dwóch elementów - zabespieczyłes ta strne folią...

 

Skoro na normalnym coolerku wszystko chodzi ok, a na zalmanie karta sie nie przegrzewa, to po prostu musi być gdzieś zwarcie, bo w przeciwnym wypadku była by to jakaś anomalia.

 

Jedyne co mogło by być jeszcze powodem, to wytwarzanie jakiegoś pola elektromagnetycznego przez zalmana - ale musiało by one być dość mocne - więc ta możliwość raczej odpada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pitt - looknij od strony rdzenia, bo z drugiej faktycznie nie widać, żeby cos zwierało...  Ale właśnie od strony rdzenia radiator dotyka dwóch elementów - zabespieczyłes ta strne folią...

Od strony rdzenia radiator dotyka tylko i wyłącznie rdzenia - widać to na pierwszym zdjęciu oraz trochę na tym :

 

Dołączona grafika

 

Poza tym u mnie wszystko gra - to Tomek24 ma problem.

 

Skoro na normalnym coolerku wszystko chodzi ok, a na zalmanie karta sie nie przegrzewa, to po prostu musi być gdzieś zwarcie, bo w przeciwnym wypadku była by to jakaś anomalia.

Zwarcie - to akurat wydaje mi się najbardziej prawdopodobne. Być może przykręciłeś za bardzo te śrubki dystansowe lub zapomniałeś o gumowych podkładkach. Tylko jedno mnie zastanawia - co ma do wszystkiego temperatura pracy (że na zimnej działa źle, a na ciepłej lepiej) ?. Rozszerzalność cieplna materiałów raczej nie wchodzi tu w sferę rozwarzań :).

 

Jedyne co mogło by być jeszcze powodem, to wytwarzanie jakiegoś pola elektromagnetycznego przez zalmana - ale musiało by one być dość mocne - więc ta możliwość raczej odpada.

Pole magnetyczne wytwarzane przez Zalmana ?. Eee - a w jaki sposób miało by to być wytwarzane ?. W końcu to tylko kawałek metalu. Ta teoria podchodzi mi trochę pod X-Files :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co, z tym zwarciem to chyba to jest mało prawdopodobne, ponieważ zalman poza stykiem z redzeniem karty nigdzie niczego nie dotyka.

Jak dla mnie to najbardziej prawdopodobne jest to że karta ma gdzieś zwarcie na samym procku przez AS5. Dzisiaj sobie ją przeczyszcze jakąś szczoteczką do zębów i wodą destylowaną. Potem posmaruje jakąś zwykłą pastą i sprawdze, ale marne szanse już kiedyś tak robiłem i nie przyniosło to żadnej poprawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza tym u mnie wszystko gra - to Tomek24 ma problem.

Hyh, musze chyba mniej pić :wink: :wink:

 

 

Skoro na normalnym coolerku wszystko chodzi ok, a na zalmanie karta sie nie przegrzewa, to po prostu musi być gdzieś zwarcie, bo w przeciwnym wypadku była by to jakaś anomalia.

Zwarcie - to akurat wydaje mi się najbardziej prawdopodobne. Być może przykręciłeś za bardzo te śrubki dystansowe lub zapomniałeś o gumowych podkładkach. Tylko jedno mnie zastanawia - co ma do wszystkiego temperatura pracy (że na zimnej działa źle, a na ciepłej lepiej) ?. Rozszerzalność cieplna materiałów raczej nie wchodzi tu w sferę rozwarzań :).

Chodzi o to, że przewodnictwo metalów maleje wraz ze wzrtostem temperatury - ale można to brac pod uwagę jedynie jeśli to zwarcie jest naprawde malutkie - na tyle, że zmiana przewodniości powoduje prawie całkowite zatrzymanie przepływu prądu - ale ono faktycznie wygląda na minimalne, bo inaczej grafa w ogóle nie powinna działać...

 

 

Jedyne co mogło by być jeszcze powodem, to wytwarzanie jakiegoś pola elektromagnetycznego przez zalmana - ale musiało by one być dość mocne - więc ta możliwość raczej odpada.

Pole magnetyczne wytwarzane przez Zalmana ?. Eee - a w jaki sposób miało by to być wytwarzane ?. W końcu to tylko kawałek metalu. Ta teoria podchodzi mi trochę pod X-Files :P

No, napisałem, że to odpada - a to, że może sie wytwarzać, to wcale nie jakaś magia :) - tylko, że tak minimalne, że nie ma wpływu na grafę...

 

 

Tomek24 - Na zdrowy rozsądek - karta nie może widzieć różnicy pomiędzy jednym radiatorem a drugim, jeśli dotyka on tylko rdzenia. Jeżeli karta wraca do normy po założeniu poprzedniego wentyla, to na 99% musi być jakiś błąd przy zakładaniu Zalmana... Jesli by tak nie było - to własnie to nadaje si do XFiles :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego że to się wlaśnie nadaje do X-files tutaj się wyżaliłem...:P

Co do złego montażu, hmm przecież to każdy laik zamontuje i musi działać. Nie wiem może dzisiaj przetestuje to dziadostwo w innym kompie, zobacze jak będzie z czasem, kumpel dopiero może po niedzieli znajdzie czas żeby też to na swoim radku po testować. Chyba nie pozostaje mi nic innego jak wybrać się w końcu do wrocka do Angeli poto żeby oni mi to zmontowali i przetestowali (taką od nich otrzymałem propozycje potym jak im opowiedziałem przez tele jakie mam problemy, także myśle że są wporządku), ale kurcze nie moge znaleźć czasu :( i tak zalman leży i czeka...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...