Skocz do zawartości
steryd123

procki pentium pro 200MHz z 512cache

Rekomendowane odpowiedzi

Średnio sensowne porówanie - topowy dzisiejszy procek z wysokiem zegarem ( 4,2+ Ghz ) i uber duzą ilością tranzystorów ( 1,75 miliarda ) vs. zabytkowy Pentium z 20x mniejszym zegarem maksymalnym i ponad 300x mniejszą ilością tranzystorów .

 

Do tego popatrz ile mają rdzeni obecne procki i co jeszcze zawierają - GPU,MMC etc.

 

Zresztą jak już mowa o TDP to w przypadku 7700K wzrost wynosi nieco ponad 2x i część tego idzie na iGPU czy MMC .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie poczytać o tych vintage procesorach. 

 

Wracając do sprawy pamięci, SIMM PS/2 był już za wolny już dla 486, za czasów Pentiuma wprowadzono Dual Channel, ale jak widać wciąż było to za mało. Nawet SD-RAM był za wolny, ale pozwolił na znaczę przyśpieszenie. 

 

BTW. Dziwne masz te RAMy. Gdyby udało Ci się dorwać 50ns, wówczas można sobie pozwolić na agresywniejsze timingi i trochę przyśpieszyć dostęp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bedzie tego wiecej, teraz robie test Ryzen vs Phenom II zegar w zegar, ale pozniej bedzie Pentium III vs Pentium IV zegar w zegar (wyniki juz mam, mozna sie posmiac ;) ).
A RAMy faktycznie dziwne. Naklejka nie ma sie co sugerowac, lataja na 50ns bez zarzutu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Który PIII i PIV - pierwsze P3 vs pierwsze P4 , topowy P3 na rdzeniu Taulantin ( i jaki T - zwykły z 256kb cache L3 czy wersja S z 512 kb )  vs. pierwszy P4 Willamette .

 

Bo topowy Taulantin 1400 mhz vs. P4 1,4 Ghz to ten drugi przegrywał mimo nowszej architektury .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiedzialem ze gdzies znajde ten topic!

Jedyne 9 lat pozniej przedstawiam ciag dalszy tej historii, z uzyciem tych samych procesorow i plyty o ktorych tu wieki temu pisalem.

 

http://kva.pl/index.php?link=artykul&id_a=9

 

Jesli kogos interesuje wydajnosc Pentium Pro i Pentium II Overdrive (a pewnie nikt nawet nie wie co to za procesory ;) ) to polecam. Wlozylem w to porownanie mnostwo pracy, mysle ze wyniki sa ciekawe, a same Pentium Pro to kawal historii. BTW w tym topicu jest sporo bredni, Pentium Pro byly wypasione ;)

 

(Na stronie nie ma zadnych reklam ani innych komercyjnych tresci, ot latwiej mi tam prezentowac wszystkie wyniki niz w 10 postach, mam nadzieje ze regulaminu to nie lamie skoro trudno to nazwac reklama :) )

 

Bardzo ciekawy artykuł. Nie wiedziałem, że na PPC są fani retro sprzętów. (: Sam też jakiś czas temu odkurzyłem mojego kompa z Pentium PRO (Adax Omega BTX 200 - Pro) w którym też kiedyś zrobiłem upgrade do Pentium II Overdrive 333MHz (udało mi się wtedy kupić na Ebay nówke sztukę w pudełku, nigdy nie rozpakowaną!). Jak będę miał chwilkę czasu, to wrzucę foto. Pentium Pro co za procek...kiedyś mogły sobie na niego pozwolić tylko prawdziwe szczury a biedne myszki gracze mogli się tylko obejść smakiem. To podczas symulacji przy projektowaniu P-PRO Intel odkrył błąd FDIV (wyniki na P-PRO i 486 się zgadzały a na zwykłej Pentiawce były inne...kilka tygodni później jeden z naukowców spoza Intela również dokonał tego odkrycia i nagłośnił sprawę). (: Dobrze rozumiem, że przy próbie odpalienia płyty na 1 CPU z dwoma VRM udzkodziłeś Tyana? Bardzo fajna płytka, mój szwagier ma taką. Szkoda, że w tamtych czasach tylko profesjonalne Windowsy potrafiły zrobić użytek z drugiego CPU i to tylko w aplikacjach pro. Podobno jakiś użytek robił z tego Q3 po odpaleniu z parametrem r_smp 1 (ale też musiał to być WIN NT, 2000 lub XP). W artykule zabrakło mi jedynie porównania w grach. W takim Quake 1 P-PRO z 1MB cache zapewniał dodatkowe 10fps względem wersji 256kB. 

Fajnie poczytać o tych vintage procesorach. 

 

Wracając do sprawy pamięci, SIMM PS/2 był już za wolny już dla 486, za czasów Pentiuma wprowadzono Dual Channel, ale jak widać wciąż było to za mało. Nawet SD-RAM był za wolny, ale pozwolił na znaczę przyśpieszenie. 

 

BTW. Dziwne masz te RAMy. Gdyby udało Ci się dorwać 50ns, wówczas można sobie pozwolić na agresywniejsze timingi i trochę przyśpieszyć dostęp.

Ramy 50ns to nie był standard tamtych czasów...takie pamięci można zdobyć ale były najczęściej produkowane do urządzeń, które wyszły o wiele później niż komputery epoki Pentium 1. Bardzo często spotykane były ramy 70ns a 60ns to były bardzo dobre kostki. Wątpię też aby w płycie serwerowej Tyan można było żyłować ustawienia pamięci w jakikolwiek sposób - to miało być rock solid i takie było. W dzisiejszych płytach serwerowych jest podobnie... (:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Który PIII i PIV - pierwsze P3 vs pierwsze P4 , topowy P3 na rdzeniu Taulantin ( i jaki T - zwykły z 256kb cache L3 czy wersja S z 512 kb )  vs. pierwszy P4 Willamette .

 

Bo topowy Taulantin 1400 mhz vs. P4 1,4 Ghz to ten drugi przegrywał mimo nowszej architektury .

 

Jesli zegar w zegar porownuje to sila rzeczy tylko PIII 1,4S vs PIV 1400 :)

 

Bardzo ciekawy artykuł. Nie wiedziałem, że na PPC są fani retro sprzętów. (: Sam też jakiś czas temu odkurzyłem mojego kompa z Pentium PRO (Adax Omega BTX 200 - Pro) w którym też kiedyś zrobiłem upgrade do Pentium II Overdrive 333MHz (udało mi się wtedy kupić na Ebay nówke sztukę w pudełku, nigdy nie rozpakowaną!). Jak będę miał chwilkę czasu, to wrzucę foto. Pentium Pro co za procek...kiedyś mogły sobie na niego pozwolić tylko prawdziwe szczury a biedne myszki gracze mogli się tylko obejść smakiem. To podczas symulacji przy projektowaniu P-PRO Intel odkrył błąd FDIV (wyniki na P-PRO i 486 się zgadzały a na zwykłej Pentiawce były inne...kilka tygodni później jeden z naukowców spoza Intela również dokonał tego odkrycia i nagłośnił sprawę). (: Dobrze rozumiem, że przy próbie odpalienia płyty na 1 CPU z dwoma VRM udzkodziłeś Tyana? Bardzo fajna płytka, mój szwagier ma taką. Szkoda, że w tamtych czasach tylko profesjonalne Windowsy potrafiły zrobić użytek z drugiego CPU i to tylko w aplikacjach pro. Podobno jakiś użytek robił z tego Q3 po odpaleniu z parametrem r_smp 1 (ale też musiał to być WIN NT, 2000 lub XP). W artykule zabrakło mi jedynie porównania w grach. W takim Quake 1 P-PRO z 1MB cache zapewniał dodatkowe 10fps względem wersji 256kB.

Ramy 50ns to nie był standard tamtych czasów...takie pamięci można zdobyć ale były najczęściej produkowane do urządzeń, które wyszły o wiele później niż komputery epoki Pentium 1. Bardzo często spotykane były ramy 70ns a 60ns to były bardzo dobre kostki. Wątpię też aby w płycie serwerowej Tyan można było żyłować ustawienia pamięci w jakikolwiek sposób - to miało być rock solid i takie było. W dzisiejszych płytach serwerowych jest podobnie... (:

 

Tyana na szczescie nie uszkodzilem, VRM odparowal :D Ale VRMow mam kilka, Tyany zreszta aktualnie tez dwa. Z testami w grach jest ten problem ze sa nieporownywalne z innymi platformami przez koniecznosc zmiany grafiki. Mam 8500 GT na zwykle PCI, ale w Tyanie nie dziala. A idea strony jest taka ze bedzie na niej zestawienie wszystkich testowanych przeze mnie CPU (jakichs 300 poki co :D ), w mozliwie jak najbardziej zblizonych warunkach. Na przyklad wszystkie wyniki z testu VIA C3 (Nehemiah) vs VIA C7 (Esther) sa porownywalne z testami Pentium Pro. Jak skoncze porownania CPU to sie wezme za GPU, ale to lata potrwa pewnie ;)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...