Skocz do zawartości
Aquarium

dsl i jego IP...

Rekomendowane odpowiedzi

...razem z dslem dostałem 4 ip - adres sieci, modemu, abonenta i rozgłoszeniowy sieci.... Na routerze potrzebuję tylko podać IP oraz bramkę.... Które to będą z 4ech powyższych? IP modemu - czyli bramki (dla routera) oraz IP abonenta - jako IP routera ??? Thanx za info

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myszaqu -> Masz łącze DSL od TP.SA? Tak? Chciałem dowiedzieć się czegoś na jego temat, ponieważ niedługo (prawdopodobnie w maju) będę je miał.

1. Jaką wersję masz? 512 kbps, czy 1 mb?

2. Jakie masz transfery?

3. Jak często pada?

4. Jakie masz pingi np. z onet.pl?

Na razie tyle, liczę, że mi pomożesz i odpowiesz. Hej! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyłącze się do tego tematu :)

 

Korzystam z usług lokalnego providera(grupa telenet) i zamierzam <span style='color: red;'>ORT: wziąść</span> od nich stałe łącze. Od ich informatyka dowiedziałem się że są trzy opcje.

-na wypozyczonym od nich modemo-routerze ustawiany jest NAT i wszystkim kompom nadawane są adresy 192.168.0.x (łącze 512/128)

-dostaje od nich 4 IP podobnie jak przy Tepsowym DSL, niestety na razie ta opcja odpada bo mają małą pule IP, łącze rozdzielam we własnym zakresie. (łącze 512/128)

-dostaje 1 dynamiczny publiczny IP (łącze 128/64)

 

Mam więc pytanie do was. Dlaczego jeżeli chce stały publiczny IP oni muszą dać mi od razu 4?

 

Dla ciekawskich w aktualnej promocji przy podpisaniu umowy na rok średnio na 1 miesiąc wychodzi

-ok. 75zł dla (128/64)

-ok. 150zł dla (512/128)

Szybsze łącze moge legalnie rozdzielać max na 13 kompów niekoniecznie w jednej lokalizacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam więc pytanie do was. Dlaczego jeżeli chce stały publiczny IP oni muszą dać mi od razu 4?

to ja tez mam pytanie. dlaczego jak sie kupuje samochod tylko dla siebie to sa 4 poduszki powietrzne a nie 1 :?:

odpowiedz na oba: NIE WIEM

odpowiedz na Twoje: zapytaj admina :P

 

po za tym, lepiej miec 4 niz nie miec zadnego, prawda :?: :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to nie jest tak ja w tpsa (przy dsl 512) - że muszą sobie to zrobić jako sieć gdzie dwa ip odpadają na adres rozgłoszeniowy i adres sieci a jeden ip na modem. Więc ostatecznie dostaniesz 1 ip do własego użytku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to nie jest tak ja w tpsa (przy dsl 512) - że muszą sobie to zrobić jako sieć gdzie dwa ip odpadają na adres rozgłoszeniowy i adres sieci a jeden ip na modem. Więc ostatecznie dostaniesz 1 ip do własego użytku...

No przeciez to napisałem

-dostaje od nich 4 IP podobnie jak przy Tepsowym DSL, niestety na razie ta opcja odpada bo mają małą pule IP, łącze rozdzielam we własnym zakresie. (łącze 512/128)

Pytam sie wlasnie dlaczego musze miec adres rozgloszeniowy i adres sieci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwestia użytego protokołu - w sieciach Ethernet takie dwa adresy są niezbędne (z braku wiedzy nie będę rozwijał). Zapewne można by to obejść innym protokołem np. ppp albo pppoe ale wymaga to większej zabawy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy moglibyście zarzucić jakimś linkiem? Odpaliłem google ale tam mi wyskakują same strony z opisem jak to skonfigurować na linuxie bez informacji dlaczego tak musi być.

 

@noose

To znaczy że ten informatyk ustala prawa sieci? :wink: :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ach ... adres rozgłoszeniowy sieci służy choćby do szukania maszyn - komunikat puszczony pod adresem rozgloszeniowym jest przekazywany dalej przez wszystkie urządzenia w tej podsieci. Inaczej trzeba by np dla 192.168.1.0 (maska 255.255.255.0) puścić 255 wiadomości by mieć pewność że dotrze ona do wszystkich komputerów w tej podsieci. Powiem tyle: wyznaczanie podsieci oraz masek, adresów rozgłozeniowych nie jest takie banalne jakby się wydawało - trzeba przećwiczyć, bo obejść przy tcp/ip tego się raczej nie da :wink: To że TPSA przydziela dla łącza 512 DSL (akurat takie mam) jeden publiczny IP jest równoznaczne z przydzieleniem właśnie wszystkich dodatkowych adresów dla podsieci. Gdyby adresy wszystkich DSL tpsy były w JEDNEJ podsieci to wyobraźcie sobie ruch, jak generowałyby broadcasty - a te byłyby wysyłane przez każdy publiczny IP przypisany do DSLa ... (SIC) PS. DSL działa super - tylko ta cena .... wrrr .. w ciągu 3 tyg. użytkowania była jedna przerwa 8 godzin, ale odłączyli całe miasto wtedy :roll:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ach ... adres rozgłoszeniowy sieci służy choćby do szukania maszyn - komunikat puszczony pod adresem rozgloszeniowym jest przekazywany dalej przez wszystkie urządzenia w tej podsieci. Inaczej trzeba by np dla 192.168.1.0 (maska 255.255.255.0) puścić 255 wiadomości by mieć pewność że dotrze ona do wszystkich komputerów w tej podsieci. Powiem tyle: wyznaczanie podsieci oraz masek, adresów rozgłozeniowych nie jest takie banalne jakby się wydawało - trzeba przećwiczyć, bo obejść przy tcp/ip tego się raczej nie da  :wink: To że TPSA przydziela dla łącza 512 DSL (akurat takie mam) jeden publiczny IP jest równoznaczne z przydzieleniem właśnie wszystkich dodatkowych adresów dla podsieci. Gdyby adresy wszystkich DSL tpsy były w JEDNEJ podsieci to wyobraźcie sobie ruch, jak generowałyby broadcasty - a te byłyby wysyłane przez każdy publiczny IP przypisany do DSLa ... (SIC)    PS. DSL działa super - tylko ta cena .... wrrr .. w ciągu 3 tyg. użytkowania była jedna przerwa 8 godzin, ale odłączyli całe miasto wtedy  :roll:

Samo wyznaczanie adresów podsieci, masek i adresów rozgłoszeniowych wydaje mi się banalne. Wystarczy odpalić google i na pierwszej lepszej stronie wszystko jest opisane. Dalej jednak nie wiem po co to wszystko. Przecież biorąc neostrade dostaje się jeden IP i jakoś to chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i oto biega, jak kogoś interesuje to zapraszam na studia informatyczne :wink: ... a co do liczenia masek - spróbuj zrobić to od ręki w pamięci bez sciagawki - konfigurując sieć nie masz zwykle dostępu do ... sieci :twisted: ... Dzielenie przydzielonej puli IP na sieci o konkretnej liczbi członków jest dość ... wciągające :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i oto biega, jak kogoś interesuje to zapraszam na studia informatyczne :wink:  ... a co do liczenia masek - spróbuj zrobić to od ręki w pamięci bez sciagawki - konfigurując sieć nie masz zwykle dostępu do ... sieci  :twisted: ... Dzielenie przydzielonej puli IP na sieci o konkretnej liczbi członków jest dość ... wciągające  :lol:

Jestem na studiach informatycznych ale na razie jestem na pierwszym roku, sieci mamy dopiero na drugim :) Co do masek to mój mózg wykonuje operacje równie dobrze w systemie dziesiętnym jak i dwójkowym :wink: A poza tym wcześniej moge sobie wszystko wydrukować i później nie musze sięgać pamięcią jak to było. Może opisze dokładniej swój problem i wtedy coś konkretniejszego napiszecie. :wink:

 

Planuje <span style='color: red;'>ORT: wziąść</span> to łącze 512/128kbps. Normalnie biorąc to łącze oni wypożyczają mi modemo-router na którym ustawiają NAT i wszystkie moje kompy dostają IP 192.168.0.x. W umowie jest jednak że moge dostać w tej samej cenie publiczne IP na jednego z moich komputerów pod warunkiem że w danej lokalizacji są warunki techniczne. No to sobie myśle super, za tą samą cene dostane od razu 4IP. Niestety informatyk powiedział mi że w mojej lokalizacji nie ma możliwości technicznych (mają za małą pule IP) więc pozostaje tylko opcja podstawowa. Dlatego właśnie mi jest potrzebne wiedzieć czy z technicznego punktu widzenia mógłbym wywalić ten ich router i podpiąć łącze za pomocą jakiegoś modemu ADSL pod USB. Poszedłbym pogadać o tym z ich informatykiem ale chciałbym się najpierw podszkolić żeby nie palnąć jakiejś głupoty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...