Skocz do zawartości
tomasir

Książki fantasy

Rekomendowane odpowiedzi

Dla wszystkich fanów fantasy (nie mylić z fantastyką) przekazuje spis książek, które przeczytałem. innych też o to proszę:

 

Skala ocen:

s super, +++ bardzo dobra, ++- dobra, +-- przeciętna, --- marna

J.R.R. Tolkien:

1) Silmarilion - S

2) Hobbit - S

3) Władca Pierścieni- S

1,2,3 koniecznie w tej kolejności

 

Andre Norton (cały cykl między: ++- a +-- zależnie od książki, niektóre troszkęlepsze inne troszkę gorsze)

4) Świat magii czarownic

5) Strzeż się sokoła

6) Rok jednorożca

7) Wygnanka

8)Troje przeciw światu czarownic

9) Czworo przeciw światu czarownic

10) Świat czarownic w pułapce

11) Świat czarownic

12)Zapach magii

13) Zew księżyca

14) Kryształowy gryf

15) Na skrzydłach magii

16) Brama kota

17) Klątwa zarsthora

 

18)Gordon R. Dickson "Smok i Jerzy" +--

19) Dorota Terakowska "Córka czarownic" ++-

20) Lowrence Watt-Ewans "Jednym zaklęciem" +++

21) Fritz Leiber "Miecze i ciemne siły" ++-

22) Michael Moordock "Kaweler mieczy" +--

23) Henry Kuttner "Elak z atlantydy" +--

24) Robert E. Howard "Dolina grozy" +--

25) Jacek Piekara "Imperium smoki Haldoru" +--

26) Jack L.Chalker "Rzeka tańczących bogów" +--

27) Ursula K. Le Guin "Czarnoklsiężnik z archipelagu" ++-

28) Glen Cook "Woda śpi" +--

29) Karl E. Wagner "Kane: Pajęczyna ciemności" ++-

30) "Kane: Wichry nocy" ++-

31) Jonathan Wylie "Słudzy arki księcia t.1 - pierwszy nazwany"+++

32) H.Rider Haggard "Eryk promiennoki" ++-

33) R. Źelazny "Światy czarnoksiężnika t.1 - Odmieniec" +--

 

34)Sapkowski "Saga o wiedźminie - 2 tomy opowieści i 5 tomów właściwych" ocena +++

 

Jeszcze do tolkiena wypadałoby dodać "Niedokończone opowieści (3 tomy) jestem w trakcie i oczywiście są super.

Jeszcze chyba jakieś 2-3 były i jak mi się przypomni to zapisze i podam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pamietam wszystkich swoich ksiazek, ale mala czesc wymienie:

J.R.R. Tolkien

Kowal z podlesia.... (nie pamietam jakiego) - s

Lazikanty - ++-

Drzewo i Lisc oraz Mythopoeia - s

 

C.J. Cherryh

Forteca xxx (orlow, sow, w zrenicy czasu) - s

 

Terry Goodkind

Cykl Miecz Prawdy - +++

 

Margaret Weis i Tracy Hickman

Cala saga Dragonlance - S

 

Babcia Norton

Wladca Bestii i Wladca Gromu - +++

 

Raymond E. Feist

Opowiesc o wojnie swiatow (adept magii, mistrz magii itd.) - +++

Krolewski Bukanier - +--

 

Guy Gavriel Kay

Tigana - ++-

Seria: Fionavarski Gobelin - +--

 

William King

Seria : Czarna Biblioteka(zabojca demonow, smokow, trolli i kogos tam jeszcze) - s

 

Gotrek i Feliks sa najlepsi :)(King), Pozniej Tristan od Cherryh, dalej Weis i Dragonlance. Oczywiscie Tolkien jest przed wszystkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pamietam wszystkich swoich ksiazek, ale mala czesc wymienie:

J.R.R. Tolkien

Kowal z podlesia.... (nie pamietam jakiego) - s

Lazikanty - ++-

Drzewo i Lisc oraz Mythopoeia - s

 

C.J. Cherryh

Forteca xxx (orlow, sow, w zrenicy czasu) - s

 

Terry Goodkind

Cykl Miecz Prawdy - +++

 

Margaret Weis i Tracy Hickman

Cala saga Dragonlance - S

 

Babcia Norton

Wladca Bestii i Wladca Gromu - +++

 

Raymond E. Feist

Opowiesc o wojnie swiatow (adept magii, mistrz magii itd.) - +++

Krolewski Bukanier - +--

 

Guy Gavriel Kay

Tigana - ++-

Seria: Fionavarski Gobelin  - +--

 

William King

Seria : Czarna Biblioteka(zabojca demonow, smokow, trolli i kogos tam jeszcze) - s

 

Gotrek i Feliks sa najlepsi :)(King), Pozniej Tristan od Cherryh, dalej Weis i Dragonlance. Oczywiscie Tolkien jest przed wszystkimi.

Wielkei dzięki za to. Będę musiał nadrobićzaległości. Oby tylko w któreśz bibliotek one były bo na kupowanie książek niezbyt mnie stać.

A pożyczałem z 3 bibliotek i niestety wszystko z fantasy praktycznie się skończyło. Będę musiał poszukać lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie kto co (jeśli...?) czyta z klimatu Fantasy. Widzę, że kupa ludzi była na Władcy w kinach, więc się chyba ktoś tu interesuje choć troszkę ;)

Mi szczerze ani Władca książkowy ani Hobbit TiZ nie przypadły do gustu.

 

Lubię za to bardzo świat Forgotten Realms, a z pisarzy najbardziej R.A. Salvatore'a. Mój ukochany tytuł to "Pięcioksiąg Cadderly'ego".

A wasze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Władca Pierścieni, Hobbit i Silmalirion ROX. Te książki z Forgotten Realms są bardzo przeciętne a książka BG i BG 2 to najwiekszy shit jaki czytałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Władca Pierścieni, Hobbit i Silmalirion ROX. Te książki z Forgotten Realms są bardzo przeciętne a książka BG i BG 2 to najwiekszy shit jaki czytałem.

Jak kto woli. Co do BG i BG2 to nie będę nawet komentował, bo powinni powiesić tego kto dał na tym znaczek FR... :evil:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narrentrum wymiata :):):)

Wiedźmina kocham (zgadnijcie skąd mam nicka :))

 

Ursula LeGuin- tetralogialogia "Ziemiomorze"- bardzo dziwny klimat, nie do opisania.

 

To moje ulubione książko fantasy.

 

Mikaelus- Wiedźmin brutalny, bo taki, hmm, prawdziwy??? 100% trafne analogie, niestety...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czytając narrenturm czułem sie tak jak wtedy, gdy pierwszy raz dostałem w łapy opowiadania Sapkowskiego - rewelacja. kolejne części wiedzmina interesowały mnie coraz mniej mam nadzeje, ze z narrenturmem tak nie bedzie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Waladca, Hobbit, Silmalirion

Wszystko co mozliwe o wiedzminie :D :lol:

a teraz mam zamiar zabrac sie za FR

 

ludzie o co wam chodzi z tym ze Wiedzmin jest brutalny ?? ;)

 

"- Mun... Wywywyy... ciągnij... mnie... - wysczękał Rience, z podbrudkiem na krawędzi kry. Wyrzucił obie ręce na lód, próbował uczepić się paznokciami, ale wszystkie miał już zerwane. Rozprostował palce, próbując czepiać się zakrwawionej tafli dłońmi i nadgarstkami.Boreas Mun patrył na niego i miał pewność, prerażającą pewność...

Zgryt łyżew usłyszeli w ostatnim momencie. Dziewczyna nadjeżdżała z niesamowitą prędkością, wręcz rozmazywała się w oczach. Nadjeżdżała samym skrajem kry, mknęła tuż przy krawędi.

Rience wrzasnął. I zachłysnął się gęstą, ołowianą wodą. I zniknął.

Na krze, na równiutkim śladzie łyżwy, została krew. I palce. Osiem palców.

Boreas Mun wyrzygał się na lód."

 

:P :lol:

 

Na pohybel s<span style="color:red;">[ciach!]</span>ysynom :P :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narrentrum wymiata :):):)

Wiedźmina kocham (zgadnijcie skąd mam nicka :))

 

Ursula LeGuin- tetralogialogia "Ziemiomorze"- bardzo dziwny klimat, nie do opisania.

 

To moje ulubione książko fantasy.

 

Mikaelus- Wiedźmin brutalny, bo taki, hmm, prawdziwy??? 100% trafne analogie, niestety...

Heh, "Ziemiomorze" jest jedynym cyklem Ursule Le Guin, który czytałem - nawet niezły klimat.

 

Trylogia władcy pierścieni nawet mi się podobała, gdyby nie dużo nudnych fragmentów i idiotycznych przyśpiewek, to byłaby tak dobra jak film.

 

Osobiście lubię klasykę, a książki z Forgotten Realms są IMHO jakieś takie naciągane. Czytałem jeszcze coś Philipa K. Dicka i Orsona Scotta Carda.

 

Mój ulubiony autor to David Eddings - jestem nawet na jego forum. Przeczytałem 21 jego książek. Jakby ktoś nie kojarzył to napisał cykle: "Belgariada", "Malloreon", "Elenium", "Tamuli". Pisze trochę w podobnym stylu co Tolkien - sam nawet powiedział, że się na nim wzoruje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trylogia władcy pierścieni nawet mi się podobała, gdyby nie dużo nudnych fragmentów i idiotycznych przyśpiewek, to byłaby tak dobra jak film.

bo byc moze traktujesz ja jako ksiazke przygodowa, sproboj jak calkowity cykl opowiesci o swiecie; silimarion+trylogia+hobbit+niedokonczone opowiesci, te nudne fragmenty odnosza sie niby do rzeczy niezwiazanych z wlasciwa opowiescia, ale z historia srodziemia; w koncu kazdy swiat ma swoja historie, a jesli o niej zapomnisz to co...

to tak jesli dobrze zgadlem o ktore czesci Ci chodzi. :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo fajne są też książki s-f ja jak narazie czytałem Diune i Odyseje Kosmiczną i książi naprawde RULEEEEEEZ!!! zwłaszcza diuna aaach ten klimat.

Teraz myślałem aby sobie przeczytać jakieś książki o tematyce cyberpunk'owej jakie polecanie :?: :?: :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Diuna , Sapkowski , Tolkien RULEZZZZZZ!

Książki z serri (forgotten realms, warhammer,M:tg) są zwykle leciutko mówiąc kiepskawe . Ostatnio znudziła mi się fantasy i czytam teraz często książki sensacyjne(chyba tak się mówi :) ) . Polecam Szczególnie książki Toma Clancy'ego - oprócz tego że fajne to można się sporo dowiedzieć .

Jeśli jednak chcesz coś łatwego , mało ambitnego do czytania to polecam książki fantasy salvatore'a (trylogia drizzta itp.) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na wstepie chciałbym wyjaśnić jak się ma sprawa z książkami "z forgotten realms" - te książki to bardzo rozległa kategoria, i tylko dlatego, że kilkanaście tytułów napisanych specjalnie dla fanów gry i sprzedajacych się wyłącznie, bo mają logo gry... Forgotten Realms po prostu oznacza, że są osadzone w odpowiednim świecie z Dungeons & Dragons, a tychże, podobnie jak dobrych pozycji, jest mnóstwo. Tak samo ma się sprawa, ze wszystkimi książkami typu Diablo, czy niestety, wszystkich pozycji Warhammer'owych, które po prostu są kiepskie, ale nijak nie mają się do prawdziwie dobrych, które można znaleźć na tej samej półce.

 

Forgotten Realms, Dark Sun, Ravenloft, Mystara, Dragon Lance itp, wszystkie się od siebie różnia, a każda ma wiele naprawdę wyśmienitych pozycji, które po prostu trzeba przeczytać, ale ludzie, którzy nie znają się zapewne idąc do księgarni, omija wzrokiem kilkanaście obcych słów, zatrzymując się na znanych w stylu Baldur's Gate, a potem robi im złą opinię gdziekolwiek może, oceniając cały świat (bo przecież nie konkretną książke) wypowiadając całkowicie nieprawdziwe i nietrafione recenzje...

 

Poza tym, oczywiście opowiadania Wiedźminowskie, oraz pierwsze dwa tomy sagi należą do moich ulubionych.

 

LOTR jakoś do mnie nie przemówił, ale Hobbit w podstawówce wydał się nawet znośny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie kto co (jeśli...?) czyta z klimatu Fantasy. Widzę, że kupa ludzi była na Władcy w kinach, więc się chyba ktoś tu interesuje choć troszkę ;)

Mi szczerze ani Władca książkowy ani Hobbit TiZ nie przypadły do gustu.

 

Lubię za to bardzo świat Forgotten Realms, a z pisarzy najbardziej R.A. Salvatore'a. Mój ukochany tytuł to "Pięcioksiąg Cadderly'ego".

A wasze?

Tak ciężko było poszukać????

Przecież ten temat był już poruszany:

http://forum.purepc.pl/viewtopic.php?t=671...ghlight=fantasy

Jest jeszcze sporo innej literatury wartej przeczytania (oczywiście z fantasy)...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na wstepie chciałbym wyjaśnić jak się ma sprawa z książkami "z forgotten realms" - te książki to bardzo rozległa kategoria, i tylko dlatego, że kilkanaście tytułów napisanych specjalnie dla fanów gry i sprzedajacych się wyłącznie, bo mają logo gry... Forgotten Realms po prostu oznacza, że są osadzone w odpowiednim świecie z Dungeons & Dragons, a tychże, podobnie jak dobrych pozycji, jest mnóstwo. Tak samo ma się sprawa, ze wszystkimi książkami typu Diablo, czy niestety, wszystkich pozycji Warhammer'owych, które po prostu są kiepskie, ale nijak nie mają się do prawdziwie dobrych, które można znaleźć na tej samej półce.  

 

Forgotten Realms, Dark Sun, Ravenloft, Mystara, Dragon Lance itp, wszystkie się od siebie różnia, a każda ma wiele naprawdę wyśmienitych pozycji, które po prostu trzeba przeczytać, ale ludzie, którzy nie znają się zapewne idąc do księgarni, omija wzrokiem kilkanaście obcych słów, zatrzymując się na znanych w stylu Baldur's Gate, a potem robi im złą opinię gdziekolwiek może, oceniając cały świat (bo przecież nie konkretną książke) wypowiadając całkowicie nieprawdziwe i nietrafione recenzje...  

Śwęte słowa! Ja właśnie za to lubię FR, że pisze książki z tej serii wielu autorów, a więc każda, choć w jednym świecie, jest na swój sposób inna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Trylogia władcy pierścieni nawet mi się podobała, gdyby nie dużo nudnych fragmentów i idiotycznych przyśpiewek, to byłaby tak dobra jak film.

bo byc moze traktujesz ja jako ksiazke przygodowa, sproboj jak calkowity cykl opowiesci o swiecie; silimarion+trylogia+hobbit+niedokonczone opowiesci, te nudne fragmenty odnosza sie niby do rzeczy niezwiazanych z wlasciwa opowiescia, ale z historia srodziemia; w koncu kazdy swiat ma swoja historie, a jesli o niej zapomnisz to co...

to tak jesli dobrze zgadlem o ktore czesci Ci chodzi. :wink:

Teraz to już nie pamiętam, które fragmenty były nudne. Może masz rację, jak porównuję to do całego cyklu opowieści o sięcie innego autora (D. Eddings o którym pisałem) to rzeczywiście tam jest w sumie 13 tomów (wydanie Angielskie - Polskie ma 15) i w ostatnim i przedostatnim cyklu jest dużo odnośni do przeszłości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...