Jump to content
tomasir

Książki fantasy

Recommended Posts

ja nie lubie fantastyki ale wiedzmina przeczytalem z wielka checia.

no moze Pani Jeziora byla troszke kibel bo za nudna ale spox.

Ja chciałbym tu sprecyzować:

Wiedźmin to nie fantastyka :evil:

Fantastyka jest oparta na "przyszłości"

Fantasy oparta głównie na legendach i wierzeniach!

Więc nie mylcie fantasy i fantastyki!

Czasem dochodzi do łączenia tych gatunków:

np. u babci Norton. W niektórych jej książkach bywają i maszyny, co mnie niesamowicie denerwowało. Choć i w fantasy czasem ywają maszyny lecz są one głównie wynalazkami szalonych gnomów :D

No i koniecznie przyznam że jestem wielkim fanem fantasy. Czytam tylko i wyłącznie książki z fantasy. Tylko aktualnei niestety brak czasu doskwiera.

ja nie lubie fantastyki ale wiedzmina przeczytalem z wielka checia.

no moze Pani Jeziora byla troszke kibel bo za nudna ale spox.

Ja chciałbym tu sprecyzować:

Wiedźmin to nie fantastyka :evil:

Fantastyka jest oparta na "przyszłości"

Fantasy oparta głównie na legendach i wierzeniach!

Więc nie mylcie fantasy i fantastyki!

Czasem dochodzi do łączenia tych gatunków:

np. u babci Norton. W niektórych jej książkach bywają i maszyny, co mnie niesamowicie denerwowało. Choć i w fantasy czasem ywają maszyny lecz są one głównie wynalazkami szalonych gnomów :D

No i koniecznie przyznam że jestem wielkim fanem fantasy. Czytam tylko i wyłącznie książki z fantasy. Tylko aktualnei niestety brak czasu doskwiera.

Tu się nie zgadzam, fantastyka to ogulnie pojęte książki z tego działu czyli np: Władce i Diune możemy nazwać książkami fantastycznymi a dopiero puźniej jest selekcja na fantasy (np: władca) i s-f (np: diuna).

Tu się nie zgadzam, fantastyka to ogulnie pojęte książki z tego działu czyli  np: Władce i Diune możemy nazwać książkami fantastycznymi a dopiero puźniej jest selekcja na fantasy (np: władca) i s-f (np: diuna).

Zgadzać się nie musisz, Ale jak byś zapytał kogoś kto jest obeznany w temacie to byś zobaczył. Ni dość że z zawodową bibliotekarką o tym rozmawiałem, to jeszcze z wieloma innymi osobami.

A miłośnikom fantasy i rpg polecam:

www.dnd.rpg.pl

Tam też jest mnóstwo informacji o ciekawych pozycjach książkowych.

to i ja swoja TOP liste zrobie ;)

Tolkien - wiadomo za co ;)

Sapek - tez ale juz ciut mniej ;)

Lovecraft - guru.. grozy nikt nie opanowal lepiej niz on..

Le Guin - Harry Potter dla dużych chłopców :) miodzik :)

Herbert - Diuna, swiat, klimat, niebieskie oczy Chani :)

Gibson - cykl Neuromancer i inne.. no po prostu BÓG cyberpunka jak dla mnie, klimat, narracja, jazda na najwyzszym poziomie..

Jacek Dukaj - Czarne Oceany - tez cyberpunk.. bardzo ciemny. bardzo mroczny.. i niesamowity :)

to na tyle co do moich sztandaró literatury takiej a nie innej ;)

Tu się nie zgadzam, fantastyka to ogulnie pojęte książki z tego działu czyli  np: Władce i Diune możemy nazwać książkami fantastycznymi a dopiero puźniej jest selekcja na fantasy (np: władca) i s-f (np: diuna).

Zgadzać się nie musisz, Ale jak byś zapytał kogoś kto jest obeznany w temacie to byś zobaczył. Ni dość że z zawodową bibliotekarką o tym rozmawiałem, to jeszcze z wieloma innymi osobami.

www.dnd.rpg.pl

Może faktycznie masz rację, ale nie wykluczam że to ja mam rację :D

www.dnd.rpg.pl

Może faktycznie masz rację, ale nie wykluczam że to ja mam rację :D

Ale w tym wszystkim chyba nie oto chodzi, przecież te wszystkie podziały i tak są sztuczne :P

Witam!

Chciałbym się zorientować co warto poczytać. Nie chodzi mi tu właśnie o ksiązki S-F (o przyszłości), tylko i czymś co się dzieje dawno dawno temu... ;] Tylko oprócz władcy pierściueni, ale o podobnej tematyce wiecie magia i te [dup...erele] ;]

Hmmm... chyba było dawno temu?

A.Sapkowski i 'Wiedźmin', U.LeGuin 'Ziemiomorze'

Piecioksiag czytalem 4razy, opowiadanie tez cos kolo tego... swietne!

Ziemiomorze wlasnie skonczylem (tzn 4 tomy, potem "wyszly" jeszcze 2 :P ) - gr8

Jak ktos lubi pogodna lekture, to moze byc swiat czarownic...

"Kroniki Czarnego Miecza" Miecheala Woorcocka mi sie rowniez podobaly... (choc poki co przy 5tomie sie zatrzymalem)

silmarilion tolkiena - bezapelacyjnie da best!! coprawda krotkie ale coz...

z reszty to ofcoz saga o wiedzminie + czas pogardy i ostatnie zyczenie.

jeszcze 'hiszpanscy zebracy' nancy kress , coprawda nie fantasy ale zzzzajebiste :twisted:

Tez jestem za Wiedzminem, naprawde niezle napisane. Wladca Pierscieni tez dobra ksiazka. Co do Silmariliona to warto sobie przeczytac juz po calej trylogii i hobbicie. Ale mi troche ciezko ta ksiazka wchodzila. oryginalnie napisana. Sam nie czytałem ale ponoc Forgotten Realms sa niezłe. Moj kumpel ma tego cała polke i mowi ze zajebiste.

co do Harrego Pottera :wink: to cos zupelnie innego...