Skocz do zawartości
Vincent de Marco

Znikajaca AS5

Rekomendowane odpowiedzi

Jakis miesiac temu zamontowalem Zalmana 7000A Al-Cu. Wzialem Arctic Silver 5 i wysmarowalem ladnie rowniutko CPU, nie za grubo, nie za cienko - w sam raz, tzw. metoda 'karty telefonicznej'.

 

Ale teraz patrze a temp. w stresie podskakuje sobie o 2-3 stopnie C w stosunku do tego co było dawniej. I co się okazuje – AS5 zniknela, zostaly jakies malutkie resztki, które ani konsystencja ani kolorem nie przypominaja tego co kiedys było nakladane na CPU. AS5 jest dosc gesta, ‘kleista’ i jest szara, a te resztki jakies blade, wysuszone, praktycznie jakby cala pasta ‘wyparowala’). Nigdzie wkolo sladow nie ma, żeby np. cos wycieklo, wiec ...

 

Slyszalem ze Arctic Ceramique lubi ‘znikac’, a ja mam przeciez AS5. Kupilem ja jakies 1.5 miesiaca temu na gieldzie w Wawie. A może cwaniaki pakuja Ceramique do tubek po AS5 ? Tylko ze przeciez AS5 jest szara a Ceramique zdaje się biala.

 

Koniec koncow zapodalem nowa warstwe AS5 i temp. CPU jest znowu taka jak była wczesniej, tj. max 42-43 st. C w Prime95 po calej nocy, Zalman ustawiony na najnizszych możliwych obrotach = 1400 obr./min. (Silent Mode). Odczyt temp.wzialem z Asus Probe – podobno generalnie na Asusach ostro przeklamuje. Kto wie ile może być naprawde ?

 

I teraz co, mam tak co miesiac uzupelniac paste, to glupota. A może na przyszlosc lepiej uzyc pasty która była w zestawie z Zalmanem, w takiej malusienkiej bialej tubce ?

 

PS. Zeby bylo jasne - to wszystko nie jest zart primaaprilisowy niestety :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, fajnie (i nie fajnie) ze ktos zaobserwowal to samo co ja. A juz sie zastanawialem czy nie mam zaburzen wzrokowych. Najpierw zaobserwowalem to odnosnie caramique wiec kupilem AS5 no i znowu to samo - temp rosnie po miesiacu od nalozenia, a pasta znika :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jesli nie AS5 i AC to co? Titan ? ;)  :(

Ja narazie jezdze na Electrolube :D

A ta tubka co jest w komplecie z Zalmanem ? Moze byc ? A moze zwykla Arctic Silver ... :? Czy jest na rynku jakas inna porzadna pasta ?

 

Nie ma watpliwosci, ze AS5 i Ceramique maja najlepsze parametry ale jak maja mi tak szybko 'znikac' to trzeba by chyba sie zastanowic nad czyms bardziej trwalym. Swoja droga to nie rozumiem calego tego zjawiska - od czego to niby tak sie dzieje ? Od ciepla jakie wytwarza CPU ? Ze niby AS5 wyparowuje czy jak :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no ludzie!!!

Najpierw chcialem kupic Ceramique ale patrze watek o niej i ze dziwne rzeczy sie dzieja, no to pomyslalem a niech tam doloze kasy i kupie AS5 a tutaj watek i znowu jakies numer?!!!

 

No do licha :> zaraz kupie sobie beczke pasty silikonowej :D bo nie zniknie hhehehe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prosimy o wytlumaczenie zagadnienia panie "wiedzacy dlaczego"

Odpowiedz byla na lekcjach fiizyki w szkole podstawowej oraz czesc wiedzy na temat tej pasty opisane jest na stronie porducenta - takze ktosrys z uzytkownkow jjuz czesciowo odpowiedzial czemu znika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poczytałem o znikajacych AS5 i AC i wczoraj zakupiłem AS3.. trafiła mi się ostatnia tubka :? przesmarowałem proca, załozyłem swojego WR4 i.. temperatura bez zmian. wczesniej miałem na procku ArcticSilicone czy jakoś tak, dodawane gratis do coolerów przez Arctic Cooling. czy jest mozliwe, żeby AS3 była na tym samym poziomie co silikon? a jak nie, to dlaczego nie mam żadnej różnicy w temperaturach? żeby wykluczyć ew. złe założenie coolera operację powtórzyłem dwa razy.. zawsze z tym samym efektem :cry:

 

podam jeszcze temperatury, może komuś to coś podpowie: mobo NF7-S v2 (bios v2.3), procek chodzi 10x166 na Vcore 1,45V (mbm), cooler Spire WhisperRock IV, temperatury w spoczynku: proc 44*C, mobo 27*C

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to zadam jeszcze jedno pytanie: czy to, że pod starym coolerem (ArcticCooling cośtam) gumowe poduszki na procesorze przesunęły się jak na rysunku:

 

Dołączona grafika

 

tj. z pozycji 1 (oryginalnej) na 2 (obecną) może mieć znaczenie przy docisku radiatora do jądra? czy można je sobie bezkarnie odkleić i przekleić na stare - właściwe - miejsce? w chwili obecnej jedna z gumek wjechała mi aż na mostek L2 i zasłania go do połowy :? mniej więcej tak jak na rysunku powyżej

 

dodam może jeszcze, że jak ściagam coolera to odcisk pasty na procku jak i na coolerze jest równomierny i wszędzie taki sam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proces znikania Arctic Silver 5 to jest tzw. burning in. I tak powinno byc. Najlepsza przewodnosc ciepla jest to kontakt metal-metal czyli w tym przypadku jadra proca i miedziany spod zalmana. Pasty termoprzewodzace sa uzywane po to aby w te szczeliny gdzie nie zaistnial kontakt metal-metal *wlazla* i wspomogla przewodzenie ciepla - metal-pasta(srebro!)-metal. (pasta zlazi z miejsc gdzie jadra mocno dotyka spodu radiatora, tym mniej przeszkod tym lepsza przewodnosc)

 

Dlatego pasta AS5 "znika". Jedna rzecz jest problemem.. - twoja temperatura nie powinna wzrastac po miesiacu. Mysle ze to moze byc wina kurzu ktory sie osadza na zeberkach radiatora. Tak bylo w przypadku mojego Thermalright ALX-800. Dalem AS5, po tygodniu temp. spadla bo AS5 sie *wypalila*. A po 1-2 miesiacu znowu wzrosla bo mialem strasznie zakurzony radiator.

 

Nie jestem pewien czy tak jest w twoim przypadku. Taka jest moja teoria i takiej sie doczytalem na innych stronach 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Slyszalem o tym tzw. 'burning in', w tym wypadku masz racje, bo chodzi o proces 'dopasowywania sie', no w kazdym razie - cos w tym stylu.

 

Ale skoro daje paste na CPU no to niech ona laskawie tam siedzi a nie znika mi po miesiacu i co znowu mam nakladac ? Dlaczego producent nic o tym nie wspomina ? To tak jakbym kupil samochod a potem okaze sie ze po miesiacu musze dac nowe wszystkie kola, bo stare 'zniknely'.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niech ona laskawie tam siedzi a nie znika mi po miesiacu

Kiedy ja zdjalem mojego radiatora po 2 miesiacach reszta pasty AS5 wygladala/przypominala ksztaltem cienka blyskawice rozgaleziona na calym jadrze procesora.

 

Pasta powinna sie przemieszczac do miejsc gdzie jest slaby kontakt proc->zalman. Awiec znikac(przemieszczac), jak dokladnie wygladala pozostalosc po twojej pascie?

 

:? Sam juz nie jestem pewien co moze byc nie tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przesun z powrotem i bedzie spokoj...

niestety nie da się ich przesunąć :( odrywają się w połowie :cry: i teraz nie wiem czy mam trefną pastę :?: czy przez te $@#& gumki cooler źle leży na jąderku :evil:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niech ona laskawie tam siedzi a nie znika mi po miesiacu

Pasta powinna sie przemieszczac do miejsc gdzie jest slaby kontakt proc->zalman. Awiec znikac(przemieszczac), jak dokladnie wygladala pozostalosc po twojej pascie?

Jak dorwe cyfraka to sprobuje wstawic jakas fotke, ale generalnie prawo prawie cala pasta zniknela. Zostala jaka 'mgielka' cieniutka ledwo widoczna, tak jakby w ogole nikt zadnej pasty nigdy nie nakladal. 8O

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja ma ceramique i X-Dream (na dzien dzisiejszy) po uzywaniu okolo 3 miesiecy nie widze, zeby pasta zniknela, jest troche na srodku reszta z boku rdzenia (wyplynela) wiec wsio ok. imo jesli cooler jest dorbrze doscisniety (silno przykrecony) to pasta znika bo wypelnia tylko to co trzeba reszta wyplywa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z Zalmanem to trzeba sie troche cackac i chucac, dmuchac. Ma duzo cienkich 'zeberek', ktore sie szybko zapychaja kurzem. Wyczyscilem go i temp. spadla z 42-43 st. do 39 st. w Prime 95 przy obrotach wiatraka 1700. Co wiecej, przez cala noc dzialania Prime95 temp. byla taka sama, nie bylo zadnych skokow temp. ! 39 stopnie NON-STOP !

 

Ale AS5 i tak dalej znika, i to akurat na srodku CPU, a to wlasnie miejsce wczesniej ladnie przykrylem pasta. Pierwszy post w tym watku dalem nie dalej jak 2 tygodnie temu, minelo bardzo malo czasu i co ? Tak to wyglada:

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dalem AS5, po tygodniu temp. spadla bo AS5 sie *wypalila*.

Pomyslalem ze moze nawalilem za duzo AS5, widac to troche na zdjeciu powyzej. Wyczyscilem CPU i Zalmana i nalozylem AS5 jeszcze raz, znacznie mniej i rowniej. I temp. w stresie skoczyla z 39 C do 45 C.

 

Wniosek: w moim przypadku im wiecej wladuje AS5 tym lepiej.

 

Albo moze wlasnie trzeba poczekac az pasta sie 'wypali' - ale zeby az tydzien czasu tak jak mowisz :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...