Skocz do zawartości
-Nat-

Podkręcanie pamięci i nie tylko

Rekomendowane odpowiedzi

1. Zastanawiam sie nad podkreceniem moich RAMow [opis w configu]. Nigdy jeszcze tego nie robilem i nawet nie wiem jak mam to zrobic :? W BIOSie mam takie opcje:

 

SDRAM RAS-to-CAS Delay: 3 [mozliwosc zmiany na 2]

SDRAM RAS Precharge Time: 3 [mozliwosc zmiany na 2]

SDRAM CAS latency Time: Auto [mozliwosc zmiany na 2 lub 3]

SDRAM Precharge Control: Disabled [mozliwosc zmiany na Enabled]

 

 

Nie wiem teraz co i na ile mam zmienic :? No i czy to da jakies efekty przy moim configu?

 

 

2. Nominalne FSB i PCI mam 66/33 [aktualnie wlasnie na takim jade]. Wraz ze zwiekszaniem FSB oczywiscie zwieksza sie PCI, ale przy 117FSB PCI jest 29, wiec moje pytanie brzmi: czy moge sprobowac ustawic FSB/PCI na 117/29? Czy moze cos sie spalic/zepsuc? [aktualnie proc ma 37*C, w maxymalnym stresie [CPU Warming] 51*] Bo daloby mi to blisko 1GHz na procku :twisted:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zmiana tych wartosci ram z 3 na 2 teoretycznie zwiekszylaby wydajnosc ale automatycznie system stalby sie niestabilny ?! u mnie tak sie wlasnie dzieje ale u ciebie moze byc inaczej . A magistrala wiesz jak zwiekszysz czestotliwosc to procek nie spali sie tak juz odrazu poprostu zacznie sie bardziej nagrzewac ale i tak z reguly przy standardowym chlodzeniu a zbyt wysokiej temperaturze bedzie sie wieszal wiec spalenie raczej nie grozi :evil:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ok ale podalem 4 opcje i nie wiem w ktorej to sie zmienia :?

 

Aha - bo wiem, ze wysokie PCI szkodzi sprzecikowi. A czy niskie PCI tez?

kazde odstepstwo od standardowego taktowania szkodzi nie wazne czy w dol czy w gore tylko o ile

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ok ale podalem 4 opcje i nie wiem w ktorej to sie zmienia :?

 

Aha - bo wiem, ze wysokie PCI szkodzi sprzecikowi. A czy niskie PCI tez?

 

tak jak napisalem wczesniej

 

im mniej tym lepiej / szybciej ?!

 

zmien na 2 wszystkie :evil:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzieki :)

 

Ale teraz jeszcze jedna sprawa - jak juz wspominalem nominalnie mam FSB/PCI 66/33. A sprawdzajac w BIOSie warianty ustawien znalazlem FSB/PCI 133/33, wiec zmienia sie tylko FSB [a to by mi dalo sporo ponad 1GHz :twisted: ]. Zrobic tak czy lepiej nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzieki :)

 

Ale teraz jeszcze jedna sprawa - jak juz wspominalem nominalnie mam FSB/PCI 66/33. A sprawdzajac w BIOSie warianty ustawien znalazlem FSB/PCI 133/33, wiec zmienia sie tylko FSB [a to by mi dalo sporo ponad 1GHz :twisted: ]. Zrobic tak czy lepiej nie?

Człowieku FSB133 chciałbyś dać? I jeszcze takie timingi pamięcie? Przy ramach nonameach? Zmień sobie na początku Cas Latency na 2 to dużo daje. Potem podnoś FSB. Jak zacznie się wieszać, to podnieś mu napięcie. Proc się nie spali na pewno! Zaufaj mi. Celki nie są takie jak Athlony, które lubią płonąć. Aha... jakby ci komp w ogole nie startowal, to pamietaj, ze mozesz skasowac Cmosa (taka zworka - poczytaj w instrukcji) i będzie ok.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz na FSB 100 nie chcial komp ruszyc :( Najwiecej udalo mi sie ustawic na 83 - dalo mi to 708MHz... Bylo dosc stabilnie ale jak uruchomilem 3dmarka to monitor zaczal piszczec :? Wylaczylem, wlaczylem jeszcze raz i znowu piszczal :? Wiec przestawilem FSB na 75 i teraz chodzi na 638MHz... Podkrece jeszcze troche karte RivaTunerem - moze to cos tez troche da :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzisz jak zakleisz ktoras tam nozke ta slawetna B21 to negujesz wtedy blokade magistrali na celku ktory standardowo chodzi na 66 a ty zaklejajac ta nozke wylaczylbys blokade 66 i polecialoby 100 ale sam wiesz ze na 100 ci nie pojdzie wiec nozka odpada ------ chyba jakos tak ;] :evil:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem nic o Celeronach ale z moimi pamięciami to było tak:

Najpierw miałem zwyczajnie PC133 CL3 no na napięciu VIO 3,56V

ale to mi nie wystarczało i zmieniłem wszystkie wartości na CL2.

Niestety system stał się niestabilny i musiałem podnieść napięcie VIO

do 3,67V było lepiej ale ciągle nie idealnie(a ja już nie mogłem bardziej podnieść). Zrobiłem VIO moda i na napięciu 3,89V śmigało że aż miło :)

A po pewnym czasie pamięci chyba się przyzwyczaiły i teraz chodzą na CL2 na napięcu 3,67V

Cool co nie :D :D :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zmiana tych wartosci ram z 3 na 2 teoretycznie zwiekszylaby wydajnosc ale automatycznie system stalby sie niestabilny ?! u mnie tak sie wlasnie dzieje ale u ciebie moze byc inaczej . A magistrala  wiesz jak zwiekszysz czestotliwosc to procek nie spali sie tak juz odrazu poprostu zacznie sie bardziej nagrzewac ale i tak z reguly przy standardowym chlodzeniu a zbyt wysokiej temperaturze bedzie sie wieszal wiec spalenie raczej nie grozi  :evil:

Troche namieszales...

zmiana tych wartosci ram z 3 na 2 teoretycznie zwiekszylaby wydajnosc ale automatycznie system stalby sie niestabilny ?!

czemu automatycznie? zalezy to od tego jakie masz pamiatki... jedna pojda tak, drugie inaczej, a nie ze odrazu bedzie nie stabilnie...

 

A magistrala  wiesz jak zwiekszysz czestotliwosc to procek nie spali sie tak juz odrazu poprostu zacznie sie bardziej nagrzewac ale i tak z reguly przy standardowym chlodzeniu a zbyt wysokiej temperaturze bedzie sie wieszal wiec spalenie raczej nie grozi

Zeby proc sie spalil to musial bys go chyba podpalic... Jesli jest jakiekolwiek chlodzenie to sie zawiesi i tyle...

 

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ok, ale co z tym FSB 100 i piszczeniem monita w 3dmarku [mam LG 775N 17"]? :) Moze mi odpowie Kaeres, intelowy specjalista?  :P

Ta . Specjalista to on jest , ale napewno nie od tego .

A jezeli chodzi o pamiatki to roznice na Dimmach sa niewielkie po podkreconiu ( chodzi mi o Cas i tym podobne ) Jedyne co moze je przyspieszyc porzadnie to lepsza magistrala.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzieki :)

 

Ale teraz jeszcze jedna sprawa - jak juz wspominalem nominalnie mam FSB/PCI 66/33. A sprawdzajac w BIOSie warianty ustawien znalazlem FSB/PCI 133/33, wiec zmienia sie tylko FSB [a to by mi dalo sporo ponad 1GHz :twisted: ]. Zrobic tak czy lepiej nie?

Człowieku FSB133 chciałbyś dać? I jeszcze takie timingi pamięcie? Przy ramach nonameach? Zmień sobie na początku Cas Latency na 2 to dużo daje. Potem podnoś FSB. Jak zacznie się wieszać, to podnieś mu napięcie. Proc się nie spali na pewno! Zaufaj mi. Celki nie są takie jak Athlony, które lubią płonąć. Aha... jakby ci komp w ogole nie startowal, to pamietaj, ze mozesz skasowac Cmosa (taka zworka - poczytaj w instrukcji) i będzie ok.

 

Pozdrawiam

zmiana FSB na 133 według mnie da więcej niż niż zmiana CL. a moje nonamey chodzą na 133 na cl2 i sie ciesze (no właściwie to jakieś Xelo made in USA) ale na 140 już sie wiesza system :( DDR Voltage na 2.7 i lecą dalej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem nic o Celeronach ale z moimi pamięciami to było tak:

Najpierw miałem zwyczajnie PC133 CL3 no na napięciu VIO 3,56V

ale to mi nie wystarczało i zmieniłem wszystkie wartości na CL2.

Niestety system stał się niestabilny i musiałem podnieść napięcie VIO

do 3,67V było lepiej ale ciągle nie idealnie(a ja już nie mogłem bardziej podnieść). Zrobiłem VIO moda i na napięciu 3,89V śmigało że aż miło :)

A po pewnym czasie pamięci chyba się przyzwyczaiły i teraz chodzą na CL2 na napięcu 3,67V  

Cool co nie  :D  :D  :D

To masz farta :) ja miałem 2x128 mb (Infineon i coś na Micronie) i ustawiłem cl2 i wszystko pięknie ładnie ale do czasu. Po paru miechach komp zaczął się dziwnie zachowywać więć zmniejszyłem na cl3 i było trochę lepiej ale nie idealnie, okazało się, że padła ta 128-a na Micronie. W sklepie mi wynienili ale już na kompletnego noname i tylko cl3 buuuu :cry: Trzeba było od razu kupić 256 Infineona i był by spokój.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To masz farta :) ja miałem 2x128 mb (Infineon i coś na Micronie) i ustawiłem cl2 i wszystko pięknie ładnie ale do czasu. Po paru miechach komp zaczął się dziwnie zachowywać więć zmniejszyłem na cl3 i było trochę lepiej ale nie idealnie, okazało się, że padła ta 128-a na Micronie. W sklepie mi wynienili ale już na kompletnego noname i tylko cl3 buuuu :cry: Trzeba było od razu kupić 256 Infineona i był by spokój.

Ja swoje noname podkreciłem do 150 Mhz (PC-133) przy CL2 i stabilnie chyba całkiem dobrze?

Dołączona grafika

 

Update:te pamieci to jakieś PQI PQ3S168M75 http://www5b.biglobe.ne.jp/~h_koga/h_fsb.htm nie bardzo wiem o co chodzi na tej stronce czy wynika z tego ze moje pamiątki sa wstanie pracowac 173Mhz (bardzo mało prawdopodobne)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...