Skocz do zawartości
Walduss

Ostudzanie obudowy....

Rekomendowane odpowiedzi

Chcialbym sobie troche ochlodzic wnetrze obudowy. Mam zasilacz z dwoma wentylami i jeden pod zasilaczem ktory wyciaga powietrze. Niestety drugi sie juz nie zmiesci. Z przodu mam miejsce na jeden wentyl.

Czytajac jednak troche roznych postow na temat chlodzenia wpadlem na pare pomyslow. Chcialbym jednak zasiegnac opini fachowcow, lub kogos kto takie konfiguracje juz testowal. Ma byc cicho i chlodno

Pomysly:

1. Dac wentyl 120 z przodu do wdmuchiwania puszczony na 5V

2 Dac wentyl 80 z przodu i 120 w boku obudowy wdmu<span style="color:red;">[ciach!]</span>ace. Do tego z gory 92 wydmu<span style="color:red;">[ciach!]</span>acy obok zasilacza.

3. Wstawic w dno obudowy 2x92 wdmu<span style="color:red;">[ciach!]</span>ace i 92 wydmu<span style="color:red;">[ciach!]</span>acy z gory. Obudowe postawilbym wtedy na jakims podwyzszeniu zeby byl przeplyw powietrza.

 

Z romiarem cyrklowalem tak zeby byl w miare rowny przeplyw zeby nie bylo np przewagi wdmuchiwania nad wydmuchem. Wdmu<span style="color:red;">[ciach!]</span>ace beda pewnie chodzic na stale na 5V a wydmu<span style="color:red;">[ciach!]</span>ace beda mialy regualacje jak bede potrzebowal wiecej zimna.

 

Ktory pomysl waszym zdanie jest najlepszy i przyniesie najwiecej korzysci :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najlepiej będzie jak zamontujesz wiatrak wyciagajacy pod zasilka i wyciagający w suficie . wtedy będzie podcisnienie w budzie .

nawiew na dole nie da tak duzo jak sie wydaje

czemu nie chcesz miec przewagi wentylatorow np: wyciagających nad wciagajacymi ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czemu nie chcesz miec przewagi wentylatorow np: wyciagających nad wciagajacymi ?

... akurat taka przewaga moze byc. Na odwrot jest chyba bez sensu. Jak wdmu<span style="color:red;">[ciach!]</span>esz wiecej niz mozesz wyciagnac to duzo to nie daje, bo to powietrze ktorego nie dasz rady wyciaganac "buszuje" :) dalej w obudowie. Po co mielic wkolko tym samym cieplym powietrzem...?

 

Najlepiej to wyciagnac zasilacz na zewnatrz - ja mam z tylu obudowy przyczepiony a w dziurze po nim wiatrak 80x80.  

 

Jak kumpel wpadnie z aparatem to zrobie fotki.

...byloby milo jakbys wrzucil jakas fotke :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wdmu<span style="color:red;">[ciach!]</span>esz wiecej niz mozesz wyciagnac to duzo to nie daje, bo to powietrze ktorego nie dasz rady wyciaganac "buszuje"  dalej w obudowie

no chyba nie bardzo. mozesz do obudowy wdmuchac tylko tyle powietrza ile z niej wylatuje, w koncu to nie balon. tak samo mozesz z niej wyciagnac tyle ile wlatuje. a ze towarzyszy temu odpowiednio lekkie nadcisnienie lub podcisnienie w obudowie to juz inna dzialka.

natomiast przy przewadze nadmuchu (lekkiej) latwiej jest przefiltrowac powietrze, chyba ze lubisz czeste odkurzanie lub jestes szczesciarzem mieszkajacym w jakims czystym zakatku naszego mlekiem i miodem plynacego kraju :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja byłem zmuszony zamontować zasilacz na zewnątrz, ponieważ cooler z nim kolidował :wink: Mam jeden wiatrak wydmu<span style="color:red;">[ciach!]</span>acy z boku obudowy(na wysokości procka), czuć wyraźnie, że wydmu<span style="color:red;">[ciach!]</span>e ciepłe powietrze. Górna część obudowy jest bardzo ciepła i przydałoby się tam zamontować kolejny wydmu<span style="color:red;">[ciach!]</span>ący i to by było chyba dość optymalne rozwiązanie (ciepło idzie do góry 8) ). Pomysł z wiatraczkiem wdmu<span style="color:red;">[ciach!]</span>ącym w "podłodze" też jest dobry, tylko że trzeba by jakiś filtr założyć bo kurz będzie leciał... Podsumowując - pomysł nr 3 :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dniahc przyjdzie mi Zalmanik na proca... i jeszcze jeden wiatraczek. Obecnie mam tylko 1 80x80 wyciągający z tyłu obudowy. Dobrze rozumiem, że lepiej wyciąć dziure w suficie i wsadzić tam go jako wyciągajacy niż zrobić dziure w boku i wsadzić go tam jako wciągający?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dniahc przyjdzie mi Zalmanik na proca... i jeszcze jeden wiatraczek. Obecnie mam tylko 1 80x80 wyciągający z tyłu obudowy. Dobrze rozumiem, że lepiej wyciąć dziure w suficie i wsadzić tam go jako wyciągajacy niż zrobić dziure w boku i wsadzić go tam jako wciągający?

jak masz jakies otwory w budzie to dawaj fana na topa,a jak nie to jak dasz na bok to powietrze zanim doleci do proca moze od razu wyleciec.

najlepiej jak dasz na top i drugi z boku tylko w miare nisko zeby o grafe zachaczal albo na wysokosci cpu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak dasz na bok to powietrze zanim doleci do proca moze od razu wyleciec

racja. ale na taka okolicznosc wynaleziono juz tunel.

W moim wypakdu zamontowanie tunelu na Zalmana CNPS 7000 Cu będzie dosć trudne :). A wiatraczki mam Arctic Cooling Fan PRO TC. To narazie wytnę 1 otwór na suficie i tam go wsadzę... w tej chwili ten tylny wentyl jets ustaiwony tak, że od razu by wciągał powietrze z takiego bocznego wiec mijałoby się to z celem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak juz monztowac ten wentyle dodatkowe tzn

- nawiewajacy z boku na radiator zalman 7000

- wywiewajacy na gorze obudowy

to wstawiac 120x120mm cz 92x92mm

 

Bo cos slyszalem ze te 120mm przy niskich napieciach zasilania ( a tak mam zamiar dac) 7V wprowadzaja drgania dla calej obudowy

 

Powiedcie mi przy jakiej roznicy temp zaczynam montowac dodatkowe wentyle ( roznica temp przy wygrzewaniu z otwarta i zamknieta obudowa)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...