Skocz do zawartości
Iso_BO

Dyski twarde - informacje i wrażenia użytkowników

Rekomendowane odpowiedzi

Od niedawna jestem członkiem forum.purepc.pl. Przeglądając forum zauważyłem, że bardzo często powtarzają się pytania o kupno sprzęty, w przypadku np. zasiłki czy karty graficznej odpowiedzi znajdują się w jednym dużym temacie, jeżeli zaś chodzi o dyski takiego ?dużego? tematu nie znalazłem. Postanowiłem więc założyć taki temat. Na samym początku podam linki z różnymi ciekawymi testami czy benchmarkami dysków. Jeżeli macie jakieś inne linki to dodajcie je ;D. Proszę was również o to byście się podzielili (raz jeszcze :D) informacjami/wrażeniami na temat dysków, które aktualnie używacie lub używaliście (opisujcie konkretny model nie firmę :D). Ja sam dysków nie będę opisywał bo hardware zajmuje się dopiero od 3 miechów i ten dysk, który teraz mam mógłbym tylko opisać a sam nie wiem co to za g*** jest. Ale może kiedyś opisze :D

 

Linki:

 

:arrow: Informacje:

 

Dyski twarde od A do Z ? strona z informacjami o dyskach (interfejsy, standardy, budowa, historia itp.)

 

Szkolenie na temat IDE, część 1: Szczegółowe spojrzenie na podstawy i technologie

 

Szkolenie na temat IDE, część 2: Wydajność i bezpieczeństwo danych z RAID

 

Szkolenie na temat IDE, część 3: Korzystanie z RAID

 

:arrow: Testy/porównania:

 

Dyski twarde - przegląd wydajności ? porównanie: Baracud?y7200.7, DiamondMax?a +9, Caviara i SpinPointa

 

Inteligentne dyski twarde: Barracuda 7200.7 Seagate i WD740 Raptor Western Digital ? porównanie dysków

 

Maxtor wchodzi w Serial ATA: DiamondMax Plus 9 w testach

 

Wielki test HDD. Część 1 : dyski 80 - 120 GB ? również duży artykuł/test, ale troszku starszych dysków :D

 

Testy dysków twardych ATA ? bardzo fajny artykuł/test :D

 

Link do kilku recenzji dysków na benchmark.pl

 

Linków na razie tyle :D

Jeszcze raz proszę Was byście się podzielili swoimi wrażeniami z pracą z dyskami, których używacie teraz i których używaliście :D

 

Pozdrawiam

 

====================

Super robota - kleimy ...

Edited by GNZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test Hitachi 7K250 SATA

http://www.storagereview.com/articles/2003...25VLSA80_1.html

Test Samsung SpinPoint P80 ATA

http://www.storagereview.com/articles/2004...2SP1614N_1.html

Test Maxtor MaxLine Plus II SATA

http://www.storagereview.com/articles/2003...47Y250M0_1.html

Test Western Digital WD2500JD SATA

http://www.storagereview.com/articles/2003...WD2500JD_1.html

 

Sam uzywam Hitachi 7K250 160 GB SATA. Bardzo cichy przy zapisie/odczycie , w ogóle niesłyszalny w idle, grzeje sie zdecydowanie mniej niż Barracudy na SATA. Co najważniejsze - potwornie szybki - 52 MB/s w HD Tach average. W zasadzie tylko Raptory są wydajniejsze. Poprawnie wykrywany przez kontroler Sil 3112a. Nominalnie ma 164 GB co w rzeczywistości po partycjonowaniu i formatowaniu daje 157 GB uzyteczne w XP. Smaczku dodają 3 lata gwarancji ( model 80 GB 2 lata).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test Hitachi 7K250 SATA

http://www.storagereview.com/articles/2003...25VLSA80_1.html

Test Samsung SpinPoint P80 ATA  

http://www.storagereview.com/articles/2004...2SP1614N_1.html

Test Maxtor MaxLine Plus II SATA

http://www.storagereview.com/articles/2003...47Y250M0_1.html

Test Western Digital WD2500JD SATA

http://www.storagereview.com/articles/2003...WD2500JD_1.html

 

Sam uzywam Hitachi 7K250 160 GB SATA. Bardzo cichy przy zapisie/odczycie , w ogóle niesłyszalny w  idle, grzeje sie zdecydowanie mniej niż Barracudy na SATA. Co najważniejsze - potwornie szybki - 52 MB/s w HD Tach average. W zasadzie tylko Raptory są wydajniejsze. Poprawnie wykrywany przez kontroler Sil 3112a. Nominalnie ma 164 GB co w rzeczywistości po partycjonowaniu i formatowaniu daje 157 GB uzyteczne w XP. Smaczku dodają 3 lata gwarancji ( model 80 GB 2 lata).

to ten twoj dysk nie wiele szybszy jest od mojego caviara 80g bb 50mb aver wiec zadna rewelacja :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ten twoj dysk nie wiele szybszy jest od mojego caviara 80g bb 50mb aver wiec zadna rewelacja :wink:

Zamiast wyjezdzac z takimi komentarzami opisz swoj dysk, swoje wrazenia z uzywania no imoze wyniki z HDTach'a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IBm 40 GB 7200 rpm 2MB HDtach max 48,3 aver 38,3

Seagate 40 GB Baracuda ata 4 7200 Max 43,4 aver 32

 

Test na :

Asus a7v rev 1,02 Athlon 1000 TB 398 Ram

dyski zapelnione w ok 30 % nie zdefragmentopwane

 

Co do szybkosci na ibma nie narzekam czasami tylko slysze jakies kląkania w srodku poza tym ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam 3 dyski:

 

IBM 13.5GB

IBM 30GB

Maxtor 160GB

 

Jestem zadowolony jak na razie, choć IBM są troszeczkę za głośne, i startują jak samolot. Maxtor jest nowy, ale cichszy przy zapisie i odczycie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Western Digital WD800J szybki i cichy uzywam go od paru miesiecy poki co bez problemu

IBM 60 GB nie pamietam oznaczenia a dysk mam u kumpla ale z elektronika ericsona zdajsie (jak odzyskam to zapodam serie ) fanie sie spisywal przez mniej wiecej 2 latka pare miechow temu zaczelo cos ostro piszczec i sie przesiadlem na WD (jak bede mial chwilke to zapodam wyniki obu dyskow )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to i ja dorzucę nieco z moich doświadczeń (własne i dobrze zaobserwowane u znajomych):

 

:arrow: Seagate 1,7GB, ATA100, 5400RPM, o 8-megowym buforze wtedy jeszcze nikt nie słyszał. Chodził nieźle (jak na tamte czasy) przez jakieś 4-4,5 roku, żadnych badów i nagle padł - mechanika, chyba łożyska się sypnęły.

 

:arrow: Seagate 3,2GB, Barracuda, ale nie pamiętam które wydanie, 7200RPM, ATA100, 2MB - no i nic specjalnego, chyba trefny model akurat, bo ciął się bardziej niż mój 1,7 a i szybszy nie był.

 

:arrow: Seagate 40GB, 5400RPM, ATA100, 2MB - czyli najbardziej podstawowy z podstawowych. Ale jak na razie nie narzekam. Demon szybkości to to nie jest, ale cichy, zimny, bez badów i od 2,5 roku niemal non-stop bez zająknięcia chodzi. Do składowania danych wystarczy.

 

:arrow: 2xIBM 60GB, 7200RPM, 2MB, chyba ATA100 - w miarę wydajne, ale chodziły całe 2x po pół roku. I zmieniały sie w FDD - z taką mniej więcej prędkością kręciły się talerze. Jeden egzemplarz bym zrozumiał, zdarza się, ale dwa identyczne to już za dużo... Tym państwu podziękujemy!

 

:arrow: Caviar 60GB, 7200RPM, 2MB, ATA100 - szybkość wystarczająca (nie mam dokładnych danych). Normalnie mierzona głośność pracy też OK. Tyle że piszczy jak jasna cholera! Ja jestem do dźwięku kompa w nocy przyzwyczajony, ale kumple z akademika przy nim spać nie mogą. Krótko: odradzam!

 

Do tej pory wniosek: najmniej wydajne dyski sprawują się najlepiej :? . Nie, no wiem, jaja sobie robię, sam szykuję się na Maxtora albo SpinPointa 120GB SATA (ostatnio coraz bardziej skłaniam się w stronę tego drugiego). Mam tylko nadzieję, że będą z nim trochę pozytywniejsze doświadczenia...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) WD Caviar 30GB 5400obr - chodził, chodził, coraz głośniej, jeszcze głośniej, aż zaczął "pykać". Do tej pory mu tak zostało. Nie polecam z powodu na kiepską budowę, po bokach przyklejane paski, które zaczęły się ździerać. Koszmar, prawdopodobnie się rozhermetyzował (poza tym złapał bada na zerowym sektorze!!!)

 

2) MAXTOR 40GB 7200obr - niezły, wogóle lubie maxtory, nie są może super ciche, ale są ciche. Mankament - strasznie się grzeją

 

3) SEAGATE BARRACUDA 7.7200 (uwaga posypią się komentarze;)) - nie polecam zwłaszcza w połączeniu z Maxtorem, zamulał system, chodził jakby miał 1000obr, wogóle nie chciał współpracować (pomimo najnowszych sterów, łat i wielogodzinnego zaangażowania). Może źle trafiłem, ale wymieniłem po 2 dniach na:

 

4) MAXTOR 80GB - szybki, wydajny, w miarę cichy, ciepły :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja używam na codzień 2xbarracudaV(sata)80gb w raid 0. początkowo wydajność niesamowita, niepamiętam dokładnie ale coś około 90mb avarege read w hdtach. Po około 8 miechach przy dysku zawalonym w 90% spadło do 33 - 40 mb (zależy jak się uruchomi). Oprócz tego dyski zdecydowanie głośne i ciepłe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedawno kupilem Samsunga SpinPointa 160GB 8mb cache i rowniez nie narzekam. Cichy (powiem lepiej - nieslyszalny!) i szybciutki. Polecam te nowe SpinPointy!

Na S-ATA ??

Właśnie składam nowy sprzęt, rozważam zakup tego Samsunga i cieszy mnie ta opinia 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na S-ATA ??

Właśnie składam nowy sprzęt, rozważam zakup tego Samsunga i cieszy mnie ta opinia 8)

Nie nie jest na SATA. Mialem wziac taki na SATA, ale chwilowo nie bylo i nie chcialo mi sie czekac. W sumie zadna roznica, procz kabelkow. Niemniej jednak polecam ci z czystym sumieniem ten dysk. Mi tez go ktos kiedys polecil, kupilem i nie zaluje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IBM DTLA307030 30GB - Made in Hungary - W miare szybki, przerazajaco denerwujacy halas obrotow talerzy (wys czestotliwosc) i glosne odczytywanie. Oczywiscie zaczal stukac :) i coraz szybciej lapie bady

 

IBM DTLA307030 30GB - Made in Italy(?) - j/w tyle ze bestia niezniszczalna. Pracowal 2lata na statku (drgania non-stop, sporadyczny rezonans), teraz ciagnie 2gi rok jak narazie bez problemow.

 

Seagate 5400rpm 40GB - Wolny, w miare cichy w idle, glosny podczas odczytu / zapisu (mielenie)

 

Seagate Baraccuda IV 80GB - W miare szybka, cicha w idle, ostatnio jednak zaczela byc slyszalna podczas odczytu/zapisu, niemniej niska czestotliwosc i w miare w tle

 

Seagate Baraccuda V 80GB - J/W, poza tym, ze od samego poczatku slychac mielenie podczas zapisu/odczytu

 

Seagate Baraccuda 7200.7 160GB - j/w stymze wyrazniejsze mielenie, o troche wyzszej czestotliwosci niz poprzedni. W idle to samo, cichy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samsung 120GB 8MB SATA, average 49MB/s, w idlle cichy ale nie niesłyszalny, po włożeniu do budy wywołuje już słyszalne wibracje, pomaga dopiero odizolowanie go od budy. Podczas odczytu słychać wyraźne skrobanie w trybie normal(13,5ms), w trybie quiet(16ms) już lepiej, ale nie niesłyszalnie. Co dziwne Samsung nie wypuścił żadnych programów diagnostyczny na swoje dyski sata, więc zmuszony byłem skorzystać z oprogramowania Hitachi Grzeje się powiedzmy średnio, największą zaletą dysku jest 3 letnia gwarancji, polecam dla osób które cenią sobie bezpieczeństwo danych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwa tygodnie temu wymienilem swoja najglosniejsza czesc pieca czyli dysk WD Caviar JB800 (80GB ATA100 8 MB cache 7200rpm). Posiadam Blok wodny na CPU i GPU, pasywne chlodzenie NB wiec priorytetem byla cisza , nastepnie wydajnosc. Po przeczytaniu wielu postow oraz bazujac na swietnych doswiadczeniach z rodzina dyskow Barracuda IV i V doszedlem do wniosku ze wezme Barracude 120GB SATA 8MB. Jednak zastanawialem sie rowniez nad Samsungiem Spinpoint 120GB SATA 8MB. Generalnie Samsung to bardzo nielubiana u nas firma i chodzac po warszawskiej gieldzie przy Batorego spotkalem sie glownie z negatywnymi opiniami na jej temat , ale spotkalem czesc ludzi ktorzy wypowiadali sie bardzo pozytywnie na temat nowej serii SpinPoint SATA , ktora dzieki lozyskach zelowych miala byc bardzo cicha a zarazem nowa konstrukcja ma gwarantowac super wydajnosc.

Dzieki uprzejmosci jednego ze sprzedawcow , udalo mi sie ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: <span style='color: red;'>ORT: wziasc</span> dwa dyski do siebie do domu (Samsung i Seagate) do testowania i wybrac lepszy a drogi zwrocic. Oczywiscie w domu mialem jeszcze stary Dysk WD CAVIAR, wiec porownywalem 3 hadeki, oto moje spostrzezenia i wyniki:

 

1 Caviar 80GB 8MB ATA100:

 

HD Tach 27:

 

Random Acess: 15.2 ms

Random Speed: 59.9 MB/s max.

Random Speed: 34.2 MB/s min.

Random Speed: 50.3 MB/s average

Random Burst Speed: 76.4 MB/s

 

SISOFT SANDRA 2004:

 

partycja sytsemowa "C" 5 GB 6612 kb/s

partycja z danymi "D" 18663 kb/s

 

2 Seagate 120GB 8MB SATA133:

 

HD Tach 27:

 

Random Acess: 12.6 ms

Random Speed: 56.2 MB/s max.

Random Speed: 27.6 MB/s min.

Random Speed: 46.6 MB/s average

Random Burst Speed: 89.2 MB/s

 

SISOFT SANDRA 2004:

 

partycja sytsemowa "C" 5 GB 33735 kb/s

partycja z danymi "D" 35814 kb/s

 

3 Szajsung 120GB 8MB SATA133:

 

HD Tach 27:

 

Random Acess: 16.7 ms

Random Speed: 67.2 MB/s max.

Random Speed: 34.1 MB/s min.

Random Speed: 50.6 MB/s average

Random Burst Speed: 101.5 MB/s

 

SISOFT SANDRA 2004:

 

partycja sytsemowa "C" 5 GB 38595 kb/s

partycja z danymi "D" 37928 kb/s

 

Testy zrobilem na swiezo zainstalowanej kopii WIN XP SP1 + wszystkie laty z MS Update, partycja D zostala zdefragmentowana. Zawsze podczas testow podlaczony byl tylko 1 dysk na jednym kanale bez wspoludzialu innych urzadzen.

 

Wrazenia odsluchowe dyskow ktore przewinely sie przez moje rece:

od najgorszych:

1. Caviar 80GB ATA 8MB - glosny jak stara betoniara zarowno kiedy pracuje glowicami jak i kiedy jest w stanie spoczynku, dosyc szybki w klasie ATA jednak ze wzgl na glosnosc to do ukladow z WC jest ZUPELNYM NIEPOROZUMIENIEM

2. Maxtor 120GB SATA 120GB 8 MB - w idle cichszy od Caviara, jednak kiedy zacznie ruszac glowicami... to jest jeszcze glosniejszy od caviara:(

3. Seagate 120GB SATA 8MB - cichszy od Betoniary; cichutki tylko w IDLE ale kiedy pracuje glowicami robi sie naprawde glosniej; dodatkowo wystapil problem opisywany w innych postach "SWISZACZACYCH DZWIEKOW". Po po podlaczeniu do mojego kompa (zasilacz Chefa 360-DF z wiatrakami ARCTICA) zaczol wydobywac specyficzny dzwiek , ktory zdyskwalifikowal dysk jako ciche urzadzenie.

4. Seagate 80GB ATA 8MB seria 7 - pierwszy dysk ktory oferuja jaka taka cisze, jest naprawde znosny zarowno w idle jak i podczas wytezonej pracy, jednak posiada dwie wady: jest baaaardzo wolny i bardzo sie nagrzewa,

5.Samsung 120GB SATA 8MB - bardzo mile zaskoczenie, w IDLE przylozylem do niego ucho i go nie slyszalem, podczas bardzo wytezonej pracy (kopiowanie 1GB 5200plikow) dysk jest nieslyszalny z odleglosci 1m!!! Zaryzykuje stwierdzenie, ze wg mnie jest cichy jal slynna seria Seagate Barracuda V !!!

 

Odczyt plikow:

 

WD CAVIAR 80GB ATA 8MB:

 

partycja "C" OS XPSP1 5GB NTFS

partycja "D" reszta NTFS

 

1. kopiowanie filmu divx 714MB:

 

D->D 01'11''

D->C 00'38''

C->D 00'14''

 

2. kopiowanie danych 1GB 5189 plikow (rozpakowane iso xboxa):

 

D->D 05'05''

D->C 04'43''

C->D 04'30''

 

SAMSUNG SPINPOINT 120GB SATA 8MB:

 

1. kopiowanie filmu divx 714MB:

 

D->D 00'29''

D->C 00'30''

C->D 00'36''

 

2. kopiowanie danych 1GB 5189 plikow (rozpakowane iso xboxa):

 

D->D 02'27''

D->C 02'30''

C->D 01'58''

 

Z pojedynku Barka 7 SATA vs Szajsung SATA Spinpoint, ku zaskoczeniu zwyciesko wychodzi Samsung!!! Jest o 4 KLASY cichszy, przy tym wydajnieszy. Zastanawiam sie jedynie jak bedzie z awaryjnoscia, tego niestety nie moglem sprawdzic, czas pokaze czy sie sypnie czy bedzie dzialal. Natomiast z wyborem nie mialem trudnosci gdyz dostalem na Samsunga 35 miesiecy gwarancji!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomnieliście dodać najważniejszy link ;) http://forum.purepc.pl/viewtopic.php?t=55082 - testy dysków w hdtachu.

 

No a teraz do rzeczy. Nadażyła mi się okazja, by wymienić Samsunga SP0802N (80gigs, 2MB cache) na nowiutkiego Samsunga SP0812N (80gigs, 8MB cache). Heh dodam jeszcze, że wyszedłem na tym na + :lol: - ehh, cały ja :lol: Oba dyski są na PATA 133 i oba musiałem przestawiać hutilem z defaultowej ATA100 na 133. Automatic Acoustic Management ustawiłem na DISABLED (dla max wydajności).

Po walce z programem PartitionMagic 8, udało mi się uzyskać idealną kopię starego dysq (tj. C=8GB, D=30GB, E=39GB)na nowym - przystąpiłem do testów :twisted:

Otóż, praktycznie żaden program, poza sisoftSandrą (chodzi o wyniki szczegółowe, nie ten przy słupku, który na obu dyskach wynosił 37MB/s dla partycji C ;) ) nie wykazał jakichkolwiek różnic pomiędzy dyskami! Było to niemiłe zaskoczenie, poniewash uważałem, że dotychczasowy HDD pochodził z jakiejś nieudanej serii - HDTach pokazywał: MAX 51MB/s, AVERAGE 41MB/s, MIN 29MB/s a na nowym MAX 47MB/s, AVERAGE 41MB/s, MIN 32MB/s. Oczywiście, jeśli wierzyć temu testowi, głównie liczy się AVERAGE, toteż uważałem, że dyski są takie same... do czasu. Sprawdziłem następnie na obu dyskach (Total Commanderem 6.03) prędkość kopiowania filmu 800MB pomiędzy partycjami (z ostatnich sektorów dysku E: na... ostatnie sektory C: ). Okazało się że na 2MB cache prędkość kopiowania spadała z 17MB/s do 13mega i niżej w miarę postępu kopiowania. Natomiast na 8MB cache od 22MB/s do ~19MB/s!! Tak więc jeśli HDD, to tylko z 8MB cache'u! :)

 

Acha! Zapomniałbym napisać o temperaturze i głośności. No więc temp obu dysków jest tak samo niska - ~29 a w porywach 40st - bez chłodzenia wiatraczkiem. Jeśli idzie o poziom hałasu to SP0802N jest bezgłośny w idle, a w trakcie pracy słychać ciche chrobotanie, które przy zamkniętej budzie jest słabo słyszalne. Natomiast SP0812N - :( - wydaje bardzo "wysoki" (co prawda ledwo słyszalny, ale...) pisk w idle! :evil:

Jednak na całe szczęście nie jest on na tyle "przenikliwy", żeby przy zamkniętej budzie był w ogóle słyszalny :] . Co do chrobotania podczas pracy, SP0812N jest dokładnie taki sam jak SP0802N :). Oba można całkowicie wyciszyć kładąc na plastikowych opakowaniach, w których są dostarczane wszystkie Samsungi (poziom "hałasu" jak sławna Baracuda 4, masakra!). Można je również wyciszyć hutilem (niemal do zera), jednak wzrasta wtedy czas dostępu (z 12,8ms do 16,5ms). To tyle. Pozdrawiam.

 

 

P.S.Wykres dla SP0812N z HDTacha niebawem pojawi się w FAQ'u.

 

---UPDATE---

LINK do nowego testu dysków o pojemności 120GB (Western Digital, IBM/Hitachi, Samsung, Seagate i Maxtor).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakis czas temu wymienilem Seagate ST380011A (80Gb 2Mb) na Caviara WD 800JB...i to byl moj blad :x Jesli chodzi o glosnosc to jest jeszcze na przyzwoitym poziomie...jesli chodzi o wydajnosc to spodziewalem sie duzo wiecej. W programie HD Tach co prawda pokazalo lepsze transfery niz niz u Seagate, ale w codziennym, realnym uzyciu sprawuje sie on duzo duzo gorzej...Taka jest moja opinia i prosze mi tu na mnie nie bluzgac...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ktory dysk polecacie, sa w podobnej cenie

http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=6865

http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=2469

http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=8434

 

ten ibm ma tylko 2 mb cachu czy odbiega szybkoscia duzo od tamtych ?

opiscie swoje wrazenia jak ktos z was ma ktorys

Maxtor to shit (zobacz na allegro ---> komputery ----> dyski --->uszkodzone)

Hitachi to dawny IBM (w pracy mam kilka takich dysków i co trochę padają, a są z różnych serii)

WD - całkiem całkiem wydajność - ale hałas :( porażka

 

polecę Seagate

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh naraszcie kto coś takiego wymyślił :-) -> ~faq nt hdd

 

Samsung SpinPoint 160 GB SP1614N (7200, 8MB cache)

 

Dysk służy mi już kilka miesięcy. Komputer dziła nonstop, ciągłe transfery z netu od 30KB/s do ponad 200KB/s... Jak dotychczas (odpukać) niezawodnie i podejżewam że tak już zostanie ;-)

 

Wydajność - Ogólne wrażenia są jak najbardziej pozytywne wszystko startuje błyskawicznie. Kopiowanie, wypakowywanie czy inne oparecje na plikach równie szybciutko lecą. Start systemu trwa chwileczkę (win xp pro pl - ~22s-25s, około 5-10s szybciej niż n Seagate Baracuda III) ale w tym ma też swoją zsługę K7S5a która błyskawicznie botuje. Na dole wynik HD Tacza

 

Głośność - a raczej cisza ;-)

W idle dysk jest niesłyszalny, nawet po przyłożeniu ucha trzeba się naprawdę wyczulić żeby cokolwiek usłyszeć.

Podczas odczytu dysk troszkę skrobie ale jest to dzwięk bardzo niski, basowy. Taki fajny pomruk. Przy przenoszeniu danych podobnie. Nie jest to jednak uciążliwe. Porównując do np. Barki 7.7200 sata Samsung to mistrzunio. Nie jest jednak tak cichy jak Barakudak IV. Jak wyżej pisze jeden z kolegów rozwiązaniem jest odizolowanie dysku od obudowy, co zapewne niedługo zrobie. W przypadku Samsunga nie powinno być to problemem - ma niską temperatore i jesli w obudowie powietrze si nie gotuje ;-) to sasmungowi nic nie będzie ;-)

 

Na plus dla dysku 3lata gwarki, wydajność, cisza i zero problemów. Przed zakupem dysku sporo czytałem, zdecydowałem sie na Sasmunga i że tak pwoiem dostałem więcej niż oczekiwałem.

 

Test w HDTaczu na ~80% pełnym dysku. C: 7,8GB fat32; D: 40,9GB fat32; E: 7,01GB fat32; F: 85,9GB ntfs; G: 7,44GB fat32

Dysk sam jako primary master Ata100/UDMA pod kontrolą sis735 @ K7S5a.

 

Dołączona grafika

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

Seagate Baracuda III 40GB 7200rpm 2mb cache

 

Dysk służył mi długo i szczęśliwie musiał jednak ustąpić miejsca nowszej i cichszej technologii ;-) Jego wydajność - ~25% słabsza od dzisiajszej czołówki - wciąż była zadowalająca. Co się tyczy jednak BIII są to dyski głośne. Najbardziej przeszkadza pisk/szum w idle. Jest on ciężki do wyciszenia i w nocy dokuczliwy. Ogółnie dysk przeszedł niezłą rombankę tj 2-3lata jatki z czego spory kawałek czasu bez przerwy. Nagrzewał się trochę ale nigdy alarmująco, nie wymagał dodatkowego chłodzenia...

 

HDTacz - @ K7S5a, dysk ~99% pełny, 5 partycji w tym jedna ~7GBNTFSowa... reszta @ FAt32; dysk samotny jako primary master oczywiscie ata100/udma...

 

 

Dołączona grafika

 

o innych starszych nie napiszę, jesli ktos je ma - to wie jakie są....jesli ich nie ma to racze juz ich nie chce mieć ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...