Skocz do zawartości
Iso_BO

Dyski twarde - informacje i wrażenia użytkowników

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanko:

 

moja płyta główna w opisia ma ata100 co się stanie jak włożę ata133??

Wszystko będzie śmigać :) Miałem ongiś swego Maxtora Ata133 na MSI 6380 ata100 i praktycznie różnica szybkości jest minimalna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezoooo do kolekcji mi doszedl WD vcaviar 7200.... i wiecie ja podzeiekuje i zostanw przy barracudach dalej:P poprostu kapota robi u mnie w serwerze a byczy to tak..., ze kapota jak spie to z glowa przykryta koldra..... bo inaczej niemoge buczy tak glosno jak 8 letni IBM:P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam! Kilka dni temu pozbyłem się mojego Maxtor 120 GB, 8MB cache, ATA/133 (DiamondMax +9, 6Y120P0). Właściwie zmieniłem go tylko dlatego że był trochę za głośny i minimalnie za mały jak na moje potrzeby. Postanowiłem że zastąpie go dyskiem Hitachi DeskStar 7K250, 160GB, 8MB cache, ATA100 (HDS722516VLAT80). Oto moje wrażenia:

 

1. Hitachi jest BARDZO cichy - do tej pory myślałem że mój Maxtor był dość cichy, ale w porównaniu z Hitachi to jak Ursus z Melexem. Hitachi wydaje mi się także cichszy od Barracudy 7200.7 160GB, 8MB cache (kumpel ma tego Seagate'a - przed zmianą dysku zrzuciłem u niego trochę danych, a później przyszedłem do niego po te dane z moim Hitachi więc mogłem bezpośrednio prównać te dyski)

 

2. Hitachi jest chłodny - mój Maxtor bez wentylatora skierowanego bezpośrednio na niego potrafił się macno nagrzać. Barracuda kumpla o której pisałem wcześniej także była cieplejsza od Hitachi. Różnice nie są może duże ale zauważalne "gołą dłonią".

 

3. Hitachi jest szybszy - start świeżego windowsa zajmuje mniej czasu (o około 3-4 sek) na Hitachi niż na Maxtorze. Dodatkowo kiedy chcę oglądnąć niedociągnięty plik AVI z DC++, buforowanie tego pliku przebiega wyrażnie szybciej na Hitachi. Inna sprawa to że kiedy oglądałem sobie film i w tym samym czasie ktoś ściągał odemnie z DC++ po sieci LAN (u mnie osoba taka ściąga z prędkością 4-7Mbit/sek) to na Maxtorze film taki potrafił nieźle ciąć (gubił klatki, dźwięk "uciekał" do przodu). Na Hitachi problem ten nie występuje.

 

Przed decyzją o zmianie dysku zrobiłem mojemu Maxtorowi Low Level Format i załorzyłem na nowo partycje. Wszystkie moje spostrzerzenia dot. Maxtora dotyczą stanu po zrobieniu "niskiego" formatu. Jedyna merytoryczna różnica to taka że Maxtor miał robione partycje za pomocą Partition Magic 8, a Hitachi za pomocą standartowego narzędzia zawartego w WinXP Pro. Może później dam jakieś benchmarki.

 

Czemu ja to piszę? Bo jestm bardzo zadowolony z tego Hitachi. Mam nadzieje że będzie także niezawodny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj kupiłem Seagate'a 160 GB 7200.7 8 MB cache na UDMA (nie mam na płycie SATA i nie chce mi się tego syfu kupować).

 

Dysk jest przede wszystkim cichy, tak jak w idle jak i w stressie jest cichy, a jedynie przy przenoszeniu większych danych (filmy) wydaje miły dźwięk, ale naprawdę cichy.

 

Dysk się nie grzeje jak mój stary Seagate Barracuda IV 60 GB, który miał 44 C w stressie, a teraz tylko mam maksymalnie 42 C.

 

To pierwsze spostrzeżenia, mam nadzieję, że nie padnie przypadkowo po paru dniach (odpukać :)), dostałem 3 lata gwarancji, a dysk kupiłem za 390 zł w Apollo w Rzeszowie.

 

Polecam Seagate'a.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj kupiłem Seagate'a 160 GB 7200.7 8 MB cache na UDMA (nie mam na płycie SATA i nie chce mi się tego syfu kupować).

 

Dysk jest przede wszystkim cichy, tak jak w idle jak i w stressie jest cichy, a jedynie przy przenoszeniu większych danych (filmy) wydaje miły dźwięk, ale naprawdę cichy.

 

Dysk się nie grzeje jak mój stary Seagate Barracuda IV 60 GB, który miał 44 C w stressie, a teraz tylko mam maksymalnie 42 C.

 

To pierwsze spostrzeżenia, mam nadzieję, że nie padnie przypadkowo po paru dniach (odpukać :)), dostałem 3 lata gwarancji, a dysk kupiłem za 390 zł w Apollo w Rzeszowie.

 

Polecam Seagate'a.

Co do gwarancji to Seagate daje teraz 5 lat gwary.

A co do sata to wcale to nie jest taki syf jak piszesz - to przyszłość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj kupiłem Seagate'a 160 GB 7200.7 8 MB cache na UDMA (nie mam na płycie SATA i nie chce mi się tego syfu kupować).

 

Dysk jest przede wszystkim cichy, tak jak w idle jak i w stressie jest cichy, a jedynie przy przenoszeniu większych danych (filmy) wydaje miły dźwięk, ale naprawdę cichy.

 

Dysk się nie grzeje jak mój stary Seagate Barracuda IV 60 GB, który miał 44 C w stressie, a teraz tylko mam maksymalnie 42 C.

 

To pierwsze spostrzeżenia, mam nadzieję, że nie padnie przypadkowo po paru dniach (odpukać :)), dostałem 3 lata gwarancji, a dysk kupiłem za 390 zł w Apollo w Rzeszowie.

 

Polecam Seagate'a.

Co do gwarancji to Seagate daje teraz 5 lat gwary.

A co do sata to wcale to nie jest taki syf jak piszesz - to przyszłość.

Właśnie zastanawiam się, niby 5 lat, a na stronie Seagate'a jest mowa o 3 latach i ja dostałem 3 lata.

 

SATA to przyszłość, ale dyski pod SATA o dziwo są głośniejsze od UDMA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj kupilem dysk Maxtora 160 gb 8mb cache. I teraz nie wiem czym ustawic partycje, zrobilem fdiskiem calkowitego formata, a nie moge podzielic dlatego ze ten fdisk (ze startowej 98) widzi w nim tylko 25 gb. Jakims programem poustawiac partycje?

 

Aha, no i jeszcze jedno, partycje nie sa mi wcale potrzebne, i teraz pytanie czy musze (warto) je robic, czy cos sie dzieje jak bede mial dysk 160 gb i tylko jedna partycje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj kupiłem szajsunga 160 GB ATA 8MB cache 7200obr. 1614N. I jestem lekko zawiedziony :( Dysk owszem jest cichy (wydajność sprawdzę później) ale jestem niemile zaskoczony temperaturami jakie osiąga. Otóż po włączeniu komputera dysk osiąga temp. 33 - 35 stopni, a nic na nim nie robie. Bo system mam jeszcze na starym dysiu. Po 8 godzinach gdy tak sobie leżał tylko i się kręcił temp. skoczyła do 39 stopni i przypuszczam gdybym miał dłużej włączonego kompa to dysk by mi sie jeszcze bardziej zagrzał.

Mam pytanie do posiadaczy tego modelu co ja. Jak macie go zamontowanego (u mnie narazie sobie lezy spokojnie w przewiewnym miejscu przeznaczonym na cd-roma :)) i jakie temperaturki osiągacie?? Czy warto monotować wiatraka aby go chłodzić ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha, no i jeszcze jedno, partycje nie sa mi wcale potrzebne, i teraz pytanie czy musze (warto) je robic, czy cos sie dzieje jak bede mial dysk 160 gb i tylko jedna partycje?

Jak nie zrobisz partycji to będzie Ci wolniej chodził, zwłaszcza 160GB, u mojego kumpla 80GB bez partycji chodziło strasznie. A program do robienia partycji - Partition Magic 7.0 lub poprostu format i płytką windowsa xp (choć te nie zawsze mają tą możliwość). Ja bym robił z formatem...

 

A co do widzenia 25Gb może jakoś źle zworki powkładane... Ale wątpie. pozdrawiam :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To z raptorem będzie głośniej i cieplej... no i szybciej oczywiście też

 

Kupiłem ten dysk jakiś czas temu- miał mi służyć jako systemowy ze względu na wydajność

Niestety dużo eksperymentuje z kompem więc opcja "reperacja systemu" dostępna w instalatorze win xp jest u mnie w częstym użyciu- z tym że nie można z niej skorzystać w wypadku dysków serial ata, więc raptor jako dysk systemowy u mnie odpadł. Obecnie służy mi do ściągania danych z internetu - wiem, że to głupie, ale podobno raptory mają mechanikę z dysków scsi więc są trwalsze... A jako dysk systemowy mam samsunga pata

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam juz od 1,5 roku dysk Samsunga SP8004H 80GB i nic złego nie mogę o nim powiedzieć. Chdzi bez problemów, jest cichy i nie grzeje sie jednak 80GB to dla mnie troche za mało. Mam zamiar kupić sobie jakis kolejny dysk 80GB i oczywiscie pomyślalem o jakimś Samsungu. Mam jednak ochotę kupić WD Caviara a to tylko dla tego że chce mieć drugi dysk od innego producenta. Ot tak dla różnorodnści. Mam nadzieje ze sie nie zawiodę:lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam SEAGATE:

1. 40 giga model 4 (ata 100 2Mb kaszu)

Cichy pracuje już 3 lata zero problemów, temperatura max jaki pamietam to 54 stopnie w upalne lato w zamnknietej obudowie i bez zadnego wiatraka, standardowe tem. teraz to 28-30 stopni po zamontowaniu niesłyszalnego wiatraczka)

.......................

Generalnie zdarza mi sie od czasu do czasu składać różnym ludziom pcty i zawsze kupuje SEAGATA czy to 40G czy 80G i jak narazie tylko jeden sie posypał czyba bad sektory zaczoł łapać, ukryłem mu złe sektory i teraz dalej działa ok.

Testów z HDtacza niemam bo nierobiłem bo niewiem za bardzo co i jak.

Pozdrawiam

właśnie,

 

potrafią się niestety sypać :cry:

 

Posiadam Seagate 40GB Baracuda III 7.200/2MB i po pewnym czasie zaczęły sie pojawiać się bad-sektory. Od tej pory mam co pewien czas z tym problem :(

Chcę kupić nowy i się poważnie zastanawiam czy wziąć ponownie Seagate (kumplowi też zaczął się sypać - nie są to jak widać jednostkowe przypadki).

 

Poza tym dysk jest OK.

 

ps

@sts - o co chodzi z tym ukrywaniem bad sektorów :idea: :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość jurasjo

a czy jest może jakiś progs do maxtorów co by je przyciszał ? wiem że jest do samsungów coś takiego i można tam wybrać opcję quiet i wiąże się to ze spadkiem wydajności co prawda ale maxtor kumpla to prawdziwy wyjec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokusiełem sie o przeanalizaowanie "jakości" dysków wg. firm. Do tego celu przeanalizoałem 143 aukcji allego w dziale dyski uszkodzone i wyniki są następujące:

 

Wg. kolejności od najgorszego:

 

Seagate 47 dysków 32,87%

Maxstor 30 dysków 20,98%

 

IBM 17 dysków 11,89%

Fujisu 13 dysków 9%

Samsung 12 dysków 8,39%

WD 10 dysków 7%

Caviar 7 dysków 4,85%

Quantum Fireball [przejęty przez Maxtor'a] 5 dysków 3,5%

Hitahi 2 dyski 1,4%

 

Oczywiście ogromny wpływ na takie a nie inne wyniki ma różna popularność firm na polskim rynku. Nie znalazlem odpowiendich danych by przeliczyć proporcje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"caviar" to mi się jakoś nie miło kojarzy więc dam sobie spokój z tym modelem :)

 

mam takie problemy: tzn. mam ich zdecydowanie więcej jak to każdy w życiu :) ale powiem tylko o tych:

 

a) ile kosztuje najtańszy kontroler na PCI obsugujacy ATA100/133 lub nawet mogący pracować w RAID? prosze o firmę jeśli ktoświe i gdzie to kupić? a moze mi ktoś powie jak to się sprawuje ??? o to samo chciałbym spytać jeśli chodzi o Serial ATA :)

 

B) czemu dyski Samsunga 80GB i 160GB są z reguły szybsze od 60GB i 120GB? czy tu chodzi tylko o to ze mają talerze o różnej pojemności i wynikajacej z tego różnej szybkości wewnętrznego transferu? jedne majatalerze 60GB a drugie 80GB :)

 

c) czy są już w PRL dostępne dyski o gęstości 133 GB na talerz? bo na zachodzie jużwidziałem takowe :)

 

d) czy jeśli dysk ma gwarancji np. 2 lata ale w tej samej gwarancji dopisane jest, ze nie więcej niż27 miesięcy od daty produkcji tzn, ze nawet jeśli oddam go uszkodzonego do sklepu po 1,5 roku od kupna a będzie to więcej niż te 27 mcy od daty produkcji to nikt mi gwary nie uzna? to mnie mniej wiecej spotkało jeśli chodzi i napędy CDRW :(

 

e) narzędzia typu partition magic i inne są to narzędzia które można wystartować z CDromu bez zainstalowanego systemu na płycie?

 

f) jakie są różnice w prędkości między Fat32 a NTFS - prosze o dane orientacyjne :)

 

g) czemu niektórzy doradzają przenoszenie pliku wymiany na specjalnie do tego dedykowaną partycję i to sformatowaną w Fat16?

 

h) co da większą wydajność Raid 0 czy może taki układ gdzie system jest na jednym dysku a plik wymiany na drugim? prosze o przykłady zastosowań w których jedno z rozwiazań ma przewagę nad drugim :) czy to prawda ze do edycji video Raid ) sienie nadaje - no chyba, ze tylko na system a gotowy materiał i tak jest przechwytywany na trzeci dysk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

WD 10 dysków 7%

Caviar 7 dysków 4,85%

A ja zawsze myslalem ze WD i caviar to tosamo:P ze caviar to poprostu model firmy WDD, ale widze ze GRU zalozyl firme imieniem caviar:P

Hahaha ale śmieszne :) A wyobraz sobie ze zrobilem to specjalnie by odroznic tozne modele tej samej firmy i tak stara bara Baracuda - głośną jak srado szczurów i 200 BS po 3 miesiącach pracy jest wytworem Seagate jak dysk U6 który dostałem w ramach gwarancj jest cichutki jakm myszka tzn wcale go nie slygać nawet podczas zapisu/odczyty i nie mam zadnyc BS po 3 latach :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...