Skocz do zawartości
ŚwIeRsZcZ

P4 3200MHz @3679MHz i pare pytań....

Rekomendowane odpowiedzi

A więc tak: dokonałem nastepujacych ustawień w BIOSIE:

 

:arrow: FSB-239

:arrow: DRAM Frequency 320MHz

:arrow: AGP/PCI Frequwncy (MHz) [66.66/33.33]

 

:arrow: CPU VCORE Voltage [Auto] -----> tego nie wiem powiedzcie czy moze bezpieczniej ustawić konkretną wartość...

:arrow: DDR Reference Voltage [Auto] ----> tego też nie wiem

:arrow: AGP VDDQ Voltage [1.50V]

:arrow: Perfomance Mode [Turbo]

 

ustawiając w/w parametry taktowanie procesora wynosi 3697Mhz, gdy ustawiłem FSb na 250 był bład przy starcie (failed overclocking) podam jeszcze dane z temperatura jaka mam po tych ustawieniach i powiedzcie czy nie ma żadnych zastrzeżeń.

 

HARDWARE MONITOR:

 

:arrow: CPU temp -> 33.5C/92F

:arrow: MB temp -> 27C/80F

:arrow: Q-Fan Control [disabled]

:arrow: CPU Fan Speed -> 2556RPM

:arrow: Power Fan Speed -> 2096RPM

:arrow: VCore Voltage -> 1.584V

:arrow: 3.3V Voltage -> 3.328V

:arrow: 5V Voltage -> 5.268V

:arrow: 12V Voltage -> 12.099V

 

to na tyle.... podsumuwując prosiłbym o rady w zwiazku z tymi napieciami czy jak to nosi nazwe i błagam o wyrozumiałość gdyż mam dopiero 14 lat :] a boje sie tego ruszać na własną ręke tak wiec Wielkie Dzięki za każdą odpowiedź...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zwiekszaj fsb stopniowo jesli komp stanie sie niestabilny to zwieksz napiecie a jesli przesadzisz i komp w ogole sie nie bedzie uruchamial to clear cmos i znowu sproboj, pamietaj ze kazdy proc kreci sie inaczej on ma swoje granice i wie najlepiej kiedy jeszcze moze a kiedy juz nie i wlasnie ty musisz dotrzec do tej granicy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no dobra bede robil skoki o 1Mhz ale teraz ta temperatura i napiecie rdzenia procesora... Czy ustawienie VCore Voltage na AUTO to dobrze czy lepiej ustawić jakąś konkretną wartość ?? i jakie napiecie moze byc najwyzsze ze by cos sie nie schrzaniło...teraz np. Aida pokazuje mi ze napiecie procka =1.60V a za chwile 1.52 i 1.58V :] tak wiec nie wiem.. temperatura procesora wynosi 33C(91F) a MB 26C(79F) doradzcie jakie te ustawienia w tym biosie z tymi napieciami.... dzienks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ehh..

pamieci ustaw na 5:4

zablokuj PCI i AGP

Vdimm daj na maxa

Vcore wrzuc 1.7V (realnie w full load bedziesz mial 1.65V a to znosna wartosc) i krec... aha co to masz za Kingstony? na jakich kosciach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a więc tak:

 

AGP/PCI Frequency -> zablokowne

VCore Voltage -> 1.7V

DDR Reference Voltage ->max

 

co do pamięci to nie znam dokładnie oznaczenia z tego co wiem w 100% są to dwie kości po 512 taktowane=400Mhz i najprawdopodobniej CL3 a czemu pytasz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zwiekszaj fsb stopniowo jesli komp stanie sie niestabilny to zwieksz napiecie a jesli przesadzisz i komp w ogole sie nie bedzie uruchamial to clear cmos i znowu sproboj, pamietaj ze kazdy proc kreci sie inaczej on ma swoje granice i wie najlepiej kiedy jeszcze moze a kiedy juz nie i wlasnie ty musisz dotrzec do tej granicy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiecie co już sie gubie kazdy mowi co innego. Jelen powiedzial zeby napiecie procka ustawic na 1.7 i krecic a Ty z kolei mówisz zeby zwiekszać stopniowo? obecnie mam ustawione na AUTO wiec może przy tym pozostać a jak nie to do jakiego napięcia zacząć i iść w górę....?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiecie co już sie gubie kazdy mowi co innego. Jelen powiedzial zeby napiecie procka ustawic na 1.7 i krecic a Ty z kolei mówisz zeby zwiekszać stopniowo? obecnie mam ustawione na AUTO wiec może przy tym pozostać a jak nie to do jakiego napięcia zacząć i iść w górę....?

Oboje maja racje :P.

z Tym ze jak chesz wykrecic max tego procka przy tych warunkach, to ustawiasz 1,7v i stopniowo po 5 mhz podnosisz fsb i sprawdzasz stabilnosc, na pcozatku orientacyjnie wystarczy chwile pomeczyc go prime albo 3d markiem, on jest wrazliwy na niestabilnosc proca.

 

A metoda zwiekrzania stopniowego napiecia na procku, dojdziesz do tego samego z tym ze po drodze bedziesz wiedzial przy jakim zasilaniu ile mhz procka masz stabilnie.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no dobra ale powiedzcie mi teraz otóż ustawiłęm FSB na 240

a reszte (napiecia Vcore Voltage i DDR Reference Voltage ) na AUTO i teraz Aida pokazuje mi że temperatura procka wynosi 100stopniC napiecie 1.60-1.58 a temp plyty głównej wynosi 30C. Teraz moje pytanie brzmi jaka jest maksymalna temperatura jaka moze miec PROCESOR zeby cos sie nie spalilo i jakie napiecie... aha i jeszcze jedno nie mam w biosie opcji zablokowania PCI/AGP czy to możliwe? jedynie co mam do wyboru to na AUTO albo wybierać pomiedzy ustawieniami ja ustawilem tak jak radziliscie na [66.66/33.33] ale nie widze zadnej możliwości zablokownia :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro Swierszcz ma 14 lat, to pewnie strata procka moglaby dla niego skonczyc nieciekawie. Dlatego ludzie, moze lepiej mu nie radzcie zaczac od podniesienia napiecia? Mi jeden Northwood juz zdechl przy 1.675V (9 miechow liczenia UD przy max 42stopniach C).

Dlatego moja rada dla Swierszcza: napieciem baw sie, jak juz sobie poczytasz czym to grozi, albo jak bedziesz mial odpowiednio duzo sianka by szybciutko zmienic procka. Ewentualnie mozesz sprawdzic czy plyta nie undervoltuje (daje prockowi mniej napiecia), wtedy mozesz wyrownac. Bo po co ci teraz te 200-300mhz wiecej, ktore wyciagniesz dzieki podnoszeniu napiecia?

 

Druga sprawa: dlaczego nikt go nie pyta jakie on ma chlodzenie? Pewnie boxik. Co z tego, ze ma 33.5C po zaladowaniu systemu? Pare minut prime95 moze prowadzic thermal throthlingu (to znaczy, ze procesor zwalnia taktowanie bo sie przegrzewa, czyli np wtedy kiedy grasz to on sie przegrzewa i pracuje wlasnie wolniej niz normalnie).

Trzecia sprawa: Asus p4c800 pokazuje temperatury o 10C nizsze niz Abit IC7. Wnioski te same co w punkcie 2.

 

Nie ze sie was czepiam, ale po co robic 14latkowi dym w chacie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sorry pomylka temp procka wynosi teraz 35-39stopni a plyty gł.27 a napiecie wynosi 1.72V powiedzcie czy to wszystko jest w normie ? chlodzenie zgadza sie mama standardowy Cooler dane razem z procesorem

 

a w biosie ustawiłem:

FSB 240

dzilenik 5:4 (320Mhz)

AGPPCI 66.666/33.33

Vcore Voltage - 1.6250V (hja kustawilem 1.7V nie chcial pojsc

DDR frequence Voltage 2.65V moje kosci obsluguja 2.6V :/

AGP VDDQ Voltage 1.50

 

i co o tym sadzicie ?? : np. teraz procesor ma temp 35C tak pokazuje aida a napiecie rdzenia proc. 1.74...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro Swierszcz ma 14 lat, to pewnie strata procka moglaby dla niego skonczyc nieciekawie. Dlatego ludzie, moze lepiej mu nie radzcie zaczac od podniesienia napiecia? Mi jeden Northwood juz zdechl przy 1.675V (9 miechow liczenia UD przy max 42stopniach C).

Dlatego moja rada dla Swierszcza: napieciem baw sie, jak juz sobie poczytasz czym to grozi, albo jak bedziesz mial odpowiednio duzo sianka by szybciutko zmienic procka. Ewentualnie mozesz sprawdzic czy plyta nie undervoltuje (daje prockowi mniej napiecia), wtedy mozesz wyrownac.  Bo po co ci teraz te 200-300mhz wiecej, ktore wyciagniesz dzieki podnoszeniu napiecia?

 

Druga sprawa: dlaczego nikt go nie pyta jakie on ma chlodzenie? Pewnie boxik. Co z tego, ze ma 33.5C po zaladowaniu systemu? Pare minut prime95 moze prowadzic  thermal throthlingu (to znaczy, ze procesor zwalnia taktowanie bo sie przegrzewa, czyli np wtedy kiedy grasz to on sie przegrzewa i pracuje wlasnie wolniej niz normalnie).

Trzecia sprawa: Asus p4c800 pokazuje temperatury o 10C nizsze niz Abit IC7. Wnioski te same co w punkcie 2.

 

Nie ze sie was czepiam, ale po co robic 14latkowi dym w chacie?

Z napięciem to nie jest tak strasznie, ja np przy 2,4@3,3 podnosze napięcie do 1,55 i wszystko stabilnie działa. Tylko szkoda, że na moje ramy moge dać tylko 2,8 :( Bo one by 290MHZ poszły pewnie na V3.0

A co do wieku to ja mam 15 lat i też się dygałem o procesor i wogóle o wszystko i kilka razy jak przeholowałem z o/c to mi się ciepło robiło i mało co ataku serca nie dostałem, ale clear cmos pomagał prawie zawsze.

Za to 2 dnia użytkowania nowego abita, on po prostu padł. Słuchałem MP3, siedziałem na tweaku i nagle sie wyłączył. No to wtedy telefon do ojca, konsultacje z informatykiem, telefony do siriusa i w końu taksówka do pracy ojca gdzie czekał na mnie kurier. Po kilku tygodniach odzyskałem mobo i nie podkręcałem ze 2 tygodnie :) Okazało się później, że spalił się uklad zasilania MOFSETY i się mnie pytali czy podkręcałem a wtedy wszystko chodziło na 2,4. Czytałem na forum abita, że bardzo dużo płyt głównych abita padło w ten sposób. Z tego forum to o ile pamiętam jeleń miał tak samo.

Koniec historyjki

 

A poważnie

To Świerszcz, jeżeli nie chcesz ryzykować zakupem nowego procesora albo spotkań z serwisem to podnieś napięcie maksymalnie do 1,575/1,6 i kręć FSB. Nic nie powinno się stać jak masz dobre PSU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a wiec tak komputer chodzi juz 3 godziny, przed sekundą robilem testy w 3Dmarku 2001Se i po 10trybach postanowilem przerwać dalszy ciąg w celu sprawdzenia temp. i napięcia. I tak:

 

W biosie ma aktulanie nastepujace ust:

 

:arrow: FSB-240

:arrow: VCore Voltage- 1.6

:arrow: DDR Reference Voltage na AUTO bo nie wiem czy ustawić na 2.65 czy 2.55 (na kosciach pisze 2.6v) wiec powiedzcie sami co lepiej? aha kosci nie maja radiatorów...

:arrow: DRAM Frequency ustawiłem na 266MHz (3:2) bo przy 320MHz (5:2 nastepuje restart podczas bootowania Windy)

 

po takich ustawieniach i tescie w 3Dmarku temp procka wynosila 50C (byly lekkie soki do 53-54). Natomiast temp MB po teście plyty=30C. Natomiast napięcie 1.664 (skoki na 1.6 1.648, nie bylo-1.7)Powiedzcie mi czy osiagniete wyniki są bezpieczne dla mojego komputera i moge przy nich pozostać??? obene taktowanie procesora to 3844MHz.

 

Aha :] byłbym zapomniał w biosie jest jeszcze Q-Fan Control jakoś tak i mam to na [Disabled] dobrze ? czy lepiej na Enabled? :] aha i jeszcze jakiej temperatury procesor NIE POWINIEN PRZEKROCZYC (w mojej konfig) żeby się nic nie schrzaniło... :] z góry dziękuje udzielenie odpowiedzi. cYa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ustaw sobie w biosie ze jak proc przekroczy 70*C to sam sie wylaczy i nic mu sie nie stanie i musisz zainwestowac w lepsze chlodzonko najlepiej jakas sprezarko-chlodziarke nie bedziesz mial juz z tym problemu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hieh wy chyba nigdy nie odpowiadac konkretnie na zadane wam pytania :lol: heh na razie wbuliłem 6000tysiecy w komputer(rodzice nie ja) i na razie fundusze sie wyczerpaly wiec o żadnej sprężarce nie ma narazie mowy.... ale takie ustawienia jak są teraz są bezpieczne ? nic nie powinno sie stać ? zaraz jeszcze wejde do Biosu i ustawie żeby sie proc wylączał jak przekroczy te 70C...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawe... bbarrdzo ciekawe... hmm to mam jeszcze jedno pytanie otóż nie dostałem jeszcze na nie odpowiedzi wcześniej. Na moich Kingstonach pisze 2.6V czy w taki razie w biosie ustawić napiecie DDRów na 2.65 czy 2.55 ????????? i jeszcze pytanie o Q-FAN CONTROL-na wlaczone czy wylaczone?????????? DZIĘKUJE :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jaka powinna być wartość FAN SPEED RATIO? 11/16 12/16 13/16 14/16 czy 15/16????

 

aha i jeszcze powracając do tej temperatury żeby sie automatycznie ywlaczyl gdy przekroczy 70*C nie wiem gdzie to jest w biosie, powiedzcie jak sie nazywa ta OPCJA.. Wielkie dzięki

 

Prime95 jeszcze nie robilem testow natomiast jest po testach w 3dmarku2001s i temp byl 50*C (procka)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzanie temp. po testach to musztarda po obiedzie :)

3dmark jest dobry na testowanie grafiki. Proc i pamięc Prime95. Na bieżąco możesz wtedy sprawdzać temp. procka i masz kontrole czy nie robi błędów.

Jeszcze kiedy miałem Asusa ustawiałem 11/16. Nie wiem jak tam jest z ustawianiem progu temperatury od którego wentylator ma zwiększać obroty. Jeżeli tak to ustaw na 45-50 st.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ale jak sie nazywa ta opcja w biosie gdzie sie ustawia tą granice tej temperatury, po której ma sie wylaczyc ??? nawet patrzylem w instrukcji ale nie moglem sie doczytać które to... Jedyne co mi jakoś z tym sie kojarzy to OPCJA w ZAKLADCE POWER o nazwie -> SYSTEM THERMAL.

Opis do tego w instrukcji jest: Allows you to enable or disable the system thermal feature to generate a power managment event. Czy to to ?? jak ustawie na wlaczone to moge ustawic jakąs TEMPERATURE i jakieś procenty ale nie wiem co to jest,,, :? :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, to ta zakladka ustaw na 70C i juz...

 

Po co krecic pentiuma 3,2 ? Za slaby na gry ?

Rozumiem ta satysfakcje taktowania procka na niecale 4ghz, ale po jaka cholere skracac Prockowi zycie bez potrzeby ?

 

Jesli masz za malo 3d markow to kup lepsza grafe , a nie katuj dobrego proca :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hm.. poo piwerwsze to ja nie gram no może od czasu do czasu włącze na godzinke Counter-Strika a tak na codzień to komputer wykorzystuje raczej do programów graficznych jak Photoshop i Corel. No ale to niestety jest taka chęć przetaktowania procka o te 400 MHz których chyba i tak nie odczuje między 3.2GHz a te 3766MHz :? no ale niech w końcu będzie troche radochy, gorzej będzie gdy coś padnie ale jakby co to wine zrzuce na was 8) ... no ale miejmy nadzieje że nic złego nie bedzie... aha jeszcze jedno pytanie :roll: pod tym ustawieniem tego progu 70*C jest jeszcze mozliwosc ustawienia jakiejś wartości wyrazonej w %. Nazywa sie to o ile pamietam Slow clock ratio czy jakoś podobnie i mam to ustawione na 50% ale mozna zmienic. Co to wogóle jest i na ile % powinno byc to ustawione? jejkuuu co za pytania ale naprawde wole byc wszystkiego pewien, DZIĘKI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...