Skocz do zawartości
Marcin_gps

Karta dźwiękowa na USB = wysoka jakość i niska cena

Rekomendowane odpowiedzi

panowie mam mozliwosc zakupienia zlozonej karty za 250zl i pytanie brzmi czy warto...oto wiecej szczegolow: w zasilaniu LXF, RJH, Rubicony ZL, a na wyjściu AD8620, Nitai NP 22uF

 

w sprawach elektroniki kompletnie sie nie orientuje wiec pytanko...czy AD8620 bedzie lepszy niz zachwalany AD8066?

co wy na to?

Edytowane przez alef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jakie trafo? elementy w filtrze? ad8620 u mnie gra ale co z tego ze bedziesz mial ad8620 jesli np. bedziesz mial lipne elementy w filtrze

jakie trafo, jaki kwarc

itp etc

ciezko cos powiedziec jak rzuciles tylko markami

a nitai na wyjsciu - bez rewelacji, lepiej sie sprawdzily u mnie w zasilaniu

 

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zasilanie z tego co zrozumialem jest przez przetwornice z usb :/

wlasciciel zachwala to rozwiazanie...a ja nie jestem jakos do niego przekonany

 

...i moze takie bonusowe pytanie...podjalbys sie zlozenia pcm'ki na jakichs dobrych elementach? jesli tak to daj znac ile by mnie to kosztowalo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie pojawiła się szansa dla miłośników dźwięku wielokanałowego na audiofilską kartę dźwiękową z dekoderem DD-DTS na PCM1680, co prawda nie jest ona na USB ale za to można ją podłączyć po SPDIF , kartę która została właśnie ukończona według własnego projektu przez Polaka o pseudonimie tomek_j można obejrzeć na anglojęzycznym forum diyaudio.com ale autor tej karty napisał o niej też właśnie na audiostereo.pl w dziale DIY , więc jest możliwe że podzieli się schematem i płytką :D dałoby to szansę na wysokiej jakości audiofilski system wielokanałowy po umiarkowanych kosztach ,w połączeniu z np 6 kanałową wersją GAINKLONA ,aha karta współpracuje z wyświetlaczem który wyświetla aktualnie dekodowany system dźwięku !.

 

Wykaz elementów:

1. power section: +5VD (DAC), +3,3VD (STA310), +2,5VD (STA310), +2,5VA (S/PDIF section STA310), +5VA (DAC) and +/-9V for low-pass DAC filter

2. STA310 section with 25MHz system clock module

3. controller PIC18F6722

4. 8channel DAC PCM1680

5. 6channel low-pass filter (3xOPA2604)

 

Dołączona grafika

 

http://www.audiostereo.pl/6cio_kanalowy_DA...558.html#bottom

 

http://www.diyaudio.com/forums/showthread....mp;pagenumber=9

Edytowane przez mpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chcialbym zrobic sobie karte na pcm2702, ale napierw chce sie wkrecic w te lutowanie itp. co moglbym zrobic sobie ( nie musi byc zwiazane z kartami dzwiekowymi ) cos taniego, zeby zobaczyc jak to jest, i nie wydawac kasy na pcm2702 przy ktorego robieniu nagle powiem '#@$#^@ nie bawie sie w to'

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mpeg-4

nie wyglada to na zbyt skomplikowana konstrukcje moznaby sie pobawic :) ale narazie mam jeszcze 2 wersje karty na pcm2702 przed sobą jedna plytce weterana a druga na ms-falcon na elementach ultra-premium - wszystko dobierane i parowane

 

sesq

zrob sobie odbiornik podczerwieni do pc na com abys mogl go sterowac pilotem

albo zrob sobie jakis czujnik temperatury

 

lutowanie na plytce ogolnie jest prostsze

jak chcesz sprobowac do kupujesz lutownice za 10zl odsysacz za podobna kwote jak nie mniejsza troche cyny i jedziesz

 

mozesz poszukac jakiegos kita na avt i cos zlozyc

problem w przypadku pcm itp, mozesz miec przy lutowaniu elementow smd - powierzchniowe lutowanie np. chipy z rostawem nozek co 1mm

wtedy trzeba miec lutownice z wymiennymi grotami i kupic grot np. 0.3mm i troche wprawnej reki albo strzelic sobie kielona przed lutowaniem aby ci ni drzala :) i jazda

 

p.s. fajny avatar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miał ktoś może styczność z PCM2707? Chodzi mi po głowie połączenie właśnie tej pcm'ki z TDA1543...

 

Ja mialem stycznosc, dokladnie z tym projektem Pana msfalcona z audiostereo:

2488347[/snapback]

-> Canti

Porównaj projekty Msfalcona i Veterana...

Nie liczylbym na jakies diametralne roznice, gdyz obie plytki w zasadzie tak samo implementuja DAC. Drobne roznice moga wystapic przede wszystkim przy zastosowaniu roznych elementow.

Edytowane przez peaud

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

peaud, właśnie na projekt msfalcona już się natknąłem, jednak mój będzie różnił się tym, że będzie zasilany tylko z usb. Nie wiem co z tego wyjdzie, ale do pcm2702 po prostu już nie mam sił... Jakby co, to dam znać o rezultatach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

peaud, właśnie na projekt msfalcona już się natknąłem, jednak mój będzie różnił się tym, że będzie zasilany tylko z usb. Nie wiem co z tego wyjdzie, ale do pcm2702 po prostu już nie mam sił... Jakby co, to dam znać o rezultatach.

Wg mnie zasilanie z USB nie ma prawa bytu jesli naszym celem jest osiagniecie maksimum mozliwosci, zwaszcza w tego typu DACu, gdzie osiagniecie bradzo dobrego dzwieku wymaga rownie dobrej jakosci zasilania i ustawienia ukladow w okreslonym punkcie pracy. Np. TDA1543 najlepiej pracuje (najlepszy dzwiek mozna uzyskac) przy jego max zasilaniu tj 8V. A jesli chcesz to zasilac z USB, to na "smieci" z komputera naloza sie "smieci" z przetwornicy i efekt moze byc niezadowalajacy. Zauwaz jak rozwinieta jest sekcja zasilania w projekcie na audiostereo mimo, ze zasilane jest to z sieci a nie z kompa. W efekcie sadze,ze wlasnie m.in. dzieki temu dzwiek z tego DACa jest na naprawde wysokim poziomie. Ale nie bede zniechecal - probuj. Ja mimo wszysko wole zbudowac DACa, ktorego sluchalem i niepotrzebnie odpsrzedalem, a teraz nie ma do niego plytek. No nic, moze za jakis czas beda znow dostepne.

Aha, jeszcze ad tego DACa - sekcja analogowa i zasilanie jest bardzo podobne (chyba nawet takie samo) jak doceniany przez wielu audiofilow i stawiany na rowni ze sprzetami za tysiace $$ DAC Petera Daniela. Takze moznaby napisac, ze jest to wersja USB tego DACa dodatkowo z zaimpelmentowanym XLRem, co objawia sie jeszcze ciut lepszym, dynamiczniejszym dzwiekiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

peaud, masz może pod ręką schemacik do wersj msfalcona?

 

Co do zasilania - wszystko zależy od zastosowania karty. Ja mam zamiar zrobić niezależną od zewnętrzego zasilania, gdyż mam zamiart tego używać tylko przy laptopie. Bardzo możliwe, że do stacjonarnego komputera zrobię oddzielną wersję.

 

Chodzi mi tez po głowie taka rzecz, zastosowanie stabilizatorów liniowych za przetwornicą. Niestety jeszcze nie zaglądałem do not w poszukiwaniu max częst. pracy takich stabilizatorów.

 

PYtanie o sch nieaktualne, nie zauważyłem że ten temat ma 4 strony :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

peaud

edit--------to ma byc do Bartek-83 a nie do peaud-------------

 

nie mam pojecia o co ci chodzi z tymi roznicami

plytka veterana rozni sie praktycznie tylko rozmieszczeniem filtra na wyjsciu oraz tym ze filtr tetenien jest LC a nie RC jak to ma msfalcon co nie ma prawie zadnego znaczenia w tym przypadku bo i tak mamy stabilizatory za filtrami

 

co najwyzej moznaby sie upierac ze te cewy sieja polem magnetycznym dookola i moga powodowac problemy ;D

 

a rozdzielenie filtru na pojedyncze wzmacniacze operacyjne nie ma znaczenia, jest nawet czasami klopotliwe bo trzeba miec 2 uklady 2 razy tyle lutowania i dluzszy tor jest

co w przypadku podstawek pod np. ad8065 itp doprowadza do powstawania wiekszej ilosci indukcyjnosci pasozytniczej

 

duzym plusem w plytce veterana jest to ze mozna zastosowac generator kwarcowy

 

ale w moim przypadku to nie ma znaczenia bo mam kwarce z omigu z 6 zerami po przecinku najlepsze jakie sie da zrobic

 

za to plusem dla msfalcona jest to ze mozna oddzielic sobie plytke zasilaniem i zaprojektowac wlasne oprocz tego mozna zaadaptowac znacznie lepsze regulatory napiecia jak to chumi zrobil

 

dodatkowo mozna zastosowac dwa trafa ;p i diody prostownicze mur860 czego wiecej dusza moze chciec?

Edytowane przez Canti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do zasilania - wszystko zależy od zastosowania karty. Ja mam zamiar zrobić niezależną od zewnętrzego zasilania, gdyż mam zamiart tego używać tylko przy laptopie. Bardzo możliwe, że do stacjonarnego komputera zrobię oddzielną wersję.

No jesli priorytetem jest zasilanie z kompa a nie jakosc, to OK, tylko czy warto wowczas w ogole robic nosdaca na TDA. Ja po prostu chce tego DACa zamknac w ladna obudowe i postawic na polce ze sprzetem stereo. Dlatego dla mnie nie stanowi problemu zasilanie sieciowe, a priorytetem jest mozlwie jak najlepsza jakosc.

 

Chodzi mi tez po głowie taka rzecz, zastosowanie stabilizatorów liniowych za przetwornicą. Niestety jeszcze nie zaglądałem do not w poszukiwaniu max częst. pracy takich stabilizatorów.

Ogolnie rzecz biorac, to oczywistym jest koniecznosc zastosowania stabilizatorow, zeby to jakos gralo. Problem jednak w tym, ze przetwornice i komputer beda sialy na wysokich czestotliwosciach, gdzie stabilizatory niewiele pomoga. Ponadto impulsy nie pojawia się tylko na zasilaniu, ale co moze i nawet gorsze przetwornica bedzia sala takze na masie. Ogolnie po zastosowaniu dobrej filtracji moze to zagrac niezle, ale nie tak jak z sieci.

Ponadto dochodzi jeszcze kilka problemow. Aby stabilizatory dzialaly korzystniej, pozadane jest wieksze napiecie, a to spowoduje wiecej traconej mocy. Jesli masz zamiar zrobic tez XLRa, czyli 2 kosci TDA i zasilic je z 8V, to obawiam sie, ze port USB moze zostac przeciazony, wszak to tylko 0,5A przy 5V, a biorac pod uwage straty mocy na przetwornicach, na stabilizatorach, na wysilonych ukladach TDA - kiepsko to widze.

 

Zawsze można zrobić cos takiego - zwykly DAC sieciowy taki jak na audiostereo msfalcona (posiada dobra filtracje zasilania) + zamiast diod przy montazu wstawic sobie przetwornice i podciagnac zasilanie z USB. Wyjdzie elegancki DAC zasilany z USB.

Cos takiego jak kolega Chumi z audiostereo zrobil z karta PCM2702 msfalcona, tylko zaadoptowac odpowiednia przetwornice do DACa na TDA1543:

Dołączona grafika

 

Takze nie zniechecam, ale moze lepiej zebrac sie w kilka osob i zagadac do msfalcona o plytki:)

 

 

 

peaud

nie mam pojecia o co ci chodzi z tymi roznicami

.........

Canti, rozumiesz to co czytasz? Tyle sie opisales zupelnie niepotrzebnie, gdyz jak przeczytasz jeszcze raz moja odpowiedz na temat 2702, to zobaczysz, ze napisalem, ze nie liczylbym na jakas diametralna roznice pomiedzy tymi plytkami (wg mnie nie bedzie w zasadzie zadnej odczuwalnej roznicy), gdyz wykonane sa one wlasciwie tak samo (od strony schematycznej) i jak dla mnie to jest jedno i to samo. Takze zupelnie nie rozumiem o co Tobie idzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja jednak jestem uparciuch i zrobię swój projekt, choćby wyszło z tego coś co ktoś już zrobił ;) Taki tam ze mnie hobbysta hehe.

 

Obecnie plan wygląda tak, że robię dwie wersje karty. Jedna zasilana prosto z usb, z wyjściem stereo, ogólnie najprościej jak się da. Druga wersja z ulepszonym zasilaniem (sieciowym) oraz wyjściem spdif w postaci zwykłej jak i optycznej. XLR nie będę robił, bo nie mam i nie zamierzam mieć wzmacniacza obsługującego XLR. Chociaż... kto wie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

peaud

 

wybacz mi tą pomyłkę to miało być do Bartek-83 który mowił aby porównać płytki lol

 

esh0

musisz zrobic karte z zewnetrznym zasilaniem lub przetwornica jesli chcesz miec filtrz op-ampem

nie ma sensu robic karty zasilanej z samego usb bez przetwornicy bo to cos co jest juz zrealizowane na plytce avt

 

a co do wersji optycznej powiedz mi jaki jest sens

transfer bit-perfect mozesz miec nawet na tanich kartach dzwiekowych

a na dzwiek najbardziej wplywa jakość przetworników które ten sygnał przerobią na analogowy (w przypadku cyfry musialbys podlaczac do CD playera ktory mialby wejscie cyfrowe)

 

XLR fajna sprawa ale dla smiertelnika zwyklego raczej niedostepna/nie ma sensu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

peaud

edit--------to ma byc do Bartek-83 a nie do peaud-------------

 

nie mam pojecia o co ci chodzi z tymi roznicami

plytka veterana rozni sie praktycznie tylko rozmieszczeniem filtra na wyjsciu oraz tym ze filtr tetenien jest LC a nie RC jak to ma msfalcon co nie ma prawie zadnego znaczenia w tym przypadku bo i tak mamy stabilizatory za filtrami

 

co najwyzej moznaby sie upierac ze te cewy sieja polem magnetycznym dookola i moga powodowac problemy ;D

 

a rozdzielenie filtru na pojedyncze wzmacniacze operacyjne nie ma znaczenia, jest nawet czasami klopotliwe bo trzeba miec 2 uklady 2 razy tyle lutowania i dluzszy tor jest

co w przypadku podstawek pod np. ad8065 itp doprowadza do powstawania wiekszej ilosci indukcyjnosci pasozytniczej

 

duzym plusem w plytce veterana jest to ze mozna zastosowac generator kwarcowy

 

ale w moim przypadku to nie ma znaczenia bo mam kwarce z omigu z 6 zerami po przecinku najlepsze jakie sie da zrobic

 

za to plusem dla msfalcona jest to ze mozna oddzielic sobie plytke zasilaniem i zaprojektowac wlasne oprocz tego mozna zaadaptowac znacznie lepsze regulatory napiecia jak to chumi zrobil

 

dodatkowo mozna zastosowac dwa trafa ;p i diody prostownicze mur860 czego wiecej dusza moze chciec?

Tak tylko z ciekawości się pytałem.... Bo jesteś jedyną mi znaną osobą co posiada obie wer.

Ja teraz będę kombinował nowy rew (nie wiem po co ale chyba z nudów :) ) i myślę nad kilkoma modyfikacjami min. dodaniem generatora do projektu msflacona.

Ps ile Cię kosztował kwarc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam państwa, z góry przepraszam za odkop, ale temat rozrósł się do potężnych rozmiarów, pomimo najszczerszych chęci nie udało mi się odkopać od początku do końca. Dodatkowo wiele linków teraz to 404 :/ Jestem totalnym laikiem, a bardzo zaciekawiło mnie jak to gra i postanowiłem swoimi i znajomego silami. to zbudować. i w związku z tym pytanie:

 

czy moglby ktoś wrzucić schematy, zdjęcia, dokładną listę co kupić/zamówić, z czego wymontować zasilanie, jakieś ew koszty itp. powiedzmy jedno wielkie how-to tak jak harcerze przeprowadzają babcie przez ulice :)

 

 

Z góry dziekuję,

uosiu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam jeszcze raz. posiadam juz komplet czesci z zestawu elektroniki, zostaly rezystory i plytka drukowana.

 

I teraz pytanie: Czy ktos moze ma taka plytke od msfalcona?

Czy ktos z Wroclawia moglby mi to za odpowiednia oplata zlutowac?

Ew. czym to lutowac, zwykla lutownica transformatorowa odpada ze wzgledu na wielkosc ukladow

 

Pozdrawiam, uosiu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, Panowie, jakby ktos chcial sobie zlozyc moim zdaniem sporo lepszego DACa od pcm2702, porownywalnego ze sprzetem stacjonarnym na dosc wysokim poziomie (oczywiscie przy utworach skompresowanych bezstratnie), w dodatku cenowo nie drozszego (ostatnio caly kit - plytka + czesci, dostalem za o ile dobrze pamietam 140-150zl) to niedawno ruszyla kolejna edycja plytek do DACa na pcm2706+2xtda1543 msfalcona, o tutaj:

http://forum.audiostereo.pl/NonOversamplig...552.html#bottom

Sam biore ze 2 sztuki i polecam takze sprobowac Wam:)

Edytowane przez peaud

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DAC`i NOS (non oversampling) maja specyficzne brzmienie i nie kazdemu sie podoba, sa np. osoby ktore sluchaly wiele NOS`ow i zaden im sie nie podobal (ja nigdy nie slyszalem :P ale moze sie skusze)

ogolnie pcm2706 ma troche gorsze parametry od 2702 ale raczej malo to ma znacznie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...