Skocz do zawartości
szybki.lopez

LAN: Jak podzielić łącze i pod jakim systemem linuxowym?

Jakiego wybrac linuxa w wersji dyskietkowej pod router?  

1 użytkownik zagłosował

  1. 1. Jakiego wybrac linuxa w wersji dyskietkowej pod router?

    • Freesko
      5
    • Coyote
      0
    • Floppyfw
      0
    • Linux Router Project
      2
    • inny
      2


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Z góry przepraszam za głupie pytania, ale w szukajce i na :google: nie znalazłem tego, co mnie interesuje :cry: .

 

Chcę założyć sobie internet i podzielić go między siebie i jeszcze dwóch użytkowników. Z kablówki chcę wykupić pakiet 512 kbit/s i tworząc sieć dla nich przeznaczyć max po 128 kbit/s, a dla siebie pozostawić 256 kbit/s. Czy jest możliwe również, by w momencie, gdy oni nie korzystają z netu mieć max. szybkość łacza, czyli 512, a gdy dwóch pozostałych userów wsiądzie na neta i zacznie coś ściągać, by moje łącze wyciskało 32kB/s?

 

W następujący sposób chcę stworzyć sieć:

internet -> modem DSL -> router (stary komp + dwie karty sieciowe) -> switch -> 1x admin + 2x user (po 128 kbit/s)

 

Wstępnie pomyślałem, aby na routerze chodziła jedna z linuxowych dystrybucji dyskietkowych takich jak Freesko, Coyote, czy Floppyfw itp. Kompletnie się nie znam na linuxie i wpisywaniu komend z wiersza poleceń, więc co byście mi poradzili, jako laikowi? Czy już w tych dystrybucjach jest ta funkcja z dzieleniem łącza, czy należy jeszcze dodatkowo zainstalować shaperd i jak to zrobić, bym sobie poradził? IP będę miał przyznane zewnętrze (przypisane do karty sieciowej i jej MAC, więc stąd te dwie karty w routerze). Oczywiście wszyscy troje będziemy mieli potem IP wewnętrze, choć nieukrywam, że wolałbym im nieudostępniać portów na P2P tylko sobie pozostawić tą możliwość :P . Więc którą z dystrybucji dyskietkowych mi doradzicie i jak zrobić w łatwy sposób podział łacza? Aha, bo byłbym zapomniał: dobrze by było, gdybym mógł zarządzać tym routerem w jakiś sposób np. z mojego komputera (np. przez www), aby mieć przypisane np. prawa jako admin dla IP z mojego kompa (czy coś w tym stylu).

Tylko proszę nie piszcie rzeczy typu: to po co się bierzesz za linuxa, skoro go nie znasz itp. :twisted: (apropos, ściągam sobie linuxa w wersji Live, by poznać jego możliwości i wiem, że aby poprawnie w przyszłości po zainstalowaniu na HDD pingwinek chodził, to trza go skonfigurować pod siebie i dużo szukać info na ten temat - właśnie nad zagadnieniem podziału łacza i budowania sieci spędziłem jush przeszło 3 tygodnie non-stop po parę godzin w sieci!)

 

P.S.

Moderatorzy proszę was, byście nie wyrzucali mojego postu i nie pisali, że jush wcześniej gdzieś to było na forum, bo nie mogłem tego znaleźć (widziałem tylko nt. dzielenia NEO i to na równe części), a na pewno osób z pytaniami takie jak moje będzie jeszcze wielu po mnie :)

 

Pozdro

Lopez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki (D)jur(on) Byłem już na tej stronie, ale teraz wsiadłem jeszcze raz i biorę się za wałkowanie FAQ i tematu na tamtejszym forum :wink:

 

Domik Wysłany: 12 Kwi, 2004 13:05    Temat postu:  

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

ciekawi mnie czy kabluwka pozwala dzielic bo jeśli nie skapną sie szybko że coś jest nie tak.

Dominik oczywiście że kablówka takiej zgody nie wyraża (jak i TPSA) więc oczywisty jest fakty, że nikt takich praktych nie czyni :legal: więc moje pytanie na forum jest czysto i wyłącznie "poglądowe" i "zapoznawcze" w celu pogłębiania mojej wiedzy i umiejętności :mrgreen:

Jeśli możecie, to z miłą chęcią oczekuję dalszych wskazówek co do mojego postu, a swoją drogą dalej wałkuję jeszcze ten temat w necie i wyszukuję info na ten temat. Jeśli jush dowiem się wszystkiego, co mnie interesuję, na pewno wam o tym napiszę, a tymczasem dzięki chłopaki za wykazane zainteresowaniem tematem :) .

 

Pozdro

Lopez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy na prawdę nikt nie może chociażby wziąć udziału w ankiecie i wypowiedzieć się, jaki linux jest najlepszy pod router? Niom nie wierzę! Loodziska, niom przeciesh połowa z was co ma chociażby NEO albo tworzących sieć to przeciesh musicie używać jakiegoś systemu pod router, a nie wierzę, że stawiacie sobie nowe serwerki i super-wypas sprzęt do nich pakujecie i robicie to np. pod windą albo pingwinem instalowanym na twardzielu :twisted:

 

 

Pozdro

Lopez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CDI Dialog - router na NetBSD. Squid + bacula na Linuksie(Gentoo) (mocniejszy sprzet).

Poza tym jest chyba Freesco a nie Freesko.

Tak, faktycznie bigfan. Zgadza się i masz rację. Freesco pisze się przez "c" a nie przez "k" i nawet wcześniej jush coś czytałem, że to jest skrót od Free Cisco = Freesco czy coś takiego :) niom ale zaprzeczyć się nie da, że gafę palnąłem i to w dodatku w ankiecie, której nie mogę teraz za chiny zmienić. Czy ma ktoś pomysł, jak to poprawić?

 

Pozdro

Lopez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...