Skocz do zawartości
Halfi

dolby digital z tv

Rekomendowane odpowiedzi

witam jestem nb w tym temacie wiec ... pytanie moze byc smieszne...

a wiec w jaki sposob uzyskac dzwiek przestrzenny z tv ( ofc gdy film jets nadawany w dd ,dts )

posiadam telewizor panasonic tx-32ps11p ktory ma tylko wyjsce L, R - audio .. ktore mam obecne podlaczone do amplitunera sony str-de495..

wiec czy z tv darade uzyskac dziek dd ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam jestem nb w tym temacie wiec ... pytanie moze byc smieszne...

a wiec w jaki sposob uzyskac dzwiek przestrzenny z tv ( ofc gdy film jets nadawany w dd ,dts )

posiadam telewizor panasonic tx-32ps11p ktory ma tylko wyjsce L, R - audio .. ktore mam obecne podlaczone do amplitunera sony  str-de495..

wiec czy z tv darade uzyskac dziek dd ?

Pytanie nie jest smieszne - szczerze mowiac nie znam sie za dobrze, z tego co widze masz TV bez dolby i amplituner z dolby podlaczony zwyklymi kablami cinch? i na takich kablach dzwiek najpewniej nie bedzie dolby wiec wzmacniacz potraktuje to jako zwykle stereo, musialoby byc chyba wyjscie z TV cyfrowe - chyba :lol: np widzialem ze Dolby np z DVD analogowo wyprowadza sie szescioma wyjsciami 5.1 wiec 2 wyjscia L R analogowo na pewno nie beda dolby digital ale moge sie mylic :roll: Teoretycznie jesli wiec ten TV ma tylko dwa wyjscia L i R analogowe to nici z Dolby i DTS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to i ja wiem, ale jakos darade to podlaczyc, cos dokupic itp ? tolko co , jak ?

nie czytasz uwaznie, napisalem ze nie da rady powinienes zrozumiec ze z analogowego sygnalu nie zrobisz cyfrowego bez wzgledu na to co dokupisz sygnal pozostanie analogowy, jesli TV wysyla sygnal analogowo to tu juz jest fiasko - chyba ze caly TV przerobisz, zreszta jakie ma byc tego zastosowanie? bo jesli chodzi np o film z dvd to sam odtwarzacz dvd ma wyjscia a jesli z telewizji to raczej w tym ukladzie to jest niemozliwe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z sygnału STEREO z telewizora uzyskasz Dolby Pro Logic jeśli dysponujesz odpowiednim dekoderem. Oczywiście film musi być nadawany w STEREO oraz wspierać Dolby Pro Logic – coraz częściej są tak nadawane filmy.

------

Dolby Pro-Logic

Format dźwięku nie stosowany raczej już dziś w kinie domowym, a popularny jako format zapisu muzycznego. Dekodery Pro-Logic ma obecnie prawie każdy zestaw audio dobrej klasy. System ten używa stereofonicznego nośnika, na którym przechowywane są dane, po których dekodowaniu otrzymujemy 4 kanały: lewy, centralny, prawy i jeden kanał surround. Jednakże ten ostatni nie jest kanałem mającym pełen zakres częstotliwości, oscyluje on w zakresie od 100 aż do 7000 Hz, co oznacza, że nie uda się odwzorować na nim wszystkich efektów.

Dolby Surround

Inny format dźwiękowy, który pojawił się jeszcze przed: Pro-Logic. Składał się on tylko z trzech kanałów: lewego, prawego i surroundowego.

Dolby Pro Logic 2

Jest to następca Dolby Pro Logic. Zasada działania zbliżona jest

do zasady działania większości dekoderów macierzowych. Podstawowe

założenia przy dekodowaniu sygnału zapisanego w Dolby Pro Logic to:

zwiększenie separacji pomiędzy kanałami (centralnym a efektowymi),

rozszerzenie pasma głośników efektowych oraz ich odseparowanie.

Poprawia tak, że pole dźwiękowe i ogólne wrażenia przestrzenne.

Jeśli źródło sygnału jest stereofoniczne Dolby Pro Logic 2 potrafi

wychwycić niuanse przestrzenne zapisane w dwóch kanałach i wzbogacić

pole dźwiękowe.

------

AC3 - czyli Dolby Digital to juz zupełnie inna bajka...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczęśliwy jesteś, jeśli masz kablówkę, która nadaje głos w AC3. W moim mieście jest tylko ASTER i UPC + wiele osiedlowych i żadna nie nadaje w AC3. Ja sam odbieram programy tylko w STEREO NICAM i zewnętrznym dekoderem dekoduje Dolby Pro Logic lub Dolby Surround na większą ilość kanałów.

Słyszałem, że jeśli się ma własna satelite + odpowiedni tuner satelitarny to niektóre programy są nadawane w AC3 (jednak nie mam możliwości sprawdzenia tego i nie widziałem jak to działa, ale podejrzewam, że tuner satelitarny musi mieć SPDIF lub sam dekoduje wszystko).

Aby przesłać do dekodera sygnał AC3 to musisz mieć wyjście SPDIF w TV oraz podobne w dowolnym dekoderze AC3. Możesz, np. do zdekodowania tego sygnału wykorzystać dekoder od stacjonarnego DVD lub podłączyć np. głośniki 5,1 od komputera po warunkiem, że maja dekoder AC3 (niektóre zestawy głośnikowe firmy np. Creative maja taki dekoder + Dolby Pro Logic + inne)

Jeśli nie masz wyjścia cyfrowego w telewizorze nic Ci po AC3.

Będziesz mógł jedynie zdekodować sygnał stereo, jeśli film będzie nadawany w Dolby Pro Logic lub Dolby Surround.

P.S.

Czy na pewno twoja kablówka nadaje AC3?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzwieku przestrzennego nie uzyskasz, chyba ze mialbys w TV wyjscie coaxial; optyczne lub analog 5.1 - no ale nie masz wiec zapomnij. Z reszta w najbardziej rozpowszechnionych kablowkach (mam na mysli UPC) jest tylko stereo NICAM wiec tak czy inaczej - nic nie uzyskasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I dlatego najsensowniejszym wyjściem jest uaktywnienie trybu Dolby ProLogic II w amplitunerze. Potrafi on z dwukanałowego stereo wytworzyć całkiem sensowne efekty 3D. W porównaniu do leciwego już ProLogic I różnica jest kolosalna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...