Skocz do zawartości
rapid_

LCD 19"

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam okazje kupic monitor 19" LCD, tylko pytanie czy warto czy nie?

1.W tej chwili mam monitor CRT Samsung SyncMaster 955DF 19" czy oplaca sie go zmienic na LCD 19"? Chcialbym od razu zaznaczyc ze 17" LCD nie wchodza w gre poniewaz moge po promocyjnej cenie ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: <span style='color: red;'>ORT: wziasc</span> 19"... Oczywiscie wzialbym z DVI.

2.Co ze smuzeniem, poniewaz gdzies slyszalem ze 19" maja reakcje 25ms (czyli smuzenie w grach/filmach wystepuje). Czy to prawda. Kompa glownie uzywam do pracy, ogladania filmow, surfowania w necie i czasami zdarzy mi sie grac (glownie w Wolfenstein: Enemy Territory).

3.Jezeli w pyt. 1 odpowiedziales ze tak to uzasadnij krociotko dlaczogo...

4. Tutaj prosze wpisac ogolne jakies uwagi dotyczace 19" LCD

Chetnie wyslucham wlascicieli 19" LCD ;) Thx i pozdrawiam!

BTW: szukalem na forum ale nie znalazlem podobnego tematu z 19"LCD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze pojdz do jakiegos sklepu wiekszego i sam zobacz? Ja mam w domu 15 cali LCD, obcuje takze na codzien od trzech lat z 18'' i roznymi 15''. Jest wsrod nich "stary" Philips z czasem reakcji zauwazalnie dluzszym niz na innych monitorach. Ogladam na nim filmy i nie zauwazam niczego, co by przeszkadzalo oku w delektowaniu sie nimi. W zwiazku z tym smiem twierdzic, ze zadowoli Cie kazdy monitor z racjonalnym czasem reakcji i pozostaje Ci sie skupic na jakosc samego obrazu, nasyceniu kolorow, gwarancji etc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mam okazje kupic monitor 19" LCD, tylko pytanie czy warto czy nie?

1.W tej chwili mam monitor CRT Samsung SyncMaster 955DF 19" czy oplaca sie go zmienic na LCD 19"? Chcialbym od razu zaznaczyc ze 17" LCD nie wchodza w gre poniewaz moge po promocyjnej cenie ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: <span style='color: red;'>ORT: wziasc</span> 19"... Oczywiscie wzialbym z DVI.

Jak nie wchodza w gre to pozostaje 19" albo nic wiec chyba warto. Na mniejszy nie zmieniaj bo zrobisz sobie krzywde.

 

2.Co ze smuzeniem, poniewaz gdzies slyszalem ze 19" maja reakcje 25ms (czyli smuzenie w grach/filmach wystepuje). Czy to prawda. Kompa glownie uzywam do pracy, ogladania filmow, surfowania w necie i czasami zdarzy mi sie grac (glownie w Wolfenstein: Enemy Territory).  

19" z tego co czytam robia zazwyczaj w tej technologii MVA czy jakos tak. Teraz dominuja dwie technologie FMFILM (nazwa jest totalnie inna ale nie pamietam) i MVA (nazwa prawdopodobnie tez inna ale tez nie pamietam). W ogole sa trzy. Ta pierwsza ma to do siebie, ze daje mniejszy kontrast (tak naprawde przez jasniejsza czern) ale ma lepsze czasy (16ms nawet teraz co daje 1000/16 klatek na sekunde jakby) a ta druga ma fajowy obraz w sensie graficznym tj. dobry kontrast, czarna czern i dobre kolory ale jest wolna (25ms teraz najmniej czyli 40fps jakby). Pierwsza technologia jest wystarczajaca w pelni do biura bo tam wlasnie sa wrecz potrzebne male kontrasty, problem moze byc jedynie z jasnascia (LCD sa duzo jasniejsze od CRT). Jako, ze Ty chcesz rowniez pograc czy obejrzec film moglbys sie jednak zalamac jakoscia przy tej technologii. Biorac pod uwage zbieg okolicznosci taki ze wiekszasc 19" jest w tej drugiej to pozostaje jedynie dylemat smuzenia.

Wszystko to co napisalem (tylko bez bledow) i duzo wiecej dowiesz sie czytajac www.tomshardware.com sekcje display artykuly od 2002 roku, nie jest tego strasznie duzo a sa bardzo dokladnie wyjasnione wszystkie technologie.

Jak juz przeczytasz to i tak wszystko sprowadza sie do ocenienia tego na wlasne oczy bo np. mnie aktualnie nie bardzo zadowala nawet oceniane jako najlepsze MVA. Moim skromnym zdaniem problemem sa katy widzenia ale to juz odbiega troche...

 

3.Jezeli w pyt. 1 odpowiedziales ze tak to uzasadnij krociotko dlaczogo...

To ja powiem jaka ja mam sytuacje (bo moze jest troche podobna). Mam CRT 17" (tez samsunga, ufam firmie, LCD tez robi dobre i jak narazie jak bym mial kupowac to belinee z panelem samsunga taka jedna). Przy kupnie kompa nowego kupie oczywiscie tez monitor, chcem jednak zwiekszyc znacznie powierzchnie ekranu (21" CRT czyli 19" LCD). Tak duzy CRT nie zmiesci mi sie na biurku i to tak naprawde jest jedyny powod dla ktorego chcem LCD! :) Mi osobiscie obraz z CRT na 120Hz wystarcza i jest IMO zadowalajacy i nieszkodliwy. Jako, ze do "pracy briurowej" komputera domowego uzywam malo a troche wiecej do grafiki (filmy np.) to technologia 1. odpada. Zostaje wiec 19" ta belinea ale jak ja ogladalem to nie jestem zachwycony, jest niezle ale nie jestem zachwycony. Nie moglem tez sprawdzic smuzenia (25ms) bo mieli slaba karte graficzna tam i nic plynnie i tak nie chodzilo.

Tak, ze generalnie zlukaj technologie i ocen je sam, wtedy rozwaz czy warto.

 

4. Tutaj prosze wpisac ogolne jakies uwagi dotyczace 19" LCD

Chetnie wyslucham wlascicieli 19" LCD ;) Thx i pozdrawiam!

BTW: szukalem na forum ale nie znalazlem podobnego tematu z 19"LCD

Shit, jeszcze raz mam pisac? Punkty jakos chyba pomylilem czy cos...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przez to ze ekran jest taki duzy to na kazdym LCD 19" smuzenie jest widoczne przy 25 ms i nic na to sie nie poradzi sie. z drugiej strony czlowiek jest w stanie sie do wszystkiego przyzwyczaic. ja ma 19 lcd neovo i teraz pykam w far cry i juz nie zwracam uwagi (nie widze) na smuzenie ale na poczatku (po kupnie) myslalem ze to jakas sciema te 25 ms bo na 19" wyglada to jak 50 ms.

a co do przejscia z crt na lcd ..... jest spoko,

 

1. mozesz trzymac glowe 30 cm od ekranu przez pare godzin i oczy to znosza w przeciwienstwie do crt.

2. nie ma migania monitora (wogole)

3. przez caly czas uzywania bedziesz mial ten sam ostry, kontrastowy obraz w przeciwienstwie do crt

4. duzo mniej miejsca zajmuje lcd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mam okazje kupic monitor 19" LCD, tylko pytanie czy warto czy nie?

1.W tej chwili mam monitor CRT Samsung SyncMaster 955DF 19" czy oplaca sie go zmienic na LCD 19"? Chcialbym od razu zaznaczyc ze 17" LCD nie wchodza w gre poniewaz moge po promocyjnej cenie ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: <span style='color: red;'>ORT: wziasc</span> 19"... Oczywiscie wzialbym z DVI.

2.Co ze smuzeniem, poniewaz gdzies slyszalem ze 19" maja reakcje 25ms (czyli smuzenie w grach/filmach wystepuje). Czy to prawda. Kompa glownie uzywam do pracy, ogladania filmow, surfowania w necie i czasami zdarzy mi sie grac (glownie w Wolfenstein: Enemy Territory).  

3.Jezeli w pyt. 1 odpowiedziales ze tak to uzasadnij krociotko dlaczogo...

4. Tutaj prosze wpisac ogolne jakies uwagi dotyczace 19" LCD

Chetnie wyslucham wlascicieli 19" LCD ;) Thx i pozdrawiam!

BTW: szukalem na forum ale nie znalazlem podobnego tematu z 19"LCD

1. nie wiem - nie miałem 955DF

2. są 19'' LCD, na których nie zauważasz smużenia (patrz podpis)

4. oblookaj dokładnie przed kupnem (pixele i jak chodzi w szybkiej gierce)

 

Mam okazje kupic monitor 19" LCD,  

...moge po promocyjnej cenie ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: <span style='color: red;'>ORT: wziasc</span> 19"...

konkrety proszę - marka, model :!:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

yar68 nie sciemniaj ze twoj eizo nie smuzy  bo ja wiem ze smuzy,  sam widzialem.

a poza tym patrzac juz  tech. to eizo ma jedna z matryc  pva, mva i kazda z tych 2 smuzy.

myślisz, że jak napiszesz to 5 razy to będziesz wiedział lepiej :D :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra wiec prawie zdecydowalem sie na ten monitor:

19 cali LCD (1280 x 1024), plamka 0.294, 81 kHz (85 Hz), jasność 250 cd/m2, kontrast 800:1, 16.7 mln kolorów, czas reakcji 20 ms, złącze D-Sub (15 pin) i DVI-D, kąt widzenia 178/178, kolor srebrny... Samsung SM 193P... Jezeli sie uda temu gosciowa zalatwic mi taniej ten monitor to biore go ;)... W kazdym razie jezeli nie bedzie tego to wezme inny (powiedzial ze przywiezie i da mi potestowac wiec spoko)

Oblukam jeszcze to Eizo ktore mi polecales.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

yar  gdzie kupiles swego  eizo ?

a z jakiej racji mam odpowidać komuś, kto mnie podejrzewa o ściemnianie?

 

- gdzie napisałem, że nie smuzy

(miałem program do testowania monitorów na którym wszystkie smużyły - nawet CRT)

 

czytać i rozumieć to ostatnio sztuka:

2. są 19'' LCD, na których nie zauważasz smużenia

to nie znaczy, że go niema - tylko, że go nie zauważasz, ewentualnie jest tak małe, że Ci nie przeszkadza

 

na przyszłość radzę ostrożniej ferować wyroki

 

sorry za OT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

yar68 nie sciemniaj ze twoj eizo nie smuzy  bo ja wiem ze smuzy,  sam widzialem.

a poza tym patrzac juz  tech. to eizo ma jedna z matryc  pva, mva i kazda z tych 2 smuzy.

Ja jestem posiadaczem 19-ki LCD HP L1925 i zapewniam cie, ze smuzenie na nim zauwazalne jest w testach - w grach moge smialo stwierdzic ze nie wystepuje - nie tylko ja tak stwierdzam po przesiadce z CRT, a takze znajomi, ktorzy przychodza do mnie.

I nie prawda jest to co piszesz, ze wszystkie 19'' maja 25ms - moja ma 20ms wg producenta :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yar68,

chcialem tylko potwierdzic to co podejrzewalem od dawna tzn. ze to ja sprzedalem ci tego ezio i nic wiecej.

a co do smuzenia to sam cie ostrzegalem ze smuzy jak cholera ale ty byles tak napalony na ten monitor ze nie chciales widziec zadnych smuzen to nie widziales. ja patrze z innej strony (bardziej obiektywnie) i stwierdzam fakt ze lcd 19" smuza.

ps. co do kabla dvi jednak miales racje, byl w kpl. tylko ze sie zawieruszyl na polce z innymi kabelkami i poprostu o nim zapomnialem. sorry

 

turzol,

po tej buzce na koncu to sam widac nie dowierzasz w to co podaje producent. 20 ms jest nie realne w matrycach mva i pva. moim skromnym zdanie HP podal tylko jedna wartosc albo zapalania albo wygaszania pixela w danych tech. a to ze ty nie widzisz smuzenia to przeczytaj se moja pierwsza odpowiedz w tym watku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

turzol,

po tej buzce na koncu to sam widac nie dowierzasz w to co podaje producent. 20 ms jest nie realne w matrycach mva i pva. moim skromnym zdanie HP podal tylko jedna wartosc albo zapalania albo wygaszania pixela w danych tech. a to ze ty nie widzisz smuzenia to przeczytaj se moja pierwsza odpowiedz w tym watku.

 

Panel Type Thin film transistor (TFT)

Viewable Image Area (diagonal) 19 in (48.25 cm) maximum viewable

Screen Opening (W x H) 14.9 x 11.9 in (37.8 x 30.3 cm)

Viewing Angle (typical) 170 degrees horizontal/170 degrees vertical (10:1 minimum contrast ratio)

Brightness (typical) Up to 250 nits (cd/m2)

Contrast Ratio (typical) Up to 500:1 (typical)

Response Rate (typical) <20 ms (typical rise + fall)

Pixel Pitch 0.294 mm

Color Depth Support 16.7 million colors

 

 

Nie boj sie wiem co kupuje i nie dam sie nabic w butelke. Po za tym duzo lepszy efekt osiagnalem podlaczajac panel przez DVI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale to jest tylko propaganda producenta.

 

zreszta pare szt. roznej marki lcd przywiezionych z niemiec sprzedalem np. 19 eizo, 19 benq (zreszta ich najnowszy model) teraz 19 neovo a wczesniej belinea i samsung.

i zapewniam cie ze kazdy z tych 19 smuzyla a miala matryce mva, mvap, i pva czyli wszystkie wystepujace na swiecie. wiec dlaczego twoj lcd miaby nie smuzyc ? przeciez HP nie robi matryc wiec masz jedna z tych trzech.

a druga sprawa ze kazdy inaczej jakos widzi te smuzenia. sa tacy co widza je na 15 lcd z czasem 20 ms a sa tacy co przy 30 ms nic nie widza. ja w kazdym badz razie widze ale jak pisalem wczesniej idzie sie przyzwyczaic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra wiec prawie zdecydowalem sie na ten monitor:

19 cali LCD (1280 x 1024), plamka 0.294, 81 kHz (85 Hz), jasność 250 cd/m2, kontrast 800:1, 16.7 mln kolorów, czas reakcji 20 ms, złącze D-Sub (15 pin) i DVI-D, kąt widzenia 178/178, kolor srebrny... Samsung SM 193P...  Jezeli sie uda temu gosciowa zalatwic mi taniej ten monitor to biore go ;)... W kazdym razie jezeli nie bedzie tego to wezme inny (powiedzial ze przywiezie i da mi potestowac wiec spoko)

Oblukam jeszcze to Eizo ktore mi polecales.

Ten model ktory piszesz jest IMHO najlepszym aktualnie modelem LCD na rynku :) Tu mozna wiecej poczytac.

Mimo wszystko polecal bym najpierw zobaczenie go albo chociaz jakiegos innego LCD przed kupnem wiec dobrze ze potestujesz.

Za 4 miesiace gdzies sie do Ciebie zglosze i mi tez taniej zalatwisz...

...

:lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No chyba niezupelnie. Zapodaj sobie czarne tlo i pomachaj bialym kursorem. Zaleznie od klasy monitora smuzenie bedzie mniejsze lub wieksze. Ciezko to porownac z LCD z racji zupelnie innej technologii wyswietlania, ale jednak samo zjawisko wystepuje. Luminofor tez ma jakas swoja bezwladnosc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra wiec prawie zdecydowalem sie na ten monitor:

19 cali LCD (1280 x 1024), plamka 0.294, 81 kHz (85 Hz), jasność 250 cd/m2, kontrast 800:1, 16.7 mln kolorów, czas reakcji 20 ms, złącze D-Sub (15 pin) i DVI-D, kąt widzenia 178/178, kolor srebrny... Samsung SM 193P...  Jezeli sie uda temu gosciowa zalatwic mi taniej ten monitor to biore go ;)... W kazdym razie jezeli nie bedzie tego to wezme inny (powiedzial ze przywiezie i da mi potestowac wiec spoko)

Oblukam jeszcze to Eizo ktore mi polecales.

Ten model ktory piszesz jest IMHO najlepszym aktualnie modelem LCD na rynku :) Tu mozna wiecej poczytac.

Mimo wszystko polecal bym najpierw zobaczenie go albo chociaz jakiegos innego LCD przed kupnem wiec dobrze ze potestujesz.

Za 4 miesiace gdzies sie do Ciebie zglosze i mi tez taniej zalatwisz...

 

hehehe no wlasnie tam przeczytalem o tym ;)

co do tych 4 miesiecy to nie wiem bo mi zalatwia to kumpel i jeszcze nie jest na 100% pewne czy sam bede mial ta 19" :D

w kazdym razie wielkie THX wszystkim za odpowiedzi!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

yaro CRT sluzyly :D:D:D

Czas reakcji w CRT wynosi 0ms. Wytlumacz mi jak to mozliwe, ze smuzy ?

chyba masz problemy z oczami :!:

 

jak chcesz zobaczyc jak ladnie smuza CRT - niezaleznie od klasy to odpal sobie nawet glupi wygaszacz z wingorozy ktory sie nazywa Tekst 3W i ustaw szybkosc na MAX (najlepiej sprawdzac na duzych wingrozach bo tam szybsze ruchy)

 

jezeli nadal twierdzisz ze monitory CRT nie smuza to lepiej juz sie nie wypowadaj w sprawch monitorow bo tylko wprowadzasz w blad innych userow poslugujac sie marketingowym belkotem

 

kontrolnie EOT bo szkoda czasu zeby udowadaniac ze biale jest biale a czarne jest czarne :!:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha, rapid_, jeszcze jedna dosc wazna sprawa jest. Monitory LCD generalnie chodza tylko na jednek sobie wlasciwej rozdzielczosci (ten co wybrales na 1280xcostam). Co za tym idzie, jak chcesz pograc to musisz miec sprzet ktory uciagnie gre na 1280 albo obnizyc rozdzielczosc i miec dziwny obraz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

yar68,

ech a co to wstyd sie przyznac ze masz monitor z drugiej reki ? zbyt wiele zbiegow okolicznosci by bylo jezeli to nie bylbys ty.

po pierwsze pochwaliles sie na boardzie kupnem monitora dzien lub dwa potym jak ja go sprzedalem.

 

po drugie bedac u mnie powiedziales ze na boardzie tweaka wypytywales o monitory lcd 19 co jest zgodne z prawda bo na poczatku marca masz taki watek.

 

mam jeszcze ze 2 poszlaki wskazujqce ze kupiles monita odemnie ale nie taki jest temat watku wiec nie bede dalej tego udowadnial.

 

denerwuje mnie za to to ze wciskasz kit jakoby na jedynym slusznym eizo nie smuzylo. a co takiego pakuje eizo do srodka ze nie smuzy? zaleta eizo jest "tylko" to ze najwierniej odwzorowuje kolory a nie szybkosc reakcji pixela. a te 25 ms przy ekranie 19" jest bardzo widoczne.

 

dzi,

nie do konca jest tak ze musisz grac w natywnej rozdzielczosci.

te faktyczne pogorszenie jakosci obrazu widoczne jest tylko w windowsie! w grach nie bedziesz w stanie stwierdzic jak jest rozdzielczosc. na ten przyklad ja gram w far cry w 1024x768 i obraz zyleta. dzisiejsze monitory juz sobie dobrze radza ze skalowaniem (to moje zdanie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No skalowanie jest IMO swietne na tych wspolczesnych ale jesli chlopak jest "detalista" to dobrze by o takim czyms wiedzial bo nikt do tad o tej jakby nie patrzec wadzie nie wspomnial. Ciekawostka jest to jednak, ze nawet w polowie rozdzielczosci (czyli tutaj 640x480) nie pala sie czasem poprostu 4 pixele tylko jakies skrzywione skalowanie jest. No ale general jak dla mnie (i dla Ciebie) skalowanie jest wystarczajaco dobre.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Zibi1970

nie mam zamiaru z tobą polemizować na temat rodowodu - masz coś do mnie - zapraszam na priva

ale muszę sprostować pewne insynuacje, które przytaczasz pod moim adresem:

denerwuje mnie za to to ze wciskasz kit jakoby na jedynym slusznym eizo nie smuzylo

co jest kłamstwem ponieważ nigdy nie twierdziłem, że EIZO jest jedynym słusznym, który nie smuży

mimo, że nie gram nałogowo w FPP, to z czystym sumieniem swierdzam, że gra się na nim bardzo dobrze - natomiast twoje rentgenowskie oko twierdzi, że ten monitor:

...smuzy jak cholera...

pomijam fakt, że to jest mój podstawowy monitor - ty jak pisałeś wyżej używasz neovo lub belinea

 

PS

postaraj się (jeśli możesz) nie komentować moich postów - nie oczekuję odpowiedzi -

z mojej strony EOT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...