Skocz do zawartości
Fobos

Laczenie UTP ?

Rekomendowane odpowiedzi

Probowaliscie rozdzielic jeden kabel UTP na 2 ?

Tak aby na jednym rozdzielonym kablu dzialal Net na 2 kompach ?

Chodzi mi o zwyczajne zdrutowanie kabli... Czy to zadziala ?

 

P.s mam nadzieje ze skumacie o co mi chodzi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie ze da rade  :D  w sieci zazwyczaj sie uzywa 4 zył wiec pozostale 4 zostaja wolne  :wink:

Powiem Ci ze to jest roznie, u mnie jest wszystko idealnie podlaczone ale kiedys ktos urwal jeden kabelek(tylko jeden) i siec nie dzialala. Dziwne....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie ze da rade  :D  w sieci zazwyczaj sie uzywa 4 zył wiec pozostale 4 zostaja wolne  :wink:

Powiem Ci ze to jest roznie, u mnie jest wszystko idealnie podlaczone ale kiedys ktos urwal jeden kabelek(tylko jeden) i siec nie dzialala. Dziwne....

Jeśli urwał akurat ten który jest uzywany to jak miało dzialac :?:

:arrow: iNtEnSe dobra mże zaczniemy od tego na jaka odleglosć ma to latac :wink:

 

Pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w LANie kiedys ktos poprzecinal skretke

i ojciec jednego z uzytkownikow polaczyl te druty i net smiga

Sam bylem zszokowany.

 

A tak na marginesie to skretka moze byc "rozkrecona" (te kabelki) na max 2,5 cm - i jest to zgodne z norma. Tak cos kiedys wyczytalem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w LANie kiedys ktos poprzecinal skretke

i ojciec jednego z uzytkownikow polaczyl te druty i net smiga

Sam bylem zszokowany.

 

A tak na marginesie to skretka moze byc "rozkrecona" (te kabelki) na max 2,5 cm - i jest to zgodne z norma. Tak cos kiedys wyczytalem.

A czy wyczytałeś że zgodne z normą jest podłączanie tych "rozkręconych kabelków" do JEDNEGO wtyku modularnego??? czy może 8??? hmmm... coże zamiast 8 koncentryków puścić 1 skrętkę??? NIEEEEEEEEEEEEE!!!

 

Po to się skręca kabel i po to specjalnie się układa żyły we wtyku, żeby można było na 100m połączyć ze sobą 2 (słownie dwa) urządzenia sieciowe. Jeśli zaczniesz bawić się w puszczanie po wszystkich przewodach napięcia, to okaże się, że w pewnym momencie napięcia ci się dodadzą w wyniku przesłuchu i będziesz miał usmażoną sieciówkę... Ale to nie ważne no nie ;) ważne że net jest na jednym kablu. W końcu kilka złotych taniej... 30m UTP osztuje ile? Około 15-20zł? No to faktycznie warto zjarać coś, tym bardziej jeśli switch jest np. kogoś innego. Warto zaśmiecać sieć złymi pakietami warto....

 

Ogólnie WARTO !!! Git!

 

Brawo za pomysł ;)

 

... dajcie jednak tą wiatrówkę :):):):)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie ze da rade  :D  w sieci zazwyczaj sie uzywa 4 zył wiec pozostale 4 zostaja wolne  :wink:

Powiem Ci ze to jest roznie, u mnie jest wszystko idealnie podlaczone ale kiedys ktos urwal jeden kabelek(tylko jeden) i siec nie dzialala. Dziwne....

Jeśli urwał akurat ten który jest uzywany to jak miało dzialac :?:

 

Pozdro.

No dobra cwaniaku to powiedz mi po co jest 8 zył jak sie uzywa 4? Mi sie zawsze wydawało ze kazdej zyly jest jakby kopia dla bezpieczeństwa w razie przerwania jednego z kabli...

 

Czyli wg takiego rozumowania przerwanie jednego kabelka nie powinno zepusc sieci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 żył jest po to, że jak wymyślono "skrętkę" to istniało wiele aplikacji wykorzystujących różną ilość żył, poprostu użyto czterech żył aby zwiększyć uniwersalność okablowania. Także nie zawsze wykorzystywane były tylko dwie pary. Aktualnie 8 żył jest wykorzystywanych jeśli chcemy mieć gigabitowy lan.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tylko chiałem dodac ze jest standard zasilania po skrętce. Power of ethernet czy jakos tak.

:arrow: iNtEnSe wytłumacz mi prosze jak prad stały (takim pradem sa z reguly zasilane urzadzenia sieciowe) może powodowac przesluchy bo nie bardzo rozumiem jak to mozliwe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy wyczytałeś że zgodne z normą jest podłączanie tych "rozkręconych kabelków" do JEDNEGO wtyku modularnego??? czy może 8??? hmmm... coże zamiast 8 koncentryków puścić 1 skrętkę??? NIEEEEEEEEEEEEE!!!

jak juz to 4 :P ale to na marginesie :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

A czy wyczytałeś że zgodne z normą jest podłączanie tych "rozkręconych kabelków" do JEDNEGO wtyku modularnego??? czy może 8??? hmmm... coże zamiast 8 koncentryków puścić 1 skrętkę??? NIEEEEEEEEEEEEE!!!

jak juz to 4 :P ale to na marginesie :P

hehe no nie, bo jest np STP ;)

 

dobra już nie poruszam tematu , bo w sposób jaki myślicie, to możnaby wykorzystać 4 kable od kontaktu i mieć skrętkę... w końcu to też przewodzi.

albo 4 strumyczki z wodą, watercooling i sieciówka w jednym !!! to jest genialny pomysł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 żył jest po to, że jak wymyślono "skrętkę" to istniało wiele aplikacji wykorzystujących różną ilość żył, poprostu użyto czterech żył aby zwiększyć uniwersalność okablowania. Także nie zawsze wykorzystywane były tylko dwie pary. Aktualnie 8 żył jest wykorzystywanych jeśli chcemy mieć gigabitowy lan.

hmm no chyba nie do końca, bo jak jeszcze była tylko skrętka na 10Mbps (kat. 3) to nikt nie marzył o takiej, która pociągnęła by Gigabit... tu o co innego chodzi...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tylko chiałem dodac ze jest standard zasilania po skrętce. Power of ethernet czy jakos tak.

:arrow: iNtEnSe wytłumacz mi prosze jak prad stały (takim pradem sa z reguly zasilane urzadzenia sieciowe) może powodowac przesluchy bo nie bardzo rozumiem jak to mozliwe.

ja nie mówię tu nawet o PoE!!! chodzi o to, że sam sygnał idący z sieciówki do sieciówki nie jest prądem stałym. tzn jest, ale o zmieniającej się wartości. I teraz część żył idzie jako masa-odniesienie, a część jako sygnał. Jak 4 masy (chyba nie do końca zawsze jest "równe" 0) zaczną łapać 4 sygnały (różne) a te sygnały same ze sobą interferować to co mamy???

 

wyprowadźcie mnie z błędu jeśli wiecie na 100% że tak nie jest....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:arrow: iNtEnSe widziales kiedys jak jest podlaczone gniazdo w karcie sieciowej :?: bo cos mi sie zdaje ze nie. W standardzie 10/100 uzywane sa tylko 4 zyly :!: Nie ma czegos takiego jak masa (oprucz ekranu jak jest) :!: Uzywane sa piny RX+, RX-, TX+ i TX- pozostałe są nie podłaczone :idea: I gdzie ty tu widzisz mase :?: :evil: :evil:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:arrow: iNtEnSe widziales kiedys jak jest podlaczone gniazdo w karcie sieciowej  :?:  bo cos mi sie zdaje ze nie. W standardzie 10/100 uzywane sa tylko 4 zyly  :!:  Nie ma czegos takiego jak masa (oprucz ekranu jak jest)  :!:  Uzywane sa piny RX+, RX-, TX+ i TX- pozostałe są nie podłaczone  :idea:  I gdzie ty tu widzisz mase  :?:  :evil:  :evil:

mówię o minusach... skrót myślowy

a co do 4 vs 8 to omawiam przypadek puszczenia dwóch transmisji jednym kablem. Czy nie o tym rozmawiamy od początku? :)

 

Probowaliscie rozdzielic jeden kabel UTP na 2 ?

Tak aby na jednym rozdzielonym kablu dzialal Net na 2 kompach ?

Chodzi mi o zwyczajne zdrutowanie kabli... Czy to zadziala ?

 

P.s mam nadzieje ze skumacie o co mi chodzi :)

nie! przepraszam pomyliłem się!!! rozmawiamy o podpięciu dwóch kart sieciowych do jednego kabla, czyli zdublowanie????

 

już nie wiem... taki głupi to pomysł że aż... koniec już więcej nie mówię... shame on me!!!

 

nie powinienem chyba się był wogóle włączać do topicu o moddingu kabla UTP....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy wyczytałeś że zgodne z normą jest podłączanie tych "rozkręconych kabelków" do JEDNEGO wtyku modularnego??? czy może 8??? hmmm... coże zamiast 8 koncentryków puścić 1 skrętkę??? NIEEEEEEEEEEEEE!!!

Chodzilo mi o to, ze skretka (kabel) na koncach moze byc rozwinieta na max 2,5 cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no nie powiem specjalisci pelna geba, zwlaszcza iNtEnSe, taki pewny siebie ze az... :lol: a to co napisal kolega jesli dobrze zrozumialem jest mozliwe i sam tak swego czasu chcialem zrobic, ale w koncu rozwiazalem to w inny sposob!

 

PS. no i w ogole ten tego, taki temat byl juz na forum, tylko ciezko bedzie znalesc, polecam po prostu google w sumie nie ma w tym zadnej filo... tylko pytanie czy warto sie w to bawic :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mozna cos takiego zrobic. tyle, ze nie licz, ze siec bedzie Ci chodzic na 100Mbps..... co najwyzej na 10...

 

takie cos sie robi w firmach gdzie pod jedno gniazdko poszcza sie telefon a pod drugie siec...

Ostatnio nie chcialo mi sie zabierac dyskusji, ale teraz to juz wymiekam...

 

Wracajac do tematu watku oczywiscie mozesz puscic jednym kablem dwa sygnaly i rzecz jasna bez problemu pujda na okolo 120-150m bez gubienia pakietow z predkoscia 100mbps. Ludzie prosze jesli czegos nie wiecie to nie teoretyzujcie... Pamietam jedna dyskusje na tym i jeszcze innym forum jak kilku baranow-teoretykow cos gdzies przypadkiem uslyszalo i wymyslili w jednej sieci moze pracowac tylko 8 switchy :D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli już mamy teoretyzować to:

1. do przesyłu sygnału używa się oczywiście 4 żył

2. ale 4 dodatkowe są ekranami separującymi żyły nośne, żeby nie było pomiędzy nimi interferencji, czyli tzw. przesłuchów. Ich brak pogarsza jakość sygnału, co przy małych długościach kabla oczywiście nie ma takiego znaczenia. Przy większych już może mieć, szczególnie jeśli mamy jakieś dodatkowe źródła zakłóceń, np. linia energetyczna.

3. jak myślicie, po co komu 80-cio żyłowe taśmy IDE? te dodatkowe 40 żył nie jest dla ozdoby ;D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mozna cos takiego zrobic. tyle, ze nie licz, ze siec bedzie Ci chodzic na 100Mbps..... co najwyzej na 10...

 

takie cos sie robi w firmach gdzie pod jedno gniazdko poszcza sie telefon a pod drugie siec...

Ostatnio nie chcialo mi sie zabierac dyskusji, ale teraz to juz wymiekam...

 

Wracajac do tematu watku oczywiscie mozesz puscic jednym kablem dwa sygnaly i rzecz jasna bez problemu pujda na okolo 120-150m bez gubienia pakietow z predkoscia 100mbps. Ludzie prosze jesli czegos nie wiecie to nie teoretyzujcie... Pamietam jedna dyskusje na tym i jeszcze innym forum jak kilku baranow-teoretykow cos gdzies przypadkiem uslyszalo i wymyslili w jednej sieci moze pracowac tylko 8 switchy :D.

znaczy sie bedzie z tym ze nie na pewno i nie zawsze jesli beda duze zaklucenia to juz nie koniecznie bedzie to dzialac po to sa standarty aby wszystko na pewno dzialalo :) u nas w firmie jest chyba pare lokacji wlasnie zrobionych w ten sposob 2klientow/jeden kabel :) ale to byly dawne czasy i nie ja to robilem

generalnie takie sprawy trzeba przetestowac w okreslonych warunkach i jak dziala to spoko jak nie to sie zmienia :D

kable potrzebne aby to dzialalo patrzac od gory wtyki blaszki do gory dziurka na kable w strone ogladacz :) 1236 najlepiej jedna wtyczka niech bedzie pomarancz b-pomarancz zielony-bzielony na 2 to co zostalo tyle ze 12=jeden kolor+b-kolor; 36=2 kolor +2 b-kolor

nie ponosze odpowiedzialnosci jesli nie bedzie to dzialac skretka jest na tyle tania ze nie warto kombinowac

 

switchy w sieci moze byc chyba do bolu :) i to nawet w rzedzie jeszcze nie spotkalem sie z jakimis dgornymi ograniczeniami

ograniczenia sa tylko do hubow ale kto o tym jeszcze dzis pamieta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Manial. Co do tego co napisałeś kilka postów wyżej to nie komentuję. Według mnie sam wątek jest na tyle .....tyczny żeby nie zastanawiać się nad tym dłużej... Polacy to kombinatorzy i wszystko muszą po swojemu. A potem forum jest zawalone tematami typu czemu mi to nie działa. na dodatek wejdzie jakiś newbie, przeczyta, sam zacznie identycznie kombinować i problemy mnożą się jak stonki. Przecież po to są RFC i inne IEEE żeby regulować takie rzeczy. Jeśli ktoś jest eksperymentatorem, to niech nie miesza ludzim w głowach, dopóki sam nie sprawdzi. Nie na darmo ktoś już raz coś wymyślił, a trwało to kilka dobrych lat, żeby teraz odkrywac Amerykę od nowa...

 

--> Timm

 

teoretycznie może ich pracować nieskończenie wiele, ale praktycznie... Jak ktoś wie co to TTL i Broadcast to zrozumie. Jak nie wie? (łer iz maj słownik???) :)

 

Pozdrawiam wszystkich :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

--> Timm

 

teoretycznie może ich pracować nieskończenie wiele, ale praktycznie... Jak ktoś wie co to TTL i Broadcast to zrozumie. Jak nie wie? (łer iz maj słownik???) :)

 

Pozdrawiam wszystkich :)

I znowu sie zatrzyna teoretyzowanie - nieskonczenie wiele nie z matemtycznej definicji tylko z praktyki czyli spokojnie w jeden sieci mozesz wsadzic kilkadziesiat, kilkaset switchy i nie masz najmniejszego problemu z rozgloszeniami a co do ttl to juz pozostawie bez komentarza...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...