Skocz do zawartości
J-A-J-O

Monitor 19' a wzrok...

Rekomendowane odpowiedzi

Jakieś pół roku temu zmieniłem monitor z 15' Dayteka na 19' SAMSUNGA 957DF i zauwarzyłem że mój wzrok od tamtej pory znacznie się pogorszył. Na dayteku też to zauwarzyłem, ale dopiero po 4 latach użytkowania, a tu zmieniał monitor i widze pogorszenie już po pół roku... Od czego to zależy?? Może jak już wzrok zaczyna się psuć od ekranu, to potem psuje się coraz szybciej, a może poprostu ten SAMSUNG jest kiepski??

 

Co o tym myślicie i jak moge temu zapobiec?? Nie chce soczewek ani okularów... :x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To kwestia wielu czynnikow. Rozdzielczosc, odswiezanie, jakosc obrazu i warunki oswietleniowe to chyba te najwazniejsze. CRT sa wrazliwe na jakosc dostarczanego sygnalu stad tez roznica miedzy kartami markowymi i niemarkowymi (ew. debesciak w stylu Matrox'a). Z rozdzielczoscia to wiadomo, wieksza - mniejsze literki, wiec i oczy sie bardziej mecza - w tym momencie karty w stylu Matrox pokazuja, co potrafia w dobrym tego slowa znaczeniu (ostrosc obrazu). Odswiezanie - im wiecej tym lepiej - 85Hz to nie jest tak duzo. Oswietlenie - jakas lampka tak ustawiona, zeby klawiatura byla dobrze oswietlona i zeby nie bylo duzej roznicy w jasnosci przy przechodzeniu wzrokiem z klawiatury na monitor. Czynnikow jest masa tak w ogole, tyle mi sie w tej chwili nasuwa. Ogolnie przejscie na LCD z reguly daje poprawe jakosci pracy. Niestety nie idzie do w parze z poprawa sytuacji w portfelu :-). Jagodki warto jesc tak poza tym :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw max odswiezanie jakie daje monit bez pogorszenia ostrosci (czyli powiedzmy jeden mniej niz wyciaga). Sprawdz czy masz dobra ostrosc, to jest trudne bo zawsze wydaje sie ze jest dobrze ale generalnie powinienes w texcie na calym ekranie widziec wyraznie pixele. Z rozdzielczoscia tak nie szalej moim zdaniem :) KUP OKULARY i trzymaj sie z dala od monitora - tj. tak z 50cm conajmniej. Obserwuj czy podczas pracy nie zblizasz sie coraz bardziej do monitora, jesli tak to koniecznie okurary. W dodatku masz pewnie wtedy astygmatyzm (jak ja) i powinienes robic przerwy coby oczy wrocily do normalnego ksztaltu.

I powaznie, idz do okulisty, zbadaj wzrok i kup okulary, mozesz nosic tylko do kompa. Jesli tak nie zrobisz to po kilku miesiacach bedziesz mial taki wzrok, ze okulary i tak bedziesz musial kupic i pewnie nosic caly czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja jestem posiadaczem 19 calowego monitora od 2-lat i dobrze wszystko widze ale mam 1024-768 120hz w czasie WIN ,Gier i Filmow 120hz i zawsze gram 1xxx-7xx . Ustaw sobie mniejsza rosdziałke i zwieksz Hz no i tak ja koledzy pisali w nocy lub jak juz sie robi ciemno zapal sobie leciutko lampke no i od monitora min te 50cm ja siedze ok 70cm a w czsie filmow ok 120. Moze tez masz za bardzo utawiona ostrosc obrazu i oczy sie mecza .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tez mam tego samsunga, ale nie Df tylko 957MB. Przesiadlem sie z samtrona co mial w 800x600 85hz :lol: teraz normalnie w windows przy rozdzielczosci 1152x864 mam 100Hz. Oczy mi sie wogole nie meczą nawet jak siedze przy kompie 8h(z malymi przerwami)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw max odswiezanie jakie daje monit bez pogorszenia ostrosci (czyli powiedzmy jeden mniej niz wyciaga). Sprawdz czy masz dobra ostrosc, to jest trudne bo zawsze wydaje sie ze jest dobrze ale generalnie powinienes w texcie na calym ekranie widziec wyraznie pixele. Z rozdzielczoscia tak nie szalej moim zdaniem :) KUP OKULARY i trzymaj sie z dala od monitora - tj. tak z 50cm conajmniej. Obserwuj czy podczas pracy nie zblizasz sie coraz bardziej do monitora, jesli tak to koniecznie okurary. W dodatku masz pewnie wtedy astygmatyzm (jak ja) i powinienes robic przerwy coby oczy wrocily do normalnego ksztaltu.

I powaznie, idz do okulisty, zbadaj wzrok i kup okulary, mozesz nosic tylko do kompa. Jesli tak nie zrobisz to po kilku miesiacach bedziesz mial taki wzrok, ze okulary i tak bedziesz musial kupic i pewnie nosic caly czas.

Myślisz o okularach korygujących, czy z filtrem przeciw promiennym?? Widziałem w Synoptyku takie do kompa, ale wydatek 400 zł jak wydałem 700 na monitor to raczej nie na moją kieszeń...

 

Macie racje, do okulisty się musze udać, widze coraz gorzej i nie chce nosić na stałe pingli, jak miałem Daytka to do kompa używałem przeciw słonecznych :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do okularow, gdy kupowalem nowe kilka miesiecy temu, wzialem w Vision Express najlepsza opcje antyrefleksu, specjalnie do pracy przed monitorem (mialem jeszcze wtedy w pracy CRT 8O). Nie powiem, zeby w porownaniu ze szklami bez niczego zaszla jakas wielka roznica w komforcie pracy z CRT...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślisz o okularach korygujących, czy z filtrem przeciw promiennym?? Widziałem w Synoptyku takie do kompa, ale wydatek 400 zł jak wydałem 700 na monitor to raczej nie na moją kieszeń...

 

Macie racje, do okulisty się musze udać, widze coraz gorzej i nie chce nosić na stałe pingli, jak miałem Daytka to do kompa używałem przeciw słonecznych :lol:

Po pierwsze korygujace. Antyrefleksy moim zdaniem robia co innego ale okulisci mowia ze nie zaszkodzi. Generalnie nie znam sie na tych "do komputera" ale wydaje mi sie to byc troche jazda na obawach i marketing. Ale podkreslam jeszcze raz, nie wiem tak naprawde nic na ten temat.

A co do korygujacych, jesli masz tak jak ja astygmatyzm to efekt lancuchowy sie robi, korekta jest konieczna. Jesli nie masz astygmatyzmu to z tego co wiem tez zle sie dzieje bo gdy masz slabsza ostrosc w oku za bardzo przyblizasz sie do monitora a to znowu bardziej szkodzi oczom.

Ja np rozwalilem sobie oczy w dwa miesiace wakacji, na swierzo kupionym kompie gdy nie wiedzialem o tym nic i uzywalem 14" na 60Hz :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siedź 10 metrów od kompa,będzie dobrze :lol:  :lol:  :lol:

Witamy na forum, jako że jesteś nowy i możesz nie znać regulaminu to polecam ci zaczęcie przeglądania go właśnie od niego. A tak na przyszłość to postaraj się żeby albo twoja wypowiedź wnosiła coś nowego do topicu, albo przynajmniej była śmieszna...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj, widze typie że nie łapiesz pojęcia "forum komputerowe", jak chcesz pogadać to walnij na PW albo GG a nie tu.

 

Co do mojego poczucia humoru to rzeczywiście nie łapie tekstów w stylu "komunizm to jest coś", jak lubisz tego typu humor to zapraszam cię na www.kupa.prv.pl uśmiejesz się do za<span style="color:red;">[ciach!]</span>ia. Miłego srania. :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

siema

 

tez mam 19 w chacie a tam gdzie sie ucze 15 samsunga oby dwie i tam mam 75hz tu 85 rozdzilka wyzej i moge powiedziec tylko tyle jestem slepy jak kret okularow nie nosze bo nie ... ale je mam do szkoly bo nie widze z tablicy mimo ze nie siedze na koncu tylko w polowie ale widac tak juz musi byc .. ale oczy zepsulem przez pol roku moze mniej jak mialem awarie monitora i mialem tylko 60 hz i to z moimi dalo popalic moim slepiom ..teraz zaluje ale co przeciez operacji sobie nie zrobie bo chyba sie nawet nie da a jak sie nic nie zmieni to soczewki i jakos bedzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie zasada jest taka: im wieksza powierzchnia na jaka sie patrzy tym wzrok sie mniej meczy. Ale oczywiscie pod warunkiem, ze jakies minimalne normy ergonomii sa spelnione.

Tak wiec w Twoim przypadku przejscie z 15cali na 19 powinno byc ni mniej ni wiecej jak tylko balsamem na umeczone oczy. Jednak jako, ze tak sie nie stalo to wniosek jest jeden. Ergonomia tej 19 kuleje. Czy jest to ostrosc, czy herce, czy znieksztalcenia itp. - sam sobie odpowiedz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja np rozwalilem sobie oczy w dwa miesiace wakacji, na swierzo kupionym kompie gdy nie wiedzialem o tym nic i uzywalem 14" na 60Hz :/

:( Dlaczego te pieprzone świry tak mało o tym gwiżdżą w tv, gazetach itp... Niestety, to samo u mnie, zanim zdążyłem się lekko zagłębić w tematy komputerowe i wziąć w łapy pierwszą lepszą gazetkę komputerową, moje oczy już zdążyły odczuć 15" noname i 60hz... Co prawda to "tylko" ok. -1 na gałe, ale to i tak już jest wyrok na szmatławe szkiełka... Wieczorem jak siedze w odl. 50cm to już obraz jest rozmyty, zwłaszcza po czytaniu... Ehh...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie zasada jest taka: im wieksza powierzchnia na jaka sie patrzy tym wzrok sie mniej meczy. Ale oczywiscie pod warunkiem, ze jakies minimalne normy ergonomii sa spelnione.

Tak wiec w Twoim przypadku przejscie z 15cali na 19 powinno byc ni mniej ni wiecej jak tylko balsamem na umeczone oczy. Jednak jako, ze tak sie nie stalo to wniosek jest jeden. Ergonomia tej 19 kuleje. Czy jest to ostrosc, czy herce, czy znieksztalcenia itp. - sam sobie odpowiedz.

Hmm. Terietycznie tak być powinno a praktyka jest inna. Pracuje na aplikacjach CAD-owskich i z racji tego "od zawsze" pracowałem z dużymi monitorami. Kiedyś wydawało mi się że 19 daje po oczach. Zmiana na 21 mnie uświadomiła że może być jeszcze gorzej... Zaznaczam że zawsze dobierałem właściwą rozdzielczość i możliwie wysokie odświeżanie. Oczy się do tego przezwyczajają, tylko po pewnym czasie wychodząc na trawkę zauważasz że jest coś nie tak... Teraz mam 19 LCD i jest cool! Tylko siadając w domu do 17-tki, oczy zaczynają mi łzawić...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W wiekszosci przypadkow jest to kwestia kijowego wyjscia analogowego na karcie graficznej (Matrox G400 nie ma sobie rownych) i po prostu gownianego monitora (ew. trefnego egzemplarza). Mialem przez dlugi czas 21 calowa Nokie ze zwyklym wypuklym kineskopem i praca w 1280x1024@75Hz nie sprawiala mi zadnej przykrosci. Pracowalbym w wiekszej rozdzielczosci, ale ograniczenie monitora dalo znac o sobie (1600x1200@60Hz). Wszystko to podpiete do Matroxa G400.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, karta tez ma wplyw, ja po przesiadce z gf2 ktora spalilem na jakies stare s3 savage3d zauwazylem znaczy spadek ostrosci po bokach. W pracy jak mieszalem kartami to wybralem rive tnt2 (tu nie gram) bo miala lepsza ostrosc niz gf2. Tu jest zaleta LCD bo przy cyfrowym wyjsciu nie ma szans ze sie nie trafi z karta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I ja mam podobny problem :( Za dlugo siedzialemn za monitorem CRT. Sadzilem ze Samsung 17" serii "p" uchroni moje oczy. Niestety, mylilem sie. Padlo mi "naszczeście' tylko jedno (-1) ale i tak komfort widzenia znacznie sie pogorszyl.

Po dlugich namyslach i przegladaniu zawartosci portfela podiolem decyzje. Mam zamiar kupic, jak sie uda LCD 19" za 3 kola, jak nie jakies LCD 17" Troszke mnie na to nie niestac i przez jakis czas zakup ten bedzie wisial nademna, ale przeraza mnie wizja (- 2) na lewe i prawe oko.

Co do klasycznych monitorow to sprzedawca bedzie napewno wciskal kit ze nowe czy nowsze CRT z super extra filterm ochronia nasze oczy ale to bedzie tylko marketingowa papka. Jesli Was stac to kupujcie LCD, tansze to od okularow zmienianych co jakis czas do konca zywota. Zdrowych oczu kupic narazie sie nie da.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ziom sprawa jset taka, po pierwsze nos okulary teraz do kompa bo bedzie Ci leciala wada na leb na szyje. Jesli teraz bedziesz korygowal te -1 to na ulicy bedziesz przez lata sobie chodzil na luzie bez okularow a jak teraz nie bedziesz korygowal przy kopie czy czytaniu to niedlugo bedziesz po ulicy biegal w okularach by nie wejsc pod samochod. A zauwaz ze przeciez w kazdym amerykanskim filmie bohaterowie zakladaja do kompa czy czytania okulary (tak ja sie pocieszalem jak sie dowiedzialem ze mam wade :lol: ) CRT nie sa zle IMO, tylko trzeba dbac. Jesli myslisz nad LCD to uwazaj na 17", zazwyczaj maja rozdzielczosc 1200, dla mnie to za duzo, wlasciwie tylko dlatego ogladam sie za 19" bo tez maja ta rozdzielczosc najczesciej. Generalnie uzywalbym przy tej powierzchni rozdzielczosci 1200 bo tak uzywam cale zycie (1152 na 19"CRT, 1024 na 17"CRT, 800 na 15"CRT).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hm, rozwaz kupno LCD, poza tym marchewki jedz :> .

Ja natomiast mam mojego marvina 17'' i tez zaczynam zauwazac pogorszenie sprawnosci moich oczu przepieknych :( . Dlatego w wakacje zamierzam kupic sobie jakies lcd 17''. Coz, z 2,5k zł musze liczyc na to :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...