Skocz do zawartości
Thoom

Asus P4P800 i Serial ATA

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem zapytać o jedną rzecz. Czy jeśli w biosie mam włączony kontroler Serial ATA, ale nie jest do niego podłączony żaden dysk, czy windows XP powinien widzieć ten kontroler, czy dopiero jak się podłączy dysk, bo u mnie w menadżerze urządzeń nie ma po nim śladu?

 

Oczywiste jest, że kontrolery IDE są widziane w systemie nawet jak dysk nie jest podpięty. A jak jest z Serial ATA?

 

Proszę także o opinie lub wyjaśnienie użytkowników płyt głównych innych producentów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właściwości urządzenia

Opis sterownika Intel® 82801ER SATA RAID Controller

Data sterownika 2003-06-17

Wersja sterownika 3.5.0.2568

Dostawca sterownika Intel

Plik INF oem0.inf

 

Zasoby sprzętowe

IRQ 18

Port EED0-EEDF

Port EF68-EF6F

Port EF80-EF83

Port EF84-EF87

Port EF88-EF8F

To mi się wyświetla jak jest włączony sata nawet kiedy odłącze raid i odpale system z normalnego dysku. Pamiętaj że raid w asusie włącza się w dwóch miejscach. NA początku tam gdzie ustawiasz dyski ustalasz rodzaj pracy kontrolera no i sam kontroler (nie pamietam jak się to nazywa musiałbym resetować kompa)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, niby ustawienia kontlorera wiem gdzie są, ale wygląda na to że jest jednak wyłączony, skoro system go nie wykrywa. Mógłby ktoś sprawdzić w biosie na Asusie P4P800 jak włączyć ten kontroler?

 

U mnie w Menadzerze urządzeń jest tylko jeden wpis dotyczący oczywiście aktywnego kontrolera IDE (mam podłączone dwa dyski oraz nagrywarke i CDROM - więc oba kanały IDE są całkowicie zajęte), natomiast ani śladu po Serial ATA (w P4P800 Serial ATA jest wbudowany w chipset Intela). Nie mam niestety dysku SerialATA, żeby sprawdzić czy po podłaczeniu ten kontroler się uaktywni...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Polecam Instrukcje obslugi, jest to bardzo dobrze opisane.

 

Ale opisze to:

Jesli masz zajete wszystkie porty Paralel-Ata, to mozesz podloczyc 2 dyski Serial-Ata tylko jesli masz system operacyjny Win 2000 lub XP.

 

W biosie musisz ustawic:

w opcji- On board Oeration Mode: wlacz ENHANCED MODE

w opcji- Enhanced Mode saport ON wlacz S-ATA

 

mozesz jeszcze ustawic czy chcesz miec Raid na S-ATA

 

to tyle

Jak bedziesz mial problem to pisz

 

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, niby ustawienia kontlorera wiem gdzie są, ale wygląda na to że jest jednak wyłączony, skoro system go nie wykrywa. Mógłby ktoś sprawdzić w biosie na Asusie P4P800 jak włączyć ten kontroler?

 

U mnie w Menadzerze urządzeń jest tylko jeden wpis dotyczący oczywiście aktywnego kontrolera IDE (mam podłączone dwa dyski oraz nagrywarke i CDROM - więc oba kanały IDE są całkowicie zajęte), natomiast ani śladu po Serial ATA (w P4P800 Serial ATA jest wbudowany w chipset Intela). Nie mam niestety dysku SerialATA, żeby sprawdzić czy po podłaczeniu ten kontroler się uaktywni...

Jeżeli bedziesz tak dobry i napiszesz mi jak mam to zrobic krok po kroku to z mila checia CI pomoge. 8) Jestem lamerem jakich malo :oops: dlatego potrzebuje wskazowek. :roll:

Mam plyte Asusa P4C800 Deluxe.

Reszta jest zalezna tylko od Ciebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

W biosie musisz ustawic:

w opcji- On board Oeration Mode:    wlacz  ENHANCED MODE

w opcji- Enhanced Mode saport ON    wlacz  S-ATA

Dzięki za odpowiedź.

 

Sęk w tym, że tak własnie mam ustawione (instrukcję przeczytałem już wcześniej), a w Windowsie kontrolera Serial ATA jak nie było tak nie ma. A w biosie jest wszystko cacy, chyba że robię jakiś błąd... lub jestem ślepy.

 

Najciekawsze jest to, ze bios wyraźnie pokazuje zajęte oba kanały IDE (przez 2 dyski, nagrywarkę i CDROM - zajęty pierwszy master i slave, zajety drugi master i slave), oraz pokazuje wolny trzeci i czwarty kanał (co w moim przekonaniu tyczy się własnie dwóch wolnych kanałów SerialATA).

 

Próbowałem ustawić też Raida na SerialATA i wejść do biosu kontrolera (kombinacja klawiszy z instrukcji), ale z tego co doczytałem w instrukcji to trzeba mieć podłaczony chociaż jeden dysk do SerialATA, żeby móc wejść do biosu kontrolera i mieszać w ustawieniach RAID.

 

I jeszcze jedna uwaga. W ustawieniach biosu na default konfiguracja kontrolera wygląda dokłądnie tak jak napisał Velocity, czyli:

On board Operation Mode: ENHANCED MODE

Enhanced Mode support ON: S-ATA

Używam oczywiście WindowsaXP

 

ZNP:

 

Ty w Deluxie masz Raida na IDE i na Serial ATA i możesz włączać i wyłączać te kontrolery - to jest dopiero zamieszanie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli masz wszystko OK.

 

Podlocz dysk S-Ata i Winda go wykryje.

A zainstaluj tez: Intel® Chipset Software Installation Utility V5.02.1003.

 

Pozdro

No wiec mam w końcu pewność że wszytko jest ok :D Sterowniki oczywiście mam zainstalowane już dawno bo bez nich to ani rusz. Pozostaje zaopatrzyć się w dysk SerialATA i go podłączyć, wtedy system tak jak mówisz powinien wykryć kontroler SerialATA.

 

Ale... Właśnie wpadła mi na myśl mała kombinacja. Mam dwa dyski IDE podłaczone do jednego kontrolera (master i slave). Żeby zwiększyć ich wydajność, przydałoby sie przenieść jeden z dysków na kontroler SerialATA. Czy opłaca się kupować przejściówkę na SerialATA??? Coś niecoś czytałem o przejściówce Abita Seriell (koszt 83 zł w Sirius.pl). Warte to zachodu? Można gdzieś taniej kupić w Wawie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, nie warto inwestowac w przejsciowke do S-ATA.

 

Lepiej dozbieraj do kontrolera RAID na PCI lub sprobuj kupic uzywany na Allegro.

 

Podloczysz wtedy dyski w RAID 0 np. dokupujac drugi dysk 80 GB ,ale Baracudy cos kiepsko dzialajo w RAID.

Jak postawisz RAID 0 to napewno odczujesz poprawe w szybkosci.

 

No chyba ze masz duzy budrzet to zainwestuj w 2 dyski S-ATA i RAID 0 :)

 

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm tak właściwie to nie chodziło mi o RAID, ale o podłączenie dysków tak, aby działały na róznych kanałach (jeden na IDE drugi na SerialATA). Wtedy transfer między dyskami będzie mógł odbywac się w obie strony jednocześnie (czytaj: szybciej, choć i tak jest już szybko).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Kupiłem trzy dni temu płytę ASUS P4P800-SE i Chieftec 420W. Na linii +12V BIOS, Speedfan 3.14 pokazuje mi ~+9V. Co jest?? W poniedziałek sprawdzę napięcie miernikiem. A może wymiana BIOSu by pomogła )mam obecnie 1002.002?? Jak mam się do tego dokładnie zabrać??(nie mówcie mi tylko o instrukcji, bo z niej nie zbyt wiele można wywnioskować). Proszę o pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...