Skocz do zawartości
adamlog

CO JEST WAZNE W ZASILACZU...... ????

Rekomendowane odpowiedzi

chyba zeście zapomnieli ze zasilacze komputerowe to zasilacze IMPULSOWE, zasiłka konwencjonalna z taką mocą (np 300, 350W miała bytransformator o masie 15 kG). Więc nie mylcie konstrukcji bo tu nie ma takiego schematu trafo>diody>kondensatory, tylko to jest owiele bardziej złożone. Poczytajcie sobie o przetwornicach impulsowych (gen taktujący, tranzystory przełączające, dławiki i kondensatory ale nie do filtrowania tylko do magazynowania energi podczas przełączania w każdym cyklu).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja sie wypowiem o moich tragicznych wynikach:

-zasilacz pierwszy w moim kompie to HuntKey 300W(cena ~120zl)-utrzymuje konfig z podpisu pomijajac dyski(innymi slowy tylko zlaczka ATX jest podlaczona)

-zasilacz drugi(dziala jednoczesnie z tamtym) to jakis podrzedny Megabajt 350W,ktrorego zadaniem bylo odciazyc HuntKeya i zajac sie dyskami,wiatrakami(6).

Nie male bylo moje zdziwienie,gdy okazalo sie ze i tak Huntkey nie wyrabia,poniewaz napiecia sa jak nastepuje(wskazane przez speedfan):

-5v- od 4,95 do 5,03

-12v- od 12,22 do 12,29

-vcore-od 1,63 do 1,65

-vcore2- od 1,31 do 1,33 (btw od czego to napiecie jest?)

-3,3v- od 2,99 do 3,02

Coz mozecie poradzic na dobry poczatek?Zamiana zasilaczy chyba duzo nie da,w koncu te Megabajty sa lekko oszukane..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja sie wypowiem o moich tragicznych wynikach:

-zasilacz pierwszy w moim kompie to HuntKey 300W(cena ~120zl)-utrzymuje konfig z podpisu pomijajac dyski(innymi slowy tylko zlaczka ATX jest podlaczona)

-zasilacz drugi(dziala jednoczesnie z tamtym) to jakis podrzedny Megabajt 350W,ktrorego zadaniem bylo odciazyc HuntKeya i zajac sie dyskami,wiatrakami(6).

Nie male bylo moje zdziwienie,gdy okazalo sie ze i tak Huntkey nie wyrabia,poniewaz napiecia sa jak nastepuje(wskazane przez speedfan):

-5v- od 4,95 do 5,03

-12v- od 12,22 do 12,29

-vcore-od 1,63 do 1,65

-vcore2- od 1,31 do 1,33 (btw od czego to napiecie jest?)

-3,3v- od 2,99 do 3,02

Coz mozecie poradzic na dobry poczatek?Zamiana zasilaczy chyba duzo nie da,w koncu te Megabajty sa lekko oszukane..

kup takiego modecoma jak ja bez problem uciagnie twoj system :)

http://benchmark.pl/artykuly/testy/zasilac...com_350GTF.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba zeście zapomnieli ze zasilacze komputerowe to zasilacze IMPULSOWE, zasiłka konwencjonalna z taką mocą (np 300, 350W miała bytransformator o masie 15 kG). Więc nie mylcie konstrukcji bo tu nie ma takiego schematu trafo>diody>kondensatory, tylko to jest owiele bardziej złożone. Poczytajcie sobie o przetwornicach impulsowych (gen taktujący, tranzystory przełączające, dławiki i kondensatory ale nie do filtrowania tylko do magazynowania energi podczas przełączania w każdym cyklu).

Ja o tym nie zapomnialem bo troche czytalem o zasilaczach impulsowych i wiem ze tam niema prostej zasady ze prad plynie albo nieplynie tylko ze wszystko pracuje jakos jeden wielki zbiornik energii pracujacy z duza czestotliwoscia. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  Poczytajcie sobie o przetwornicach impulsowych (gen taktujący, tranzystory przełączające, dławiki i kondensatory ale nie do filtrowania tylko do magazynowania energi podczas przełączania w każdym cyklu).

dzieki wirus za rade - zdales juz mature? czym sie różni filtrowanie od magazynowania energii :D lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do tego, że cięższy zasilacz zawsze będzie lepszy..........to bym się z tym niezgodził, dlaczego?

A dlatego, że jeżeli 1 ma pasywne pfc a drugi aktywne to ten 1 prawie zawsze będzie cięższy choćby nawet w środku była pustka jak w codegenie.

Właśnie miałem w łapkach wczoraj Seasonica 300W bez pfc i Linkworlda 300W z pasywnym pfc. Teraz możecie zgadywać, który lepszy? Bo ja już wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do tego, że cięższy zasilacz zawsze będzie lepszy..........to bym się z tym niezgodził, dlaczego?

A dlatego, że jeżeli 1 ma pasywne pfc a drugi aktywne to ten 1 prawie zawsze będzie cięższy choćby nawet w środku była pustka jak w codegenie.

Właśnie miałem w łapkach wczoraj Seasonica 300W bez pfc i Linkworlda 300W z pasywnym pfc. Teraz możecie zgadywać, który lepszy? Bo ja już wiem.

nie mow bzdur to tak samo jak na allegro nieuzywane zasilki sprzedaja :lol: ciezszy zawsze bedzie lepszy i nie chodzi tu o porownanie takich samych modeli :wink: zobacz co ma w srodku modecom 400pfn tam niue ma gdzie palca wlazyc i ma aktywne pfc i co :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ste3an jak zwykle expertyzy wydaje :D - zasilacz z pasywnym PFC jest cięższy niz z aktywnym (vide chief360), Fortron GTP od Parady był nieuzywany i mogę z całą pewnością stwierdzić (po analizie zdjęcia z Benchmrk.pl) że jest inny od Modecoma 350GTF, ma aktywne PFC, nieco inne sterowanie (moze to przez to PFC) zupelnie inny noisekiller - chociaz "na oko" część energetyczna jest taka sama (sądząc po elementach pasywnych)

 

tak wiec tym bardziej podtrzymuje swoją tezę - kupujacy Modecoma płacą 40 zł za gwarancję oraz za brak aktywnego PFC :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ste3an jak zwykle expertyzy wydaje  :D - zasilacz z pasywnym PFC jest cięższy niz z aktywnym (vide chief360), Fortron GTP od Parady był nieuzywany i mogę z całą pewnością stwierdzić (po analizie zdjęcia z Benchmrk.pl) że jest inny od Modecoma 350GTF, ma aktywne PFC, nieco inne sterowanie (moze to przez to PFC) zupelnie inny noisekiller - chociaz "na oko" część energetyczna jest taka sama (sądząc po elementach pasywnych)

 

tak wiec tym bardziej podtrzymuje swoją tezę - kupujacy Modecoma płacą 40 zł za gwarancję oraz za brak aktywnego PFC :D

no tak 3 lata gwarancji i nowiusienki model :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no nie nowiusienki bo pasywne PFC jest starszym rozwiazaniem niz aktywne... powiedzialbym ze STARY model - takie FSP na allegro sa po 70 zł - tak więc rozszerzyłbym swoją tezę że nabywcy modecoma płacą 100% więcej za 3 lata gwarancji (co nie jest niczym złym)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no nie nowiusienki bo pasywne PFC jest starszym rozwiazaniem niz aktywne... powiedzialbym ze STARY model - takie FSP na allegro sa po 70 zł - tak więc rozszerzyłbym swoją tezę że nabywcy modecoma płacą 100% więcej za 3 lata gwarancji (co nie jest niczym złym)

sluchaj ty tutaj nie jestes od tych allegrowiczow???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jasne - a zwlaszacza z firmy SCK... dostaję stówe od każdego zasilacza który spylą... aha - i jeszcze jestem tajnym agentem NVidii i dostaje 10$ od kazdego SoundStorma obecnego na forum a kupionego dzięki mojej skromnej opinii

widze ze nie mozesz przebolec ze przepłaciłeś za gwarancję :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jasne - a zwlaszacza z firmy SCK... dostaję stówe od każdego zasilacza który spylą... aha - i jeszcze jestem tajnym agentem NVidii i dostaje 10$ od kazdego SoundStorma obecnego na forum a kupionego dzięki mojej skromnej opinii

widze ze nie mozesz przebolec ze przepłaciłeś za gwarancję :lol:

ja w zupelnosci jestem usatysfakcjonowany z zakuou zasilki nikogo nie pytalem sie o wybor :bij:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"nie mozesz przebolec ze przepłaciłeś za gwarancję"

 

To nie chodzi tylko o długość gwarancji (chociaż to jest. b.ważne jak dla mnie) Sam nie lubie kupować na allegro ważnych podzespołów. Mogę tam kupić cooler, wentylator, nawet obudowe (ale bez zasilacza).

Najlepszym przykładem są zasilacze "delta" z allegro.

Po prostu są rzeczy które mogę kupić/polecić kupno na allegro a są rzeczy których nie. I wiele osób tak ma.

Gdyby fortron 300W GTP był do kupienia w sklepie za 100-120zł nawet z roczną gwarancją to bym go mógł polecać. ALE GO NIE MA. Dlatego mogę polecić ModeComa 350GTF ale nie fortrona 300W GTP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  Poczytajcie sobie o przetwornicach impulsowych (gen taktujący, tranzystory przełączające, dławiki i kondensatory ale nie do filtrowania tylko do magazynowania energi podczas przełączania w każdym cyklu).

dzieki wirus za rade - zdales juz mature? czym sie różni filtrowanie od magazynowania energii :D lol

no ku...... nic mi tak ciśnienia nie podnisi jak takie lole nidouczone. Tka sie składa ze juz po maturze jestem ..i po tech. elektronicznym też. Niestety (dla ciebie) filtrowanie od magazynowania energi sie dość znacznie różni, a czym? doczytaj sobie!!! :evil:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  Poczytajcie sobie o przetwornicach impulsowych (gen taktujący, tranzystory przełączające, dławiki i kondensatory ale nie do filtrowania tylko do magazynowania energi podczas przełączania w każdym cyklu).

dzieki wirus za rade - zdales juz mature? czym sie różni filtrowanie od magazynowania energii :D lol

no ku...... nic mi tak ciśnienia nie podnisi jak takie lole nidouczone. Tka sie składa ze juz po maturze jestem ..i po tech. elektronicznym też. Niestety (dla ciebie) filtrowanie od magazynowania energi sie dość znacznie różni, a czym? doczytaj sobie!!! :evil:

olej go :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... aha WRX ciezar czym wiekszy tym lepszy to ktory bedzie lepszy chif. wazacy 4,53kg czy modecom wazacy 4,54kg ...

To jest waga przed czy po naklejeniu plomby gwarancyjnej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  Poczytajcie sobie o przetwornicach impulsowych (gen taktujący, tranzystory przełączające, dławiki i kondensatory ale nie do filtrowania tylko do magazynowania energi podczas przełączania w każdym cyklu).

dzieki wirus za rade - zdales juz mature? czym sie różni filtrowanie od magazynowania energii :D lol

filtrowanie od magazynowania energi sie dość znacznie różni, a czym? doczytaj sobie!!! :evil:

ja czytac nie umiem wiec moze bylbys tak mily i mnie i forumowiczów objasnil :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra, wysile sie specjalnie dla ciebie, otóż w filtrach np RC kondensatory owszem, gromaczą energię, ale od tego jest kondensator zeby to robił bo od tego jest. Rzecz w tym że w filtrze to gromadzenie jest jakby po drodze, niezamierzone. Kondensatory te największe w zasilaczach impulsowych nie filtrują napięcia; a dla czego?? 1. przy taki prądach jakie się osiąga z zasilaczu komputerowym musiały by mieć pojemność kilka-kilkadziesiąt tysięcy micro F. 2. Przetwornica w zasilaczu impulsowym pracuje przy częstotliwościach kilkudziesięciu kHz i żeby wygładzić takie krutkie tętnienia potrzebna jest nieznaczna pojemność. No więc co robią takie wielkie kądzioły w zasilaczu? Otóz spełniają kluczową role. Gen. taktujący dokonuje przełączenia 220V>transformator>mostek>KONDENSATORY na KONDENSATORY> stabilizatory i filtry>wyjście. I tu sie wydało, w tej roli te kondensatory magazynują energię (zjawisko celowe i zamierzone!) która po chwili zostaje skierowana na wyjście układu. Wnikliwy umysł zauważy że w chwili w której zamknięty jest obwód KONDENSATOR>wyjście, bardziej obciążone są właśnie te kondensatory. W skutek tego wymagania im stawianą są bardzo surowe. Zwykle są one jakich czołowych firm na napięcie co najmniej kilkudziesięciu V i temperaturę graniczną 100-120 st. Celcjiusza. Jak ktoś się martwi że mu sie kondzioły nagrzały do np 70 stopni (był tu taki post) to może spać spokojnie, chyba za ma codeshita.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do tego, że cięższy zasilacz zawsze będzie lepszy..........to bym się z tym niezgodził, dlaczego?

A dlatego, że jeżeli 1 ma pasywne pfc a drugi aktywne to ten 1 prawie zawsze będzie cięższy choćby nawet w środku była pustka jak w codegenie.

Właśnie miałem w łapkach wczoraj Seasonica 300W bez pfc i Linkworlda 300W z pasywnym pfc. Teraz możecie zgadywać, który lepszy? Bo ja już wiem.

nie mow bzdur to tak samo jak na allegro nieuzywane zasilki sprzedaja :lol: ciezszy zawsze bedzie lepszy i nie chodzi tu o porownanie takich samych modeli :wink: zobacz co ma w srodku modecom 400pfn tam niue ma gdzie palca wlazyc i ma aktywne pfc i co :lol:

Czy ty masz zawsze skłonności do przypi...lania się do cudzych opinii, czy po prostu lekarz cię oszukuje?

 

Napisałem że nie zawsze tak musi być, aby cięższy był lepszy, a nie że lżejszy jest lepszy i poparłem to przykładem. Najpierw zrozum, potem bluzgaj na innych, bo braki w kulturze wychodzą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do tego, że cięższy zasilacz zawsze będzie lepszy..........to bym się z tym niezgodził, dlaczego?

A dlatego, że jeżeli 1 ma pasywne pfc a drugi aktywne to ten 1 prawie zawsze będzie cięższy choćby nawet w środku była pustka jak w codegenie.

Właśnie miałem w łapkach wczoraj Seasonica 300W bez pfc i Linkworlda 300W z pasywnym pfc. Teraz możecie zgadywać, który lepszy? Bo ja już wiem.

nie mow bzdur to tak samo jak na allegro nieuzywane zasilki sprzedaja :lol: ciezszy zawsze bedzie lepszy i nie chodzi tu o porownanie takich samych modeli :wink: zobacz co ma w srodku modecom 400pfn tam niue ma gdzie palca wlazyc i ma aktywne pfc i co :lol:

Czy ty masz zawsze skłonności do przypi...lania się do cudzych opinii, czy po prostu lekarz cię oszukuje?

 

Napisałem że nie zawsze tak musi być, aby cięższy był lepszy, a nie że lżejszy jest lepszy i poparłem to przykładem. Najpierw zrozum, potem bluzgaj na innych, bo braki w kulturze wychodzą.

a ja bluzgam na kogos gdzie :wink: ? to ty sie wtracasz zawsze mi ze modecom to tak naprawde 3000gtp zallegro jakbys byl niespelna :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 otóż w filtrach np RC kondensatory  owszem, gromaczą energię, <cut> Kondensatory te największe w zasilaczach impulsowych nie filtrują napięcia; a dla czego?? 1. przy taki prądach jakie się osiąga z zasilaczu komputerowym musiały by mieć pojemność kilka-kilkadziesiąt tysięcy micro F. .

:lol: magazynowanie i owszem odbywa sie ale w lampie błyskowej...

 

wracajac do tematu - na wyjsciu jest normalny filtr CLC a kondensatory mają kilka tysiecy uF (4700uF w FSP)

 

 

Gen. taktujący dokonuje przełączenia 220V>transformator>mostek>KONDENSATORY na KONDENSATORY> stabilizatory i filtry>wyjście..

jednak nie znasz dzialania zasilacza ATX - polecam przestudiowanie najprostrzego schematu... mostek uzywany jest przed transformatorem i tam są najwieksze wymiarowo kondensatory (w filtrze 220V) stabilizator jest tylko jeden na 3,3V,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...