Skocz do zawartości
txc

Radiowy internet na 5 pc zwyklym lanem

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam radiowy dostep do internetu i mam zamiar udostepnic polaczenie pozostalym komputerom (5).

 

Tak widze to ja:

 

Zloze serwerek, ktory bedzie pelnil role routera i firewalla z NATem.

Serwerek bedzie mial w srodku: P100MHz, 32MB RAM, HDD ok 1GB.

Nie bedzie mial monitora ani klawiatury i myszy.

Serwer bedzie mial karte radiowa PCI, przez ktora to bedzie laczosc z internetem. Karta sieciowa bedzie podlaczona do switcha.

Na serwerze bedzie najprawdopodobniej Debian.

 

Reszta komputerow bedzie miala Win95 i beda podlaczone do switcha. Kable beda krotkie (ok 10m) tylko jeden bedzie mial ok 20m.

 

Teraz prosba o opinie:

 

Jaki switch polecicie do powiedzmy 120 zł? Myslalem nad D-Linkiem 8 portowym.

 

Moze macie jeszcze jakies zastrzezenia, pomysly ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedna sprawa, czy taki routing bedzie bezpieczy? tzn. czy provider bedzie mogl odkryc ze lacze jest routowane? provider udostepniajacy lacze internetowe jest od niedawna na rynku i nie ma zbyt duzo klientowm, dlatego sie pytam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedna sprawa, czy taki routing bedzie bezpieczy? tzn. czy provider bedzie mogl odkryc ze lacze jest routowane? provider udostepniajacy lacze internetowe jest od niedawna na rynku i nie ma zbyt duzo klientowm, dlatego sie pytam.

z wykryciem takiego czegos nie ma problemu. wystarczy ze provider zlapie pare pakietow od ciebie, i sprawdzi zawartosc pola TTL. po przejsciu przez router bedzie to wynosilo 127. bez routera wynosiloby 128...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

da sie to jakos obejsc? jest jakis program?

 

nie wiem czy mowisz o zwyklym routerze, czy o komputerze pelniacym funkcje routera?

jednym i drugim.

 

mozna by regenerowac ttl'a uzywajac routera na linuxie, ale o to trzeba by spytac kogos kto sie zna :wink: ja sie tym nie bawilem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

google.pl ;)

 

TTL.. przy kazdym "przeskoku" czyli dojsciu do kompa jakiegos sie zmiejsza. Czyli mozna wywnioskowac ze jesli pakiet przeskoczy przez 128 kompow to go juz nie bedzie ;D (ttl - time to live/life czy jakos tak :D)

 

TTLki mozna spokojnie modyfikowac...

 

Ale.. Jak chcesz podpiac karte sieciowa do switcha? o_O

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TTL.. przy kazdym "przeskoku" czyli dojsciu do kompa jakiegos sie zmiejsza. Czyli mozna wywnioskowac ze jesli pakiet przeskoczy przez 128 kompow to go juz nie bedzie ;D (ttl - time to live/life czy jakos tak :D)

time to live. i zmienia sie nie przy przjesciu przez komp, ale przez router (co zawiera w sobie specjalizowane routery jak i kompy pelniace funkcje routera).

wartosc pola ttl = 128 nadaje windows, inne systemy daja inne wartosci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wartosc pola ttl = 128 nadaje windows, inne systemy daja inne wartosci...

 

Oczywiscie ze to prawda, linux daje 64.

 

A co do przeskoku.. to ja slyszalem ze to przez kazda "maszyne", ktora napotka na swojej drodze a nie router...

 

W sumie moze sie zle zrozumielismy.. bo jesli to ma przejsc przez komp to zarowno jest to wtedy komp ktory pelni role routera. Trudno zeby pakiet przeszedl przez komputer stacjonarny ktorego sie uzywa do "domowej roboty". Co najwyzej ma do niego dojssc

 

Chodzilo mi o cos takiego:

wyslam komputer z A do B..

I zanim dojdzie do B, to wszystkie rzeczy na jej drodze nazwalem "komputerami"

 

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok wiem juz jak zmodyfikowac TTL na wyjsciu (trzeba pacha na iptables i rekompilacje jajka).

 

Czy w jakis inny sposób można to jeszcze wykryc? Np. jesli na hostach podpietych do sieci beda rozne systemy i rozne przegladarki? i jak to mozna obejsc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...