Skocz do zawartości
adam16v

Mocniejszy procesor czy grafika?

Rekomendowane odpowiedzi

Wiatm! zanajomy pracuje w programach takich jak "FLUENT 6.0" oraz "GAMBIT 2.0". O ile się oriętuje są to programy profesionalne, wymagające b.dobrego sprzętu. Poprosił mnie bym zastanowił się nad zestawem komputerowym dla niego. ma przeznaczone na wszystko około 7000 zł. wytyczne to: duży monitor i... żeby śmigał szybko :twisted: ! ogólnie znam się na sprzęci ale niewiem jaki procesor i karta graficzna najlepiej sprawdzi sie w takich aplikacjach, w jakich kumpel pracuje. prszę o rady co kupić. lekkie podkręcanie wchodzi w grę :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a monitor to CRt 19czy LCD 17-18 jak CRT to zzalezy w jakich rozdziałkach pracujesz to trzeba dobrac według rozdzielczosi jesli przy 1280-1024 to samsung albo LG 900p 100hz spoko osiagna jak 1600-1200 to tewz kazdy z nich 85hz ma a jesli czhcesz miec przy 1600-1200-100hz to Yiiama ok 1700zł za 19CRT (jakos tak :) )

Co do prockow to w pogramach biurowych i obrupakach dalej najwydajniejszy jest P4 HT powiedzmy 2.8 mhz HT +Asusa lub Abita + Zalmana 7000Cu i na 3200spoko a pewnie na 3400-3600mhz poleci co do grafy to nie wiem jak tam w tych programach ale ogulnie w grach i we wszystkich testach bdb wypada 9800pro 128mb(His+Arctic bdb sie kreca pewnie Xt przegonisz bez problemow) ramy to 2x512mb ddr 400 albo 466 moga byc Hynixy400mhz,kingmaxy 466 ,kingtony Hypre(drogie :) ) geil cl.2,5 spko na 2.0 przy 400mhz ida ,co do zasiłki to chieftec 420 bedzie git . twardziel to odzywiscie WD 10000obr no chyba ze zalezy ci na pojemnisci to jaks 200giga barr 7 albo WD

oczywiscie jaies dodatkiwe wentyle w budie minimum 2 sztuki po ok 20db glacintechy sa na Cooling.pl 19db i 1700obr sa bdb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli intel HT będzie spoko. ale ciągle niewiem jaką grafę tu zakupić, bo na Quadro to faktycznie można by całąkasę wydać. zastanawiałem się co by było lepsze, czy jakiś nowy fx, czy gf4 ti przerobiony na soft quadro, a może jakiś radek 9500, 9700, 9800. Na tym kompie praktycznie nikt niebędzie grał. ale te 2 programy co w opisie muszą śmigać jak błyskawica. z tego co kumpel mi pokazywał, to komp najpierw długo coś liczy a potem wizualizuje w 3d tak że można obracać obiekt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj jakichś modów na grafy. Kiedyś jeszcze w czasach Gf3TI, Gainward dawał na swoje karty wyprowadzenie zworki, której połączenie dawało od razu Quadro DCC.

Jeżeli byś znalazł, to IMO lepiej zapodać P4 2,6HT, wyższe DSB wyciszniesz, ale musisz mieć dobry RAM. Hynixy D43 polecam - pełny ogień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj jakichś modów na grafy. Kiedyś jeszcze w czasach Gf3TI, Gainward dawał na swoje karty wyprowadzenie zworki, której połączenie dawało od razu Quadro DCC.

Jeżeli byś znalazł, to IMO lepiej zapodać P4 2,6HT, wyższe DSB wyciszniesz, ale musisz mieć dobry RAM. Hynixy D43 polecam - pełny ogień.

Poszukaj jakichś modów na grafy. Kiedyś jeszcze w czasach Gf3TI, Gainward dawał na swoje karty wyprowadzenie zworki, której połączenie dawało od razu Quadro DCC.

Jeżeli byś znalazł, to IMO lepiej zapodać P4 2,6HT, wyższe DSB wyciszniesz, ale musisz mieć dobry RAM. Hynixy D43 polecam - pełny ogień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zdecydowanie intel bo Athlon64 FX51 ma jednokanalowa obsluge ramu (sux) a FX53 kosztuje 3000zl netto wiec . . .

do tego jakas fajna plytka i 2x512 ramu... ale intela bardziej licza sie MHz a nizeli timingi wiec nie musza byc jakies strasznie wysrubowane aczkolwiek jak beda niskie to tym lepiej :]

Hynix tutaj sie klania bo mozna je dostac nie tak drogo i sa bardzo podatne na OC :]

Proponuje zwyklego 9800pro albo nawet 9800 obydwa mozna dostac w granicach 1000-1300 zl w zaleznosci od producenta.

smigac bedzie pieknie :]

bude w sumie mozesz kupic bylejaka i od razu wykopac z niej zasilacz ( TRACER np bo tanie i calkiem niezle wykonane maja zasilacz 350W ktory mozesz komus opchnac kto ma np codegena za 50zl :] ) a samemu wstaw cokolwiek co nazywa sie BeQuiet, Zalman, CHIEFTEC, CoolerMaster, Termaltake, Huntkey, Antec, Tagan a w ostateczności Q-TEC. gdzies kolo 400W powinno byc ok.

co do reszty to powiniens juz sam cosik dobrac :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skoro napisałeś ze komp najpierw lyczy a potem wizualizacja .. wiec .. moja opinia taka :

zobacz fe faq albo helpach tego oprogramowania czy obsługuje 2 proce .. jezeli tak .. to juz masz rozwiązanie .. nawet najszybszy 1 proc nie wyrobi tego co 2 antki 2200 mp w takich obliczeniach ... ht rozwiazuje sprawe ale nie do końca

jest tańsze rozwiązanie .. 2 bartony xp jakies 2500+ i zmodować na MP prosto ponoć sie da ..

do obliczeń inżynierskich z wlasnego doświadczenia wiem , ze jakość pamięci nie jest tak ważna jak ilość ... mam programy , które zżerają wszystko co masz .. mam giga ramu i gdy już kupowałem zastanawiałęm sie czy starczy .. niom brakło .. kasy ...

2 razy giga .. bedzie naprawde wskazane dla jakiś większych bardziej skomplikowanych modeli.

 

 

 

co do grafy .. panowie polecają ati .. oj sam sie ciut zawiodłem owszem w grach wypas i jaknajbardziej za, ale takie oprogramowanie jest w przeważającej większości wspierane przez Nvidie,

moding na quadro nie jest skomplikowany, zarówno soft jak i hardwer

do naprawde wielkich scen wielokrotnie oswietlanych jest potrzebna silna karta w stylu fx5950u

nie wiem co twój kumpel robi za sceny , ale uważam ze karta fx5700ULTRA zmodowana na quadro1100 powinna w zupełności sobie poradzić ...

 

edit

odnosnie monitora ... to pracowałem na kilku 19 na uczelni , najładniej wypada z nich LG (albo samsung cholera zapomnialem) 900P

 

edit 2

 

byl bym zapomnial .. co do dysku .. to kup najszybszy mozliwy ... bedzie to drogie jak cholera ale SCSI naprawde wskazany do takiej pracy , w najgorszym wypadku WD raptor 10000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli CRT to tylko od Mitusbishi. Co do grafy, to naprawde trudno powiedziec ale ja tez bym chyba w nvidie udezyl.

A proc to z HT starczy, nie bawil bym sie w zadne plyty dwuprocesorowe raczej. Do tego szybki ram, Hynixy teraz bardzo dobre i bardzo popularne sie zrobily.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja upre sie przy swoim

podam ci przykład.. pracuje w programie ansys program typowo inżynierski .. zarówno do obliczen wytrzymałościowych , poprzez całą dynamike, posiadający również moduły przepływów .. coś ala FLUID , jezeli cie bardziej interesuje jak program FLUID działa na 2 procesorówce w czwartek będe na uczelni to moze uda sie namówić doktora i zrobie testy porównywalne maszyny z 2 procami

 

wracając do mojego przykładu , zamodelowałem sobie zwykłe połaczenie wielowypustowe wał + koło zębate.

obliczenia ... zamodelowałem typ solid (bryłowy 3d)+ contakt czyli obliczenia nieliniowe ...

uprosciłem modej maxymalnie .. nie szło wiecej ... włączam u siebie

podpis sprzetu w na dole ... obliczenia trwały 17 godzin !!!!! z powodu braku pamięci , cały czas kożystał z dysku proc dziła 30 min 10 min stoi i pracuje dysk...

biore model na uczelnie .. oprogramowanie to samo ładuje na 2 procesorówke ...

mieliśmy 2 godziny zajęc .. zapusciłem .. 2 proce na 100% .. wzieło ponad 1.7 giga ramu .. ale cały czas liczyły proce .. przerobił to w 3 GODZINY !!!!!

dodam ze na uczelni są 2xathlonMP(na rdzeniu palomino ale nie jestem pewien) 2 giga ramu 266mzh do tego dysk SCSI a grafa to jakiś Quadro2 czyli stary gf 2 ti

grafa dla takich programów nie jest aż tak ważna aczkolwiek taka jaką poleciłem wcześniej będzie jak najbardziej wskazana .. ale 2 proce do czegoś takiego to minimum !!!!

 

2 przykład , kolega robi prace magisterską .. juz cos bardziej skąplikowanego .. jakis młyn gdzie wegiel wybucha .. nie wiem dokładnie co .. ale liczy mu to od tygodnia w szkole na tej maszynie hehehe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

brzmi ciekawie z tymi kompami 2 procesorowymi. adam_M, znasz może jakieś adresy stron z cennikami takich komponentów jak płyty 2 procesorowe, dyski scsi, kości 1gb ram? ciekawe czy z fajnym monitorkiem zamknie się to w 7000zł?? he he... robi się coraz ciekwiej!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Nie chce zakladac nowego tematu wiec podepne sie pod ten temat :)

Sluchajcie mam mozliwosc upgradnac kompa ale niestety cash nie pozwala na to tak jak bym chcial :?

 

Sprzet jak w podpisie i...

1.lepiej wymienic ram na 2x512 cl2 czy

2.Wymienic grafike na R800X Pro

3.wymienic proca i plyte na Abit IC7 Max3 + 2.8 P4 Prescott

 

Od razu mowie ze ten komp jest przeznaczony do gier only ! Chcialbym aby jak najlepiej chodzily giery w stylu farcry,doom3 czy hl2...

 

Za podpowiedzi dziekuje !

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zdecydowanie intel bo Athlon64 FX51 ma jednokanalowa obsluge ramu (sux) a FX53 kosztuje 3000zl netto wiec . . . 

do tego jakas fajna plytka i 2x512 ramu... ale intela bardziej licza sie MHz a nizeli timingi wiec nie musza byc jakies strasznie wysrubowane aczkolwiek jak beda niskie to tym lepiej :] 

Hynix tutaj sie klania bo mozna je dostac nie tak drogo i sa bardzo podatne na OC :] 

Proponuje zwyklego 9800pro albo nawet 9800 obydwa mozna dostac w granicach 1000-1300 zl w zaleznosci od producenta.

smigac bedzie pieknie :]

bude w sumie mozesz kupic bylejaka i od razu wykopac z niej zasilacz ( TRACER np bo tanie i calkiem niezle wykonane maja zasilacz 350W ktory mozesz komus opchnac kto ma np codegena za 50zl :] ) a samemu wstaw cokolwiek co nazywa sie BeQuiet, Zalman, CHIEFTEC, CoolerMaster, Termaltake, Huntkey, Antec, Tagan a w  ostateczności Q-TEC. gdzies kolo 400W powinno byc ok.

co do reszty to powiniens juz sam cosik dobrac :]

qtec :lol: przecierz ta 550 ma nie wiele lepsze napiecia niz fortron 250watt :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Amfe najpierw polecam dokupic ram do 768 albo najlepiej do 1024. 768 to rozsadne minimum dla far cry , przy 512 w far cry czasami doczytuje co wkurza... Potem karta graf. , ale z tym bym sie wstrzymal , bo pewnie te nowe karty gwaltownie spadna z cena niedlugo. Procka i plyty nie widze wiekszego sensu wymieniac , bo masz bardzo dobre.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie zbaczajmy z tematu! wszystkie propozycje są spoko, ale to ma się w tych 7000zł zamknąć. monitorek to będzie z 2000, a jak do tego dodam dużo ramu szybką kartę, dysk scsi, niezłego p4 albo niedaj Boże 2 procki to może się większa sumka zrobić:-(!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj jakichś modów na grafy. Kiedyś jeszcze w czasach Gf3TI, Gainward dawał na swoje karty wyprowadzenie zworki, której połączenie dawało od razu Quadro DCC.

Jeżeli byś znalazł, to IMO lepiej zapodać P4 2,6HT, wyższe DSB wyciszniesz, ale musisz mieć dobry RAM. Hynixy D43 polecam - pełny ogień.

Bardzo fajna sprawa. Czytałem o tym w jakimś czasopiśmie.. Można to zrobić szybko i łatwo - z opisem nie ma problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...