Skocz do zawartości
osochosi

kosztorys sieci osiedlowej na 100 kompów

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Mam prosbe: chciałbym zorientować sie jaki byłby orientacyjny koszt założenia sieci na skrętce dla 100 użytkowników. W gre wchodzi okablowanie 16 klatek w niewielkiej odległości od siebie, w każdej ok 6 użytkowników (nowe osiedle, dużo chętnych na stałke). Może ktoś przebrnął przez takie przedsięwzięcie

Oto moje orientacyjne wyliczenia:

 

instalacja dsl 1000

switche 16szt 8utp 1600

router 400

kabel drut 3km 1400

sieciówki 2000

serwer celeron 300

końcówki rj45 50

zaciskarka rj45 50

korytka 2km ?

 

Wychodzi to mniej więcej 6500zl+korytka. Czy coś jeszcze potrzeba do zbudowania sieci? Prócz oczywiście chęci i mnóstwa czasu :roll: ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiertarka udarowa, dużo wierteł, pozwolenie na instalację natynkową, pozwolenie na przejście pionami (gazowy/elektryczny) a jeśli nie to pozwolenie na przewiercenie pionów (+ młot udarowy i drogie wiertło około +40mm). Aha i zanim zaczniesz coś robić, dokładnie dogadaj się z administracją/wspólnotą co i jak którędy ma lecieć...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HU - HA, ten dsl 1mbit na 100 osob moze byc nieciekawy.

co zrobisz jak po 17 kazdy wroci z pracy i zacznie poczte wysylac ?? a jeden kolo z emulem cala siec sparalizuje ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No coz ja siedze w sieci z minimum 300osob (dokladne dane nikt nie chce ujawnic z tejze firmy z oczywistych powodow) ktora stoi na 2.5Mb 8O 8O

No i www, pop3 i smtp dziala czyli firma wywiazuje sie z umowy o dostarczaniu internetu, bo kogo obchodzi speed na p2p = max 5kilo.

A to wszystko za astronomicznie niska cene 61zl 8O

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. po co mu macierz na scsi ? , zwykly raid na eide wystarczy na 100 osob jesli ma byc tam tylko proxy/ftp

 

Dla +/- 100 osob ja to widze m/w tak:

 

2x idsl 1mb 2k instalacja / 1k mies.

lub 1,5-2mb od innego providera 1zl instalacja / 2-2,5k mies.

 

16x switch 8 1,5-2k

3km drut 1,2-1,5k

300m linka +/- 150-200

 

100x realtek 100mb 2-2,5k

koncowki/zaciskarka/sruby/inne_<span style="color:red;">[ciach!]</span>lki 100

100x gniazdka nascienne 0.8-1,5k

 

korytka 2000m 3-6,5k zalezy jak szerokie

 

serwer 0.8-1,5k

ups 300-500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

serwer celeron 300 - czarno to widze, przy tylu uzytkownikach warto zainswestowac w dobry server z macierz scsi i na tym postawic obowiazkowo proxy

Tak tak na dual Xeon, 4 dyski i swiatlowodowy szkielet ;) Zejdz na ziemie

na 400 osob mielismy 3 maszyny z czego najmocniejsza byl dual PIII 800 z dyskiem SCSI. I wyobraz sobie ze dzialalo ;)

przy 100 osobach nie warto bawic sie w switche po 100 zloty ... 

 

siec bedzie chodzic beznadziejnie ... smutne ale prawdziwe ...

A jakie chcesz? Zarzadzalne z przelaczaniem w 3 warstwie ;) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

marco czemu ?

(dual) p2 + 512ram, i 2x hdd 9gb lvd uw2 

zmiesci sie spokojnie w sugerowanych przez pit`a 0,8k - 1500zl

Mozesz wyjasnic logike kupowania 2 uzywanych zajezdzonych dyskow SCSI o smiesznej pojemnosci (czasami logi mi wiecej zajmuja) za taka cene? Jakikolwiek sensowny argument po za tym ze SCSI jest profi a IDE ssie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no myslalem ze ~15gb to wystarczjaco dla proxy ? moze nie ?

huh, niezle logi masz ze nawet ponad 18gb zajmuja ;)

 

marco a to za sens pakowac sie w jakiegos skladaka na celeronie za 300zl ? mi sie wydaje ze np taki kayak jest lepszym wyjsciem, moze sie myle ?

 

co bys zasugerowal w tym wypadku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie no jasne ze nie celeron 300.

Moj poglad na sprzet jest bardzo prosty: wszystko mozna kupowac uzywane byle nie dyski. To jest proszenie sie o problemy. Ogolnie nie majac kasy na sprzet odpuszczal bym sobie proxy - sporo problemow z konfiguracja i potrzeba duzo RAMu plus najczesciej w<span style="color:red;">[ciach!]</span>ienie uzytkownikow gwarantowane (od pol roku walcze z MANem Szczecinskim zeby przestali mnie uszczesliwiac transparent proxy).

Szczegolnie ze tak naprawde przy takiej ilosci uzytkownikow zysk nie bedzie duzy, no chyba ze chodzi o speed w pokazywaniu jelenia jak szybko onet wchodzi i jakis pliczek sciaga co sie akurat w cache pojawil. Zdecydowanie lepiej sie porzadnie zabrac za ksztaltowanie ruchu - zwlaszcza p2p ktory potrafi zarznac kazda siec (zwlaszcze eMule z otwieraniem setki polaczen)

 

Ogolnie co do serwera to jest pare waznych elementow:

- sporo RAMu

- UPS absolutnie niezbedny

- sieciowki Intel'a (doskonale sterowniki) w ostatecznosci 3COM. Realteki na koncowke OK, na serwerze bron boze (moj poprzednik w bylym miejscu pracy wlasnie w ramach oszczednosci budzetowych wsadzil do glownego wezla 4 realteki i srednio co 2 dni mielismy kernel panic - nawet nie wnikam czy kwestia tego ze sieciowki gowniane czy sterowniki dla linuxa byly gowniane ale efekt byl gowniany ;)

- duzy monitor co by iptraf'a zapuszczac ;) (podstawowe narzedzie pracy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm co do proxy uwierze na slowo ;) ale chyba warto wyprobowac? a noz trafi sie wysoki %hit

a shaper to fakt podstawa, szczegolnie na adsl

 

 

3com lol :) uwierzysz mi jak powiem ze robil wiecej problemow niz rtl ? :) linux ciagle ooopsy walil i gubil 'przerwanie' ;)

bsod niewiele lepiej sobie radzil, moze byc ze wina sieciowki, niewiem; w kazdym badz razie od 1,5 roku mam w zastosowaniu 8139 i chodzi bez awaryjnie :)

 

iptraf ? niebardzo rozumiem ..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwierze. Nie wypowiadam sie za linuxa, ale w wczesnych FreeBSD 4.x sterowniki do 905x byly wybitnie do tylnej czesci ciala. Natomiast Intel ma wrorowy support dla unices wszelkiej masci i zdecydowanie polecam wlasnie tego producenta jesli chodzi o sieciowki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[root@serwerek root]# lsmod|grep 3c

3c90x 23532 2 (autoclean)

 

i od 2 lat ani jednego problemu... ruch spory... (jak dla mnie ;) )

Mam jeszcze jedno pytanko - tak przy temacie k. sieciowych zamierzam uruchomić połączenia szyfrowane (prawdopodobnie ipsec) można liczyć na sprzętowe wsparcie k. sieciowych przy szyfrowaniu? - i jak ogólnie wygląda sprawa obciążenia przy sporej liczbie takich połączeń (~ 1k transfer ~2Mbit).

Jeszcze nie miałem czasu na testy ale może ktoś coś takiego robił...

Przy tej karcie coś pisze o wsparciu dla szyfrowania...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

noose.... a gwarancja... nie chodzi o to, żeby stale dodawać do ineresu...

dozywotnia ?? :P

Dożywotnia dla pierwszego klienta... tzw Lifetime Warranty

Jeśli dowiodą, że nie kupiłeś na fakturę/paragon od sprzedawcy 3Com-a to po ptokach... ale to i tak w krajach anglojęzycznych.

 

W innych krajach piszą o 10 latach max...

 

Znalazłem to tu, i odnosi się to do kart sieciowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym polecal jakies zwykle switche/huby 8portowe.. Np Lantech jest bardzo ciekawy 99 zl brutto za 8 portow.

Nalezaloby kupic takze pare zapasowych, poniewaz kiedy taki sie uszkodzi (w co watpie) bedzie trzeba oddac go do naprawy.. a ludziom nie powiesz ze musza czekac 2 tyg bo jest w naprawie. A w niedziele nie kupisz takiego..

 

Do internetu takie switche wystarcza w 100%, gorzej bedzie jak nagle wszyscy zaczna cos sciagac... ale w to watpie ;)

U mnie w domu wszystko dziala na 3 kijowych hubach/switchach, a transfer siega 9MB/s.

 

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dom to dom, a duża sieć to duża sieć... poza tym switch nie ma byc "ciekawy" hehe tylko dobry... i dobrze zabezpieczony przed przepięciami. 90% reklamacji to popalone porty bo to za długi kabel, to przewieszka to co innego... ja bym zadbał o to ...

 

sorki za OT ale coś znowu Tweak włączył statsy jakieś wieszające przeglądarkę... noose, wiesz coś o tym??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dom a duza siec za bardzo sie nie roznia.. wazne tylko zeby ten "glowny" switch dobrze pracowal.. Bo nie wiem jak chcecie to rozwiazac.

 

Ja mowie o czyms tkaim: od glownego routera leci po 1 kablu do kazdej klatki.. Wtedy napewno nie bedzie zadnych przeciazen.

 

Wiec nie widze zeby mialo byc jakies przeciazenie sieci..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dom a duza siec za bardzo sie nie roznia.. wazne tylko zeby ten "glowny" switch dobrze pracowal.. Bo nie wiem jak chcecie to rozwiazac.

 

Ja mowie o czyms tkaim: od glownego routera leci po 1 kablu do kazdej klatki.. Wtedy napewno nie bedzie zadnych przeciazen.

 

Wiec nie widze zeby mialo byc jakies przeciazenie sieci..

ROTFL. Oczywiscie siec bedzie taka piekna klasyczna gwiazda jak w podrecznikach o okablowaniu przystalo a odleglosci nie beda przekraczac 100 metrow ;) Halo tu ziemia :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja nie wiem, rozne sa rozwiazania.

Jak nam wiadomo nie ma tylko jednego typu sieci, wiec nie wiem z czego jest tu sie smiac. Nie ma tego napisanego nigdzie wyzej.

Jesli to bedzie gwiazda to tym bardziej nie ma sensu kupowac pelno dobrych switchow...

 

Co do rodzaju sieci. Czesto trudno jest rozlozyc siec w "gwiazde", np jesli "serwerownia" ma byc po jednej stronie bloku, to ciagniecie 100 kabli przez jedna dziurke (powiedzmy przy 100 klatkach) CZASAMI jest bez sensu.

 

Jesli chciales mi udowodnic ze nie znam typow sieci, takich jak "gwiazda", "pierscien", czy "szkieletowa/magistrala" to ci sie nie udalo.

Jednak po co pisac utrudniac sobie zycie i pisac niezrozumiale dla innych? Tego nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm a nie lepiej pomyslec o radiowce ?

a jak juz siec to ja bym sie w to nie babral raczej, tylko zlecil firmie - moze i drozej wyjdzie, ale nie powinno potem byc z tym problemow, zajmie im to malo czasu, i wykonanie bedzie estetyczne :) w koncu maja juz w tym pewne doswiadczenie

i 1mega na 100 osob to troche malo ... ja mam neo+ na 7 osob (z czego aktywnych uzytkownikow to ~4) i kicha jest, boje sie myslec co by bylo gdybym mial 50 kolesi ;)

na temat sieciowek sie nie wypowiem za dlugo, bo nie mam z nimi zbyt duzego doswiadczenia, wiem ze przez 2 tygodnie meczylem sie z maskarada (chcialem postawic serwer do dzielenia lacze, tak to byl tylko router i uzyszkodnicy zapychali lacze i w D2 nie moglem grac ;) , w koncu poddalem sie na 2 tygodnie (serwer caly czas lazil tylko ze niepodpiety, potem reinstall linuxa i co ? 3com nie dziala, dziala nie, tzn nnie widzi ze kabel jest podlaczony i wariuje ... wsadzilem do siebie do kompa i dziala miodzio ... :? a teraz siedza 2 realteki 8139d (wczesniej mialem c) i jest w miare git, mialem kernel panic, ale to nie przez nie (2.4.26 bylo kernel panic, sam kompilowalem, teraz lece na 2.4.20 bare.i z obslugga htb i jest gites)

nio i watpie w to zeby kilka blokow bylo w odleglosci mniejszej niz 100m ... no chyba ze bedziesz to ciagnal router--budynek--budynek--budynek, no to moze, ale bez sensu, bo pada switch w 1 budynku lub kabel i reszta nie ma sieci... a tak serio to ja sie na sieciach jeszcze nie znam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tak: Na serwerek najlepszy będzie jakiś dualik, polecam na płycie ASUS'a P2B-DS - płytka była doskonała do tych celów i stabilna.

W proxy nie ma co się bawić - aby to miało sens by trzeba było dać dysk z 50GB.

Co do systemu to albo BSD jakieś albo linuks, raczej z serii 2.4.x - w tej chwili lepiej połatany.

Co do traffic shapingu: to htb z sfq i innymi bajerami. Broń Boże nie tykać CBQ bo zeżre wam wszystkie zasoby ;]

Switche: jakieś tanie na końcówki bo i tak prawdopodobnie połowa się spali/ukradną ;]

Przy przewieszkach też czasem się przydają odgromniki ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, troszke niepraktyczne to rozwiazanie switch--budynek--budynek itd, ale jest :P Chcialem jakis przyklad wymyslec ;)

 

Co do kradniecia switchow, jesli wymyslisz cos takiego ze postawisz kazdy u kogos w domu, bedzie chyba bezpieczniej. Tylko zeby jakis los, u ktorego stoi ten switch nie powylaczal innych kiedy zaczyna mu lagowac :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...