Skocz do zawartości
Luc312

Radeon 9550 Cz. I


Rekomendowane odpowiedzi

mam problem, kiedy chce wgrać zmodyfikowany bios wyskakuje mi komunikat "file open error" komendy używałem takie:

flashrom -p -f nazwa i flashrom -p nazwa -f  

 

Czy możecie mi pomóc ?

masz bios o nazwie "bios.rom lub .bin" - przykładowo

nagrywasz go na dyskietke (te sama gdzie masz flashrom)

to tyle.

 

a:flashrom.exe -p -f 0 bios.bin lub ".rom"

 

"0" - to jest zero ;)

 

 

a file open error - znaczy to ze nie moze zlokalizowac biosu wiec nagraj do na te sama dyskietke co flashroma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja dzis spalilem mojego nowego Gigacube`a 9550XT. Zamienilem 9550 HISa na ta karte z nadzieja ze bedzie sie normalniej krecic. Wyniki nie byly takie zle, ale doszedlem do wniosku ze ta karta jest cholernie niedowoltowana. Przy takim potencjale az zal sciska w dolku... Przeca pamieci 3,3ns powinny isc spokojnie na 600MHz a sie ledwo do tej granicy zblizaja juz ok. 580 sypiac artefaktami. Rdzen tak samo. Jesli to jest ten sam rdzen co w innych Radkach 9600 to powinien nawet do 600MHz poleciec. A tu kupa. Karta ma wielki radiator a rdzen na 459 sie zatrzymal.

Wlasnie w tym problemie tkwia korzenie spalenia mego Radka. Dorwalem na necie schematy gdzie mozna podniesc napiecia (tyle ze do Gigacube`a 9600) i nawet poczatkowo nie bylo tak zle. Pomimo pewnych roznic w budowie znalazlem vcore i stwierdzilem ze siega tylko 1.2-1.25V (na Radkach 9600 Pro i XT o jakies 0.2V wiecej). Poczatkowo mi sie udawalo podnosic napiecie do ok. 1.4V (olowek), ale po ktoryms restarcie karta zaczela popiskiwac :) , no i po jednym restarcie nie wstala. Nie jestem teraz pewien, czy zrobilem gdzies przypadkowo zwarcie na chipie, czy tez te egzemplarze nie dadza sobie podniesc napiecia.

Jesli komus uda/udalo sie bezpiecznie podniesc napiecia, prosze o komentarz.

 

Z powazaniem JA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i po zmianie biosu jedna wielka kiszka. W windowsie zatrzymuje się na szukaniu nowego sterownika vga i dalej nie idzie a w aidzie widzi karte jako radeon 9600xt. Zmodyfikowałem bios od radeona 9600 non-pro zmieniłem tylko zegary i załadowałem na karte i tak się dzieje. Dlaczego ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja rada na krecenie SOFTWAREowe ( taktowanie i timingi )

Program ATI Try Tool

Defaultowo program nie pozwala krecic GPU wyzej niz 375Mhz, wiec nalezy wejsc w folder instalki, otwieramy plik "atitray.ini"

i szukamy linijki "ovr_perc_up=50" - zmieniamy wartosc na np: 100

Otwieramy Ati TT i w zakladce (Overclocking settings) krecimy GPU i MEM na pozadane wartosci (np: 400/500) potem klikamy w zakladke Timings 2 i zmieniamy wartosci na timingi Gigabate'a (odpowiedno od gory) : 4-2-4-8-reszta bez zmian. Jeszcze u gory musimy zaznaczyc opcje "Include in profile". Potem klikamy Apply i Save Profile.

Najlepiej zrobic sobie w ten sposob 2 profile, Defaultowy i Overclocked, pozniej 2 kliknieciami myszki mozna przelaczac sie miedzy nimi w zaleznosci do czego aktualnie wykorzystujemy kompa...

Mozna tez ustawic na to skroty klawiszowe i ladowanie ustawien przy starcie windy, wiec obsluga jest naprawde szybka.

Moim zdaniem jest to najbezpieczniejszy i najprostszy sposob na krecenie ze zmiana timingow.

Dziekuje za uwage ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i nic :evil:

komp po ustawieniu vcore 1.80V i fsb 166 zgasł jeszcze w biosie jak doszedł do 54stopni... tak więc na tym chłodzeniu go nie podbije widać...

sprawdziłem smartgart i mam agp X4...

speedfan mi pokazuje odczyt temp jednego chipa (LM90) ze jest 60stopni 8O

a ja wciąż MAM PADACZNE WYNIKI W 3Dmarkach...

zawsze szczęście... ehhh :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy komus chcialoby sie sie machnac dwa testy na Hisie w 3dmarku2k1 dla timingow Gigabyte`a dla:

 

I:

core:230 mem:248

 

II:

core:max(240+) mem: max(265+)

 

chcialbym sie przekonac czy warto przejsc na Hisa, bo na Sapphire tylko przypadek pierwszy nie genereuje artefaktow w ATI Tool, oczywiscie chodzi mi o wzgledna roznice (wiadomo ze rozna konfig)

 

hmm Ati Tray Tool nie widzi artefaktow hmmm ?

265*2+ no niestety, przy takim taktowaniu pamiątek pojawiają się artefakty niestety, pomimo radiatorów zelmana :roll:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mółgłby ktoś dla ciemnego człowieka odpowiedzieć :

1) Czy opłacało mi sie sprzedać HIS R9200 64MB (128bit) [250zł] i kupować HIS R9550 (128bit) za 330 zł . Czy skok mocy będzie wart róznicy w cenie ?

2) Da sie podkręcać tego HISA 9550 ( słyszałem ze trzeba mu bios i stery zmienić)

3) Czy na karcie HIS 9550 jest jakiś pomiar temp ?

4) Czy wszystkie 9550 mają full obsługe DX9.0 ?

5) Czy majac już podkręconego procka 1.8+ na 11x200MHz (3.0+) jest ryzyko przy podkręcaniu karty grafiki ? ( czy to nie ma ze soba zwiazku?)

DZIEKI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mółgłby ktoś dla ciemnego człowieka odpowiedzieć :

1) Czy opłacało mi sie sprzedać HIS R9200 64MB (128bit) [250zł] i kupować HIS R9550 (128bit) za 330 zł . Czy skok mocy będzie wart róznicy w cenie ?

2) Da sie podkręcać tego HISA 9550 ( słyszałem ze trzeba mu bios i stery zmienić)

3) Czy na karcie HIS 9550 jest jakiś pomiar temp ?

4) Czy wszystkie 9550 mają full obsługe DX9.0 ?

5) Czy majac już podkręconego procka 1.8+ na 11x200MHz (3.0+) jest ryzyko przy podkręcaniu karty grafiki ? ( czy to nie ma ze soba zwiazku?)

DZIEKI

Wszystkie odpowiedzi - IMHO :D

1. Oczywiście - ale po podkręceniu.

2. Da się, wystarczą stery Omega 2.5.58 - na 2.5.67 możesz mieć problemy

3. Nie

4. Tak

5. Jak masz mocny zasilacz, to nie ma ryzyka żadnego - a jak masz słaby, to najwyżej komp będzie dostawałzwisów w 3D - nic nie ryzykujesz (zawsze można "odkręcić" grafę/proca)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

maxymili - u mnie to samo a nawet po zmianie timingów na gigabyte-owe i Cas Latency na 2 gorzej,bo artefaktów nie ma tylko w 410/500 ale zmieniając timingi jest i tak szybciej niż przy oryginalnych i 420/512. Chłodzenie nic nie pomogło - dziś,najpóźniej jutro przymierzę się do vmoda. Przy okazji - czy na szafirkach lub innych widzicie gdieś układ scalony ISL6522 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad1) Opłacało się - lepszy chipset i duże możliwości OC

Ad2) Oczywiście, chyba wszyscy kręcą Radki 9550

Ad3) Nie znalazłem, ale też mnie to interesuje

Ad4) Tak

Ad5) Wszystko co kręcisz wydziela więcej ciepła i pobiera więcej mocy, a więc musisz mieć dobry zasilacz i dobre chłodzenie - jak zawsze :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego wgrany bios niechce mi działać poprawnie ? Oto to co robie:

1. Ściągam bios od sapphire radeona 9600 non-pro 128mb

2. Modyfikuje go programem rabbit zmniejszam zegary ( w czasie uruchamiania wyskakuje cheksum wrong)

3. Wgrywam zmodyfikowany bios komendą flashrom -p 0 nazwa - f

4. Nowy bios został wgrany i w czasie instalowania nowego sterownika ekranowego zatrzymuje się i nic się nie dzieje.

5. W aidzie widzi karte jako radeon 9600XT

 

Czy ktoś coś wie na ten temat ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomimo pewnych roznic w budowie znalazlem vcore i stwierdzilem ze siega tylko 1.2-1.25V (na Radkach 9600 Pro i XT o jakies 0.2V wiecej). Poczatkowo mi sie udawalo podnosic napiecie do ok. 1.4V (olowek), ale po ktoryms restarcie karta zaczela popiskiwac :) , no i po jednym restarcie nie wstala. Nie jestem teraz pewien, czy zrobilem gdzies przypadkowo zwarcie na chipie, czy tez te egzemplarze nie dadza sobie podniesc napiecia.

Jesli komus uda/udalo sie bezpiecznie podniesc napiecia, prosze o komentarz.

 

Z powazaniem JA

Daj znać co i jak zrobiłeś - spróbuję u siebie. Też interesuje mnie wynik w okolicach 550/650, a na razie bez podnoszenia napięcia max to ok 490/570

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi wiadomo to właśnie na tym polega różnica między RV350 a 360, RV360 ma wbudowan czujnik termiczny, ale jak z niego odczytać temperaturę - to czarna magia.

 

Dzisiaj wpadł w moje rączki bardzo ciekawy egzemplarz Sapphirowego R9550, mianowicie jest na czarnym laminacie i pamięciach Samsunga 3,3ns. Pamięci idą jak burza, 310MEM, ale GPU rozczarował - przy 380 arty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wpadł w moje rączki bardzo ciekawy egzemplarz Sapphirowego R9550, mianowicie jest na czarnym laminacie i pamięciach Samsunga 3,3ns. Pamięci idą jak burza, 310MEM, ale GPU rozczarował - przy 380 arty.

Możesz zapodać jakieś fotki tego... "czegoś"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wpadł w moje rączki bardzo ciekawy egzemplarz Sapphirowego R9550, mianowicie jest na czarnym laminacie i pamięciach Samsunga 3,3ns. Pamięci idą jak burza, 310MEM, ale GPU rozczarował - przy 380 arty.

Sadzilem ze arty sa wynikiem zbyt wysokiego taktowania pamieci a nei rdzenia..? przekrecony rdzen powinien zawieszac karte a nie arty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zero Super - skad zes takie cosik wytrzasnal ?? ;P

Chcialem zapytac czy jesli zmienie chlodzenie na rdzeniu ( z tego co widzialem to ten radiatorek z coolerkiem w boxowym chlodzeniu Hisa ma tylko jeden punkcik styku z rdzeniem, nie jestem jakims specem i znawca ale wydaje mi sie ze radiator na calej powierzchni powinien sie stykac z rdzeniem,) to podniose taktowanie rdzenia (max stabilnie 390-395) pamiec w miare sa "chlodne". Co proponowalibyscie ? Aha czy na tej karcie moge podlaczyc coolerka o zlaczu "trzy" pin ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,

przez dlugi czas udawalo mi sie pozostac w ukryciu bo staralem sie szukac na forum :wink: ale ten temat mnie wykonczy. po przeczytaniu 36 stron juz nie moge. a sprawe mam taka kupilem sapphire 9550 128/128 w ESC, w cenniku mieli napisane ze ma samsungi 4ns.jak przyszedlem na chate z karta i przeczytalem (troche za pozno) gdzie to sie sprawdza to sie troche zdziwilem - na kostach mam napisane cos takiego:

SAMSUNG 425

K4D261638F - TC50

z tego co czytalem na forum wynika chyba ze to sa 5ns? ale moge sie mylic oczywiscie.moze pomorzecie mi rozszyfrowac ten numer :wink: bo nie wiem czy isc do sklepu z reklamacja.

 

z gory dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cze ;)

 

mam zamiar zmienic grafe... i jakiej firmy polecacie tego r9550? jaki najlepszy do o/c :?:

Mysle nad r9550 albo FX5700LE (leadteak kreci sie srednio do 500/600) i nie wiem co wybrac :?: :roll: :? :P

 

Z gory thx za pomoc :P :twisted:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sowa85 - czy ten twój sapphir ma tylko radiator ?? bo jezeli tak to to jest wersja SAPPHIRE RADEON 9550 128DDR-H . Ale dziwne bo dzisiaj mi odpsali maila z esc że ten sapphir który mają w ofercie ma 4 ns samsunga i wentylator - miałem jutro zamówic u nich - a teraz to nie wiem bo jestem z Krakowa i jak mi przysla cos innego to bedzie lipa. Jakbys sie kontaktował z esc to napisz jak sie tłumaczą z tej pomyłki !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to super.... dzwonie teraz do nich a centrala mowi ze "abonet ma uszkodzony aparat"!! a jak rano dzwonilem to jeszcze dzialal! na gg tez nie odpisuja :evil: chyba bede musial sie tam przejsc. Soplica jak sie dowiem i sprawdze na wlasne oczy czy maja jeszcze 4ns to dam ci znac.

 

EDIT: a zapomnialem napisac ze ma wiatrak na raditorze

 

wlasnie przed chwila ESC zmienil cene na stronie WWW :evil: cos mi sie tu ine podoba, teraz jest za 295 - ale juz moge zaplacic nawet te 10 zl wiecej zeby miec 4ns

 

pozdro :evil:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moj problem jest juz nieaktualny :). Wczoraj wieczorem wkurzyłem sie bo myslalem ze karta jest jebnięta i zmieniłem na starego, poczciwego GF3 :) ale na nim to samo sie działo wiec juz było wiadomo ze to wina windowsa. Zainstalowałem dziś rano winde od nowa i działa pięknie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam pytanie:

Chcialem zapytac czy jesli zmienie chlodzenie na rdzeniu ( z tego co widzialem to ten radiatorek z coolerkiem w boxowym chlodzeniu Hisa ma tylko jeden punkcik styku z rdzeniem, nie jestem jakims specem i znawca ale wydaje mi sie ze radiator na calej powierzchni powinien sie stykac z rdzeniem,) to podniose taktowanie rdzenia? (narazie max stabilnie na nim wyciskam 390-395) pamiec w miare sa "chlodne". Co proponowalibyscie ? Aha czy na tej karcie moge podlaczyc coolerka o zlaczu "trzy" pin ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm teraz ja sie znowu wtrące - ogólnie poluje na gigabyte 9550 4ns ale nie ma wogoe gigabytow (chyba ze z 64bit) ale tak mysle czy warto niewiadomo ile jeszcze czekac za tym gigabytem czy brac sapphire (sa na stanie) - 40zł taniej ale z wiatrakiem (chociaz jego mozna zmienic na cichszy - ale czy on jest az taki glosny???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wiec @KvM korzystalem ze wskazowek na stronce http://www.rojakpot.com/default.aspx?locat...var1=116&var2=0

Jest tam bardzo milo to wszystko opisane. Szkoda ze nie mialem cyfraka bo zrobilbym kilka fotek, co gdzie i jak robic co by spalic expresowo karte. Dostalem wlasnie nowego Radka, ale nie wiem czy sie za jego napiecia jeszcze raz brac.

Jesli uda Ci sie podniesc taktowania, daj znac.

Powodzenia.

 

Z powazaniem JA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam ludki takie nietypowe pytanko :

co robic po kolei po postawieniu systemu aby karta działała normalnie ?

chodzi mi o dokładne krok po kroku ... moze cos przeoczyłem

u mnie wygląda to tak

1) winda

2) stery do mobo - via 4in1

3) stery do grafiki - omegi mi wyskoczyly ze chca dx8 a nie mialem i przerwalem instalacje, wgrałem dx i potem omegi - moze to wina tego :roll:

4) stery do muzyki

5) ster do myszki

6) NAV

7) reszta badziewia nie mająca raczej nic wspólnego z radeonem

moze cos przegapiłem... ??

 

ps. moze ktos wrzucic bios do mojego sapphire`a z 9600non-pro ale juz przerobiony na pamięci 4ns - ja sie wole do tego nie dotykac bo jak raz kombinowalem z radkiem 9100 to do serwisu poszedl bo nawet oryginalny bios nie chcial wejsc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...