Skocz do zawartości
Luc312

Radeon 9550 Cz. I


Rekomendowane odpowiedzi

Tak sie zastanawiam co by bylo gdyby do GeCuba 9550XT wgrac bios od GeCube 9600XT????????? Ciekawe co sie stanie???

raczej nie polecam - chyba ze moj egzemplarz to ewenement

potraktowalem ja dzis kilkoma biosami i chyba jutro do sklepu lecee wymieniac karte, bo artefakty mam juz na standardowym biosie i ustawieniach :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie testowałem DNA, ale jak narazie Omegi maja rekomendacje tego topica ;) Jak duzo bedzie ludzi mówic i polecac DNA jakis tam numerek to sie zrobi edit ;D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również polecam sterowniki DNA - używałem ich przez ok tydzień i wszystko było ok - wersja oparta o Catalysty 4.9!

 

A teraz z innej beczki - chciałem się pochwalić udanym flashem R9550 od GigaByte'a. Na początku próbowałem wgrać do tej karty BIOS od R9600Pro GigaByte ze zmienionymi taktowaniami i timingami, ale mimo wielu prób - nie udało się... :( byłem bliski rezygnacji, ale przypadkowo odkryłem ciekawą rzecz 8)

Modyfikując BIOS od R9550 (oryginalny) można zmienić taktowanie GPU na max 357MHz, co uczyniłem... ale jak się wgra ten BIOS do karty i się go z niej ściągnie jeszcze raz, to w Rabit'cie suwak odpowiedzialny za zmianę MHz GPU znowu jest w okolicach połowy paska!, wskazywana wartość MHz dla GPU wynosi 357 i można nim ustawić częstotliwości powyżej 357MHz (do ok 550)!!! - możliwe, że po jeszcze jednym takim zabiegu da się więcej - nie testowałem, bo mi wystarcza 450MHz... :)

 

Drugą rzeczą - ciekawszą jest to, że udało mi się odblokować blokadę podkręcania tej karty! (zainstalowałem Catalysty 4.9 i pograłem chwilkę - bezproblemowo - w FarCry'a... więcej testów zrobię jutro, aczkolwiek wydaje mi się, że to zbędne :) ) ...a wszystko na podstawie oryginalnego BIOS'a.

 

Dla oryginalnego BIOSu z R9550 Rabit podawał:

Description: R955128D F1

Device ID: 4153

SubSystem ID: 4050

SubVendor: 1458 (gigabyte)

 

Zmieniając wartości odpowiednio na: (na podst. BIOSu z R9600Pro GigaByte)

Description: R96P128D

Device ID: 4150

 

...uzyskałem unlocka 8), a karta wykrywana jest w systemie jako (co trochę dziwne):

Nazwa: RADEON 9600 SERIES

Typ mikroukładu: 9600XT

 

Inne programy podają też, że rdzeń karty to RV360, mimo iż poprzednio wypisywały, że to RV350 (widać ile warta jest ta informacja... :roll: )

 

Jeśli komuś się to przyda, to się cieszę :D , jeśli nie, to nie - ja dalej się cieszę :D 8)

 

Pozdrawiam

Krzych 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem mojemu Szafirkowi 4ns chłodzenie na Titana z mojego starego Durona... musiałem go troche oberżnąć, ale ładnie się wkomponował, użyłem (i tu jest właśnie problem) termoprzewodzącej pasty silikonowej - białej), czy to jest dobra pasta? Bo nie miałem rzadnego przyrostu w taktowaniu VPU-Recover nadal dawał znać :-( Jaką paste polecacie? Czy srebrna do procków nada się lepiej? Proszę o szybką odpowiedź...

A w ogóle to wracam do standardowego chłodzenia, tamto zajmowało mi 2 sloty PCI i musiałem karte TV wyciągnąć, a oszałamiające to to nie było, w dodatku wentyl Titana wyje że aż uszy bolą...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wątpie żeby wina leżala po stronie sterowników... bo mam identyczne przecież jak Śmieszny, a nadal chodzi źle! no ale jak wróce z pracy to spróbuje DNA, te które polecaliście...

Rak a ja mam chyba jeszcze jedno rozwiazanie. Masz procka o 800Mhz szybszego niz ja pamiatki masz 333 a ja 266, ale jak juz gdzies pisales ze masz wrazenie jak by ci doczytywal co chwila z dysku to moze wina lezy wlasnie w nim :?: :?: :?: Sam przeciez wiesz ze juz byl naprawiany a w dodatku seagate nie ciesza sie najlepsza opinia. Przeciez w 3dMarku2001se masz ponad 10tys punktow a ja musze jeszcze mojego palomino cisnac zeby wyciagnac 9000tys z wielkim bolem. To jest tylko moja sugestia moze ktos ja poprze lub skrytykuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wątpie żeby wina leżala po stronie sterowników... bo mam identyczne przecież jak Śmieszny, a nadal chodzi źle! no ale jak wróce z pracy to spróbuje DNA, te które polecaliście...

Rak a ja mam chyba jeszcze jedno rozwiazanie. Masz procka o 800Mhz szybszego niz ja pamiatki masz 333 a ja 266, ale jak juz gdzies pisales ze masz wrazenie jak by ci doczytywal co chwila z dysku to moze wina lezy wlasnie w nim :?: :?: :?: Sam przeciez wiesz ze juz byl naprawiany a w dodatku seagate nie ciesza sie najlepsza opinia. Przeciez w 3dMarku2001se masz ponad 10tys punktow a ja musze jeszcze mojego palomino cisnac zeby wyciagnac 9000tys z wielkim bolem. To jest tylko moja sugestia moze ktos ja poprze lub skrytykuje

Kurcze, najgorsze jest to, że możesz mieć rację! Ja nie dopuszczałem nawet tej myśli... Dyski są drogie, a ja bym chciał dokupić ramu :D

 

No ale Splinter Cell (wiem, że ma mniejsze wymagania) chodzi bez problemu na max detalach ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

raki--> to jest problem z ilością/przepustowością pamięci. Sprawdź czy chodzi ci w synchro i pokombinuj z ustawieniami systemowymi pamięci wirtualnej (pagefile.sys wystartuj większy np. o 64 Mb).

Normalnie jak grasz to z trudem starcza 256Mb (w FarCry), a im więcej się poruszasz na mapie, tym więcej NOWYCH rzeczy pamięć musi obsłużyć, (stąd ten efekt "czasowy").

A ponieważ jej nie ma, to drze z dysku ile wlezie (no i faktycznie - jak dysk wolny, albo walnięty to jeszcze gorzej) - miałem podobnie, z tym, że potrzebowałem więcej miejsca na dysku, a nie pamięci, więc teraz mam klaster z dwóch Barracud 80Gb w strippingu i to wystarczyło (wymiata konkretnie), ale Tobie polecam drugą kostkę RAMu, jeśli nie masz "potrzeb dyskowych".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie: jakim innym programem niz flashrom mozna skutecznie zmieniac bios?

 

jak pisalem wczesniej moj gecubext 2.0 troche pofiksowal (dzwonilem do sklepu i bez problemu mi go w sobote wymienia), ale chcialbym jeszcze troche z nim powalczyc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie: jakim innym programem niz flashrom mozna skutecznie zmieniac bios?

 

jak pisalem wczesniej moj gecubext 2.0 troche pofiksowal (dzwonilem do sklepu i bez problemu mi go w sobote wymienia), ale chcialbym jeszcze troche z nim powalczyc...

atiflash i chyba coś ala winflash (osobiście nieufam niczemu, co ma zmieniać jakikolwiek bios pod windowsem... :? )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Asus 9550 128MB/128bit - doszedłem do 475MHz GPU i 295MHz Mem ( = 590MHZ DDR).... :twisted:

Ciekawa sprawa jesli podkrece GPU powyżej 475MHz to pojawiają się artefakty ? :? - czy to nie dziwne ? z tego co pamiętam powinno się albo zwiesić albo w grafice powinny powstać poważne zniekształcenia tekstury. A wygladało jakby pamięć siała (pamięć była ustawiona na 200MHz )

Nie mniej jednak rezultat tej karty stawia ją na czele rankingu Saphire VS HIS VS Gigabyte.

Przypomnę że mam na pamięciach radiatory a GPU ma oryginalny skromny cooler od ASUSA.

 

Yeti - doskonała robota - co do pamięci to dodałbym że oznaczenia na pamięciach są raczej mało wiarygodną podstawą do oceny możliwości OC. Na moim Asusie samsungi kończą się zapisem -50T co wskazywało by na 5ns ... a prawie 600 idą. Z drugiej strony koledzy na GeCube 2.5 ns - mają problemy z przekroczeniem 650.

No i jeszcze jedno - prosze o zauważenie ASUSA !!!!! :evil: ~bo jeszcze pomysli że się go ignoruje :wink:

 

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

raki--> to jest problem z ilością/przepustowością pamięci. Sprawdź czy chodzi ci w synchro i pokombinuj z ustawieniami systemowymi pamięci wirtualnej (pagefile.sys wystartuj większy np. o 64 Mb).

Normalnie jak grasz to z trudem starcza 256Mb (w FarCry), a im więcej się poruszasz na mapie, tym więcej NOWYCH rzeczy pamięć musi obsłużyć,  (stąd ten efekt "czasowy").  

A ponieważ jej nie ma, to drze z dysku ile wlezie (no i faktycznie - jak dysk wolny, albo walnięty to jeszcze gorzej) - miałem podobnie, z tym, że potrzebowałem więcej miejsca na dysku, a nie pamięci, więc teraz mam klaster z dwóch Barracud 80Gb w strippingu i to wystarczyło (wymiata konkretnie), ale Tobie polecam drugą kostkę RAMu, jeśli nie masz "potrzeb dyskowych".

Jak optymalnie ustawić pamięć wirtualną?? Bo kombinowałem już z tym, ale jak narazie bez skutku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

raki - co do wirtualnej to polecam załozyć osobną partycje ok 1,5 GB zformatować ją na FAT16 (koniecznie 16 nie 32). Ustawić tam plik wymiany na Stały rozmiar min. 2 x posiadana pamięć - max 3xposiadana pamięć . Dodatkowo przeżuć tam foldery TEMP i ustaw cache w przeglądarce też na tej partycji. 8)

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oki dorzucę informacje o DNA... tylko dajcie mi dokładną nazwę wersji, zeby nie było niedomówień. ;)

Te stery to DNA 3.0.4.9

U mnie nie bylo zadnej(ani 1 MHz) roznicy w podkrecaniu w stosunku do OMEG 2.5.58

Roznica w wydajnosci na kozysc OMEG ale bardzo niewielka, praktycznie niezauwazalna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

raki--> pomysł numerka bardzo dobry, z tym, że minimum ustawia się na równowartosc RAM-u; tyle musi być, żeby ją zduplikować. Oracle natomiast wymaga 3 Gb - zależy co się robi :)

Reszta na priva bo to off topic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

krzych650-wykrywa kartę jako 9600 series, a to że nie mogłeś wgrać do twojej karty biosu od gigabyte 9600pro to też chyba logiczne bo ta karta to w rzeczywistości 9600XT zobacz jak ona wygląda zupełnie inaczej winne tu są te małe szybsze kwadratowe pamięci, może spróbuj wgrać od zwykłego 9600 co wtedy ciekawe czy będzie chodził normalnie.

 

Z tego co czytam i analizuje to jeżeli ktoś chce zmieniać bios w karcie 9550XT to tylko na ten od 9600XT bo to praktycznie to samo i ewentualnie od tego gigabyte 9600Pro co jest faktycznie XT bo ma też takie pamięci tylko może rdzeń zastosowali tańszy 350 a nie 360, w związku z tymi moimi dywagacjami mam prośbę do „KrasiaK” jak już próbowałeś wszystkich biosów i tak coś nie gra to spróbuj wgrać ten od gigabyte 9600pro i podziel się z nami czy w ogóle karta z nim wystartuje bo arty to pewnie będziesz miał już wszędzie bo prostu prawdopodobnie trzeba uważać szczególnie na to żeby do kart z pamieciami 3,3; 2,8;2,5 (kwadratowymi) nie wgrywać biosów od kart z pamięciami prostokątnymi 5,6ns a ty jak wgrałeś od zwykłego 9600pro to ten błąd popełniłeś – drugiej strony dziwne żeby bios zwalił pamięci??? Chyba że rzeczywiście sam bios może regulować na niektórych kartach napięcie na pamięciach???

:wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za nim mnie :wisielec: dajcie chociaż szansę zapytać:

Przeczytałem w tym topiku pierwsze 30 stron ... potem jeszcze z 15....i myślę, że szybciej oślepnę zanim wszystko poukładam w tym temacie.

A mianowice... pytanka:

1.Sapphirka 9550 - aby podkręcić trzeba podmienić bios.. tak ?

2.Do jakich wartości bez radiatorków można taką kartę podkręcić... ?

3.Czy konieczna jest zabawa z tymi "tymingami"....a jeśli tak to jakie wartości powinne być ustawione.....

4.Nie ma jeszcze zmodyfikowanych sterów, które by omijały zabezpieczenie podkręcania

 

Z gory dzięki i nie :bij: mnie.....mam na wychowaniu syna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.Sapphirka 9550 - aby podkręcić trzeba podmienić bios.. tak ?

2.Do jakich wartości bez radiatorków można taką kartę podkręcić... ?

3.Czy konieczna jest zabawa z tymi "tymingami"....a jeśli tak to jakie wartości powinne być ustawione.....

4.Nie ma jeszcze zmodyfikowanych sterów, które by omijały zabezpieczenie podkręcania

1. Nie trzeba

2. RAM na karcie - do tylu, żeby w grach 3D nie było artefaktów, GPU - do tylu, żeby się nie zawieszał (trzeba sprawdzić doświadczalnie - każda karta kręci się inaczej)

3. Nie jest konieczna, aczkolwiek ich zmiana zwiększa nieco wydajność

4. Są - Omega 2.5.58, DNA 3.0.4.9, Softmod

 

...przeczytaj jedną lub dwie strony wstecz - jest tam link do skrótu z tego wątka zrobiony prze Yeti (gratulację za wytrwałość i good job 8) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze mi wyjaśnijcie bo w końcu nie wiem.... czy Red Linkerem (czy jak to się tam nazywa) mozna podkrecic i ustawic karte tak zeby co uruchomienie kompa odrazu wskakiwała na ustawione taktowanie ? czy można zrobić coś podobnego Ati Tool ? i czy Ati Tray Tool to jest to samo ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szpaku ja zainstalowalem 3.0.4.9 i jakos nie czuje roznicy , choc grajac w FarCry jakos czesciej mi FPS spadaja niz na omegach wiecej nie moge powiedzec bo mam je od rana zainstalowane , sprawdz jak u ciebie beda sie zachowywaly :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...