Skocz do zawartości
ClareS

Ati Radeon 9800 / Pro / Xt

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie znacie sposób na pokonanie bariery na pamięciach Infineon? Ta druga seria 9800. Nie chcą się kręcić za wysoko. Podobno ktoś to złamał.

Ja niestety o tym nie słyszałem . Może właśnie zabawa z timingami coś by dała. U mnie 9800 chodzi bez artów 430/330 bez zmiany biosu , na sterach Forsage . Dziś spróbuję biosu XT http://my.tbaytel.net/panthor/files/GigaCu...te.Infineon.bin to może pójdzie więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ram na karcie jest o wiele szybszy od tradycyjnego ;), ja mam 512 w dualu, i do tego procek 2.5@3.2, popytam jeszcze znajomych ale dzieki za odpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie znacie sposób na pokonanie bariery na pamięciach Infineon? Ta druga seria 9800. Nie chcą się kręcić za wysoko. Podobno ktoś to złamał.

Timingami "bawiles" sie :?: Na zachete powiem tylko tyle, ze po takiej zabawie zyskalem 50MHz na pamieciach :twisted:

Nie chodzi mi o to :) Pamięci Infineon na radku 98000 ! Te gorzej taktujące. Szukam sposobu, który napewno jeden koleś wymyślił by podkręcić je wyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ram na karcie jest o wiele szybszy od tradycyjnego ;), ja mam 512 w dualu, i do tego procek 2.5@3.2, popytam jeszcze znajomych ale dzieki za odpowiedzi

nie musisz pytac bo jest o wiele szybszy na mojej karcie sa 2,5ns a najszybsze ramy jakie ja widzialem moze sa szybsze :] to 3,5ns, jednak tak jak pisalem jak masz nawet na karcie 128 ramu to jak masz 1gb zwyklego to znacznie polepsza sie komfort grania w DOOM III

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troszke tutaj zauważyłem nawijania o sterownikach Forsage. Co to jest i z czym to się je? Co to daje? Jak to działa? Bo w necie bardzo mało moge na ten temat znaleźć. Nigdy poza Catalysty nie wychodziłem, a teraz tylko czekam na wersję 4.9 .... Ahhhh już niedługo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie znacie sposób na pokonanie bariery na pamięciach Infineon? Ta druga seria 9800. Nie chcą się kręcić za wysoko. Podobno ktoś to złamał.

Timingami "bawiles" sie :?: Na zachete powiem tylko tyle, ze po takiej zabawie zyskalem 50MHz na pamieciach :twisted:

Nie chodzi mi o to :) Pamięci Infineon na radku 98000 ! Te gorzej taktujące. Szukam sposobu, który napewno jeden koleś wymyślił by podkręcić je wyżej.

Nie qmam o co ci chodzi 8O Sposobem na lepsze podkrecenie pamieci na grafie moze byc zluzowanie timingow - polecam ATI Tray Tool, ktorym zrobisz to w locie :idea:

Sam bylem przekonany, ze mam slabe jakies pamieci na swoim Hercu, ale po zabawie z timingami zyskalem 50MHz luzujac jeden czy dwa timingi i zaostrzajac reszte :twisted:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czesc

co myslicie o tym Radeonie

Sapphire Radeon 9800 PRO 128 MB DDR 256-bit BOX

ParametryPARAMETRY TECHNICZNEProducent chipsetu	ATIModel chipsetu	Radeon 9800 ProProcesor graficzny	R350Wydajność	200 mln trójkątów/sekundęWielkośc pamięci	128 MBOrganizacja potoków	8/1Typ pamięci	DDR (przykładowe oznaczenia: Hynix HY500283222A)Szerokość szyny pamięci	256 bitTaktowanie rdzenia	380 MHzTaktowanie pamięci	680 MHz DDRRAMDAC	400 MHz (podwójny)Typ złącza	AGP 8xPCB	Standardowe od R350Rodzaj Wejść/Wyjść	Wyjście video [tv-out]Wyjście DVI-IWyjście D-SubTyp chłodzenia	Radiator + wentylatorObsługiwane standardy	OpenGL 1.4DirectX 9Zaawansowane technologie	Video Immersion IISmoothVision 2.1Trueform 2.0SmartShader 2.1Hyper Z III+INFORMACJE O PRODUKCIE  Wersja handlowa	RetailZawartość zestawu	Sapphire Radeon 9800 Atlantis Pro 128MB 256bitKabel SVHSPrzejściówka DVI/DSUBKabel kompozytowyPrzejściówka SVHS/kompozytPłyta CD ze sterownikamiOryginalna gra Thomb RiderOprogramowanie Power DVDOprogramowanie RedLine do podkręcania kartyKarta gwarancyjnaStan techniczny produktu	Fabrycznie nowy, pudełko zafoliowaneGwarancja	12 miesięcy, pisemna

cena jest dosc atrakcyjna 888zl

co Wy na to?? oplaca sie kupić??

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opłaca się, jak najbardziej, tylko zlituj się i nie wklejaj całej specyfikacji technicznej następnym razem, bo prawie wszyscy ją znają, a od scrollowania można nabawić się odcisków! ;) :P

 

Karta naprawdę w porządku - klasyczny Szafirek 9800PRO 256bit - dobra cena.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdzie można dostać takiego Radka za raką cenę ?? :) Czyżby na allegro ?

Tak, przynajmniej były w takiej cenie, ale teraz koleś pojechał na wakacje i mają być za 4 tygodnie - to nie żadna lipa!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdzie można dostać takiego Radka za raką cenę ?? :) Czyżby na allegro ?

poszukaj na allegro ja 9800XT kupilem za 1300 (nowy 100% sprawny, ale niestety bez gwarancji), a jutro to znaczy juz dzis dojda 2x512 za 680(w sklepach po ok 830) twinmosy wiec jak dobrze poszukasz to znajdziesz cos fajnego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troszke tutaj zauważyłem nawijania o sterownikach Forsage. Co to jest i z czym to się je? Co to daje? Jak to działa? Bo w necie bardzo mało moge na ten temat znaleźć. Nigdy poza Catalysty nie wychodziłem, a teraz tylko czekam na wersję 4.9 .... Ahhhh już niedługo.

Są to sterowniki które programowo zmieniją Radka 9800 NP/Pro na XT ( nie trzeba flashować biosu ). Wydajność minimalnie mniejsza w porównaniu do zmiany biosu ( przynajmniej na mojej karcie ).http://www.hardwarelab.ru/forsage.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troszke tutaj zauważyłem nawijania o sterownikach Forsage. Co to jest i z czym to się je? Co to daje? Jak to działa? Bo w necie bardzo mało moge na ten temat znaleźć. Nigdy poza Catalysty nie wychodziłem, a teraz tylko czekam na wersję 4.9 .... Ahhhh już niedługo.

Są to sterowniki które programowo zmieniją Radka 9800 NP/Pro na XT ( nie trzeba flashować biosu ). Wydajność minimalnie mniejsza w porównaniu do zmiany biosu ( przynajmniej na mojej karcie ).http://www.hardwarelab.ru/forsage.php

Hmmm .. Ciekawe. Spróbóję. Potrzeba do tego jakiegoś extra chłodzenia ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troszke tutaj zauważyłem nawijania o sterownikach Forsage. Co to jest i z czym to się je? Co to daje? Jak to działa? Bo w necie bardzo mało moge na ten temat znaleźć. Nigdy poza Catalysty nie wychodziłem, a teraz tylko czekam na wersję 4.9 .... Ahhhh już niedługo.

Są to sterowniki które programowo zmieniją Radka 9800 NP/Pro na XT ( nie trzeba flashować biosu ). Wydajność minimalnie mniejsza w porównaniu do zmiany biosu ( przynajmniej na mojej karcie ).http://www.hardwarelab.ru/forsage.php

Hmmm .. Ciekawe. Spróbóję. Potrzeba do tego jakiegoś extra chłodzenia ?

Będziesz potrzebować lepszego chłodzenia, w tym samym stopniu jak wtedy jakbyś wgrał BIOS-a od XT. Jeśli dużo podkręcasz(>412MHZ), polecam Silencer'a.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie pomogło. Zapomniałem, że mam R350 przecież :) Btw. dlaczego powyżej 412Mhz potrzebny jest silencer? Ja mam 419.40 na standardowym coolere i działa spoko - ale wyżej nie pójdzie. Jak zainstaluję dajmy na to tego silencera to mogę się spodziewać więcej mocy na GPU? Bo do pamięci to on raczej nie służy :] Aha mam pytanko do wszystkich, którzy grzebali w timingach - niezabardzo mi to wychodzi .... Tzn. Obniżam timingi - klatki/s spadają - wiadomo i kręcę. Udało mi się wycisnąć 340Mhz i lipa - jest jak poprzednio przy standardowych timingach i 322 Mhz - możecie doradzić jakieś ustawienia?

 

Btw2 - Vince, jakie masz ustawienia płyty - Vcore procka i pamięci (Mhz także). I co wyłączyłeś/włączyłeś, że masz 3.2Ghz? Nigdy nie mogłem się dobić bez wywalania do tej częstotliwości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś kręcił pamięci na 9800PRO do poziomu XT bez radiatorów? bo u mnie sa bardzo gorące na standardowym mhz wiec sie troche dygam podciagnąc je więcej

jak juz pisalem wyzej jak chcesz mocno krecic min tak jak XT to musisz zmienic chlodzenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś kręcił pamięci na 9800PRO do poziomu XT bez radiatorów? bo u mnie sa bardzo gorące na standardowym mhz wiec sie troche dygam podciagnąc je więcej

Owszem, ja - poszły prawie na 400(800)Mhz :D Ale to było jedynie na próbę i potem działałem na zegarach PRO aż do założenia radiatorów, które dały u mnie dodatkowe 10(20)Mhz.

 

Zresztą i tak w 2D mam profil na zegarach PRO, w 3D - 441/384Mhz (chociaż karta idzie dużo wyżej, szczególnie na pamięciach). ATITool się kłania ;)

 

P4OCer : każda karta jest przecież inna, to prawie jak z prockami ;) Dlatego niektórzy na firmowym chłodzeniu nie mogą nawet wyciągnąć 412Mhz na GPU, a inni wyciągają np. 430Mhz. Silncer prawidłowo założony, z dobrą pastą (polecam Artic Ceramique) i na "high" powinien dać ci przynajmniej 15-20Mhz więcej. /pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś kręcił pamięci na 9800PRO do poziomu XT bez radiatorów? bo u mnie sa bardzo gorące na standardowym mhz wiec sie troche dygam podciagnąc je więcej

Owszem, ja - poszły prawie na 400(800)Mhz :D Ale to było jedynie na próbę i potem działałem na zegarach PRO aż do założenia radiatorów, które dały u mnie dodatkowe 10(20)Mhz.

 

Zresztą i tak w 2D mam profil na zegarach PRO, w 3D - 441/384Mhz (chociaż karta idzie dużo wyżej, szczególnie na pamięciach). ATITool się kłania ;)

 

P4OCer : każda karta jest przecież inna, to prawie jak z prockami ;) Dlatego niektórzy na firmowym chłodzeniu nie mogą nawet wyciągnąć 412Mhz na GPU, a inni wyciągają np. 430Mhz. Silncer prawidłowo założony, z dobrą pastą (polecam Artic Ceramique) i na "high" powinien dać ci przynajmniej 15-20Mhz więcej. /pozdro

No to mi się nie opłaca ;) Spróbóje swojego starego sposobu - 3x 80mm :) Zrobię tornado i zobczę co się stanie. Btw. pomożecie mi z tymi timingami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponoć RivaTuner nie pokazuje poprawnie na jakim rdzeniu jest 9800PRO, na głównej "planszy" zaraz po odpaleniu softu widnieje R350 ale po wejściu w 

Customize ---> Graphic subsystem report widnieje R360 i nawet wyświetla na jakich pamięcach jest karta.

 

W Available Categories zaznaczyć ATI VGA BIOS information, zamknąć okno i wejśc jeszcze raz w Customize --> Graphic.... na samym dole powinny być dodatkowe dane

 

Nie wiem, może odkryłem ameryke w konserwach i wszyscy to już wiedzą.... w przeciwnym wypadku jak ktoś ma czas i chęci o raz nie zmodowanego jeszcze na XT 9800PRO to niech looknie :)

Sprawdzilem i mam taki wynik :

 

 

$ffffffffff ATI specific display adapter information

$ffffffffff ---------------------------------------------------

$0900000000 Graphics core : R350 (8x1)

$0900000002 Memory bus : 256-bit

$0900000001 Memory type : DDR SGRAM / SDRAM

$0900000003 Memory amount : 128MB

$0900000004 Core clock : 378.000MHz

$0900000005 Memory clock : 337.500MHz (675.000MHz effective)

$0900000006 Reference clock : 27.000MHz

$ffffffffff ---------------------------------------------------

$ffffffffff Memory timings

$ffffffffff ---------------------------------------------------

$0900000100 WR latency : 1.5

$0900000101 CAS latency : 4

$0900000102 CMD latency : 0.0

$0900000103 STR latency : 1.5

$0900000110 TRCDRD,RAS to CAS read : 5

$0900000111 TRCDWR,RAS to CAS write : 3

$0900000112 TRP ,Row precharge : 5

$0900000113 TRAS ,Row active : 10

$0900000114 TRRD ,Row active to row active command : 4

$0900000115 TR2W ,Read to write turnaround : 3

$0900000116 TWR ,Write recovery : 7

$0900000117 TW2R ,Write to read turnaround : 3

$0900000118 TW2R ,Write to read turnaround/same bnk : 7

$0900000119 TR2R ,Read to read turnaround : 2

$ffffffffff ---------------------------------------------------

$ffffffffff ATI VGA BIOS information

$ffffffffff ---------------------------------------------------

$0a00000000 Title : R360 Hynix DDR 113-A07537-103 B...

$0a00000001 Date/time : 2004/03/04 09:51

$0a00000002 Core clock : 378.000MHz

$0a00000003 Memory clock : 338.000MHz

$0a00000004 Reference clock : 27.000MHz

$0a00000005 Dot clock range : 200.000MHz - 400.000MHz

$0a00000006 Sys.clock range : 300.000MHz - 800.000MHz

$0a00000007 Mem.clock range : 300.000MHz - 800.000MHz

 

...wiec co mam sadzic R350 czy 360...i nie mowic ze mam zdejmowac wiatrak (nie o tej porze):)

??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrz na sam dół tej tabelki

 

 

$ffffffffff ---------------------------------------------------

$ffffffffff ATI VGA BIOS information

$ffffffffff ---------------------------------------------------

$0a00000000 Title : R360 Hynix DDR 113-A07537-103 B...

$0a00000001 Date/time : 2004/03/04 09:51

$0a00000002 Core clock : 378.000MHz

$0a00000003 Memory clock : 338.000MHz

$0a00000004 Reference clock : 27.000MHz

$0a00000005 Dot clock range : 200.000MHz - 400.000MHz

$0a00000006 Sys.clock range : 300.000MHz - 800.000MHz

$0a00000007 Mem.clock range : 300.000MHz - 800.000MHz

 

...wiec co mam sadzic R350 czy 360...i nie mowic ze mam zdejmowac wiatrak (nie o tej porze):)

 

 

Mam identycznie, wiec na 99% masz R360, ale to tylko przypuszczenia :) nie jestem w stanie powiedzieć czy to prawdziwa informacja, przydało by się zdjąć radiator :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) az chce sie powiedziec - a nie mowilem :] ;) ano wlasnie, czyli mozna by przypuszczac, ze gorne okreslenie R350 odnosi sie do wersji laminatu (nie wiem czy precyzyjnie okreslilem), natomiast to pamieci decyduja tak naprawde czy mozemy sobie do 9800pro upgrejdnac na XT. Stad to R360 dla pamieci, tak? Czy dobrze rozumuje?? 8)

 

PS. zamowilem przed chwila zalmana ZM80D-HP wiec i tak bede musial sciagac ;) niemniej...wielokrrotnie to bylo walkowane, ale jak mam sciagac ten radiator, to najpierw od strony radiatora sciagnac te czarne (u mnie) kołeczki (?) a pozneij lekko przekrecajac z wyczuciem na lewo i prawo (horyzontalnie do laminatu) odczepic radiator. Czy mam uwazac na inne niespodzianki ??

 

pozdawiam,

 

;))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad.1 - na dole było ze niby R360 i po zdjęciu radiatora okazał sie ze to prawda, tak naprawde nie wiem od czego to zaezy i czy zawsze będzie pokazywać prawdzywy rdzeń. Co do "górnego określenia R350" jak to nazwałeś to pobrane jest to z BIOS'u karty, a ze BIOS jest od PRO (gdzie powinen być R350) wiec pokazuje że to starszy model GPU

 

Ad.2

Weź pincete (lub coś pochodnego) i delikatnie ścisnij te kołki od przeciwnej strony niz jest GPU, tak żeby takie małe "ząbki" na kołkach schowały sie i wypchnij "czopa" :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie , zapomnialbym na smierc :lol: Niemniej sprobuje zabawic sie jak dojdzia zalman i miejmy nadzieje ze wszytko potoczy sie super,.

 

ps. przez ciekawosc zapytam, co sie dzieje jesli wrzuci sie bios od XT do niemodowalnego R9800 PRO?? Czy grafa idzie do smieci , jak to sie ma w praktyce, da sie odratowac ??

 

:roll:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi wiadomo da sie odratować poprzez załadowanie orginalnego BIOS'u. A co się dziej? Artefakty są na ekranie, przypuszczam że to wina Bufora-Z który w R360 przeszedł lekkie zmiany typowo kosmetyczne (jest wydajnieszy ociupine)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za info :) Teraz juz nie powinno byc problemow a w razie czego bedzie backup  ;)))

 

pozdro

Jakby tfu odpukać coś się stalo, to zawsze ratuje cię druga karta graficzna na PCI (jakiś stary śmieć ;)) : dwie grafy na pokładzie, ta na PCI sprawna i flasciach!esz bios do tej na AGP (wcześniej sprawdziwszy, która ma jaki numerek - device number 0/1).

 

Ale miejmy nadzieję, że wszystko będzie ok ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie pomogło. Zapomniałem, że mam R350 przecież :) Btw. dlaczego powyżej 412Mhz potrzebny jest silencer? Ja mam 419.40 na standardowym coolere i działa spoko - ale wyżej nie pójdzie. Jak zainstaluję dajmy na to tego silencera to mogę się spodziewać więcej mocy na GPU? Bo do pamięci to on raczej nie służy :] Aha mam pytanko do wszystkich, którzy grzebali w timingach - niezabardzo mi to wychodzi .... Tzn. Obniżam timingi - klatki/s spadają - wiadomo i kręcę. Udało mi się wycisnąć 340Mhz i lipa - jest jak poprzednio przy standardowych timingach i 322 Mhz - możecie doradzić jakieś ustawienia?

 

Btw2 - Vince, jakie masz ustawienia płyty - Vcore procka i pamięci (Mhz także). I co wyłączyłeś/włączyłeś, że masz 3.2Ghz? Nigdy nie mogłem się dobić bez wywalania do tej częstotliwości.

U mnie przy 412MHz radiator już jest naprawdę całkiem gorący. Nie polecałbym większego kręcenia karty bez lepszego chłodzenia. Silencer nie musi Ci dać koniecznie większego O/C, choć kilka MHz może podciągniesz jeszcze...

 

Co do ustawień płyty. Vcore - 1.5625V - co daje u mnie w idle 1.61-1.62V, w trybie load zaś 1.54-1.55V. Takie fluktuacje napięcia są normą w płytach Asusa. Słyszałem, że w takiej płycie jak Ty masz, zasilanie zostało

trochę polepszone....

Napięcie pamięci to 2.85V. Moje Geil'e wg. producenta mogą pracować nawet z napięciem 3.1V,więc się o nie nie boję. Mam je ustawione w tryibe 400MHz(czyl FSB/MEM = 1/1). Timing'i to 2.5.-7-4-4.

U mnie pomogło wyłączenie USB Legacy Support(jakoś w tym stylu się nazywało).

Każdy procek jest inny i nie na każdym uda Ci się osiągnąć zamierzony cel. Ja np. jestem troszeczkę zawiedziony, ponieważ przecież ludzie z tego proca wyciągają 3.6GHz, a ja max.3.3GHz i to z artefaktami w aplikacjach 3D - co jest normalne na I865PE przy b.wysokim FSB oraz pamięciach ustawionych synchronicznie. U mnie max. bez artefaktów to 270MHz. Jak wezmę 275MHz i tryb pamięci 5/4 - to nie ma artefaktów 8O

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...