Skocz do zawartości
ClareS

Ati Radeon 9800 / Pro / Xt

Rekomendowane odpowiedzi

Mario2k

To co napisałeś wydało mi się w pierwszej chwili tak oczywiste, że aż wyskoczyłem przez okno za moją rzekomą głupotę.....

...... chociaż nie mam podkręconego sprzętu (poza procesorem, od bardzo dawna mam ustawione 12x180 bez podnoszenia napięcia - więc się nie liczy - ale i tak zmniejszyłem...) to mimo wydało mi się to oczywiste, ponieważ sam pisałem, że mam nowe chłodzenie - czyli nowe wiatraki i większy pobór energii wymuszany przez to ustrojostwo.....

...... zrazu zabrałem się za: odłączanie szmelcu który zabiera dużo "many" a nie jest taki istotny - nagrywarka, wiatraki (+ obniżenie RPM w reszcie) itd. oraz obniżanie wartości core i memory karty graficznej i taktowania procka - nice - wolniej będzie śmigał, ale co tam..... HURA!!!!!!! NA TERAZ PEWNO BĘDZIE DZIAŁAĆ!!!!!!!! 8O

..... dalej to samo...... hmmmm.... dobra wywaliłem z 1280x1024+High detale na 800x600+low detale..... i jak?! NO PERFEKT PANIE!!!

..... wróciłem na stare ustawienia i odpalam 800x600 i jest git..... myślę, że kwestia nie leży w poborze energii.... poza tym grałem w FarCry'a niedawno i nie było takich problemów (nie trzeba chyba zaznaczać że grałem na 1280x1024+high detale) - giere ukończyłem gładko i bez żenady..... no i pozostaje jeszcze cholerny UT2004, którego wciąż mam na kompie a który literalnie wymiata z 16 butami na mapie Inferno w grafie 1280x1024 w najwyższych detkach..... a Doom 3? to coś innego... ale co?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MietmaN

Powiedz dokładnie jak zniszczyłeś tą karte.... jestem ciekaw jaki zrobiłeś błąd i czego mam się wystrzegać...

To był HIS Radeon 9600XT Turbo (fajnie się kręcił na rdzeniu - do 585Mhz stabilnie) - miał firmowe aluminiowe radiatory na pamięciach, które jednak jakoś jak na mój gust słabo się grzały (co za tym idzie słabo przewodziły ciepło od kostek pamięci) - widać było, że są przyklejone na jakimś glucie, na dodatek nierówno posmarowanym.

 

Chciałem zdjąć, wyczyścić i przesmarować Arctic Ceramique plus po kropelce Super-Glue w dwóch rogach (tak jest najwydajniej, bo dobry silikon zawsze lepszy od taśmy termoprzewodzącej). Ukręcałem je, a nie podważałem, czyli niby wszystko było robione w miarę bezpiecznie. Następnie lekko przetarłem spirytusem (nigdy wcześniej ani nigdy później nie zaszkodził mi - proc, GPU, kostki BGA na grafie). Zanim założyłem od nowa radiatory, to potrzebowałem na chwilę włączyć kompa - arty były już lekkie w 2D, a po odpaleniu byle 3DMarka po prostu jeden wielki artefakt od pamięci. Obniżenie taktowania nie pomogło, założenie radiatorów też nie. Więcej grzechów nie pamiętam.

 

Ja powiem tylko tyle ze spiryt zmienia strukture krzemu jak sie dostanie przes chropowala powiesznie do wnetrza to matko boska pamieci padaja sam tak sobie zrobilem i za to pokutowalem tez mysallem ze to radiatory zle zalozylem i zle zdjalem ale okazalo sie ze za cale zamieszanie odpowiedzialny jest spiryt ludzie :

 

 

NIGDY NIE UZYWAJCIE SPIRYTUSU DO KRZEMU

 

Pozatym spirytus powoduje powstawanie warstwy jak wysycha ktora zmniejsza przeplyw ciepla ot co :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety po paru dniach cos mod przestal dzialac, chcialem zdjac radiator z GPU i oderwal sie razem ze rdzeniem.

Karte udalo mi sie wyreklamowac dzieki klejowi POXIPOL i farbce plakatowej :)

No to artysta z Ciebie hardcoreowiec :) hehe to w serwisie chyuba sa ludzie co sami nie wiedza czym jest karta graficzna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co slyszalem objawem przekrecenia rdzenia jest zwis kompa, np na 3dmarku. U mnie natomiast wyglada to tak, ze jak wykrece rdzen powyzej 415 (radek 9800pro r350) to mam artefakty 8O . Krecilem do 435, zwisa nie bylo ale arty wieksze? Powinienem krecic az do zwisa i najwyzej potem troche zmniejszyc czy zostawic tak jak mam? Te arty roznia sie od tych, co sa przy przekreceniu pamieci. Te od rdzenia to taki male biale kropeczki, im bardizej krece tym jest ich wiecej. Wtf? za podpowiedz bede wdzieczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co slyszalem objawem przekrecenia rdzenia jest zwis kompa, np na 3dmarku. U mnie natomiast wyglada to tak, ze jak wykrece rdzen powyzej 415 (radek 9800pro r350) to mam artefakty  8O . Krecilem do 435, zwisa nie bylo ale arty wieksze? Powinienem krecic az do zwisa i najwyzej potem troche zmniejszyc czy zostawic tak jak mam? Te arty roznia sie od tych, co sa przy przekreceniu pamieci. Te od rdzenia to taki male biale kropeczki, im bardizej krece tym jest ich wiecej. Wtf? za podpowiedz bede wdzieczny.

Źle słyszałeś - zwieszkę benchmarka/gry albo całego systemu powoduje zbyt wysokie taktowanie rdzenia na RV350/RV360 czyli procesorach graficznych stosowanych w Radeonach 9550/9600/9600PRO/9600XT. Natomiast w przypadku R300/R350/R360 czyli Radeonów z serii 9700/9800/PRO/XT występują właśnie artefakty, tak jak u Ciebie. Są to opisane przez ciebie małe, białe kropeczki - należy wówczas obniżyć taktowanie GPU, bo bynajmniej mu to nie służy! ;)

 

Skąd wiem? Ludzie o tym pisali, a przede wszystkim miałem dwa Radeony 9600XT oraz 9800PRO z R350 i 9800PRO z PBC XT i R360 (jak w sigu). Wszystkie kręciłem oczywiście. :mrgreen:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Urwał mi się bolec z końcówki kabla przejściowego między Radeonem a TV : Pieprzone wejście w TV już wcześniej "wypuszczało" kabel z oporem, ale zawsze wychodził. A dziś się urwał. Na dodatek, jak wyciągałem, nawet nie zauważyłem, że jest urwany, dopiero po paru godzinach O_O Cuda niewidy cholera..

 

Da się dokupić taki kabel?(z obu stron wyjscie z bolcem, nie wiem jak to się nazywa dokładnie, od strony karty mam przejsciówkę) A może gwarancja mi to obejmie? Uszkodzenie fizyczne, to pewne, ale troche słaby ten kabel "mejd in czajna"..ble!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z zakresu mojej wiedzy czincz (dlugi gruby bolec z obu stron kabla),SVHS ma parenascie małych bolców w okrągłej metalowej otoczce :]

 

Ok, zobaczymy..sam na pewno nie zrobię, mam nadzieje ze chociaz nie bedzie duzo kosztować ten pieron :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ktora pamieci jest lepsza HYNIX czy SAMSUNG??

To jak wróżenie z fusów : niektórzy narzekają na Hyniksy, a tymczasem moje kręcą się na zwykłych aluminiowych radiatorach z Allegro na 405-415(810-830) Mhz. Samsungi w zwykłym 9800PRO szły bez artefaktów na miedzianych Tweakmonsterach max. 385-390(770-780) Mhz.

 

Możliwe jednak, a nawet prawdopodobne, że PCB od XT pomaga w OC. Z mojego doświadczenia to tyle. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to tak jak wyżej napisalem, wycieczak do sklepu elektronicznego rozwiąze sprawe :)

 

Co do SVHS to nie parenascie tylko 4

- iluminacja + masa (jaskrawośc oraz kontrast)

- chrominacja + masa (nasycenie i odcień)

 

8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wieksza wydajność w grach da Ci kupienie tego radka niż ten 1GB ramu, a do tego na 9800pro masz 128mb na pokładzie, to duzo daje, no i plus bo mozesz podkręcis spoko do wartości przynajmniej 9800XT. na Twoim miejscu brałbym grafike, ale...

 

... wybór należy do Ciebie

 

Tak Silencer wejdzie na 9800pro na pcb od XT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam zamiar sobie "skleić" nowego kompa najprawdopodobniej o takiej konfiguracji :

Procek AMD Barton 2500+ Mobile o vcore 1.45

Płyta abita nf7-s ver.2.0

512 ramu nie wiem jeszcze jakiego

Zasilacz Chieftec 360W (HPC-360-302DF) lub QTEC PSU 550W Dual Fan Gold PFC

i tu zaczynaja sie schody... mianowicie mam dylemat odnosnie karty grafiki... reszte czesci po za tymi wymienionymi mam...

karta jaka mnie interesuje to :

Radeon 9800 Pro HiS Excalibur 128 MB DVI + tv-out ICE-Q.... no i oczywiscie odwieczne pytanko czy sprzet za taka cene jest wart zainteresowania ??? zastanawiałem sie tez nad jakimis innymi 9800 pro np z chłodzeniem zalmana.... czy jest jakas alternatywa do tych kart w podobnej bądź nizszej cenie ???....pozdro...

 

P.S.

Nie chciałem pisac nowego postu bo rozchodzi sie tu w zasadzie tylko o karte:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alternatywa jak zwykle w życiu bywa ;) jest : normalny HIS albo Sapphire (przykładowo) 9800 PRO, do którego dokupujesz Silencera Rev.2 albo Rev.3 oraz radiatory (np. aluminiowe z Allegro od PCmaxa po 4zł sztuka) i powinno wyjść taniej niż za gotowego HISa IceQ 9800 PRO. Zależy od tego, czy się lubisz bawić z zakładaniem tego wszystkiego czy nie, bo ja akurat tak ;)

 

Chłodzenie Zalmana, oprócz tego że kosztuje w cholerę forsy, jest mniej wydajne od Silencera i nagrzewa budę - nie rozumiem ludzi, którzy wydają na to pieniądze, ale wolna wola, nikogo nie zmuszam do zakupu produktów Arctic Cooling. :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo bawic to sie lubie ale nie za bardzo mam praktyke :].... a wolalbym niczego nie spsuć... jesli roznica w cenie bedzie niewielka to wolałbym zostawic firmowy zestaw :)... a co do wyboru to czy karta jest tak dobra jak mi sie wydaje ?? czy moze jest cos tanszego co moze dorównywać tej karcie ??... oczywiscie chodzi mi o serie radków bo Gforców nie tkne ;)...pozdro...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo bawic to sie  lubie ale nie za bardzo mam praktyke :].... a wolalbym niczego nie spsuć... jesli roznica w cenie bedzie niewielka to wolałbym  zostawic firmowy zestaw :)

Niewielka, np. wg cennika pewnego krakowskiego sklepu :

 

HIS 9800PRO IceQ - 1060zł vs.

 

Sapphire Radeon 9800PRO - 960zł + VGA Silencer Rev.3 ok. 60zł (allegro) + radiatory z allegro 32zł - prawie na jedno wychodzi (po złożeniu można za tą różnicę w cenie napić się browarka :D).

 

... a co do wyboru to czy karta jest tak dobra jak mi sie wydaje ?? czy moze jest cos tanszego co moze dorównywać tej karcie ??... oczywiscie  chodzi mi o serie radków bo Gforców nie tkne ;)...pozdro...

Nie, nie ma nic tańszego, co by się dało w jakiś magiczny sposób zmodować, przerobić i mieć identyczną wydajność. /pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenie Zalmana, oprócz tego że kosztuje w cholerę forsy, jest mniej wydajne od Silencera i nagrzewa budę - nie rozumiem ludzi, którzy wydają na to pieniądze, ale wolna wola

Wydaje mi sie że ludzie lecą na "marke", skoro ZELMAN to musi być najlepsze ;) 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam denerwujacy problem z sterami wgrywam juz 10 raz windowsa xp bo caly czas a to 4.7 zle chodza i powoduja rozne bledy a jak omegi to powoduja rozne bledy w grach a w starych dorze idzie ; o czemu ja kupilem radoena OMG :( a teraz lece na 4.8 catsach i nie mam juz beledow stop ani restartow wszystko ok ale z gier wychodzi mi do pulpitu !!!!!!!1 bez zadnego bledu gra zawiesza sie i wychodzi ... boshe .. :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenie Zalmana, oprócz tego że kosztuje w cholerę forsy, jest mniej wydajne od Silencera i nagrzewa budę - nie rozumiem ludzi, którzy wydają na to pieniądze, ale wolna wola

Masz trochę racji.... tylko nie mów, że Silencer ma WIEKSZA wydajność, a Zalman "nagrzewa bude"...... lol! Jednak montaż Zalmana przypomina przygodę w kiblu pt. "Ja vs Największe Zaparcie Świata".

 

... możliwe, że d3f robi błąd w ogóle zastanawiając się nad Zalmanem - a co jak będziesz miał taki problem jak ja (kilka postów wyżej)? Bedziesz próbował wyrywać radiatory z nowego Radka, czy odeślesz karte i będziesz czekał cały tydzień na cholernego Silencera?

Jako posiadacz Zalmana mowie: "kup se Silencera - oszczędzisz trochę keszu i nerwów"....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Babiczka

Miałem ten sam problem.... tylko w grze Doom 3 - pomogły sterowniki....

 

Mario2k

Jednak nie miałeś racji.... Doom 3 działa pięknie - wystarczyła zmiana sterowników..... jeśli ktoś ma taki sam problem z Doomem 3 jaki ja miałem (z gry wyskakiwał na pulpit) to proszę zastosowaćsie do tego opisu:

-Go to http://www.atitech.ca/

-click on "Drivers & Software"

-Click on your Operating System/graphic driver/the name of your video card and click "go"

-Download the driver that corresponds to your connection speed but don't run it yet

-Then scroll down on that same page to where it says "Additional links" and click on "Maintenance Utilities" and Download "cat-uninstaller.exe" and run it but don't restart when it asks you if you want to

-Then run the driver that you downloaded and install it, then restart

-Your screen will be in the lowest resolution possible when you restart and that's okay, you can just change it back, and you'll probably get an error with ATI control panel saying that your driver isn't properly installed or something to that effect (I did). Ignore it and click "don't show me this again"

-Then you're all set. That worked for me, I ran Doom 3 after that and it hasn't crashed yet. Hopefully this works for everyone. I know it can piss you off when you've spent $55 on a game and you can't even play it. Spread the word.

 

Problemy z dżwiękiem proponuję drivery kX.... ale to chyba oczywiste....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja juz sie zdecydowałem na tego silencera... przede wszystkim dlatego ze nie musze nic samemu tam grzebac kleic itp itd no i w razie jakiejs awarii nie bedzie raczej problemów z gwarancja ...zreszta gdzies sciagnałem mp3 z praca wiatraka w obu trybach predkosci i jest to raczej bardzo mały hałas( byl mierzony z 15 cm)... watpie zeby przy zamknietej obudowie ktos to uslyszał :)...pozdro...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie.posiadam radka od sapphire na pcb od xt i R360.rdzen kreci sie spokojnie do 450 na standardowym chlodzeniu.pamieci nie sprawdzalem powyzej 365 mhz.Myslalem czy by go nie sflashowac na Xt ,tylko jest jedno ale.Nie zamierzam narazie zmieniac chlodzenia i nie wiem czy to bezpieczne dla tej karty .Pamieci(hynix) nie sa chlodzone i grzeja sie strasznie nawet na standardowych taktowaniach.Nie chcialbym przegrzac tej karty takze mam pytanie czy wogole warto sie w to bawic na standardowym chłodzeniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie warto, ponieważ standardowe chłodzenie na rdzeń jest mało wydajne i łątwo przegrzać kartę, a jeśli chodzi o pamięci, to się troche tobie dziwie, że bawisz się w podkręcanie ich bez żadnych radiatorków, ja dzień po kupnie karty założyłem wcześniej pocięte radiatorki od spire-a, co mnie kosztowało 12 zł za 2 x 6cm/2cm/14mm (dł/szer/wys).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi wejda radiatory tylko na tyl karty,z przodu nie da rady bo polowe pamieci zasłania radiator GPU,

Dołączona grafika

 

tak to wyglada,.takze nie widze sensu zakladania radiatorow tylko na tyl karty,a chlodzenia narazie nie mam zamiaru zmieniac,bo przy moich zdolnościach manualnych i wrodzonym szcześciu to zaraz uwale pół rdzenia i strace gwarancje :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...