Skocz do zawartości
ClareS

Ati Radeon 9800 / Pro / Xt

Rekomendowane odpowiedzi

Nie warto, ponieważ standardowe chłodzenie na rdzeń jest mało wydajne i łątwo przegrzać kartę...

W/w chłodzenie jest juz wydajniejsze - to taka uboższa wersja chłodzenia z 9800 XT tudzież X800 PRO/XT - mam dokładnie taką samą kartę, więc coś o tym wiem. Posiada jednak swoje wady - ryczy jak na moje ucho niemiłosiernie i dodatkowo dmucha gorącym powietrzem na pamięci, jakby same od siebie malo się grzały. Uważam, że rdzeń spokojnie można puścić na 412Mhz i nic się złego nie stanie, skoro tak się pięknie kręci (az nie mogę uwierzyć ;)).

 

To wszystko powyżej nie umniejsza faktu, że u mnie Silencer na low jest bardziej wydajny. :P

 

a jeśli chodzi o pamięci, to się troche tobie dziwie, że bawisz się w podkręcanie ich bez żadnych radiatorków, ja dzień po kupnie karty założyłem wcześniej pocięte radiatorki od spire-a, co mnie kosztowało 12 zł za 2 x 6cm/2cm/14mm (dł/szer/wys).

Popieram - radiatory plus jakiś boczny nawiew, nawet bardzo delikatny.

U mnie na identycznej karcie jak bad_boya Hyny idą do 411,75Mhz bez artów (przed założeniem radiatorów 398Mhz).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

boczny nawiew jest.Centralnie w karte napier*** wentyl chiefteca który byl seryjnie w boku budy.A co do głosnosci to jestem troszke zdziwiony.dla mnie karta jest bezgłosna,moze dlatego ze przygłuszaja ja pozostale 4 wentyle.Zreszta przesiadlem sie z BFG 5900 z dwoma wentylami takze jak dla mnie ten radek jest nieslyszalny :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

boczny nawiew jest.Centralnie w karte napier*** wentyl chiefteca który byl seryjnie w boku budy.

Super! :D

 

A co do głosnosci to jestem troszke zdziwiony.dla mnie karta jest bezgłosna,moze dlatego ze przygłuszaja ja pozostale 4 wentyle.Zreszta przesiadlem sie z BFG 5900 z dwoma wentylami  takze jak dla mnie ten radek jest nieslyszalny  :D

To zawsze jest kewstia względna - każdy ma inne ucho, a poza tym po wyciszeniu innych elementów kolejny zaczyna przeszkadzać. Takie życie .... U mnie najgłośniej obecnie hałasuje Pentagram puszczony na 2200rpm.

 

Czym sprawdzałeś max oc' rdzenia?! U mnie na firmowym chłodzonku szedł max 420-425Mhz, a potem pokazywały się arty na wodzie w Mother Nature w 3D03 (bardzo wrażliwy test na podkręcanie GPU).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wczoraj w AtI tool dalem find max core i wyszedlem po zakupy ,jak wrocilem po poltoej godzinie to pokazywalo 450 mhz i test lecial dalej bez artow ,wiec wylaczylem.Nie wiem czy to wiarygodny test.to moja pierwsza karta ati,zreszta i tak jej nie bede krecil ponad wartośc XT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wczoraj w AtI tool dalem find max core i wyszedlem po zakupy ,jak wrocilem po poltoej godzinie to pokazywalo 450 mhz i test lecial dalej bez artow ,wiec wylaczylem.Nie wiem czy to wiarygodny test.

Owszem, wg mnie i paru moich znajomych bardzo wiarygodny, więc powinieneś się cieszyć, że na firmówce GPU ci tak pięknie śmiga. To jest po prostu piękny wynik! :)

Aż żal, gdy słyszę, że nie zamierzasz jej kręcić ponad zegary XT. ;)

 

to moja pierwsza karta ati,zreszta i tak jej nie bede krecil ponad wartośc XT

Możesz w ATITool ustawić profile 2D i 3D - ja mam w 2D zegary od PRO, natomiast w 3D 441/380Mhz (chociaż karta kręci się wyżej, szczególnie na pamięciach). Nie rozumiem ludzi, którzy kręcą kartę, a potem pracują na wyżyłowanym taktowaniu w 2D - kiedyś też tak robiłem, dopóki nie zjarałem przez to ramów i mam nauczkę. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w sumie to w swoim poscie odpowiedziales mi na pytanie ktore chcialem zadac.to jest wlanie czy jest mozliwosc obnizenia taktowania karty w 2d.po co ma sie grzac bez sensu.i czy w 2d lepiej dac standardowe taktowania czy mozna jeszcze nizsze np:300/300 ?

Ale nadal mam pytanie czy przetaktowanie tej karty na standardowym coolerze i bez chlodzenia pamieci do wartości XT bedzie w miare bezpieczne.Szczerze mówiąc to niechce nic zjarac i potem sciemniac w serwisie ze nic nie robilem bo nie lubie kłamac i wciskac ludziom kitu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam problem który pewnie znany jest nie jednemu z was

Mój Radek 9800Pro Sapphire po załozeniu wspaniałego VGASilencera Rev3 + Miedziane Radiatory Revolteca

chodzi narazie spoko na VPU 425MHz oraz 746 Mem

Pamięci chodzą nawet spoko na 770MHz

testowane w 3DMarku 03 oraz FAR CRY zero artefaktów

problem w tym że przy tych ustawieniach w DooM3 pojawiają

sie białe pixele ,dokładnie taki jakby pixelowy szum ,

tylko na niektórych texturach i dymie .

 

Czyżby miało to oznaczać kresk podkręcanai pamieci karty

tylko na 746MHz ???? dziwne czemu w D3D wszystko chodzi bez artów na 770MHz ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w sumie to w swoim poscie odpowiedziales mi na pytanie ktore chcialem zadac.to jest wlanie czy jest mozliwosc obnizenia taktowania karty w 2d.po co ma sie grzac bez sensu.i czy w 2d lepiej dac standardowe taktowania czy mozna  jeszcze nizsze np:300/300 ?

Możesz dać tak niskie, jak tylko chcesz - to nie ma znaczenia, jak bardzo zaniżysz taktowanie w 2D. Ja jadę na zegarach PRO, bo karta w 2D i tak zjada b. mało energii i nie obciąża zasilacza, ale jeżeli chcesz jeszcze niżej, to nie ma absolutnie żadnych przeciwwskazań. ;)

 

Ale nadal mam pytanie czy przetaktowanie tej karty na standardowym coolerze i bez chlodzenia pamieci do wartości XT bedzie w miare bezpieczne.Szczerze mówiąc to niechce nic zjarac i potem sciemniac w serwisie ze nic nie robilem bo nie lubie kłamac i wciskac ludziom kitu

Skoro masz dobry nawiew boczny, to wg mnie w 3D możesz spokojnie grać na zegarach 9800XT - u mnie pamięci wyciągają 405-415Mhz bez artów w zależności od temp otoczenia, a bez radiatorów szły na ok. 400.

 

@Mario2k

Białe piksele to od rdzenia, a nie od pamięci! Na 99% (na 100% to tylko śmierć i podatki ;)) - słyszałem, że Doom3 bardzo obciążą GPU, jak żadna gra ani benchmark do tej pory, więc możliwe, że u ciebie jest podobnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro białe pixele są od rdzenia to jak wygląda przetaktowanie/przegrzanie pamięci. Pewnie było setki razy ale widocznie mi umknęło 8)

To uwierz mi na słowo, że przetaktowanie pamięci wygląda dużo bardziej stresująco! :twisted: Takie trójkątne, ciemne france latają po całym ekranie, cholernie wydłużone - pamiętam taki serial S.F. pt. Babylon-X i tam były tzw. cienie. Więc wyglądały podobnie, a ponieważ aż dwie karty zabiłem własnoręcznie przez OC' pamięci, to mam schizę na tym punkcie (jedna z nich to był kupiony okazyjnie w Niemczech Sapphire 9800 PRO).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ponieważ aż dwie karty zabiłem własnoręcznie przez OC' pamięci, to mam schizę na tym punkcie (jedna z nich to był kupiony okazyjnie w Niemczech Sapphire 9800 PRO).

KILLER MietmaN ;)

Dłuuuuuga historia, ale jakby komuś się nudziło ;) :

 

http://www.pcprojekt.pl/forum/viewtopic.php?t=2326

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja znowu mam pytanie.jak ustwic ATI toola zeby mi automatycznie zmienialk taktowania po wejsciu w tryb 3d.da sie tak wogole.ustawilem sobie 2 profile 2d-300/300 i 3d 412/365 i [gluteus maximus] .puscilem 3dmarka i wynik 4700 pkt co oznacza ze program nie zminil taktowania karty na wyzsze po wejsciu w tryb 3d??????????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja znowu mam pytanie.jak ustwic ATI toola zeby mi automatycznie zmienialk taktowania po wejsciu w tryb 3d.da sie tak wogole.ustawilem sobie 2 profile 2d-300/300 i 3d 412/365 i [gluteus maximus] .puscilem 3dmarka i wynik 4700 pkt co oznacza ze program nie zminil taktowania karty na wyzsze po wejsciu w tryb 3d??????????

U mnie działa bez zarzutu na ATITool 0.0.20, a właśnie pojawiła się najnowsza wersja :

 

http://www.pcprojekt.pl/forum/viewtopic.ph...p?p=64416#64416

 

http://forum.purepc.pl/viewtopic.php?p=994299#994299

 

Plus nowe fajne stery DNA oparte na D3D z 4.8 i OpenGL z 4.9b :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi wejda radiatory tylko na tyl karty,z przodu nie da rady bo polowe pamieci zasłania radiator GPU,

 

tak to wyglada,.takze nie widze sensu zakladania radiatorow tylko na tyl karty,a chlodzenia narazie nie mam zamiaru zmieniac,bo przy moich zdolnościach manualnych i wrodzonym szcześciu to zaraz uwale pół rdzenia i strace gwarancje :lol:

 

ABSOLUNIE nie ma sensu zakładac radiatorów częściowo. Albo wszystkie

są założone porządnie i kazdy odprowadza ciepło w maksymalnym stopniu

albo niema ich w ogóle. Załóż 7 radiatorów, a z jednej strony zostaw

pamieć odkrytą ? I co ? Jajo. Z podkrecania wyjda nici. Jedna kostka

się przegrzewa i wszystko idzie psu w d*pe. Tak od siebie tylko dodam,

że nie wszystki kostki grzeją się jednakowo. Przykłądowo na mojej

karcie najbardziej katowaną kostką jest scalak blisko trzech czarnych

kondesatorów. Grzeje się strasznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra zflashowalem swoja karte biosem od Xt ktory ma na defaulcie 398/350 czyli sadze ze to bezpieczne taktowania.Sciagnolem tego nowego Ati toola i znowu sie wkurzam.niby wszytko jest oki bo zmienia taktowania po wejsciu w tryb 3d ale jak wylacze gre czy benchmarka to z kolei nie wraca do ustawien 2d tylko zostaje na tych wyższych.W dodatku zeby wogole w 2d obnizal taktowania to musze go najpierw wlaczyc.A chcialbym zeby obnizal odrazu po zaladowaniu windy.Aha po sflashowaniu temperature wedlug ati toola mam 68 stopni a podczas grania 75. a na pamieciach odpowiednio 45 i 52 w stresie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MietmaN

 

Skoro ten pixelowy szum jest spowodowany przez GPU

to czy napewno przez obciążenie ???

dodam że z VGA Silencerem VPU ciepłe , dotykając kartę po

stronie przeciwniej od VPU tylko ciut mocniej ciepła

na orginalnym chłodzeniu było w tym miejscu znacznie cieplej

Czy ktoś sie orientuje jakie są objawy podczas użytkowania podkręconej karty 9800pro przy uzyciu słabej zasiłki ???

 

Zaraz poodłanczam zbędne sprzęta wiatraki/CD/DVD i zapodam nowe testy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra zflashowalem swoja karte biosem od Xt ktory ma na defaulcie 398/350 czyli sadze ze to bezpieczne taktowania.

Biorąc pod uwagę max OC' twojej karty oraz fakt, że dmuchasz na nią dodatkowym wentylem, to na pewno tak. :)

 

Sciagnolem tego nowego Ati toola i znowu sie wkurzam.niby wszytko jest oki bo zmienia taktowania po wejsciu w tryb 3d ale jak wylacze gre czy benchmarka to z kolei nie wraca do ustawien 2d tylko zostaje na tych wyższych.

Nic nie jestem ci w stanie doradzić, ponieważ u mnie ani przy wersji 0.0.20 ani najnowszej 0.0.21 nie miałem/mam takich problemów. :?

Win2k SP4 PL, Catalyst 4.8, wcześniej 4.6 i 4.3, DirectX 9.0b.

 

W dodatku zeby wogole w 2d obnizal taktowania to musze go najpierw wlaczyc.A chcialbym zeby obnizal odrazu po zaladowaniu windy.

Niby jak miałby to robić, skoro nie jest włączony?! ;) :P Logiczne. ;) Ja ustawiłem automatyczne ładowanie przy starcie systemu poprzez wpis do rejestru - jest taka opcja w konfiguracji programu.

 

Aha po sflashowaniu temperature wedlug ati toola mam 68 stopni a podczas grania 75. a na pamieciach odpowiednio 45 i 52 w stresie

Ja miałem podobne, czasem nawet trochę wyższe przed zmianą chłodzenia na Silencera (tj. przez całe 2 dni :D). Nie wiem tylko, skąd bierzesz ten pomiar na pamięciach, bo nie ma takiego czujnika.

 

@Immothep :

Tak, oczywiście, zawsze należy odinstalować panel kontrolny i sterownik, żeby uniknąć zaśmiecenia systemu i spadku wydajności. Najlepiej potem przejechać jeszcze programem Driver Cleaner, a ja na koniec i tak ręcznie w rejestrze potrafię znaleźć jakieś śmieci. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorka za dwa posty pod rząd, ale jakbym chciał to upchać wszystko do jednego, to by się niezły bajzel zrobił. ;)

 

Sprawdzam riva tunerem i przy rdzeniu 455, w stresie mam 42 stopnie :twisted: (silencer + 2x12v)

Nie zacieszaj, że masz o wiele niższe temp od bad_boya, bo nie jest aż tak dobrze. :P Zobacz sobie na mój temat, link poniżej. Ja się cholera tutaj produkuję, a nikt tego nie czyta - bym powiedział, że zainteresowanie prawie zerowe, wrrrrr ;)

 

http://forum.purepc.pl/viewtopic.php?t=85718

 

A powiedz mi jak sprawdzasz ta temeperature na pamieciach  8O  ? Masz jakis elektroniczny termometr ?

Czujnik z panelu Aerogate II to jedna z możliwości, ale coś mi się wydaje, że bad_boy za temp pamięci przyjął "local temp." (szczegóły pod w/w linkiem).

 

Mario2k :

Nie wiem, jak jest w Doomie3, ponieważ nie mam i nie gram. Starałem sie to jakoś wyjaśnić na podstawie dwóch przesłanek : z własnego doświadczenia i wielu znajomych wiem, iż ten tzw. ""pikselowy szum" to jeden z typowych objawów przegrzewania się GPU. Poza tym czytałem sporo o tym, jak bardzo Doom3 żyłuje procesory graficzne i jak znacznie ludzie musieli zmniejszyć OC' rdzenia tylko i wyłącznie przy w/w grze. Ale na 100% nie można być pewnym, że u ciebie to jest właśnie to. :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wgrałem bios od XT do mojego radka, ale z taktowaniami od Pro. Odpaliłem 3Dmark03 i odrazu zauważyłem różnicę z 5700, zrobiło się 6000, ale na tym się nie skończyło, postanowiłem wrzucić taktowania od XT 412/730, i wynik skoczył do 6400. Używam Omegi 2.5.58. Jedyne co zwróciło moją uwagę to jakby ciche piszczenie karty lub czegoś innego w czasie testowania w 3d Mark 03. Sprawdzałem Ati Tool 0.0.21 jakie maksymalne częstotliwości osiągne, tutaj zawiodłem się na rdzeniu, bo max to 416 :!: , na pamięci osiągłem 770.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzam riva tunerem i przy rdzeniu 455, w stresie mam 42 stopnie :twisted: (silencer + 2x12v)

Nie zacieszaj, że masz o wiele niższe temp od bad_boya, bo nie jest aż tak dobrze. :P

własnie ,wlasnie,jak rivatunerem lukam to tez mi pokazuje 50 stopni równiutko,mi sie bardziej realna wydaje temp.z ATI toola.A ztymi pamieciami to :lol: :lol: :lol: rzeczywiście mi si epomylilo z local temp. :D :D .

Btw po zflashowaniua roznica w 3dmarku okolo 500 pkt ,ale npo o dziwo Doom3 naprawde przyspieszyl,nie sprawdzalem w time demo (przed flashem mialem 43,9 fps) ale teraz gra chodzi duzo lepiej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wgrałem bios od XT do mojego radka, ale z taktowaniami od Pro. Odpaliłem 3Dmark03 i odrazu zauważyłem różnicę z 5700, zrobiło się 6000, ale na tym się nie skończyło, postanowiłem wrzucić taktowania od XT 412/730, i wynik skoczył do 6400. Używam Omegi 2.5.58. Jedyne co zwróciło moją uwagę to jakby ciche piszczenie karty lub czegoś innego w czasie testowania w 3d Mark 03. Sprawdzałem Ati Tool 0.0.21 jakie maksymalne częstotliwości osiągne, tutaj zawiodłem się na rdzeniu, bo max to 416 :!: , na pamięci osiągłem 770.

To nie piszczenie karty lecz impulsowego zasilacza... Przy max stresie bedzie Ci zawsze piszczał. Norma. :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam..

przegladam przegladam i nie moge znalezdz <moze jeszcze za rano i spie :>>

o co chodzi dokladnie w trzech slowach:

Mam radeona 9800pro@xt 128 mb na PCB od XT i nie znalazlem w poscie jaki dokladnie model Silencera pasuje na te krte....

Moze kto ma zalazonego wlasnie na te krte Silencera napisze jasno i dokladnie ktora rev. pasuje ....

poza tym mam takie radiatorki

http://4max.pl/produkt.asp?g=25&gg=19&id=892

i nie wiem czy wejda one pod silnecera.

Niby wszystko ok. bo przeswit na silencerze jest ok 17 mm a radiatorki maja 15 mm, ale wole sie upewnic.

 

Pytanie nastepne:

Pojawila sie noea wersja wzbogaconego silnecera

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=29920432

Jesli ktos to cacko kupil moze niech opisze jak jest z jego wydajnosci i czy wchodzi to na w/w karte oraz czy zmieszcza sie tam "pod Silencera " te radiatorki.

W opisie tego na allegro jest ze przeswit jest 15mm wiec wszystko na styk...

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Antiloop radiatory Ci wejdą...

Swoją drogą ja polecam te radiatory: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=29930896

Posiadam (i jeszcze sporo osób na forum) i jestem bardzo zadowolony...  :P

Popieram wszystkimi ręcami i nogami - radiatorki pierwsza klasa, w tym również jakość ich wykonania (widziałem znacznie gorzej wykonane Revolteci).

 

Na Radka na PCB od XT wejdzie na pewno Rev.3 (mnóstwo osób tak ma) oraz Rev.2 (jeden kumpel założył bez problemu, z wyjątkiem blaszki izolacyjnej, której jednak nie ma w Rev.3).

 

Co do nowych Silencerów, to jakoś nikt nie obczaił jeszcze żadnych testów - wg mnie na razie są zdecydowanie za drogie, a poza tym 2000rpm przy większym (72mm) wiatraku, to nie uwierzę, że są cichsze od starszych braci na "low". Wolałbym mieć możliwość przełączenia trybu ręcznie jak do tej pory : 2D totalna cisza, 3D trochę słychać, ale jak się gra, to przecież nikt na to uwagi nie zwraca. ;) :P :mrgreen:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...