Skocz do zawartości
ClareS

Ati Radeon 9800 / Pro / Xt

Rekomendowane odpowiedzi

Który program podaje najbardziej wiarygodną temperaturę rdzenia, AtiTool czy RivaTuner ?, bo różnice w obu są bardzo duże.

Kilka postow wyzej MietmaN podal link do topicu o tym... :idea:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdzie w ATITool powinna wyswietlac sie temp ?? moze jakis screen...  czy jak dam w ATITool find max core i max mem to napewno przy tych znalezionych czestotliwosciach nie spali mi sie karta ??

To sa twoje max-y, a to czy Ci sie nie spali to juz tylko Twoj problem... Napewno zwieksza sie prawdopodobienstwo uszkodzenia karty, ale to jak bardzo zalezy tylko i wylacznie od konkretnego egzemplarza. Proponuje nie ryzykowc i "przyspawac" odpowiednie radiatory, no i jakiegos Silencera na rdzen. :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiem wiem ze chlodzenie to podstawa :) silencer i radiatorki przyjda do mnie w poniedzialek ale wolalem sie juz tak na przyszlosc spytac ;P czyli jak bede mial juz zamontowane chlodzenie to karta spokojnie moze pracowac na tych znalezionych max core i mem ??

 

Mam jeszcze pytanko bo nie znalazlem odpowiedniego tematu na forum jak bezpiecznie zdjac oryginalny wentylator (zeby nic nie ukrzuczyc i ewentualnie zeby na przyszlosc nie bylo widac ze byl ponownie zakladany :P) oryginalny wentylator jest na plastkkowych bolcach wiec trzeba je jakos scisnac czy wysterczy lekko przycisnac od spodu karty i same powinny wyskoczyc ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszędzie piszą że tak łatwo jest go zdjąć i w ogóle, ale ja właśnie nad zdejmowaniem starego radiatora spędziłem najwięcej czasu przy zmianie chłodzenia. Musisz ścisnąć pazurami te dzyndzelki wystające z kołka, najlepiej najpierw jeden, potem drugi - prościej niż oba naraz. Potem je wypychasz. Uważaj przy tym żeby same nie wyskoczyły na dywan.

I tu uwaga - rób to delikatanie i nalepiej przez jakiś cienki materiał bo jeżeli kołeczki masz z jakiegoś miękkiego plastiku to zostaną na nich ślady od naciskania a kto wie co potem przy ewentualnej reklamcji powiedzą. Pensety również nie polecam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowalem te nowe DNA, nigdy wcześniej nie instalowalem zmodowanych sterów, podczas instalacji było coś tam do wyboru, nie wiedzać co wybrałem defaultowe opcje... wydajnosc względem Cat 4.8 spadło o ok 1% co źle zrobiłem? :D

 

W tych nowych DNA jest ponoć beta OpenGL z 4.9 i powinno (chyba) być to nowe menu do ustawien, u mnie jest identyczne jak w orginalnych sterach

 

 

PS. powtarzam, nigdy wczesniej nie mialem stycznosci ze zmodyfikowanymi sterami wiec mogłem coś popitrasić :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Sprawdzam riva tunerem i przy rdzeniu 455, w stresie mam 42 stopnie :twisted: (silencer + 2x12v)

Nie zacieszaj, że masz o wiele niższe temp od bad_boya, bo nie jest aż tak dobrze. :P

własnie ,wlasnie,jak rivatunerem lukam to tez mi pokazuje 50 stopni równiutko,mi sie bardziej realna wydaje temp.z ATI toola.A ztymi pamieciami to :lol: :lol: :lol: rzeczywiście mi si epomylilo z local temp. :D :D .

Btw po zflashowaniua roznica w 3dmarku okolo 500 pkt ,ale npo o dziwo Doom3 naprawde przyspieszyl,nie sprawdzalem w time demo (przed flashem mialem 43,9 fps) ale teraz gra chodzi duzo lepiej

No w porwnaniu do Twojej temperatury to jest troche roznica. I nie pisz "tez mi pkazuje 50 stopni" bo napisalem ze moj maks to 42, przy maksymalnym obciazeniu. Jeszcze napisz mi przy jakim rdzeniu masz to 50....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszędzie piszą że tak łatwo jest go zdjąć i w ogóle, ale ja właśnie nad zdejmowaniem starego radiatora spędziłem najwięcej czasu przy zmianie chłodzenia. Musisz ścisnąć pazurami te dzyndzelki wystające z kołka, najlepiej najpierw jeden, potem drugi - prościej niż oba naraz. Potem je wypychasz. Uważaj przy tym żeby same nie wyskoczyły na dywan.

I tu uwaga - rób to delikatanie i nalepiej przez jakiś cienki materiał bo jeżeli kołeczki masz z jakiegoś miękkiego plastiku to zostaną na nich ślady od naciskania a kto wie co potem przy ewentualnej reklamcji powiedzą. Pensety również nie polecam.

 

WAZNA RADA:

KOLO TYCH PLASTIKOWYCH GRZYBKOW (TYCH KTORE SIE SCISKA) OBKLEIC PCB TASMA IZOLACYJNA (LUB CZYM INNYM) ZABEZPIECZY TO PCB OD USZKODZEN !!! Te grzybki schodza na prawde dosc ciezko... I latwo jest zeby sczypce zjechaaly na pcb i zrobily ryse. A z takim zabezpieczeniem nie ma sie czym przejmowac. Ja robilem to 3 w nocy (no comments) i juz bylem tym ciezko wkurzony, grzybki sie zdeformowaly wiec w koncu jest odcialem ;0 (no comments)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszędzie piszą że tak łatwo jest go zdjąć i w ogóle, ale ja właśnie nad zdejmowaniem starego radiatora spędziłem najwięcej czasu przy zmianie chłodzenia. Musisz ścisnąć pazurami te dzyndzelki wystające z kołka, najlepiej najpierw jeden, potem drugi - prościej niż oba naraz. Potem je wypychasz. Uważaj przy tym żeby same nie wyskoczyły na dywan.

I tu uwaga - rób to delikatanie i nalepiej przez jakiś cienki materiał bo jeżeli kołeczki masz z jakiegoś miękkiego plastiku to zostaną na nich ślady od naciskania a kto wie co potem przy ewentualnej reklamcji powiedzą. Pensety również nie polecam.

Zdjęcie trgo radiatorka do 5 minut roboty, musisz najpierw wyjąć takie dwa plastikowe kołeczki, a potem poprostu ścisnąć jakimiś szczypcami, czy nawet paznokciami, te rozporowe kołeczki i radiator sam odchodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowalem te nowe DNA, nigdy wcześniej nie instalowalem zmodowanych sterów, podczas instalacji było coś tam do wyboru, nie wiedzać co wybrałem defaultowe opcje... wydajnosc względem Cat 4.8 spadło o ok 1% co źle zrobiłem? :D

 

W tych nowych DNA jest ponoć beta OpenGL z 4.9 i powinno (chyba) być to nowe menu do ustawien, u mnie jest identyczne jak w orginalnych sterach

...

Nie instalowałem ich, więc nie wiem, chociaż wcześniej eksperymentowałem ze starszymi wersjami. Słyszałem tylko, że są dobre, a przy instalacji do wyboru masz właśnie wydajność (ustawienia normal FPS, high, ultra high i insane czyli chore FPS :D).

 

4.9beta nie mają nowego panelu kontrolnego, na 100%, czytałem wątek na www.guru3D.com (wariaci od Dooma3 ostro tam dyskutują;)).

 

Do wszystkich, którzy mają Sapphire 9800 PRO z PCB od XT i R360! Nie flashować biosu HISa!!!! :evil:

 

Natchniony wątkiem o Gigabyte 9600PRO, w którym się trochę udzielam, ponieważ miałem wcześniej HISa 9600XT, postanowiłem popróbować z różnymi biosami. Panowie od Gigabyte szaleją, zmieniają timingi itp. itd. i czasem daje to wymierne efekty w postaci lepszego OC', więc też chciałem coś wykombinować. ;)

 

Zacząłem od biosu HISa (wersja 008.015, 113-A07521-104 z 21/01/2004) i na tym się skończyło - OC' rdzenia identyczne (w okolicach 440Mhz wg ATITool), natomiast OC' pamięci spadło z 405-411Mhz na 373,50Mhz! :evil:

 

Porównałem bardzo dokładnie obydwa biosy za pomocą najnowszego RaBita 1.3 i oprócz daty różnią się : jednym timingiem pamięci (rozluźnionym u HISa!) oraz jakimiś adresami pamięci (nie znam się aż tak dobrze na tym). Zostaję przy biosie Sapphire (wersja 008.017, 113-A18812-100 z 30/03/2004), ale jeżeli ktoś ma chęć i czas wypróbować ten trzeci, to zapraszam, ja już straciłem ochotę. ;) :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wgrałęm bios z datą 26/05/2004 R360 Hynix DDR 113-A18812-100 BIOS. Pisało, że jest to bios od Sapphire, ale z nim O/C grafiki przedstawia się następująco:

rdzeń max 416

mem max 770

MietmaN podaj linka do biosu jakiego ty użyłeś

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszędzie piszą że tak łatwo jest go zdjąć i w ogóle, ale ja właśnie nad zdejmowaniem starego radiatora spędziłem najwięcej czasu przy zmianie chłodzenia. Musisz ścisnąć pazurami te dzyndzelki wystające z kołka, najlepiej najpierw jeden, potem drugi - prościej niż oba naraz. Potem je wypychasz. Uważaj przy tym żeby same nie wyskoczyły na dywan.

I tu uwaga - rób to delikatanie i nalepiej przez jakiś cienki materiał bo jeżeli kołeczki masz z jakiegoś miękkiego plastiku to zostaną na nich ślady od naciskania a kto wie co potem przy ewentualnej reklamcji powiedzą. Pensety również nie polecam.

Zdjęcie trgo radiatorka do 5 minut roboty, musisz najpierw wyjąć takie dwa plastikowe kołeczki, a potem poprostu ścisnąć jakimiś szczypcami, czy nawet paznokciami, te rozporowe kołeczki i radiator sam odchodzi.

 

panowie 2 min roboty!!

koleczki? piepszyc koleczki....

jak mam strone radzia z wentylkiem obracamy go na " plecy i...

ja sie ukazuja czarne rozporki kolka mocojucego a w niego jest wpuszczony trzpien koleczka ten ktrory jest ruchomy. Trzppien zabezpieczajacy zeby koleczke sie nie "zszedl "

Co robimy?

a no bierezmy pnezkie igle cokolwieki i wypychamy na druga strone ten trzpien mocujacy i grzybek sam wylazi do gory..

Proste?

A jakie skuteczne....:>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki MietmaN

 

Antiloop to samo miałem na myśli pisząc wyżej.

 

update

zmeniłem bios, na początku wyniki były takie same 416/770 max, ale tak sobie popatrzyłem na Silencera i wydał mi się jakby nierówno ułozyny względem rdzenia, więc zaczołem kombinować, czego efektem jest 423 Mhz na rdzeniu, niestety pamięć mimo radiatorków nie chciała pójść więcej niż 770. Wszystko sprawdzane Atitool 0.0.21.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam problem  który pewnie  znany jest nie jednemu z was

Mój Radek 9800Pro Sapphire  po załozeniu  wspaniałego  VGASilencera Rev3 + Miedziane Radiatory  Revolteca

chodzi narazie spoko  na VPU 425MHz oraz  746 Mem

Pamięci  chodzą  nawet  spoko  na  770MHz

testowane  w 3DMarku 03  oraz  FAR CRY  zero artefaktów

problem w tym że  przy tych ustawieniach  w DooM3  pojawiają

sie białe pixele  ,dokładnie taki  jakby  pixelowy  szum ,

tylko na niektórych  texturach i dymie  .

 

Czyżby miało to oznaczać  kresk podkręcanai  pamieci karty

tylko na  746MHz  ????  dziwne  czemu  w  D3D  wszystko chodzi bez artów na 770MHz ???

mam ten sam problem, zauwazylem dopiero to na doomie, na standardowym chlodzeniu po wgraniu biosu od XT 412Mhz i mialem krzaczki, mi pomoglo zalozenie silencera, ale i tak max do 415Mhz rdzen, w innych testach chodzil nawet do 440.

ostatnio robilem moda w nocy 0 6 rano po piwku :) naszczescie sie udal z 1.7v do 1.82, teraz rdzen stabilnie w doomie 440 w 3dmarku 460.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą odpaliłem nowego Ati Tray Tools 1.0.1.364. Ma on bardzo podobny test podkręcania jak Atitool 0.0.21, ale w tym pierwszym osiągłem wynik 434 Mhz na rdzeniu, przy 435 wykrył artefakty, ale przy 436 już nie...dalej nie testowałem. Pamięć poszła na (390)780, przy(391)782 wykrył artefakty.

Poprzednie wyniki na Atitools

Core max 423

Mem max 770

 

bios od MietmaN

 

Catalyst 4.8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PITer

 

 

Czyli jednak brak prądziku .też tak podejrzewałem bo przecież

obecnie Core mojego radka jest znacznie lepiej chłodzone

i znacznie chłodniejsze , poprzednio to aż parzył jak sie dotkneło

po drugiej stronie karty ,tam nad rdzeniem ,obecnie jest tylko ciepłe ,niestety na VModa nie mam siłi odwagi , będę musiał sobie to odpuścić :/ Może by tak podnieś napięcie AGP ???

obecnie mam podniesione z nominalnych 1,5v na 1.6v

czy ktoś z was próbował to robić ? i z jakim skutkiem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Co sądzicie o takim pomyśle.

Na radeona 9800np od Herculesa. Dać płytkę miedzianą ogniwo peltiera ( nie wiem o jakiej mocy) i zalmana 6000Cu najlepiej bez wiatraka wszystko posmarować arctic ceramique.

 

A na pamięci wyszlifować na lusterko zalmana tego na mostek północny (ten żółty) i pociąć go na 4 kawałki żeby było na 4 kości.

Mogą być ewentualnie chodzone jakimiś wiatrakami.

 

Chcę wgrać do niego bios od XT i zrobić wszystkie vmody tak zeby osiągnąć jakieś 480-500Mhz gpu i 400-410mem (jakieś 7500pt w 3dmarku 2003) i farcry na 1024x768 (ach ten monitor total low end) z aa6z i anizo16razy będzie mi chodzić płynnie.

 

Czy to chłodzenie wystarczy?

 

I jeszcze jedno pytanie czym odizolować trego zalmana z peltierem jakimś sylikonem czy ?pianką poliuretanową?

 

Zasilacz oczywiście zmienię. Najprawdopodobniej na Anteca TC550W

 

Pozdrawiam

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

yo mam karte Radeon9800pro HIS Excalibur 128DDR 256Bit Ice-Q. Chcialem ja podkrecic ale niestety okazalo sie neiwiele moze , podkrecalem ja AtiToll i osiagnela smieszna wartosc core 388.15 mem 382.15 i nic wyzej nieidzie . teraz chcialem ja przetestowac #dmarkiem 2003 i niechce sie odpalic wywala blad 3dmarka a wczesniej przed podkreceniem dzialal normalnie i mialem 5670.

Niewiem czy to problem od podkrecenia czy mam cos z kompem , zainstalowalem nowy system i wydaje mi sie ze mam mala wydajnosc tej karty , czytalem wasze wyniki i widze ze do czolowki sie niezaliczam , konfig mojego kompa to Athlon2000+@2200+Xp pamiatki 2*256kingmax 400 muzyka Audigy2 bulk dysk caviar z 8M casch . Moze ma ktos ten model karty i powie mi co ja zle robie

Temperatura mojego systemu to max 32*C a procka 49*C , na karcie niewiem bo nieobsluguje karta czujnikow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PITer

 

 

Czyli jednak  brak  prądziku .też tak podejrzewałem  bo  przecież

obecnie Core mojego  radka  jest  znacznie  lepiej chłodzone

i znacznie  chłodniejsze , poprzednio  to aż  parzył jak sie dotkneło

po  drugiej stronie karty  ,tam nad rdzeniem  ,obecnie  jest tylko  ciepłe  ,niestety na  VModa nie mam siłi odwagi  , będę musiał sobie to odpuścić :/    Może by tak  podnieś  napięcie  AGP ???

obecnie  mam  podniesione  z nominalnych 1,5v  na  1.6v

czy ktoś z was  próbował  to  robić  ? i z jakim  skutkiem  ?

na agp nie podnosilem.

wg mnie nie warto robic vmoda mi to dalo jakies 20-25mhz a wydajnosc w grach niezauwazalna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no cos zadzialalo zainstalowalem diretx 9c i dziala poprawnie wyciaglo 5884 czyli dziala ale zasilacz zminie na chifteca360W dzwonilem do sklepu maja po 160zl nowe wiec chyba niedrogo

Wez na zapas 420, kto wie co Ci przyjdze jescze do glowy :twisted:

Mam takiego i bardzo ladnie ciagnie wszystkie podkrecone elemtny kompa :twisted:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no cos zadzialalo zainstalowalem diretx 9c i dziala poprawnie wyciaglo 5884 czyli dziala ale zasilacz zminie na chifteca360W dzwonilem do sklepu maja po 160zl nowe wiec chyba niedrogo

Wez na zapas 420, kto wie co Ci przyjdze jescze do glowy :twisted:

Mam takiego i bardzo ladnie ciagnie wszystkie podkrecone elemtny kompa :twisted:

taaaa :twisted:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na radeona 9800np od Herculesa. Dać płytkę miedzianą ogniwo peltiera ( nie wiem o jakiej mocy) i zalmana 6000Cu najlepiej bez wiatraka wszystko posmarować arctic ceramique.

Peltek musi być należycie chłodzony, zobacz sobie na gotowe zestawy typu Sub-Zero, w których ogniwo nie jest jakieś specjlanie mocne, a na to i tak jest spory radiator i szybki wentyl. Obawiam się, że bez wiatraka nie pociągnie .... :?

 

A na pamięci wyszlifować na lusterko zalmana tego na mostek północny (ten żółty) i pociąć go na 4 kawałki żeby było na 4 kości. 

Mogą być ewentualnie chodzone jakimiś wiatrakami.

A nie 8???? Masz tylko cztery kostki BGA? 8O

 

Chcę wgrać do niego bios od XT i zrobić wszystkie vmody tak zeby osiągnąć jakieś 480-500Mhz gpu i 400-410mem (jakieś 7500pt w 3dmarku 2003) i farcry na 1024x768 (ach ten monitor total low end) z aa6z i anizo16razy będzie mi chodzić płynnie.

Wgranie biosu od XT do Radka z R350 bardzo często kończy się albo artami albo padem karty. Twoje ryzyko ....

Twoja karta nawet tak taktowana nie będzie płynnie chodzić w FarCry przy podanych przez ciebie ustawieniach - czytałeś jakiekolwiek testy?!

 

Co do innych kwesti nie jestem w stanie nic powiedzieć, bo nie wiem. ;)

 

Zasilacz oczywiście zmienię. Najprawdopodobniej na Anteca TC550W

Jak chcesz wydać tyle kasy na zasilacz, to nie lepiej zmienić samą kartę graficzną?! ;) Ja bym wziął Neoteca 420W - spokojnie powinien wystarczyć. /pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedługo i ja dołlaczę do posiadaczy R9800pro

Mogę kupić coś takiego za 820zł

http://www.overclockers.co.nz/ocnz/review....000r9800pro0105

 

Brać czy nie. Nie jest to SAPPHIRE a MSI.

Ma ktoś taką kartę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...