Skocz do zawartości
Pawelek69

Dziwny problem Athlon XP 2400+Epox 8RDA3i+TwinMOS Dual Chane

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Od trzech dni mam nowiutkiego Athlona XP 2400+ (15x133) na płycie Epox 8RDA3i (nforce2) z pamięcią 512 (2x256) MB TwinMOS DDR PC3200 Dual Chanel, GeForce 5500, Caviar 8GB ATA100.

Stosuję optymalne timingi ramu 3-4-4-8.

Nie podkręcam procesora i mam domyślne napięcia.

Na ustawieniach magistrali 133MHz (standardowe) i pamięci na 166 (333)w teście Prime95 wyskakują błędy po niecałej minucie!

Stosuję optymalne timingi 3-4-4-8.

Jeżeli zwiększam częstotliwość ddr do 200 (400MHz) dalej wyskakują te błędy, a dodatkowo w błędy po kilku minutach gry w Vice City. Podobnie przy timingach 2,5-3-3-8 na 166 i 200 MHz.

Na modułach DDR pisze że mają CAS Latency 2.5 i są 400 MHz. Próbowałem na domyślnych napięciach ok. 2,7V i na zalecanych na stronie www.twinmos.com 2,6V.

Niekiedy mam samoczynny reset kompa, albo info że system odzyskał sprawność działania po poważnym błędzie.

Co może być tego przyczyną?

Czy wina tkwi w ramie czy w płycie?

Czy może wina tkwi w ustawieniach?

Bo moim zdaniem DDR takiej firmy jak TwinMOS powinien działać dobrze.

Czy to normalne że w Prime 95 wyskakują fatal error po minucie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a) athlon lubi miec pamieci synchronicznie z fsb - nie ustawiaj asynchro, i mysle ze tu moze byc bol - ja tez mam epoxa 8rda3i , jak ustawie asynch (chcialem sprawdzic na ile leca mi pamiatki) - komp nie startuje ...

B) timingi ustaw jakos na 2.5-3-3-11 lub 2.5-3-3-11, a pewnie rusza nawet na 2-2-2-11 lub 12 na koncu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pomogło! :cry:

W Prime 95 po niecałej minucie wyskakuje ciągle:

FATAL ERROR: Roundig was 0.4999237061, expected less than 0.4

Wyłączenie asynhro i pamić na 133 (266)MHz i timingach 2.5-3-3-12 nie pomogły :cry: Czemu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

athlon lubi miec pamieci synchronicznie z fsb - nie ustawiaj asynchro

Potwierdzam to co kolega napisał ponieważ u mnie działo się to samo.

Mam ustawione synchronicznie na 200 Mhz przy timingach 2.5-3-3-8.

Spróbuj może ustawić synchronicznie ustawić na 166 Mhx :wink: a jak to nic nieda to sróbuj podwyższyć napięcie na ram do 2.9 V :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No zasilacz niecieszy sie napewno na forum najlepszą opinią zainstaluj program od epoxa udsm jest na plycie cd, ustaw odswierzanie co 0,1 s i zobacz jak skacze ci Vcore jezeli w granicy 0,025 o 0,05 to ujdzie ok ale jak wyzej no to lipa zasilka do wymiany (jak chcesz spokojnie spac to lepiej i tak ja zmien na np modecom 350 gtf 135 zl na allegro). Dla pewnosci przydalo by sie pozyczyc jakis dobry zasilacz od kumpla do testów. A i zobacz czy w single tez tak sie dzieje a najlepiej pobaw sie ustawieniami kości. Pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Vcore skacze od 1,616 do 1.648 V (niekiedy 1.600): różnica ok. 0.04V. Na jednym module nie występuje taki błąd. Testuję właśnie od ponad 10 minut na Prime95 i zero błędów na 1x256! Moduł włożyłem w środkowy, czarny slot. Przedtem jeszcze testowałem obydwa moduły w trybie Dual Chanel memtestem i zero błędów! O co biega? Wychodzi na to że jak wkładam 2 moduły w dual chanel to są błędy! Dlaczego?

Czy można to jakoś zmienić ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a) zasilka za slaba, o wiele za slaba - mozliwe ze to przez nia problemy - ja mialem wlasnie problemy przez zasilacz, biegnij do sklepu po modecoma 350 gtf jezeli Ci komp mily .... (tak wogole to dzisiaj mam zobaczyc co sie stalo z jednym kompem co mi znajoma przywiozla - ponoc zasmierdzialo i nie dziala :) zasilacz - codegen :) )

B) jak testowales jeden modul to mam nadzieje ze go wsadziles w slot 2 lub 3 (1 jest przeznaczony tylko i wylacznie do trybu dual chanell i jak cos tam wsadzisz bez obstawienia drugiego slotu beda jaja)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ROZWIĄZANIE!!!

Okazało się że wina tkwi w uszkodzonym module DDR TwinMOS. Normalnie memtest pokazywał że wszystko jest dobrze, ale wczoraj w nocy testowałem moduły osobno: jeden po drugim i tylko na jednym ten błąd się powtarzał. W memtescie wszystko OK, a w Prime 95 po pary sekundach fatal error lub resety kompa. Dzisiaj oddałem RAM do sklepu i dostałem zastępczy modół 1x512 MB (też TwinMOSa) bo TwinMOSów Dual Chanel akurat nie mieli, i wszystko jest OK a Prime 95 charczy od kilkunastu minut bezbłędnie. Wniosek z tego taki, że memtest nie zawsze mówi prawdę i że nie każda markowa pamięć musi być sprawna. Pozatym w sklepie słyszałem że "z TwinMOSami tak bywa". W moim przytpadku uszkodzony był tylko jeden modół a drugi był sprawny i to przez to były te błędy. Wielki dzięki wszystkim którzy chcieli mi pomóc!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawa wprawdzie wyjaśniona, ale z TwinMosami (zwłaszcza tymi dostępnymi teraz) często jest tak, że Nforce2 bardzo się z nimi nie lubi w trybie dual channel. Mi pomogła wymiana na HyperX Kingstona, bo TwinMos 400 Mhz Dual chodził max na 333 Mhz Prime stable. Za to po wyjęciu jednej kości, w trybie single nie sprawiał problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...