Skocz do zawartości
ZATOICHI

S.M.A.R.T. status BAD, Backup and Replace ..press F1 (?)

Rekomendowane odpowiedzi

Przychodzę pewnego dnia z pracy odpalam komputer (w kompie dysk Samsunga 80GB sformatowany na 2 partycje C-6GB i D-74GB)...i po odpaleniu okazało sie ze partycja D mi znikneła .scislej mówiąc nie znikneła w całosci ale system twierdził ze jest niesformatowana.

 

Korzystając z pomocy naszego forum dowiedziałem sie o paru programach które mogłyby pomóc w odzyskaniu danych.

 

Były to GetDataBack i Easy Recovery Pro firmy ONTRACK

 

Skorzystałem z tego drugiego w wersji 6.04

 

Odzyskałem dane na jakich mi zalezało na drugi dysk (Barracuda IV-40GB) i postanowiłem sformatowac Samsunga (za pomocą Partition Magic 8)

 

Usunałem Partion MAgiciem wszystkie partycje i załozyłem 2 nowe o innej pojemnosci no i pełny format...niestety przy próbie formatowania drugiej partycji Partition Magic zgłaszał jakis error i przerywał formatowanie.

 

...kolejnym programem jakiego uzyłem był PowerMAX (ze strony MAxtora)..nim udało mi sie sformatowac dysk (pełne formatowanie z czyszczeniem wszystkich sektorów..trwao to chyba ponad 4 godziny ale doszło do konca)

 

po wyczyszczeniu dysku PowerMAxem załozyłem Partycje PartitionMAgiciem ..tym razem poszło bez problemu.

 

Po sformatowaniu i postawienu systemu windows chodził jako tako choc jakos tak trochę dziwnie czasami. Minął moze 1 dzien i po włączeniu komputera wyskakuje mi taki napis :

 

S.M.A.R.T. status BAD, Backup and Replace ..press F1 to resume

 

( i tak ju zparę dni w momencie startu komputera)

 

 

 

dodatkowo wrzucam raporty z paru programów:

 

-------------------------------------------------------------------

SeaTools Desktop v2.00.09

------------------------------------------------------------------

 

SeaTools Desktop v2.00.09

Copyright © 2003 Kroll Ontrack Inc.

6/30/2004 @ 11:52 PM

 

The following information has been generated by the SeaTools Desktop. Use this information to help you recognize and resolve potential data access problems in a timely manner.

 

 

System Information:

BIOS Date 12/26/02

Conventional Memory size 639 K

Extended Memory size 522164 K

IO Channel type PCI

 

 

Drive Information:

DRIVE SIZE MODEL

----- --------- ---------------------

1 80.06 GB SAMSUNG SP0802N

Serial Number = 0637J3FW888592

Int13 Num = 80, PHYS CHS = 9733x255x63.

ParmTable CHS, Rsvd = 9733x255x63

 

PARTITION CYLINDER SIZE

---------- ------------ ----

# Type Start End MB

PRIMARY

1 NTFS 0 1954 16080

EXTENDED

2 NTFS 1955 9732 63976

 

 

Diagnostic Results:

 

Drive 1 (SAMSUNG SP0802N)

SMART Status Check Result: Alert

90-Second Test Result: Passed

File Structure Test Result: Unsupported

Partition 1

Not Checked. Unsupported (or Unknown) Partition

Partition 2

Not Checked. Unsupported (or Unknown) Partition

Complete Surface Scan Result: Passed

 

 

S.M.A.R.T., (S)elf (M)onitoring (A)nalysis and ®eporting (T)echnology, a built-in hard disk drive failure prediction method reports an 'Alert' if a problem has occurred. It reports 'Passed' if no problems are found and 'Unsupported' if a hard disk drive does not support S.M.A.R.T.

 

 

******************************************

 

Diagnostic Summary:

System Memory Test Result: Passed

 

Drive 1 (SAMSUNG SP0802N)

SMART Status Check Result: Alert

90-Second Test Result: Passed

File Structure Test Result: Unsupported

Complete Surface Scan Result: Passed

 

Recommendation:

Contact the manufacturer of the hard disk drive that shows a SMART alert for their recommendation.

 

If you are not experiencing data loss and SeaTools reports File System Structure errors, they may be caused by a lock-up or failure to shutdown Windows correctly. Many times, these errors may be repaired through normal system maintenance. If you are experiencing a hardware error, you should isolate the cause and replace the failing component. If you are unsure how to proceed with repairs, contact a computer professional. After completing any maintenance tasks, run SeaTools again to verify that all errors have been repaired. If errors continue to occur, the system may not be stable. Again, contact a computer professional.

 

If you have experienced a data loss, cease drive operation immediately. Professional data recovery service is the best option to recover your data.

 

SeaTools Desktop v2.00.09

Copyright © 2003 Kroll Ontrack Inc.

 

----------------------------------------------------------------------------------

EASY RECOVERY EXTENDET SMART TEST

----------------------------------------------------------------------------------

 

EasyRecovery - SMART Tests

 

Copyright© 2002 Ontrack Data Recovery Inc.

 

Report Created 06/30/2004 @ 16:18

 

Test Selected: Extended SMART Test

 

 

 

SMART testing Primary Master...

 

Model: SAMSUNG SP0802N

 

Performing extended SMART Test. This test may take 20 minutes or more, please be patient.

 

 

 

Test Results:

 

Primary Master

 

Model: SAMSUNG SP0802N

 

Serial Number: 0637J3FW888592

 

Capacity: 74.56 GB

 

Test result: SMART test routine completed without error.

 

Recommendations:

 

Extended SMART Test for drive SAMSUNG SP0802N passed, no physical drive problems have been found. Run the PartitionTests tool, from the Disk Diagnostics category, on any partitions with data loss, to verify on-disk structures. If you ARE experiencing a data loss situation, you should run the applicable tools in the Data Recovery category to recover lost data. Also, professional services are available by contacting Technical Support or Data Recovery Services.

 

-----------------------------------------------------------------------------

EasyRecovery - PartitionTests

-----------------------------------------------------------------------------

 

Copyright© 2002-2003 Ontrack Data Recovery Inc.

 

Report Created 06/30/2004 @ 5:59 PM

 

Test Selected: Partition Test

 

 

 

Checking volume C: for errors...

 

Loading file system records...

 

Checking file system for errors...

 

File system check complete.

 

Checking volume D: for errors...

 

Loading file system records...

 

Checking file system for errors...

 

File system check complete.

 

 

Test Results:

 

Partition test for volume C: Failed!

 

Partition test for volume D: Failed!

 

Recommendations:

 

Partition test for drive C failed, critical system structure errors have been found. Run the Full Diagnostic Test, from the DriveTests tool, on the drive containing the partition to verify if your drive has any physical problems. If you ARE experiencing a data loss situation, you should run the applicable tools in the Data Recovery category to recover lost data. Also, professional services are available by contacting Technical Support or Data Recovery Services. If you ARE NOT experiencing a data loss situation, use the Windows Check Disk tool or other file system repair utility like Ontrack Fix-It Utilities to fix the file structure errors. In the case of severely corrupted partitions, you may need to reformat you drive and restore data from a previous backup. NOTE: Reformatting your drive will destroy all data on your drive.

 

-----------------------------------------------------------------------------------

HUTIL v 1.19

-----------------------------------------------------------------------------------

 

1 .Check S.M.A.R.T. Testing........

 

ERROR: SMART Threshold Exceeded

 

2. SPIN DOWN/UP Testing ............PASS

3. Simple READ/WRITE Testing ..........PASS

4. Simple SURFACE SCAN Testing .........PASS

5. Write Verify Testing.............PASS

6. Average SEEK TIME Testing ......PASS

7. Maximum SEEK TIME Testing ..........PASS

8. Random SURFACE SCAN ...........PASS

9. READ SURFACE SCAN Testing ...........PASS

10. READ VIA BIOS Testing ........PASS

11. WRITE via BIOS ........Testing PASS

 

------------------------------------------

 

i to tyle testów które zrobiłem do tej pory ....czy to oznacza uszkodzenie SMARTA? a jesli tak to jakie są skutki i czy ten mój dysk nadaje sie do czegos jeszcze czy nie ..proszę o pomoc zorientowane w temacie osoby

 

(na temat SMARTA niewiele wiem po za tym ze jest to jakis wewnętrzny system monitoringu dysku)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

malpa z brzytwa ... bedzie lepiej - jak bedziesz wiedzial co robisz ... jak narazie za bardzo kombinujesz

"...postanowiłem sformatowac Samsunga (za pomocą Partition Magic..."

"...kolejnym programem jakiego uzyłem był PowerMAX..."

 

"S.M.A.R.T. status BAD, Backup and Replace ..press F1 to resume" - to ci chyba powinno wystarczyc ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

malpa z brzytwa ... bedzie lepiej - jak bedziesz wiedzial co robisz ... jak narazie za bardzo kombinujesz

"...postanowiłem sformatowac Samsunga (za pomocą Partition Magic..."

"...kolejnym programem jakiego uzyłem był PowerMAX..."

 

lepiej przejechac dysk kilkoma programami niz opierac się na wskazaniach jednego , więc co do tego "za bardzo" to mamy odmienne zdanie 8)

 

Dodam ze dzis Zapusciłem na noc test diagnostyczny POWERMAXEM 4.09

wyniki takie:

 

---------------------------------------------

Maxtor PowerMAx 4.09

---------------------------------------------

 

Soft reset test - PASSED

Drive recal test - PASSED

Drive identify test - PASSED

Drive R/W Buffer test -PASSED

Check SMART Self test - PASSED

Run SMART Self test - PASSED

 

---------------------------------------------

 

Jak widac na powyższym nie kazdy program daje taką samą diagnozę ..według PowerMAxa w tym tescie dysk jest OK a np. według biosu i według HUTIL-a SMART jest padnięty.

 

Myslę ze chyba nalezy się opierac na wskazaniach HUTIL-a (w koncu to dysk SAMSUNG-a a HUTIL jest programem SAMSUNGA...to takie chłopskie rozumowanie :roll: może słuszne 8) )

 

"S.M.A.R.T. status BAD, Backup and Replace ..press F1 to resume" - to ci chyba powinno wystarczyc ...

to nie jest odpowiedź na moje pytania :roll: następny proszę 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na moj gust to dysk nadaje sie do reklamacji bo smart chyba nie ma nic wspolnego z partycjami na dysku a jest odpowiedzialny za kontrolowanie poprawnosci dzialania elektroniki i mechaniki dysku.

Jesli wiec smart wywala bledy to znaczy ze elektronika/mechanika jest wadliwa/uszkodzona.

 

A co do alex69 czytaj uwaznie i nie cytuj wypowiedzi wyrwanych z kontekstu. Gdybys przeczytal uwaznie to zobaczyl bys ze kolega uzyl partition magica do formatu a kiedy ten sobie nie poradzil to uzyl powermaxa ktory sobie z tym zadaniem poradzil a komunikat smarta pojawil sie nastepnego dnia. Wiec ja tu kombinowania nie widze - moze i by bylo gdyby kolega robil wszystko na odwrot a wiec pierwszego dnia komunikat smarta a potem katowanie dysku programami - moze zadziala

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ZATOICHI@ ... najpierw uruchamia sie program diagnostyczny TWEGO producenta dysku ... w twym przypadku <- SHDIAG

 

A co do alex69 czytaj uwaznie i nie cytuj wypowiedzi wyrwanych z kontekstu. Gdybys przeczytal uwaznie to zobaczyl bys ze kolega uzyl partition magica do formatu a kiedy ten sobie nie poradzil to uzyl powermaxa ktory sobie z tym zadaniem poradzil a komunikat smarta pojawil sie nastepnego dnia.

wiem ze forum sluzy do klutni i przechwalania sie w swych madrosciach, ale ja naprawde chce pomoc ... zawodowo zajmuje sie odzyskiwaniem danych z dyskow roznych producentow

kazdy producent dyskow posiada swoje wlasne oprogramowanie diagnostyczne (darmowe) i prosi o jego stosowanie w razie problemow - ale widac dla polakow musi byc specjalen oprogramowanie - ruskie lub wszystkie na raz moze ktorys naprawi :)

nie wiem jak inni - ja uzywam fdiska do twozenia partycji ... a nie zaawansowanego/$ programu do zarzadzania partycjami - by ja skasowac/uworzyc

btw ... powermax jest programem diagnostycznym do dyskow quantum/maxtor

 

Wiec ja tu kombinowania nie widze - moze i by bylo gdyby kolega robil wszystko na odwrot a wiec pierwszego dnia komunikat smarta a potem katowanie dysku programami -  moze zadziala

no to jak jest z tym kombinowaniem ...

 

napisze raz jeszcze dysk nadaje sie na zlom ... lub jesli jest na gwarncji - do wymiany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ZATOICHI@ ... najpierw uruchamia sie program diagnostyczny TWEGO producenta dysku ... w twym przypadku <- SHDIAG

Byc moze zajmujesz się zawodowo odzyskiwaniem danych ..chcę cię tylko poinformowac ze w mym wypadku jest to jak juz wczesniej napisałem HUTIL (do zassania ze strony SAMSUNGA http://www.samsung.com/Products/HardDiskDr...ities/hutil.htm )

 

Mój dysk to 80 MB Samsung SpinPoint o numerze SP0802N

 

a tu mały cytat z powyższej stronki :

 

2. Target models

This program is just available below SAMSUNG HDDs.

 

SERIES / MODEL NUMBER

 

SpinPoint P80 / SP0401N,SP0802N,SP1203N,SP1604N,SP0812N,SP1213N, SP1614N,SP0211N,SP0612N....

 

If you want to test other SAMSUNG products, please use the SHDIAG.

 

koniec cytatu

 

Zastosuję sie do rady i zaniosę w poniedziałek dysk do reklamacji (gwarancja 3 lata..trzeba korzystac 8) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ZATOICHI@ ... najpierw uruchamia sie program diagnostyczny TWEGO producenta dysku ... w twym przypadku <- SHDIAG

Byc moze zajmujesz się zawodowo odzyskiwaniem danych ..chcę cię tylko poinformowac ze w mym wypadku jest to jak juz wczesniej napisałem HUTIL (do zassania ze strony SAMSUNGA http://www.samsung.com/Products/HardDiskDr...ities/hutil.htm )

 

Mój dysk to 80 MB Samsung SpinPoint o numerze SP0802N

 

a tu mały cytat z powyższej stronki :

 

2. Target models

This program is just available below SAMSUNG HDDs.

 

SERIES / MODEL NUMBER

 

SpinPoint P80 / SP0401N,SP0802N,SP1203N,SP1604N,SP0812N,SP1213N, SP1614N,SP0211N,SP0612N....

 

If you want to test other SAMSUNG products, please use the SHDIAG.

 

koniec cytatu

 

Zastosuję sie do rady i zaniosę w poniedziałek dysk do reklamacji (gwarancja 3 lata..trzeba korzystac 8) )

... a czy bylo cos tam o POWERMAX'sie?!

SH dal by se tez rade...

 

i znow zlosliwosci ... jacys nie dowartosciowani jestescie czy co ... chce ci pomoc - ani dziekuje ani pocaluj mnie w du...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i znow zlosliwosci ... jacys nie dowartosciowani jestescie czy co ... chce ci pomoc - ani dziekuje ani pocaluj mnie w du...

Po pierwsze to co napisałem wyzej wcale nie miało byc złosliwe, a skoro na stronie jak byk napisane jest

 

"If you want to test other SAMSUNG products, please use the SHDIAG."

 

to chyba w jakims celu jest to napisane prawda?

Po co robiliby drugą aplikację (HUTIL) skoro tamta "Też by dała sobie radę" to nielogiczne...sam napisałes zeby uzywac dedykowanej aplikacji (w tym wypadku HUTIL) a potem piszesz "SH dal by se tez rade... "

 

Przeczysz sam sobie kolego :?

 

Wytknałem ci błąd nie po to zeby "Wyszło na moje" tylko zeby cię poinformować :roll: a ty się złoscisz i piszesz cos o niedowartosciowaniu.

 

..ani dziekuje ani pocaluj mnie w du..

hmm a to to co :? :

Zastosuję sie do rady i zaniosę w poniedziałek dysk do reklamacji (gwarancja 3 lata..trzeba korzystac )

Zapewne teraz cos napiszesz , dalszą rozmowę z tobą i tak uważam za bezcelową bez obrazy ale myslę ze masz mentalnosc małego dziecka i nie umiesz najzwyczajniej w swiecie przyznac się do błędu pozatym straszny nerwusek z ciebie co widać juz po pierwszym zdaniu jakie napisałes w tym temacie :?

 

Wracając do tematu jesli ktoś ma jeszcze cos do dodania w sprawie SMARTA to proszę bardzo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapewne teraz cos napiszesz , dalszą rozmowę z tobą i tak  uważam za bezcelową bez obrazy ale myslę ze masz mentalnosc małego dziecka  i nie umiesz najzwyczajniej w swiecie przyznac się do błędu pozatym straszny nerwusek z ciebie co widać juz po  pierwszym zdaniu jakie napisałes w tym temacie  :?

:lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mam coś do dodania :) .

Mógłbyś dać zrzut z zakładki SMART programu Speedfan 4.13 ?

Może będzie tam coś ciekawego na temat tego dysku. A wogóle

to SMART oznacza system "predykcji" awarii dysku - więc podpowiada, że dysk niedługo padnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłącz SMARTA w biosie ;) zniknie ten wstrętny komunikat.

Oczywiście do reklamacji z nim. Myślę, że powinieneś się na miejscu domagać nowego dysku od ręki (no 1, 2 dni max). Jeśli masz zewnętrzną gwarancję (niebieska gw. Samsunga), to idziesz z tym do serwisu Samsunga i tam niemal na pewno wymienią ci od ręki, tylko daj im chwilę na sprawdzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rzeczywiscie troszke przekombinowales z tymi wszystkimi progsami . qrde tylu progsow to ja nawet nie znam.

mialem taki problem jak Ty. po 1 nie przejmuj sie smart to jeszcze nic takiego. po 2 zacznij od najprostszej rzeczy wez dysciora do innego kompa i sformatuj i postaw system - a najlepiej sprobij na kilku kompach. swiat kompow to jak swiat fatasy u mnie bylo tak - taki sam komunikat i objawy robilem wszystko i nic a u kumpla dysk zadzialal - szukalismy wszystkiego tasmy kontrolery i wszystko nic - po porsu mioj dysk nie dzialal z moja plyta gl. i dopiero jak kumpel w pracy postanowil zobaczyc na ilu kompach dysk pojdzie okazalo sie ze na kazdym. po tym wzialem dysk i po raz ostatni wlozylem do swojego kompa i... smart sie "odetkal" a dyscior smiga az milo

 

\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\

 

po 3 piszecie o gwarancji ale z tymi nowymi dyskami i systemami op. zebyscie sie nie zdziwli - poczytajcie gwarancje blizej

 

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 

po 4 zabraklo bardzo waznej informacji czy zdazylo Ci sie ze musiales dac kilka razy restart zle zamykajac winde przed pokazaniem tego komunikatu? jak to jest xp to takie problemy to normalka i trzeba sie przyzwyczaic. niestety bardzo atwo go tak rozlozyc dlatego nawet jak sie Ci go uda zrobic to radze uwazac na przyszlosc i jak nic po 3 nieudanym restarcie dawac ostatnia dobra konfiguracje

 

\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\

 

po 5 ktos tam mowil wylacz smarta - to nic nie da bo teraz smarty sa wszedzie chyba:) wylaczs w biosie ale na dysciorze ot nie da

 

papa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...