Skocz do zawartości
LordRene_PL

Cudo z rurek miedzianych

Rekomendowane odpowiedzi

Koles robi sobie WC homemade i zamiast nagrzewnicy robi sobie wymiennik z rurek fi 4mm podobny do tego jaki jest w lodowkach. Dlugosc rurek miedzianych to 3m. Co o tym sadzicie? Ok to bedzie czy nie? Chce to jeszcze dwoma wentylami 80 mm. Mysle ze to BABOL a wy?

 

Maly update: na to shroud homemade. No i komp bedzie krecony. BARTEK 2500+ wiec dobra wydajnosc to podstawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby to były rurki 8 mm wewn srednica, zakrecone do okolo 30 cm w gore(czyli jakies 1,5 -2 metra) to by lepiej zdalo egzamin, nawet bez wentyli.Qmpel moj tak ma i jest absolutna cisz, temp. proca kolo 40 stopni(amd 2,1 ghz jakis)

Czyli niech se da spokój...jaka pompa bedzie wode przez to przepychac, pozatym kto stosuje srednice mniejsze niz 0,5 cm procz shita z CPC??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prosze o dalsze NEGATYWNE komentarze:)

:lol:

...a po co?

Chcesz się ponabijać z kumpla?

Namów go lepiej niech kupi jakąś nagrzewnicę na złomie. Wyjdzie taniej i bardziej wydajnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jakies rurki nie zastapia nagrzewnicy, ktos kiedys prezentowal chlodnice z rurek miedzianych 12mm.Taka chlodnicama nieporownywalnie mniejsza powierzchnie oddajaca cieplo, a przy malym przekroju beba powodowac duzy opor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie bedzie tak wydajne jak byle jaka nagrzewnica. Rurki sa po to, zeby woda przez nie przeplywala. Finy oddaja cieplo.

Na pewno bedzie to chlodzilo. Tylko, czy wystarczajaca, zeby odprowadzic ilosc ciepla wydzielana przez procesor ?

Ja bym kupil nagrzewnice. Szczegolnie jak chcesz chlodzic cos wiecej niz CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LordRene_PL twój kumpel kuma dobrze

tylko że rurki musi połączyć równolegle

(im więcej tym lepie )

 

np 20 (lub 40 - dwa rzedy po 20) rurek rurek odługości 200 mm

i tak w sumie otrzyma przekrój równy 40*Pi*d*d/4=502 mm2

 

jeden przewód zasilający D=10 mm to Pi*D*D/4=78 mm2

 

stosunek 502/78= ok 6 czyli pr4dkość wody w poszczególnej rurce spadnie 6 krotnie co drastycznie obniży opory przepływu

i przyspieszy procesy chłodzenia gdyż woda będzie poddana dłuższemu okresowi oddziaływania powietrza z wentyli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LordRene_PL twój kumpel kuma dobrze  

tylko że rurki musi połączyć równolegle  

(im więcej tym lepie )  

 

np 20 (lub 40 - dwa rzedy po 20) rurek rurek odługości 200 mm  

i tak w sumie otrzyma przekrój równy 40*Pi*d*d/4=502 mm2  

 

jeden przewód zasilający D=10 mm to Pi*D*D/4=78 mm2  

 

stosunek 502/78= ok 6 czyli pr4dkość wody w poszczególnej rurce spadnie 6 krotnie co drastycznie obniży opory przepływu  

i przyspieszy procesy chłodzenia gdyż woda będzie poddana dłuższemu okresowi oddziaływania powietrza z wentyli

A to mnie zagioles :lol:

mozesz to lopatoliogicznie wylozyc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdz sam

wystaw garnek z ciepłą wodą np 45 stopni na 5 min za okno

i zmierz temp wody

 

a teraz ten sam garnek z wodą o temp 45 stopni wystaw za okno

na 6 * 5 min = 30 min i pomierz temp wody

 

sam zobaczysz róznice

(bardziej łopatologicznie nie potrafie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

 

Rurka to jest bardzo dobre rozwiązanie dla ludzi którym zależy na ciszy ?

Dla przykładu podam miałem wcześniej tak jak większość ludziów nagrzewnice (od kadeta ale bez wentylatorów – zależy mi na ciszy) miałem średnią temp około 46 stopnie po około 30min pracy kompa na atlonie 2GHz, później miałem rurkę miedzianą długości około 3,5 m i średnią temperaturę 37 stopni

Rzecz jasna rurka powinna być połączona szeregowo ( wymusza to maksymalne wykorzystanie powierzchni oddawania ciepła ) średnica rurki tak dobrana jak przekrój w najcieńszym miejscu w układzie WC

 

Wniosek nagrzewnica wymaga bezwzględnie stosowania wentylatorów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Walisz ściemy jak diabli !! Nigdy w życiu nie uwieżę że pare metrów miedzianej rurki będzie lepsze od nagrzewnicy !! To jest niewykonalne !!

Proszę sprawdzić – niewielki koszt 3 m rurki i dopiero osądzać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niec ktos to zlooka jestem bardzo ciekaw :P szykuje sie do wodnego chlodzonka a tu takie cos :P a juz na kadetta zbieralem :D

 

LIMBAPL -----> daj jakies screeny temp, jakies testy albo cos podobnego please...pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę sprawdzić – niewielki koszt 3 m rurki i dopiero osądzać

 

Sugerujecie się pozornie dużą powierzchnią oddawania ciepła

Przy tradycyjnym WC i małych ciśnieniach wody nie jesteście w stanie wykorzystać 60% możliwości nagrzewnicy nawet stosując wentylatory

 

Nie mam w tym żadnego interesu żeby koloryzować – jest taki wątek na forum to chciałem się podzielić swoimi doświadczeniami.

 

Teraz mam Celerona 2GHz i nawet nie będę mówił jakie mam temperatury bo i tak nikt nie uwierzy – ale chętnie mogę pokazać osobą które są z okolić Jeleniej Góry na własne oczy jak to wygląda

 

Przepraszam ze:

nie mam pudełka po kanapkach

nie stosuje nagrzewnicy

nie mam bloku który waży ponad 1kg

stosuje pompkę za 30zł

burze wyklepany stereotyp dobrego WC

i mam dobre wyniki

 

LIMBAPL -----> daj jakies screeny temp, jakies testy albo cos podobnego please...pozdro

http://www.aqu.q-serwer.net/blokz/zestawwc.php

 

LIMBAPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LimbaPL Ty mi lepiej powiedz skąd taką spreżyne wytrzasnałeś :)

Chodzi ci chyba o moją „ pseudo chłodniczkę”

 

Po prostu powyginałem twardą rurkę miedzianą

niestety wymaga to specjalnego sprzętu bo inaczej rurka ci się załamie

 

LIMBAPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a te rurki moga byc lepsze :] bo znacznie syzbciej stygnał niz chłodnica

ironizując masz racje

Po prostu chłodnica/nagrzewnica ma zbyt gęsto ułożone finy aby wymusić dobry naturalny konwekcyjny obieg powietrza – za to osiągają rewelacyjne rezultaty z wymuszonym obiegiem powietrza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bloczek Z - cudeńko. Szczególnie pieknie to mocowanie do płyty wygląda.

W wydajność wierzę, taka ilość miedzi sama oddaje ciepło, w przeciwieństwie do chłodnicy, przez którą powietrze musi się przeciskać.

Chyba sobie coś takiego wyskrobię, tylko mam kompa w biórku, więc nie wiem, jak to bedzie z tym chłodzeniem... wentyl jakiś trza bedzie jednak...

I cena porównywalna z marną chłodnicą ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu powyginałem twardą rurkę miedzianą  

niestety wymaga to specjalnego sprzętu bo inaczej rurka ci się załamie

 

LIMBAPL

a jakby zamiast wyginania jej kupic juz zagiete na 45 stopni lub 90 te "kolanka" czy jakos tak ???

 

takie jak tutaj jest???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez mam chlodnice z rurki podobnie do LIMBAPL i RED STARA

na zbudowanie poszlo 2m rurki - 1m 10/12 i 1m 12/15 oraz sporo kolanek, chlodnica oczywiscie na boku budy, na niej narazie kartonowy szrud (pleksa juz kupiona :D) i dwa 80mm na 5v

 

co do temp. to ide - 41/42, stress - 48/49, nalezy jednak wziac pod uwage ze mam slaba pompke i blok to tez nie nukleon, ale ogolnie mi pasi bo miejsca na tradycyjna chlodnice bym nie mial tak jak kasy na BIE :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładnie to wygląda LIMBAPL, ale

byle jaka nagrzewnica będzie lepsza od tych rurek!!!

Jeśli nie chcesz stosować wentylatorów bo zależy ci an ciszy NIE będzie lepsza. W przypadku chłodzenia pasywnego to jest na prawdę dobra konstrukcja. Ma niesamowitą sprawność (rurki daleko od siebie, nie przeszkadzają sobie na wzajem w wymianie ciepła).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja polecam kompromis:

Bierzemy 3-4m rurki, ładnie ukłądamy wzdłuż boku, po rurkach nagrzewnica o małych oporach, na niej wentyli, ile chcecie. Jeśli zachce się wam podkręcić na MaXa, to włączacie wentyle i huczycie sobie w kodowanie filmów. Rurka o średnicy ciut większej niż najmniejszy przekrój układu będzie minimalnym oporem, w najgorsyzm razie drugi obieg dla chłodzenia, pierwszy dla odbierania ciepła. Wilk syty, owiec cały, każdy zarobi, kasy się więcej wyda... ECH:!:

Dobranoc wszystkim ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę sprawdzić – niewielki koszt 3 m rurki i dopiero osądzać

Mała uwaga - standardowe rurki miedziane (twarde) mają domieszkę fosforu, która mocno pogarsza przewodność cieplną (która i tak mimo wszystko jest nienajgorsza). Jednakże do wszelkich eksperymentów polecam miedź miękką - ma lepszą przewodność i tym samym rezultaty powinny być lepsze. Ostatnio byłem np. w OBI i mają oba rurki zarówno z miedzi twardej jak i miękkiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...