Skocz do zawartości
piq

help brak sieci

Rekomendowane odpowiedzi

witam mam problem z linuxem

otóż od tygodnia próbuje zainstalować linuza jako serwer

na początku był to debian i próbowałem przekompilować nowe jąderko (wyszło to jako tako, dziłałolo to ale miałem problemy z siecią) pomyśłałem że pójde na łatwizne i zainstaluje mandrake 10( wcześniej miałem tam werjse 9, którą zainstalował mi kolega którega)

zainstalowałem uruchomiłem sdi i dopisałem to co tu

http://www.team.com.pl/witek/teksty.php?ak...kategoria=Linux

to powinno niby mi udostępniać net na kompy w sieci

ale mam problem z siecią - brak jej, próbuje pingować jakiś komp to

Destination host unreachable
co mam zrobić, siedzę już prawie tydzień z tym, szukam na google i nic

 

a i jeszcze jedno

wpisjue route to mam

192,168,1,0  linux   255,255,255,0   UG  0  0  0   eth0192,168,1,0    *     255,255,255,0   U   0  0  0   eth0127,0,0,1      *     255,0,0,0       U   0  0  0   lodefault      linux   0,0,0,0         UG  0  0  0   eth0
to jak pinguje np tweak.pl to nie ma połączenia, wpisuje

route del defaultroute add default dev ppp0 gw 217.xx.xx.xx
i wtedy działa, ale jak zrestartuje kompa to wszystko jest po staremu, gdzie mam to zmnienić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

/etc/rc.d/rc.local

i mozesz to tam dopisac. Mozesz tez zaleznie od tego jak masz ustawiona konfiguracje eth0 wywalic z niej wpis o gateway-u /etc/sysconfig/network/ifcfg-eth0.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a odnośnie sieci lokalnej to dodałem do /etc/shorewall/nat

INTERFACE SUBNET

 eth0  192.168.1.0/24

i pinguje już kompy z serwera ale w drugą stronę już nici

wydaje mi się że shorewall blokuj e dostęp tylko niewim jak to odblokować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak mandrake -> shorewall -> polecam odinstalowac :twisted: Mozna go konfigurowac gdzies w : MandrakeControlCenter->Bezpieczeństwo->ZaporaOgniowa czy jakoś tak.

Ta sciezke znam tylko ze slyszenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy MandrakeControlCenter przypadkiem niedziała pod iksami bo jeśli tak to odpada niemam x - jak to skonfigurować ręcznie

 

update

----------------------------------------------------------

odinstalowałem shorewalla i teraz sieć lokalna chodzi w obydwóch kierunkach, ale internet nadal jest blokowany

 

update II

----------------------------------------------------------

skorzystałem z http://www.kabel.net.pl/artykuly.php?kat=linux&id=24 i dalej nic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy na serwerze jest dostep do Internetu?

Czy na pozostalych maszynach sa wpisane adresy serwerow DNS (i stosowny routing)?

tak w serwerze jest internet tzn pinguje strony internetowe

a na innych kompach niema netu i są wpisane poprawne adresy DNS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[root@serwer root]# iptables -LChain INPUT (policy ACCEPT)target     prot opt source               destinationChain FORWARD (policy DROP)target     prot opt source               destinationACCEPT     all  --  192.168.1.0/24       anywhereACCEPT     all  --  anywhere             192.168.1.0/24Chain OUTPUT (policy ACCEPT)target     prot opt source               destination[root@serwer root]# cat /proc/sys/net/ipv4/ip_forward1[root@serwer root]# routeKernel IP routing tableDestination     Gateway         Genmask         Flags Metric Ref    Use Iface192.168.1.0     *               255.255.255.0   U     0      0        0 eth0127.0.0.0       *               255.0.0.0       U     0      0        0 lodefault         xxx.xxx.sdi.tp 0.0.0.0         UG    0      0        0 ppp0[root@serwer root]# ifconfigeth0      Link encap:Ethernet  HWaddr 00:30:4F:24:46:C3          inet addr:192.168.1.1  Bcast:192.168.1.255  Mask:255.255.255.0          inet6 addr: fe80::230:4fff:fe24:46c3/64 Scope:Link          UP BROADCAST RUNNING MULTICAST  MTU:1500  Metric:1          RX packets:502 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0          TX packets:408 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0          collisions:0 txqueuelen:1000          RX bytes:151764 (148.2 Kb)  TX bytes:121149 (118.3 Kb)          Interrupt:11 Base address:0x9000lo        Link encap:Local Loopback          inet addr:127.0.0.1  Mask:255.0.0.0          inet6 addr: ::1/128 Scope:Host          UP LOOPBACK RUNNING  MTU:16436  Metric:1          RX packets:119 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0          TX packets:119 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0          collisions:0 txqueuelen:0          RX bytes:16805 (16.4 Kb)  TX bytes:16805 (16.4 Kb)ppp0      Link encap:Point-to-Point Protocol          inet addr:217.xx.xx.x  P-t-P:217.xx.xx.x  Mask:255.255.255.255          UP POINTOPOINT RUNNING NOARP MULTICAST  MTU:1656  Metric:1          RX packets:249 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0          TX packets:270 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0          collisions:0 txqueuelen:3          RX bytes:20959 (20.4 Kb)  TX bytes:15893 (15.5 Kb)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[root@serwer root]# iptables -t nat -LChain PREROUTING (policy ACCEPT)target     prot opt source               destinationChain POSTROUTING (policy ACCEPT)target     prot opt source               destinationMASQUERADE  all  --  piq                  anywhereChain OUTPUT (policy ACCEPT)target     prot opt source               destination
w tym momencie niema połączenia z internetem(niepodłączony kabel) ale chyba to niema znaczenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MASQUERADE all -- piq anywhere

 

source = piq to zle, source to 192.168.1.0/24. Popraw regulke i bedzie net

 

nie wiem o co chodzi z tym kablem, ale kable powinny byc podlaczone ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najprościej w pliku etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-(nazwa urządzenia sieciowego)1dopisać FORWARD_IPV4=true i to wszystko. ADRESY IP muszą być wprowadzone statycznie !!! przy udostępnianiu netu na inne klienty. I jeszcze mcc i skonfiguruj shorewall włącz wszystko oprucz opcji wyłącz wszystkie (brak zapory).

Następnie wpisz w konsoli shorewall restart i OK!!

Zresetuj kompa i sprawdź czy działa wszystko jak trzeba. W razie pytań GG4534256. :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...