Skocz do zawartości
SKRYTOBOJCA

Rydzyk, Jankowski i reszta obludnikow...

Rekomendowane odpowiedzi

Nie rozumiem reed... Kto nie wierzy w Boga jest idiota, genialne stwierdzenie... NO COMMENT...

Sorry jeżeli Cię uraziłem, ale właśnie tak uważam.

Nie myl wiary w Boga z chodzeniem do kościoła, czy innej synagogi (:>)

To poprostu logika, jak inaczej wytłumaczyś powstanie i istnienie śiwat, nas ludzików i reszty zwierzątek ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak inaczej wytłumaczyś powstanie i istnienie śiwat, nas ludzików i reszty zwierzątek ?

słyszałeś o czymś takim jak ewolucja :?: poza tym Kościół Katolicki i wiara w Boga to jednak jest coś wspólnego, w końcu to wiare w Boga wmówili Ci rodzice, społeczenstwo i duchowni no chyba że sam do tego doszedłes :wink: :wink: religia to wymysł cywilizacji chociaż istnienia Boga nie jesteśmy w stanie udowodnić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak inaczej wytłumaczyś powstanie i istnienie śiwat, nas ludzików i reszty zwierzątek ?

słyszałeś o czymś takim jak ewolucja :?: poza tym Kościół Katolicki i wiara w Boga to jednak jest coś wspólnego, w końcu to wiare w Boga wmówili Ci rodzice, społeczenstwo i duchowni no chyba że sam do tego doszedłes :wink: :wink: religia to wymysł cywilizacji chociaż istnienia Boga nie jesteśmy w stanie udowodnić

Serio mówisz o ewolucji ?? :lol: jeżeli tak, to jak wytłumaczysz fakt że jakoś ostatnio szwankuje ??

Kurna, na przestrzeni kilku tysięcy lat żadna ryba nie wyszła już z morza i nie zaczęła obrastać w piórka i latać :(

Racja, wiara i kościół ma coś wspólnego, ale czy to jest właśnie to co powinno ? IMHO zdecydowanie NIE !

Wiary w Boga nikt mi nie wmawiał, zwłaszcza duchowieństwo.

Troszkę niekoniecznie i nie do końca zgodzę się ze stwierdzeniem że religia to wymysł cywilizacji.

Uważasz że nie jesteśmy w stanie udowodnić istnienia Boga ??

To wytłumacz mi: skąd wziął się człowiek i nie zaciemniaj sprawy ewolucji, bo nawet gdyby ona była, to przecież coś musiało zacząć ewoluować, więc skąd to coś się wzięło ??

To IMO temat rzeka, niekoniecznie pasujący na forum, ponieważ trzebaby było pisać prawdziwe elaboraty zamiast postów ;-)

Ale z chęcią pogadam o tym "na rzyffca" lub w inny elektroniczny sposób.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

serio mówisz o ewolucji ??

wierzę w naukę a nie dogmaty, ponieważ jest to 100x bardziej logiczne niż wkręt typu "dziewica rodzi dziecko" po przyjściu aniołka :lol: :lol: - bardzo mi to przypomina wierzenie w UFO :lol:

jeżeli tak, to jak wytłumaczysz fakt że jakoś ostatnio szwankuje ??

Kurna, na przestrzeni kilku tysięcy lat żadna ryba nie wyszła już z morza i nie zaczęła obrastać w piórka i latać :(

tego nie wiem, musisz zapytać się jakiegoś profesorka :lol:

bo nawet gdyby ona była, to przecież coś musiało zacząć ewoluować, więc skąd to coś się wzięło ??

na Ziemi ponad 3mld lat temu, było dość ciepło aby powstały proste jednokomórkowce wodne( tak to sie zaczęło :twisted: :twisted: )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO "reed" to idiota - a co mi tam tez tak moge, jak on innych obraza to czemu i ja nie moge...

Reed użył stwierdzenia uogólniającego, nieskierowanego personalnie do nikogo konkretnego - po czym przeprosił Cię za ewentualne złe wrażenie. Ty natomiast obrażasz go bezpośrednio, co nie przystoi w dyskusji. Pohamuj emocje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO "reed" to idiota - a co mi tam tez tak moge, jak on innych obraza to czemu i ja nie moge...

Reed użył stwierdzenia uogólniającego, nieskierowanego personalnie do nikogo konkretnego - po czym przeprosił Cię za ewentualne złe wrażenie. Ty natomiast obrażasz go bezpośrednio, co nie przystoi w dyskusji. Pohamuj emocje.

Jak nie? SKIEROWANE DO WSZYSTKICH OSOB KTORE NIE WIERZA W JEGO BOGA, przeciez nie wymieni kilku milionow z nazwiska...

On pierwszy obraza...

 

Wiec wiecej obiektywizmu panie moderatorze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie? SKIEROWANE DO WSZYSTKICH OSOB KTORE NIE WIERZA W JEGO BOGA, przeciez nie wymieni kilku milionow z nazwiska...

On pierwszy obraza...

 

Wiec wiecej obiektywizmu panie moderatorze.

To było obiektywne, a Ty nie wcielaj się w nożyce. Poza tym na świecie istnieje więcej niż jedna religia, a zatem więcej niż jedno rozumienie Istoty Boskiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fenriz :arrow:

Ja też wierzę w naukę, nie próbuję podważać rzeczy niezaprzeczalnych, bez przesady, ale wielu z tych rzeczy nauka nie potrafi wytłumaczyć, same teorie "że tak mogło być bo były takie a nie inne warunki" do mnie nie przemawia, przynajmniej do czasu aż coś takiego potrafią zrobić w laboratorium.

 

na Ziemi ponad 3mld lat temu, było dość ciepło aby powstały proste jednokomórkowce wodne( tak to sie zaczęło   )  :twisted:  :twisted:

Raczysz sobie yaya robić oczywiście ?? 8)

Jeżeli tak, to dlaczego do dnia dzisiejszego (chyba że o czymś nie wiem) tacy zatorbiści naukowcy ze swoimi zatorbistymi urządzeniami i aparaturą w supernowoczesnych i wyposażonych laboratoriach, nie potrafili stowrzyć żywej nawet tej jednej jedynej komórki ?? Potrafią przecież wytworzyć takie same warunki jakie pozwoliły na samoistne (sic !) powstanie tych organizmów ?

Potrafili nawet stworzyć idelaną (ich zdanie) kopię ziarna (nie pamiętam juz jakiego zboża), wszystko fanie, ale dlaczego mimo usilnych prób, za żadną cholerę to ziarenko nie chciało zakiełkować ? a przecież np ziarna znalezione w piramidach, liczące bez mała kilka tysięcy lat nadal to potrafią ?

 

SKRYTOBOJCA :arrow:

Nie obraziłem się, jeżeli poczułeś się idiotą masz całkowite prawo tak uważać, tak samo jak i ja ;-)

Szkoda też że użyłeś określenia:

SKIEROWANE DO WSZYSTKICH OSOB KTORE NIE WIERZA W JEGO BOGA

Powinieneś wiedzieć że Bóg jest jeden, a to że różne religie/wyznania inaczej w niego wierzą, pod innymi postaciami to inna sprawa, zwróć tylko uwagę jak wiele punktów zbierznych mają te religie, nawet islam. Nie uważasz że coś w tym jest ? i to coś więcej niż zbieg okoliczności ?

W ogóle, dlaczego aż tak wielu ludzi deklaruje wiarę w jakiegoś Boga

, nieważne czy Jehowę, Manitou czy Krisznę czy wreszcie "nienazwanego" w katolicyźmie, przecież takich jest większość wśród ludzkiej populacji, czy wszyscy oni się mylą/są idiotami i robią to tylko dla zabicia czasu/z nudów ??

Myślę że warto to przemyśleć 8)

W jednym przyznam Ci rację, nie wiem co myśleć o dinozaurach :( Chyba nie ma o nich wzmianki w Biblii, ale może poprostu był to fakt tak mało ważny że poprostu "olano" temat ??

W końcu i tak wyginęły, więc widocznie były niepotrzebne na ziemi :)

Ale podrążę temat, samego mnie to ciekawi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem dlaczego naukowcy nie potrafią czegoś tam wyhodować :roll: moja wiedza na ten temat jest tylko w stopniu podstawowym, sam klecha powiedział nam kiedys, że w Biblii jest duzo bajek :lol: :lol: i jednak to prawda, w nauce jest wiele rzeczy których nie jestesmy w stani zrozumiec bo nie mamy az takiej wiedzy naukowej :( natomiast wiara w jakies cuda niewidy rodem ze średniowiecza nie podlega dyskusji .I jeszcze jedno reed - znajdź mi p-kt wspólny katolicyzmu z buddyzmem :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem dlaczego naukowcy nie potrafią czegoś tam wyhodować  :roll: moja wiedza na ten temat jest tylko w stopniu podstawowym, sam klecha powiedział nam kiedys, że w Biblii jest duzo bajek  :lol:  :lol: i jednak to prawda, w nauce jest wiele rzeczy których nie jestesmy w stani zrozumiec bo nie mamy az takiej wiedzy naukowej :( natomiast wiara w jakies cuda niewidy rodem ze średniowiecza nie podlega dyskusji .I jeszcze jedno reed - znajdź mi p-kt wspólny katolicyzmu z buddyzmem  :lol:

OK, zarzucasz mi conieco w poprzednich postach, a teraz tłumaczysz się zbyt skromnym zasobem wiedzy w tym temacie ?

Ja też nie jestem jakimś tam omnibusem, ale akurat interesowałem się tymi sprawami i troszkę wiem na ten temat, może więc poświęcisz troszkę czasu na lekturę (np o różnicach i punktach zbieżnych pomiędzy katolicyzmem i buddyzmem i potem pogadamy (piszemy) ?

Piszesz że :

... w nauce jest wiele rzeczy których nie jestesmy w stanie zrozumiec bo nie mamy az takiej wiedzy naukowej ...

Czy nie uważasz że tak samo może być ze sprawami którym zaprzeczasz ??

BTW, gratuluję "klechy" :lol: naprawdę gostek musiał być "na poziomie"

Ja osobiście nie uczęszczałem na religię, aczkolwiek miałem dość dużo kontaktów z przedstawicielami kleru, jednak nie pozwoliłbym sobie na określanie faktów zawartych w Biblii mianem "bajek"

Cóż, każdy ma prawo do własnych przekonań, tak więc EOT ?

 

Update: poprawiałem tylko orty, treść pozostała niezmieniona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reed - bez obrazy ale zawsze traktowałem Cię jako człowieka bardziej związanego z kulturysyką niz z biblijno ewolucyjno filozoficznymi swiatopoglądami.. jak człowiek się myli... przepraszam..

Ale do celu..

 

Gdyby nie zasr.. chemia to dzisiaj byłbm weterynarzem, więc troszkę wiedzy na temat biologii mam..

Po prostu smiac się chce jak słucham o ewolucji...

Jakiś Down wymyślił jakąś teorię (przypomnę że to było w czasach gdy ludzie dopiero zaczynali powazną klasyfikację gatunków) i paru naukowców podchwyciło ta teorię..

Dlaczego nie potrafimy stworzyc zycia... Jesli prazupa istnieje to czemu po wlozenia do jakiegos sloika wszystkich potrzebnych elementów układanki nie powstanie chociazby jeden aminokwas...

jedno białko??

Przypomnę ze najprostrze białko w przyrodzie składa się z łańcucha 200 aminokwasów..

 

Dlaczego w erze prekambryjskiej istnieją tylko bakterie i inne jednokomórkowce, no moze komórczaki... a w następnej mamy juz MIĘCZAKI.. przypomnę tylko że wgł systematyki ewolucji

od jednokomórkowców niewiadomo jak przeszły w wielokomórkowce a potem ewoluowały poprzez nicienie, segmentowce, zaczątki pierwszych strunowców , i dopiero powstają strunowce - mięczaki...

 

Dlaczego nie znaleziono form pośrednich, dlaczego teraz ich nie ma...

Pozatym teoria ewolucji ma jeden problem, ewoluowac mogą organizmy proste... ok .. ale człowiek i inne naszelne są zbyt skąplikowane by powstac z innych gatunków.. dlaczego..

1. Jesli człowiek powstał z jednego osobnika.. byłby go za mało na planecie by się rozmnozył i przetrwał.. (przykłady białych lwów i kazdej innej anomalii)..

2. jesli ludzie powstawali z wielu osobników .. to było przynajmniej kilkanascie dróg ewolucji ...

 

I ani jedego przykładu nie potwierdzono znaleziskiem..

 

Co do Biblii.. czy wy wogole rozumiecie po co ona jest na swiecie?? nie dla poznawania naszego DNA czy odpowiedzi jak sie to stało..

Biblia ma nas do boga zblizyć.. to nie fokus, czy discovery channel... Naukowych odpowiedzi dostajemy tyle ile jest potrzeba..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem Galago De Codi, przykro mi że Cię zawiodłem ;)

Wiesz, szerokie plecy i szyja minimalnie krótsza od średniej nie oznacza zaraz odwrotnej proporcji mózgu do reszty masy danego delikwenta ;):D

Interesowałem się dośc wieloma ciekawymi IMHO rzeczami, między innymi właśnie opisywanymi i to często właśnie na potrzeby takich dyskusji, żeby przekonać niektórych ze mają błędne wyobrażenie, ale .............. po h... penis się męczyć ?

BTW ewolucji, może źle to odebrałem, ale wydawało mi się że kierujesz to do mnie ?

Ja absolutnie nie wierzę w darwinowaską ewolucję i nie napiszę tu co myślę o wyznających tą teorię (i tak wiedzą co Dołączona grafika)

Najlepszym "dowodem" są Twoje słowa (najbardziej skrótowo)

Sorry, miał być EOT, ale musiałem wyjaśnić te kwestie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ech widać ktoś nie doczytał ewolucja trwa nadal ....... ostatnio czytałem że na jakiejś wyspie na oceanie indyjskim wypuszczono jeden gatunek ryb.po 50 latach sprawdzono ich populacje i co wyodrębniły sie dwa 2 gatunki różniące sie od siebie .......... jeden żył po półudniowej stronie wyspy a drógi po północnej.czyli byliśmy świadkami ewolucji.co do wychodowania życia a masz czas np nawet warunkach laboratoryjnych ?? np 100 lat jeśli same organizmy najprostrze powstawały 100 lat.gdzieś czytałem że naukowcy odbudowali skłąd tamosfery ziemskiej na początku istnienia życia.w szklanej butli/bańce i co ? pare wyładowań atmosferycznych i związki chemiczne zaczeły sie grupować w coś co było podobne do aminokwasów ...... a co ziaren hodowanych przez naukowców są już sześcienne arbuzy w japoni,są już zwierzęta transgeniczne zborza też i są wysiewane z tych "mutantów" i rosną inne rośliny np len (chyba już nie pamiętam) z włóknami syntetycznymi.A Biblia to dla nas drogowzkaz w życiu sam dekalog proste przykazania najprostsze nie zabijaj nie karadnij nie trzeba być katolikiem, aby go przestrzegać ! gdyby go ludzie w 50% przestrzegali lub 25 % świat był by owiele lepszy.A wracając do ewolucji co innego byś proponował :>? Narazie jakoś naukowcy nic lepszego nie wymyślili ......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Domik, nie myl mutowania z ewoluowaniem ;)

Wracając do tych "cudów na kiju" jakie udało się uzyskać naukowcom, to: dlaczego sprodukowali tylko coś co przypomina aminokwasy ? ja też mogę wystrugać sobie coś co będzie podobne do czegoś innego, ale nadal będzie to niepełnosprawna kopia i nic więcej. Niech stworzą choć jedną komórkę i ją ożywią, być może zmienię lekko swoje poglądy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra Reed co do stworzenia komórki to naukowcy zbudowali aminokwas po aminokwasie całą bakterie.Starczy ;) :>???

Nie Domik, nie wystarczy, dlaczego ??

To proste, dlatego że ona nie zyje, a powinna ;-) (wedle wszelkich założeń :o )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem Galago De Codi, przykro mi że Cię zawiodłem ;)

Wiesz, szerokie plecy i szyja minimalnie krótsza od średniej nie oznacza zaraz odwrotnej proporcji mózgu do reszty masy danego delikwenta ;):D

Interesowałem się dośc wieloma ciekawymi IMHO rzeczami, między innymi właśnie opisywanymi i to często właśnie na potrzeby takich dyskusji, żeby przekonać niektórych  ze mają błędne wyobrażenie, ale .............. po h... penis się męczyć ?

BTW ewolucji, może źle to odebrałem, ale wydawało mi się że kierujesz to do mnie ?

Ja absolutnie nie wierzę w darwinowaską ewolucję i nie napiszę tu co myślę o wyznających tą teorię (i tak wiedzą co Dołączona grafika)

Najlepszym "dowodem" są Twoje słowa (najbardziej skrótowo)

Sorry, miał być EOT, ale musiałem wyjaśnić te kwestie :)

Nie miałem nic złego wobec Twojej "budowy anatomicznej" :wink:

Bardziej ironizowałem z Twojego wizerunku tutaj... :lol: np temat kradziejów rowerów.. itd.. :)

 

Co do tematu.. chciałem dodac parę punków do twojej wypowiedzi,,, bo uwazam tak samo jak Ty.

pozdrofka :roll:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reed to bedzie troszke trudne to było w "Świecie Nauki".Nie wiem czy to będzie na ich stronie.Będe musiał poszukać.

Czy nie czasami komórka invitro, która miała przebudowaną strukturę..

pozatym rozmawiamy o ewolucji a nie o laboratoryjnych warunkach w których naukowcy KOPUJĄ życie.. :roll:

 

Co do podziału ryb na stronę północną i południową..

Zwierzeta się przystosowują - i naciagnie przystosowania do rangi ewolucji to nieporozumienie..

 

Pozatym jak juz pisałem.. to ludzie wymyslają metody klasyfikacji... gdy porównoemy owczarka kaukazkiego do jakiegoś miniaturowego piska-sarenki ... mówimy o rasach...

Ale gdy jakieś rybki zamieszkały na róznych końcach wyspy .. o ewolucji...

 

Jak juz pisałem.. pokaż ogniwa przejściowe pomiędzy GŁÓWNYMI RODZINAMI I TYPAMI .. a nie sztucznie tworzonymi gatunkami...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fakt jest faktem zrobili bakterie która nie istaniała.A co do rybek stwierdzili to że są różne gatunki i tyle które wyodrębniły sie od jednego przodka.I nie myl tutaj ras i gatunków.a co do form przejściowych jest ich dużo np u człowieka http://www.ma.krakow.pl/pradzieje/ewolucja_czlowieka prosze oto strona.sławna lathimeria.przykładów jest mnustwo czy nawet skrzypłocze minogi.książka od biologi sie kłania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[...]

Oni teraz trzymają sie mocno bo mają poparcie w ludziach którzy żyli w wojnie i komunie(wtedy kościół BYŁ ok) i nierzadko wiara była jedyna rzeczą która trzymała ich przy "życiu".Za kilkadziesiąt lat to sie zmieni i bedą skamlać o pieniądze tych których kiedys okradali

 

Kościół nigdy (jako ogół) nie był OK !

Rzuć okiem na jego historię, na inkwizycję itp. Faktem jest że bywał czasami odskocznią i jedyną podporą dla rzesz ludzików, ale zauważ że korzystał z tego niesamowicie.

Kurna, przecież katolicyzm to najbardziej zakłamane wyznanie/religia jakie chyba istnieje ! Wystarczy poczytać Pismo Święte i porównać to z ich postępowaniem i nie mam tu na myśli 10 przykazań, tylko wogóle zasadę działania kościoła. Nie mam nic przeciwko wierze (żeby nie było) też wierzę w Boga (IMHO tylko idioci nie wierzą) ale utożsamianie religi z kościłem i klechami to IMO jakaś porażka, to przecież 2 różne rzeczy, te skur..................kowańce w czarnych kieckach używają wiary i głupoty ludzkiej do nabijania sobie kieszeni. W ogóle to szkoda gadać, wystarczyoby zrobić z nimi tak jak to jest w cywilizowanych i normalnych państwach na zachodzie europy:

- jesteś/czujesz się katolikiem ? OK, rejestrujemy Cię i odciągamy Ci z wypłaty składkę na kościół

Ciekawe jak bardzo skurczyłaby się "populacja katolików" w naszym jakże pięknym kraju ?

Popatrzcie jak to jest np w RFN-ie, IMO taki układ byłby zdrowy (nie licząc fanatycznych dewotek radiomaryjnych :| )

OK, kończę bo się rozpisałem i zaczynają mi buzować emocje.

Swieta Inkwizycja to tylko czubek gory lodowej, kosciol rzymsko-katolicki jest najwieksza i najpotezniejsza organizacja o charakterze mafijnym na swiecie, totalna indoktrynacja spoleczenstw, najpotezniejszy wywiad, finanse (kapital wbrew wlasnym naukom zbijany na przemysle zbrojeniowym), Inkwizycja ostatnie morderstwa popelniala jeszcze w XIX wieku, poparcie dla nazistow. glownie wyprawom krzyzowym zawdzieczamy taki a nie inny stosunek wyznawcow islamu do chrzescijan w czasach obecnych.

Najwiekszy hamulec postepu, ksiazki na indeksie, przesladowania naukowcow od czasow najdawniejszych (Galileusz).

Wiarolomcy - Jan Hus zostal stracony mimo listu zelaznego.

Mozna by tak dalej wymieniac w nieskonczonosc...

Na naszym podworku, pamietacie zdanie jednego z polskich politykow -"Polska moze byc biedna byle byla katolicka"

Wlazenie w tylek czarnym oddawanie dobr, nieruchomosci, jest narodowym sportem naszych politykow.

Nawet podpisalismy konkordat, tak jak III Rzesza...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:twisted: Złączmy się i weżmy się razem do naprawy naszego państwa i odebrania władzy kościołowi.

 

Na początek :twisted: ukradnijmy Maybach'a Rydzykowi a potem go :D sprzedajmy a za zarobione pieniądze wydajmy na 8) browarki. Tą oto metodą wspomożemy nasze :( biedne państwo bo od każdego browarka jaki kupimy państwo dostanie :) podatek.

:twisted: Plan idealny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...